Silnik Cummins B6.7: pojemność, moce i ciężarówki z tym silnikiem
Cummins B6.7 to sześciocylindrowy rzędowy diesel o pojemności 6,7 litra: jego dane i moce G-Drive w kartach Cumminsa z kwietnia 2020 r. oraz ciężarówki z nim w tym serwisie.

Cummins B6.7 to sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny o pojemności 6,7 litra firmy Cummins Inc. Karty danych Cumminsa B6.7-G17 i B6.7-G18, obie z kwietnia 2020 r., opisują jego wersję G-Drive i podają dla niej również typowe moce zespołów prądotwórczych: „Inline 4-Cycle Diesel, Turbocharged & Charge Air Cooled” (rzędowy, czterosuwowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego) o średnicy cylindra i skoku tłoka 107 x 124 mm, zaprojektowany „to meet EU Stage V, and US Tier 4 Final emissions” (aby spełniać unijne normy emisji Stage V i amerykańskie Tier 4 Final), z mocami brutto od 131 do 237 kWm przy 1 500 i 1 800 obr./min. W tym serwisie jest jednym z silników BMC Tuğra, której strona zapisuje go jako Cummins ISB6.7, oraz Freightliner M2.
Stan na 26 października 2026 r. Tego dnia przeczytano: karty danych Cumminsa B6.7-G17 i B6.7-G18 (obie 04/2020) z biblioteki mediów Cumminsa oraz zapisy silników na stronach modeli w tym serwisie. Żaden z przeczytanych dokumentów nie jest kartą Cumminsa dla B6.7 w ciężarówce lub autobusie.
Producent, nazwa i układ
Obie karty zawierają wiersz „Cummins is a registered trademark of Cummins Inc.” (Cummins jest zastrzeżonym znakiem towarowym Cummins Inc.) i nazywają silnik B6.7, z przyrostkami G17 i G18 dla dwóch modeli G-Drive. Zapisy modeli w tym serwisie używają dla rodziny dwóch nazw: „Cummins B6.7” na stronie Freightliner M2 i „Cummins ISB6.7” na stronie BMC Tuğra. Karty Cumminsa przeczytane na potrzeby tej strony używają wyłącznie nazwy „B6.7” i nie wyjaśniają formy ISB.
| Pozycja | Wartość lub opis w brzmieniu karty |
|---|---|
| Typ | Inline 4-Cycle Diesel, Turbocharged & Charge Air Cooled (rzędowy, czterosuwowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego) |
| Blok cylindrów | Cast Iron, 6 cylinder (żeliwny, 6 cylindrów) |
| Pojemność skokowa | 6.7L (409 in³) |
| Średnica cylindra | 107mm (4.21in.) |
| Skok tłoka | 124mm (4.88in.) |
| Układ paliwowy | Bosch HPCR |
| Oczyszczanie spalin | Full single module (DOC/DPF/SCR); EGR-Free Design (pełny pojedynczy moduł (DOC/DPF/SCR); konstrukcja bez EGR) |
| Nagłówek dotyczący emisji | EU Stage V and Tier 4 Final |
| Masy i wymiary (G-Drive) | Długość 1 518 mm, szerokość 983 mm, wysokość 1 343 mm, masa (na sucho) 697,3 kg |
Obie karty podają te same ogólne dane silnika z wyjątkiem kodu Fuel Rating, FR97284 w B6.7-G17 i FR97283 w B6.7-G18, a różnią się mocami oraz wartościami zużycia paliwa i DEF.
Moce podawane przez producenta
Każda karta podaje moc brutto i netto silnika w kWm i BHP dla trzech rodzajów pracy, awaryjnej (standby), podstawowej (prime) i ciągłej (base), przy 1 500 obr./min (moce dla 50 Hz) i przy 1 800 obr./min (moce dla 60 Hz).
| Karta | Prędkość obrotowa | Brutto, awaryjna | Brutto, podstawowa | Brutto, ciągła | Netto, awaryjna | Netto, podstawowa | Netto, ciągła |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B6.7-G17 | 1 500 obr./min (50 Hz) | 160/214 | 145/195 | 131/175 | 147/197 | 133/178 | 119/160 |
| B6.7-G17 | 1 800 obr./min (60 Hz) | 183/245 | 166/223 | 149/200 | 167/224 | 152/204 | 135/181 |
| B6.7-G18 | 1 500 obr./min (50 Hz) | 216/290 | 197/264 | 177/237 | 202/271 | 185/248 | 165/221 |
| B6.7-G18 | 1 800 obr./min (60 Hz) | 237/318 | 216/289 | 194/260 | 220/295 | 202/271 | 180/241 |
Rodzaje pracy są zdefiniowane w kartach w kategoriach elektrycznych. Prime Power (PRP) to „Applicable for supplying power to varying electrical load for unlimited hours” (ma zastosowanie do zasilania zmiennego obciążenia elektrycznego przez nieograniczoną liczbę godzin); Base Load (Continuous) Power (COP) to „Applicable for supplying power continuously to a constant electrical load for unlimited hours” (ma zastosowanie do ciągłego zasilania stałego obciążenia elektrycznego przez nieograniczoną liczbę godzin); Emergency Standby Power (ESP) obejmuje „the duration of power interruption of a reliable utility source” (czas przerwy w dostawie energii z niezawodnego źródła sieciowego). Obok mocy silnika karty podają typową moc zespołu prądotwórczego, od 111 kWe (B6.7-G17, ciągła, 1 500 obr./min) do 205 kWe (B6.7-G18, awaryjna, 1 800 obr./min), oraz zużycie paliwa i DEF na każdym stopniu obciążenia.
Karty nie podają wartości momentu obrotowego. Jak definiuje się kW, KM i moc netto dla pojazdów drogowych, wyjaśnia artykuł jak czytać dane o mocy ciężarówki.
Daty i wersje w dokumentach
Obie karty zawierają „©2020 Cummins Inc.” i datę w swoich oznaczeniach: „B6.7-G17 (04/2020)” i „B6.7-G18 (04/2020)”. Przedstawiają „The new Cummins G-Drive engines” (nowe silniki Cummins G-Drive) jako „designed with next generation aftertreatment technology” (zaprojektowane z technologią oczyszczania spalin nowej generacji). Żadna z kart nie podaje daty pierwszego B6.7 ani nie wymienia wcześniejszej wersji, a żaden z dokumentów przeczytanych na potrzeby tej strony nie podaje datowanej historii B6.7 w ciężarówkach lub autobusach.
Paliwo i klasa emisji
- Paliwo. Karty podają typ jako „Inline 4-Cycle Diesel” (rzędowy, czterosuwowy silnik wysokoprężny) z układem paliwowym Bosch HPCR i obok zużycia paliwa podają zużycie DEF dla każdej mocy. Żadna z kart nie wspomina o HVO, odnawialnym oleju napędowym opisanym w tekście o tym, czym jest paliwo HVO, ani o wersji gazowej.
- Klasa emisji. Obie karty mają nagłówek „EU Stage V and Tier 4 Final” i opisują „Integrated Aftertreatment Design” (zintegrowaną konstrukcję oczyszczania spalin) z „Full single module (DOC/DPF/SCR)” (pełnym pojedynczym modułem (DOC/DPF/SCR)), „EGR-Free Design” (konstrukcją bez EGR), przepustnicą dolotową „for increased thermal management capability” (dla zwiększenia możliwości zarządzania temperaturą) oraz „Aftertreatment specification capable of low load operation up to -25º C.” (specyfikacją oczyszczania spalin umożliwiającą pracę przy niskim obciążeniu do -25º C). Żadna z kart nie podaje etapu Euro VI; etapy Euro VI dla pojazdów drogowych i to, co wnosi Euro 7, omawia artykuł Euro VI i Euro 7.
Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z silnikiem Cummins B6.7
Dwie strony modeli w tym serwisie wymieniają Cummins B6.7. Poniższe wartości to te zapisane dla silnika na własnej stronie każdego modelu; nie są to podane wyżej moce G-Drive.
| Model | Silnik w zapisie strony | Moc (kW) | Moment obrotowy (Nm) |
|---|---|---|---|
| BMC Tuğra | Cummins ISB6.7 | 233–239 | 1 200 |
| Freightliner M2 | Cummins B6.7 | 149–242 | 813–1 017 |
Krótkie odpowiedzi
- Jaka jest pojemność skokowa silnika Cummins B6.7?
- 6,7 litra (409 cali sześciennych). Karty danych Cumminsa B6.7-G17 i B6.7-G18 z kwietnia 2020 r. podają pojemność skokową 6,7 L, żeliwny blok z sześcioma cylindrami, średnicę cylindra 107 mm i skok tłoka 124 mm oraz opisują silnik jako rzędowy, czterosuwowy silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego.
- Jaką moc ma silnik Cummins B6.7?
- W kartach danych G-Drive Cumminsa z kwietnia 2020 r., które podają również moce zespołów prądotwórczych, B6.7-G17 ma moc brutto awaryjną (standby) 160 kWm (214 BHP) przy 1 500 obr./min i 183 kWm (245 BHP) przy 1 800 obr./min, a B6.7-G18 – 216 kWm (290 BHP) i 237 kWm (318 BHP). W obu kartach moce brutto wynoszą od 131 do 237 kWm. Na stronach ciężarówek w tym serwisie B6.7 jest zapisany z mocą od 233 do 239 kW i momentem 1 200 Nm w BMC Tuğra oraz z mocą od 149 do 242 kW i momentem od 813 do 1 017 Nm we Freightliner M2.
- Jakie normy emisji spełnia Cummins B6.7?
- Karty Cumminsa B6.7-G17 i B6.7-G18 z kwietnia 2020 r. mają nagłówek EU Stage V and Tier 4 Final i podają, że silniki G-Drive zaprojektowano tak, by spełniały unijne normy emisji Stage V i amerykańskie Tier 4 Final, z jednym modułem oczyszczania spalin DOC/DPF/SCR i konstrukcją bez EGR. Żadna z kart nie podaje etapu Euro VI.
- Jakim paliwem zasilany jest Cummins B6.7?
- Olejem napędowym. Obie karty Cumminsa podają typ jako rzędowy, czterosuwowy silnik wysokoprężny z układem paliwowym Bosch HPCR i obok zużycia paliwa podają zużycie DEF. Żadna z kart nie wspomina o HVO ani o wersji gazowej.
- Które ciężarówki mają silnik Cummins B6.7?
- W tym serwisie BMC Tuğra i Freightliner M2 wymieniają go wśród swoich silników. Strona BMC Tuğra zapisuje go jako Cummins ISB6.7, z mocą od 233 do 239 kW i momentem 1 200 Nm; strona Freightliner M2 zapisuje Cummins B6.7 z mocą od 149 do 242 kW i momentem od 813 do 1 017 Nm.