TruckBusWorld

UD Trucks

UD Trucks Quester

Gama Quester z globalnej strony UD Trucks: osiem modeli do przewozu ładunków, betonomieszarki, wywrotki i ciągniki, silniki GH8E i GH11E, skrzynie ESCOT i Allison, GVW i GCW według modelu.

Opublikowano · Zaktualizowano

  • 5 konfiguracji osi
  • Euro 3 / Euro 5
Czerwony dwuosiowy ciągnik siodłowy UD Quester bez naczepy, z banerem Quester na przedniej szybie i oznaczeniem GKE 280 E na drzwiach, zaparkowany na trawie przed drzewami, z długim rzędem czerwonych kabin za nim
UD Mindi — CC BY-SA 4.0

Przegląd modelu

Segment
Ciągnik siodłowy dalekobieżny
Konfiguracje osi
5 (4x2…)
Norma emisji
Euro 3 / Euro 5
Skrzynia biegów
manualna 6-, 9- i 12-biegowa (MT); 12-biegowa zautomatyzowana manualna ESCOT (AMT); 6-biegowa automatyczna (AT); automatyczna Allison 3000/3200 z silnikiem GH8E i Allison 4000 z GH11E; lista zależy od modelu
Maks. masa zespołu pojazdów
80 t (Quester GWE 6x4, ciągnik siodłowy; GKE 4x2 48 t, GDE 6x2 56 t)

Konfiguracje osi: 4x2 · 6x2 · 6x4 · 8x2 · 8x4

Wersje według kart technicznych producenta
WersjaKonfiguracje osiMaks. masa całkowita (kg)Maks. masa zespołu pojazdów (kg)Karta
Quester CQE8x238 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester CKE4x221 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester CDE6x231 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester CWE6x434 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester CGE8x441 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester GKE4x248 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester GDE6x256 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)
Quester GWE6x480 000UD Trucks Quester specs page, global site (undated; read 4 November 2026)

UD Trucks Quester to gama ciężkich samochodów ciężarowych, którą UD Trucks wymienia obok Quona w swoim serwisie globalnym. Strona Specs liczy osiem modeli: pięć z podaną dopuszczalną masą całkowitą (GVW), o zastosowaniach przewóz ładunków, betonomieszarka lub wywrotka, oraz trzy ciągniki siodłowe z podaną maksymalną masą całkowitą zespołu pojazdów (GCW). Wszystkie osiem ma silniki wysokoprężne GH8E lub GH11E. Strona powstała na podstawie własnych stron Questera w serwisie udtrucks.com, w widoku rynku Global: przeglądowej, Specs, Wide Range, Fuel efficiency, Driver Efficiency, Safety, Uptime i Productivity, wszystkich odczytanych 4 listopada 2026 r. Żadna z nich nie podaje własnej daty; tytuły sześciu zawierają „Quester 2026”.

Przegląd i gama

Strona przeglądowa opatruje gamę hasłem „Built Strong. Runs Long. Works Hard.” i podaje, że Quester obejmuje transport dalekobieżny i prace budowlane, a także gospodarkę odpadami i przewóz ładunków ogólnych.

Osiem modeli Questera na stronie Specs UD Trucks, odczytanej 4 listopada 2026 r., z masami i mocą w postaci wydrukowanej; listy momentów obrotowych nie mają na tej stronie jednostki.
ModelUkład osiSilnikMasaMocLista momentów obrotowychZastosowanie
Quester CQE8x2GH8EGVW 38,0 Ton250PS - 350PS950; 1 050; 1 200Przewóz ładunków
Quester CKE4x2GH8EGVW 21,0 Ton250PS - 350PS950; 1 050; 1 200Przewóz ładunków, betonomieszarka, wywrotka
Quester CDE6x2GH8EGVW 31,0 Ton250PS - 350PS950; 1 050; 1 200Przewóz ładunków
Quester CWE6x4GH8E; GH11EGVW 34,0 Ton280PS - 460PS1 050; 1 200; 1 700; 1 800; 2 000; 2 250Przewóz ładunków, betonomieszarka, wywrotka
Quester CGE8x4GH8E; GH11EGVW 41,0 Ton280PS - 460PS1 050; 1 200; 1 700; 1 800; 2 000; 2 250Przewóz ładunków, betonomieszarka, wywrotka
Quester GKE4x2GH8E; GH11EGCW 48,00 Ton280PS - 460PS1 050; 1 200; 1 700; 1 800; 2 000; 2 250Ciągnik siodłowy
Quester GDE6x2GH8E; GH11EGCW 56,00 Ton280PS - 460PS1 050; 1 200; 1 700; 1 800; 2 000; 2 250Ciągnik siodłowy
Quester GWE6x4GH8E; GH11EGCW 80,00 Ton280PS - 460PS1 050; 1 200; 1 700; 1 800; 2 000; 2 250Ciągnik siodłowy

Każdy wiersz modelu wymienia poziomy emisji Euro 3 i Euro 5. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje roku wprowadzenia Questera ani nie opisuje wcześniejszych generacji. Sposób zapisu układów osi omawia tekst o konfiguracjach osi.

Zastosowania

Strona Wide Range UD Trucks grupuje Questera według czterech rodzajów pracy i zapisuje układy osi z przyrostkami T i R, których nie objaśnia.

Zastosowania na stronie Wide Range UD Trucks, odczytanej 4 listopada 2026 r., z układami osi w postaci wydrukowanej.
ZastosowanieUkłady osiCo wymienia strona
Transport dalekobieżny6×2T, 6×4T, 6×4R, 8×4RKabina sypialna z wysokim dachem i dwiema leżankami; kompozytowy zderzak aerodynamiczny z przednim zabezpieczeniem przed wjechaniem pod pojazd; system coachingu paliwowego
Budownictwo4×2T/R, 6×4T/R, 8×4RZwolnice w piastach dostępne na osiach tandem z tylnym zawieszeniem T-Ride; stalowy zderzak terenowy z dużym prześwitem; rama formowana przez walcowanie
Gospodarka odpadami4×2R, 6×4RAutomatyczna skrzynia biegów Allison do pracy w trybie stop-start między punktami zbiórki; łatwy montaż zabudowy
Ładunki ogólne4×2T/R, 6×2T/R, 8×4, 6×4T/RAluminiowe felgi i zbiorniki; większe aluminiowe zbiorniki paliwa

Listy te nie obejmują układu 8x2, który strona Specs podaje dla CQE. Strona przeglądowa podaje, że gama występuje w wielu konfiguracjach i z wieloma rozstawami osi, bez wartości rozstawów.

Kabiny

Strona Driver Efficiency opisuje High Roof Cab, którą UD Trucks nazywa największą zbudowaną przez siebie kabiną: kabinę z przejściem wewnątrz, z górną i dolną leżanką do wspólnej pracy na długich trasach. Strona Productivity dodaje przestrzeń na rzeczy i deskę rozdzielczą, na której wszystko jest w zasięgu ręki. Do kabiny prowadzi wejście z trzema stopniami. UD Trucks opisuje czteroramienną wielofunkcyjną kierownicę i nowy zestaw wskaźników, który pokazuje kierowcom kluczowe wskaźniki efektywności. Żaden z otwartych dokumentów nie wymienia innych wersji kabiny ani nie podaje jej wymiarów. Czym ogólnie różnią się kabiny dzienne, sypialne i dalekobieżne kabiny sypialne, omawia tekst o kabinach ciężarówek.

Strona Driver Efficiency oznacza dwie pozycje jako opcje w wybranych modelach i na wybranych rynkach: pneumatyczne zawieszenie kabiny, które według niej zmniejsza drgania kabiny, oraz fotel kierowcy na zawieszeniu pneumatycznym z podparciem lędźwiowym i opcjonalnym podłokietnikiem. Strona przeglądowa wymienia fotel na zawieszeniu pneumatycznym bez tego oznaczenia. Strona Fuel efficiency wymienia opcjonalną owiewkę dachową, która według UD Trucks zmniejsza współczynnik oporu powietrza o 5%, i podaje, że wszystkie modele Quester mają wbudowanego coacha paliwowego, wyświetlanego pośrodku wyświetlacza LED, który wydaje polecenia w czasie rzeczywistym.

Silniki

UD Trucks wymienia dwa silniki wysokoprężne, oba turbodoładowane z intercoolerem powietrze-powietrze i oba dostępne w wersjach Euro 3 i Euro 5. Strona Fuel efficiency nazywa GH8E silnikiem wysokoprężnym 8-litrowym, a GH11E 11-litrowym i podaje ich moce w hp (na tej stronie KM); strona Specs podaje moc w PS: od 250 do 350 PS w CQE, CKE i CDE oraz od 280 do 460 PS w pozostałych pięciu. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje wartości w kilowatach, liczby cylindrów ani pojemności skokowej dokładniejszej niż te nazwy.

Moc i moment obrotowy na stronie Fuel efficiency UD Trucks, odczytanej 4 listopada 2026 r.
SilnikMocMoment obrotowy
GH8E250 KM950 Nm
GH8E280 KM1 050 Nm
GH8E330 KM1 200 Nm
GH8E350 KM1 200 Nm
GH11E370 KM1 700 Nm
GH11E390 KM1 800 Nm
GH11E410 KM1 990 Nm
GH11E420 KM2 000 Nm
GH11E440 KM2 010 Nm
GH11E460 KM2 240 Nm

Lista momentów obrotowych na stronie Specs kończy się na 2 250, podczas gdy strona Fuel efficiency podaje 2 240 Nm przy 460 KM, i nie zawiera wartości 1 990 i 2 010 Nm ze strony Fuel efficiency. Dla GH11E strona Fuel efficiency wymienia też napędzaną od silnika przystawkę odbioru mocy o maksymalnym momencie wyjściowym 650 Nm. UD Trucks podaje, że oba silniki dają duży moment obrotowy od niskich obrotów przy płaskiej krzywej momentu, co według producenta zmniejsza potrzebę zmiany biegów. Strona przeglądowa opisuje układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), który wykorzystuje AdBlue do ograniczania tlenków azotu. Zależność między mocą a momentem obrotowym przedstawia tekst kW, KM i Nm: jak czytać dane o mocy ciężarówki.

Skrzynia biegów

Skrzynie biegów według modeli na stronie Specs UD Trucks, odczytanej 4 listopada 2026 r. (MT manualna, AT automatyczna, AMT zautomatyzowana manualna).
ModeleSkrzynie biegów
CQE9-biegowa MT, 12-biegowa MT
CKE6-biegowa MT, 9-biegowa MT
CDE6-biegowa MT, 6-biegowa AT, 9-biegowa MT
CWE, CGE6-biegowa AT, 6-biegowa MT, 9-biegowa MT, 12-biegowa AMT, 12-biegowa MT
GKE, GDE, GWE6-biegowa MT, 9-biegowa MT, 12-biegowa AMT, 12-biegowa MT

Zautomatyzowaną skrzynią jest ESCOT, którą strona Driver Efficiency opisuje jako 12-biegową zautomatyzowaną skrzynię manualną. Strona Fuel efficiency opisuje ją jako niesynchronizowaną skrzynię manualną z elektronicznie regulowanym pneumatycznym układem zmiany biegów i automatycznym sprzęgłem, sterowaną przez jednostkę elektroniczną, która pobiera dane o prędkości, przyspieszeniu, masie, stanie drogi i zapotrzebowaniu na moment obrotowy i komunikuje się z silnikiem, aby dostosować obroty i działanie hamulca silnikowego. Ta sama strona wymienia tryb ECO. Strona Productivity podaje, że aluminiowe elementy ograniczają masę skrzyni, i wymienia tryb PWR+ do prac budowlanych oraz tryb rock loose do uwalniania pojazdu w śliskich i błotnistych warunkach. Strona Safety wymienia Brake Max Mode dla ciężarówek bez retardera hydraulicznego, w którym skrzynia redukuje kolejne biegi, aby w większym stopniu wykorzystać hamulec silnikowy. Zasadę działania tych skrzyń wyjaśnia tekst o zautomatyzowanych skrzyniach manualnych.

Strona Productivity podaje jako wersje automatyczne Allison 3000/3200 dla GH8E i Allison 4000 dla GH11E, z przekładnią hydrokinetyczną, a jako skrzynie manualne 6-, 9- i 12-biegowe. Strona Fuel efficiency wymienia dla obu silników skrzynie ESCOT, Allison i manualne. Część strony Wide Range o gospodarce odpadami opisuje automatyczną skrzynię Allison i wymienia 4×2R i 6×4R; strona Specs podaje skrzynię automatyczną dla CDE, CWE i CGE.

Osie, rama i zawieszenie

UD Trucks opisuje ramę główną z podłużnicami ze stali o wysokiej wytrzymałości, które według producenta zmniejszają masę pojazdu, i ramę formowaną przez walcowanie, która według niego dobrze znosi naprężenia pionowe i skrętne. Strona Productivity podaje, że zarówno osie przednie, jak i tylne są zbudowane na duże obciążenia, oraz że nowe osie z pojedynczą redukcją dodają kolejne przełożenia. Zwolnice w piastach są dostępne na osiach tandem z tylnym zawieszeniem T-Ride; strona Uptime podaje, że dają one większy prześwit do pracy w trudnym i pagórkowatym terenie oraz są wstępnie montowane i wstępnie regulowane w fabryce. Piasta osi przedniej pracuje w kąpieli olejowej.

Strona Uptime opisuje tylne zawieszenie na resorach piórowych w 6×4T/R i 8×4R do trudnych warunków oraz tylne zawieszenie pneumatyczne z regulacją wysokości. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje nośności osi ani przełożeń osi.

Hamulce

Układy hamulcowe według modeli na stronie Specs UD Trucks, odczytanej 4 listopada 2026 r.
ModeleUkład hamulcowy według listy
CQE, CKEW pełni pneumatyczny układ hamulcowy; automatyczny regulator luzu; ABS opcjonalnie; sprężynowe hamulce postojowe; hamulec wydechowy w standardzie
CDEW pełni pneumatyczny układ hamulcowy; automatyczny regulator luzu; ABS opcjonalnie; hamulec wydechowy w standardzie
CWEW pełni pneumatyczny układ hamulcowy; automatyczny regulator luzu; ABS opcjonalnie; sprężynowe hamulce postojowe; hamulec pomocniczy; hamulec silnikowy opcjonalnie
CGE, GKE, GDE, GWEW pełni pneumatyczny układ hamulcowy; automatyczny regulator luzu; ABS opcjonalnie; sprężynowe hamulce postojowe; hamulec silnikowy opcjonalnie

Strona Safety opisuje w pełni pneumatyczne hamulce S-cam, hamulec wydechowy w GH8E i GH11E oraz UD Extra Engine Brake (UD EEB), który działa dzięki przeciwciśnieniu w cylindrach, ciśnieniu spalin i układowi zaworów, według UD Trucks opatentowanemu. Podaje UD EEB jako standard w silniku 11-litrowym; strona Fuel efficiency, która skraca jego nazwę do UD EBB, podaje go jako opcję w obu silnikach, a strona Specs wymienia hamulec silnikowy jako opcję w pięciu modelach.

Strona przeglądowa nazywa retarder hydrauliczny opcjonalnym; strona Safety podaje, że pozwala on utrzymać prędkość obciążonego pojazdu na zjeździe bez użycia hamulca roboczego. Strona Productivity opisuje retarder skrzyni biegów, który współpracuje z UD EEB, aby utrzymać stałą prędkość na zjeździe. Działanie tych hamulców pomocniczych wyjaśnia tekst Co to jest retarder? Zwalniacze i hamulce silnikowe.

Wymiary i masy

Masy na stronach Questera UD Trucks to te z tabeli w części Przegląd i gama: GVW od 21,0 Ton w CKE 4x2 do 41,0 Ton w CGE 8x4 oraz GCW 48,00 Ton w GKE 4x2, 56,00 Ton w GDE 6x2 i 80,00 Ton w GWE 6x4. Strona Specs drukuje „Ton”, nie definiując tego słowa. UD Trucks przypisuje niższą masę własną podłużnicom ramy ze stali o wysokiej wytrzymałości, aluminiowym felgom i zbiornikom oraz aluminiowym częściom skrzyni ESCOT. Żaden z otwartych dokumentów UD Trucks nie podaje wymiarów całkowitych, rozstawów osi, masy pojazdu gotowego do jazdy, ładowności ani pojemności zbiorników paliwa lub AdBlue. Znaczenie terminów dotyczących mas omawia tekst o masach ciężarówek, GVW i GCW.

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy

Systemy na stronach Safety i Fuel efficiency UD Trucks, odczytanych 4 listopada 2026 r.
SystemOpis UD Trucks
UD Stability Control (UDSC)Współpracuje z Electronic Braking System (EBS) poprzez kontrolę odchylenia i kontrolę stabilności przechyłowej oraz interweniuje automatycznie, gdy wykryje niestabilność
ABSWymieniony wśród funkcji hamowania na stronie Safety; wymieniony jako opcja na stronie Specs
Front Underrun Protection System (FUPS)Zapobiega wciśnięciu mniejszych pojazdów pod przód ciężarówki podczas zderzenia
Lusterka wsteczneDwie opcje, zależnie od preferencji klienta lub przepisów: typ japoński i z certyfikatem ECE
Alarm hamulca postojowegoPrzypomina kierowcy o zaciągnięciu hamulca postojowego przed wyjściem z pojazdu
TempomatUtrzymuje stałą prędkość
Extended ADROpcja, z instalacją elektryczną zamkniętą w obudowie i chronioną przed zewnętrznymi anomaliami termicznymi

UD Trucks podaje, że Quester w pełni spełnia wymagania ECE dotyczące bezpieczeństwa kabiny, hamowania, ADR, oświetlenia i hałasu oraz że ECE R29 w zakresie wytrzymałości kabiny jest częścią tej certyfikacji.

Wyposażenie i usługi łączności

Strona Wide Range wymienia kompozytowy zderzak aerodynamiczny do ciężarówek dalekobieżnych i stalowy zderzak terenowy do prac budowlanych, a strona Uptime wymienia jako opcję trzyczęściowy stalowy zderzak terenowy. Kabina jest odchylana elektrycznie, co według strony Uptime daje duży otwór dostępu do silnika. Body Builder Module (BBM) daje układom sterowania zabudowy dostęp do sygnałów i funkcji pojazdu; strona Productivity wymienia go jako montowany fabrycznie lub jako zestaw przygotowawczy typu plug and play z rynku wtórnego.

UD Trucks wymienia UD Telematics i UD Connected Services, te drugie opisując jako bezprzewodowy system łączności wspierany przez swoich dealerów i specjalistów, przeznaczony dla flot i kierowców. Wymienia też kontrakty serwisowe na trzech poziomach, Standard, Extra i Ultimate, oraz szkolenia dla kierowców.

Uwagi do źródeł

Globalne strony Questera UD Trucks, bez dat, odczytane 4 listopada 2026 r. Strona Specs wymienia osiem modeli: CQE 8x2 (GVW 38,0 Ton), CKE 4x2 (GVW 21,0 Ton), CDE 6x2 (GVW 31,0 Ton), CWE 6x4 (GVW 34,0 Ton), CGE 8x4 (GVW 41,0 Ton) oraz ciągniki siodłowe GKE 4x2 (GCW 48,00 Ton), GDE 6x2 (GCW 56,00 Ton) i GWE 6x4 (GCW 80,00 Ton). Strona Specs drukuje moc w PS (od 250 do 350 PS w CQE, CKE i CDE, od 280 do 460 PS w pozostałych pięciu), a strona Fuel efficiency drukuje moce w hp (na tej stronie KM). GH8E: 250 KM / 950 Nm, 280 KM / 1 050 Nm, 330 KM / 1 200 Nm, 350 KM / 1 200 Nm. GH11E: 370 KM / 1 700 Nm, 390 KM / 1 800 Nm, 410 KM / 1 990 Nm, 420 KM / 2 000 Nm, 440 KM / 2 010 Nm, 460 KM / 2 240 Nm. Lista momentów obrotowych na stronie Specs kończy się na 2 250, nie na 2 240, i nie zawiera 1 990 ani 2 010. Napędzana od silnika przystawka odbioru mocy GH11E ma maksymalny moment wyjściowy 650 Nm. Strona Safety podaje UD Extra Engine Brake jako standard w silniku 11-litrowym; strona Fuel efficiency podaje go jako opcję w GH8E i GH11E, a strona Specs wymienia hamulec silnikowy jako opcję w CWE, CGE, GKE, GDE i GWE. Strona Specs wymienia ABS jako opcję; strona Safety wymienia ABS wśród funkcji hamowania bez tego oznaczenia. Żaden z otwartych dokumentów UD Trucks nie podaje wartości w kilowatach, liczby cylindrów, roku wprowadzenia, wcześniejszych generacji, wymiarów całkowitych, rozstawów osi, mas pojazdu gotowego do jazdy, nośności osi ani pojemności zbiorników.

Krótkie odpowiedzi

W jakich konfiguracjach osi występuje UD Trucks Quester?
4x2, 6x2, 6x4, 8x2, 8x4.
Jaką normę emisji spełnia UD Trucks Quester?
Euro 3 / Euro 5.
Jaką skrzynię biegów ma UD Trucks Quester?
Skrzynia biegów: manualna 6-, 9- i 12-biegowa (MT); 12-biegowa zautomatyzowana manualna ESCOT (AMT); 6-biegowa automatyczna (AT); automatyczna Allison 3000/3200 z silnikiem GH8E i Allison 4000 z GH11E; lista zależy od modelu.
Jaka jest maksymalna masa zespołu pojazdów dla UD Trucks Quester?
Maksymalna masa zespołu pojazdów: 80 t (Quester GWE 6x4, ciągnik siodłowy; GKE 4x2 48 t, GDE 6x2 56 t).

Źródła

  1. Quester | Heavy Duty Truck (overview, global site) — UD Trucks
  2. Specs | UD Trucks (Quester, global site) — UD Trucks
  3. Wide Range Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks
  4. Fuel efficiency Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks
  5. Driver Efficiency Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks
  6. Safety Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks
  7. Uptime Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks
  8. Productivity Quester 2026 | UD Trucks — UD Trucks