TruckBusWorld

Silnik FPT F1C 3,0 l: wersje, paliwa, moce i pojazdy z tym silnikiem

Czterocylindrowy F1C FPT Industrial o pojemności 3,0 litra jako silnik wysokoprężny i jako gazowy F1C NG: jego moce Euro VI E i E2 według FPT oraz Iveco Daily, który go ma.

Opublikowano · Zaktualizowano

Biały furgon Iveco Daily z długim rozstawem osi i wysokim dachem, zaparkowany na żwirze przed metalowym ogrodzeniem i jesiennymi drzewami w Stuttgarcie-Vaihingen
Alexander Migl — CC BY-SA 4.0

F1C to rzędowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 3,0 litra, budowany przez FPT Industrial, markę układów napędowych Iveco Group, do lekkich pojazdów użytkowych i minibusów. Występuje w wersji wysokoprężnej, z certyfikacją Euro VI E, oraz jako silnik na gaz ziemny, F1C NG, z certyfikacją Euro VI E2. Komunikat FPT z 16 września 2024 r. podaje: „Around two million units have been sold worldwide since 2003” (od 2003 r. sprzedano na świecie około dwóch milionów egzemplarzy). W tym serwisie jest to 3,0-litrowy silnik modelu Iveco Daily.

Stan na 26 października 2026 r. Strony produktowe FPT Industrial o silnikach F1C i F1C NG, broszura FPT o silnikach drogowych i ulotka z 2024 r. o silnikach autobusowych zostały przeczytane 26 października 2026 r., wraz z pięcioma komunikatami prasowymi FPT Industrial i Iveco Group z lat 2021–2024.

Czym jest ten silnik

FPT Industrial podpisuje swoje strony jako „a brand of Iveco Group” (marka Iveco Group). Broszura o silnikach drogowych wymienia serię F1 do lekkich pojazdów użytkowych jako trzy modele silników: „F1A (4 cyl., 2.3 L)”, „F1C (4 cyl., 3 L)” i „F1C NG (4 cyl., 3L)”. Strona o F1C NG ujmuje to tak samo: „The F1 family includes the F1C NG engine (3.0 l)” (rodzina F1 obejmuje silnik F1C NG (3,0 l)). Komunikat FPT z 2024 r. podaje dane techniczne F1C jako „Engine displacement (l): 3.0” (pojemność skokowa silnika (l): 3,0) i „Cylinder arrangement: 4 in-line” (układ cylindrów: 4 w rzędzie); karty wersji mocy na stronach produktowych FPT podają dla cylindrów i zaworów „4L / 4”, a legenda broszury odczytuje L jako „In line vertical” (rzędowy pionowy).

FPT F1C: wersja wysokoprężna i wersja na gaz ziemny według dokumentów FPT
PozycjaWysokoprężny (F1C)Gaz ziemny (F1C NG)
Pojemność skokowa3 l (183 cale sześcienne)3 l (183 cale sześcienne)
Cylindry4 w rzędzie, 4 zawory na cylinder4 w rzędzie, 4 zawory na cylinder
Średnica cylindra x skok tłoka96 x 104 mm96 x 104 mm
Układ zasilaniaECR (elektroniczny common rail), do 2 000 barMPI (wtrysk wielopunktowy)
TurbosprężarkaVGT (o zmiennej geometrii); e-VGT (o elektronicznie sterowanej zmiennej geometrii) w wersji 152 kWWG (o stałej geometrii z zaworem upustowym)
Oczyszczanie spalinEGR - DOC - SCRoF - SCR - CUCTrójdrożny katalizator z CPF, bez EGR
Klasa emisjiEuro VI EEuro VI E2
Moce według FPTOd 95 kW (127 HP) do 152 kW (207 KM)100 kW (136 KM)
Masa na sucho257 kg245 kg
Długość x szerokość x wysokość858 x 704 x 739 mm745 x 695 x 750 mm

Tabela pochodzi z kart wersji mocy na stronach FPT o F1C i F1C NG; FPT zaznacza, że „Dimensions can be changed according to engine options” (wymiary mogą się zmieniać w zależności od opcji silnika). Ciśnienie wtrysku pochodzi z tekstu strony o F1C, który wymienia „high-pressure (up to 2000 bar) Common Rail technology” (technologię Common Rail wysokiego ciśnienia (do 2 000 bar)), oraz z karty danych w broszurze, która podaje „ECR2,000bar”. W legendzie FPT EGR to zewnętrzna recyrkulacja spalin, DOC – katalizator utleniający silnika wysokoprężnego, SCRoF – selektywna redukcja katalityczna na filtrze, CUC – katalizator oczyszczający, a CPF – filtr cząstek stałych do CNG. Strona o F1C nazywa układ silnika wysokoprężnego „an ATS system with dual SCR” (układem oczyszczania spalin z podwójnym SCR) i podaje, że zgodność z Euro VI-E „is ensured by the EGR + DOC + SCRoF + SCR + CUC solution” (zapewnia rozwiązanie EGR + DOC + SCRoF + SCR + CUC); jak działają SCR i AdBlue, wyjaśnia artykuł AdBlue i układ SCR.

Komunikat FPT z 11 listopada 2022 r. podaje, że silniki F1C „feature dual mass flywheel, multiple fuel injection, suspended oil pan and bed-plate in addition to the engine block” (mają oprócz bloku silnika dwumasowe koło zamachowe, wielokrotny wtrysk paliwa, podwieszaną miskę olejową i płytę łożyskową (bed-plate)), a strona produktowa FPT wymienia dwurzędowy łańcuch rozrządu (duplex). Strona o F1C podaje też, że „All F1C engines are available for both transverse and longitudinal installation” (wszystkie silniki F1C są dostępne do montażu zarówno poprzecznego, jak i wzdłużnego) oraz że „All F1C engines are approved for heavy duty use” (wszystkie silniki F1C są dopuszczone do zastosowań heavy duty).

Paliwa: olej napędowy, HVO i gaz ziemny

Wysokoprężny F1C pracuje na oleju napędowym, a komunikat FPT z września 2024 r. podaje, że „is HVO-ready across the entire range” (jest gotowy na HVO w całej gamie). Odnawialny olej napędowy HVO omawia tekst o tym, czym jest HVO.

F1C NG spala gaz ziemny w procesie, który FPT nazywa „multi-point stoichiometric combustion” (wielopunktowym spalaniem stechiometrycznym). FPT podaje, że jest on „100% compatible with biomethane without any modifications” (w 100% kompatybilny z biometanem bez żadnych modyfikacji) i zbudowany wokół „solution without exhaust gas recirculation (EGR)” (rozwiązania bez recyrkulacji spalin (EGR)) z „a fixed-geometry turbocharger with a water-cooled wastegate valve” (turbosprężarką o stałej geometrii z chłodzonym cieczą zaworem upustowym). Komunikat FPT z 2021 r. nazywa silnik gazowy nowego Daily „the 3.0 liter CNG version” (wersją CNG o pojemności 3,0 litra), a zapis Daily w tym serwisie podaje go jako F1C CNG. Broszura FPT podaje, że „All FPT engine families are compatible with CNG, LNG and Bio-Methane” (wszystkie rodziny silników FPT są kompatybilne z CNG, LNG i biometanem); sama strona o F1C NG wymienia tylko gaz ziemny i biometan. Metan jako paliwo do ciężarówek, w postaci sprężonej i skroplonej oraz jako biometan, omawia tekst o ciężarówkach na LNG i bio-LNG. Strona o F1C NG dodaje, że silnik jest „optimized for integration with the Hi-Matic automatic transmission” (zoptymalizowany pod kątem współpracy z automatyczną skrzynią biegów Hi-Matic).

Komunikat FPT na targi CIIE w Szanghaju, z 11 listopada 2022 r., podaje o F1C Euro VI Step E: „Available in diesel, methane and hybrid versions” (dostępny w wersji wysokoprężnej, metanowej i hybrydowej). Nie podaje szczegółów wersji hybrydowej, a strony produktowe jej nie wymieniają.

Moce według FPT

Strona FPT o F1C zawiera siedem kart wersji mocy silnika wysokoprężnego, wszystkie oznaczone „Certification: Euro VI E” (certyfikacja: Euro VI E), a strona o F1C NG jedną kartę oznaczoną „Euro VI E2”. Główna wartość podana na stronie o F1C to „up to 152 kW (207 hp) and 470 Nm” (do 152 kW (207 KM) i 470 Nm), przy czym „470 Nm at 1400 rpm/min” (470 Nm przy 1 400 obr./min) pochodzi z wersji e-VGT.

Karty wersji mocy FPT F1C i F1C NG według FPT, stan na 26 października 2026 r.
WersjaMocMoment obrotowyTurbosprężarkaCertyfikacja
F1C95 kW (127 HP) przy 3 400 obr./min430 Nm przy 1 500 obr./minVGTEuro VI E
F1C96 kW (130 KM) przy 2 620 obr./min350 Nm przy 1 400 obr./minVGTEuro VI E
F1C110 kW (150 KM) przy 2 620 obr./min400 Nm przy 1 600 obr./minVGTEuro VI E
F1C118 kW (160 KM) przy 3 500 obr./min400 Nm przy 1 500 obr./minVGTEuro VI E
F1C129 kW (175 KM) przy 2 865 obr./min430 Nm przy 1 600 obr./minVGTEuro VI E
F1C129 kW (175 KM) przy 3 500 obr./min430 Nm przy 1 600 obr./minVGTEuro VI E
F1C152 kW (207 KM) przy 3 500 obr./min470 Nm przy 1 400 obr./mine-VGTEuro VI E
F1C NG100 kW (136 KM) przy 3 500 obr./min350 Nm przy 1 500 obr./minWGEuro VI E2

Dwie karty mają tę samą moc 129 kW (175 KM) i 430 Nm przy 1 600 obr./min; jedna podaje moc przy 2 865 obr./min, druga przy 3 500 obr./min. Broszura FPT o silnikach drogowych podsumowuje silnik wysokoprężny jako „From 127 to 207 hp” (od 127 do 207 hp). Ulotka FPT z 2024 r. o silnikach autobusowych wymienia F1C w dziale „MINIBUS” z sześcioma z siedmiu wersji mocy silnika wysokoprężnego, wszystkimi oprócz 118 kW (160 KM), oraz F1C NG ze 100 kW (136 KM); dla silnika gazowego podaje „EuroVIE” tam, gdzie strona o F1C NG podaje Euro VI E2.

Komunikaty prasowe podają własne wartości. Informacja FPT z 30 czerwca 2021 r. podaje dla 3,0-litrowego F1C w nowym Daily „power output from 160 HP to 207 HP” (moc od 160 KM do 207 KM), a dla jego wersji CNG „136 HP and its torque of 350 Nm” (136 KM i moment obrotowy 350 Nm). Komunikat FPT z 16 listopada 2023 r. podaje, że silniki F1C osiągają „up to 210 HP” (do 210 KM) i „up to 470 Nm” (do 470 Nm), podczas gdy strona produktowa i komunikat z 2024 r. podają 207 KM. Brazylijski komunikat FPT z 24 marca 2022 r. podaje dla F1C Euro VI w lekkiej ciężarówce Volkswagen Delivery Express+ „156 cavalos e 360 Nm de torque”, z „uma calibração exclusiva para o modelo” (własną kalibracją dla tego modelu). FPT podaje moc w kW i HP, a jego brazylijski komunikat w cavalos; jak kilowaty, jednostki koni mechanicznych i moment obrotowy mają się do siebie i dlaczego każda wartość jest podawana z prędkością obrotową silnika, wyjaśnia artykuł jak czytać dane o mocy ciężarówki.

Klasy emisji

Na stronach produktowych FPT wysokoprężny F1C ma certyfikację Euro VI E, a F1C NG spełnia „Euro VI Step E2 with a simple after-treatment system (three-way catalyst with CPF and without EGR)” (Euro VI etap E2 z prostym układem oczyszczania spalin (trójdrożny katalizator z CPF i bez EGR)). Informacja FPT z 2021 r. o 2,3-litrowym F1A i 3,0-litrowym F1C w nowym Daily podaje: „Both diesel engines comply with the Euro 6-D Final and Euro VI-E standards” (oba silniki wysokoprężne spełniają normy Euro 6-D Final i Euro VI-E). Euro 6 zapisywana cyframi arabskimi to norma dla lekkich pojazdów, obejmująca cały pojazd, a Euro VI zapisywana cyframi rzymskimi to norma dla pojazdów ciężkich, obejmująca silnik; obie, a także to, co wprowadził etap E, wyjaśnia artykuł Euro VI i Euro 7.

Komunikat FPT z 2024 r. podaje, że F1C spełnia „global emission standards such as EuVI, GBVI, JP24, and PROCONVE P8” (światowe normy emisji, takie jak EuVI, GBVI, JP24 i PROCONVE P8). Jego brazylijski komunikat z 24 marca 2022 r. podaje, że silnik do Delivery Express+ przygotowano na „fase P8 do Programa de Controle de Emissões Veiculares (PROCONVE)” (etap P8 Programu Kontroli Emisji Pojazdów (PROCONVE)), brazylijskiego programu kontroli emisji z pojazdów.

Generacje i daty

Dokumenty FPT otwarte na potrzeby tej strony nie przedstawiają wcześniejszych generacji F1C wraz z ich etapami norm emisji. Podają następujące daty:

  • 2003 r.: początek liczenia w komunikacie FPT z 2024 r., „Around two million units have been sold worldwide since 2003” (od 2003 r. sprzedano na świecie około dwóch milionów egzemplarzy).
  • 30 czerwca 2021 r.: informacja FPT o cyfrowej premierze nowego Daily przez IVECO podaje dla 3,0-litrowego F1C w wersji wysokoprężnej moc od 160 KM do 207 KM, zgodność z Euro VI-E i podwójny układ SCR „completely redesigned to occupy the same space as on previous models” (całkowicie przeprojektowany, aby zajmował tyle samo miejsca co w poprzednich modelach), a dla wersji CNG 136 KM i 350 Nm.
  • 24 marca 2022 r.: FPT Industrial ogłasza w Brazylii, że dostarcza nowy F1C Euro VI do Volkswagena Delivery Express+.
  • 5–10 listopada 2022 r.: FPT pokazuje F1C Euro VI Step E na targach CIIE w Szanghaju, jak podaje jego komunikat z 11 listopada 2022 r.
  • 15 listopada 2023 r.: F1C Diesel do Daily jest prezentowany podczas premiery gamy IVECO Model Year 24 w Barcelonie, według komunikatu FPT z 16 listopada 2023 r.
  • 16 września 2024 r.: komunikat FPT na IAA Transportation 2024 określa F1C jako gotowy na HVO w całej gamie.
  • 26 października 2026 r.: strony produktowe FPT wymieniają siedem wersji mocy silnika wysokoprężnego z certyfikacją Euro VI E i jedną wersję F1C NG z certyfikacją Euro VI E2.

Ciężarówki i autobusy z silnikiem FPT F1C (3,0 l) w tym serwisie

Jeden model w tym serwisie wymienia F1C w zapisie silnika: Iveco Daily, z pozycją dla wersji wysokoprężnej i dla wersji na gaz ziemny.

Ciężarówki i autobusy z silnikiem FPT F1C (3,0 l) w tym serwisie
ModelSilnik według zapisuMoc (kW)Moment obrotowy (Nm)
Iveco DailyF1C (3,0 l, wysokoprężny)118–152400–470
Iveco DailyF1C CNG (3,0 l, gaz ziemny)100350

Wartości pochodzą z własnej strony Daily i dokumentów Iveco, na które się ona powołuje, a nie z mocy FPT na poziomie silnika, więc zakres dla wersji wysokoprężnej obejmuje moce wymienione w zapisie Daily, a nie pełny zakres FPT od 95 kW. Volkswagen Delivery Express+, wymieniony w brazylijskim komunikacie FPT z 2022 r., nie ma strony w tym serwisie.

Krótkie odpowiedzi

Czym jest silnik FPT F1C?
To rzędowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 3,0 litra, z czterema zaworami na cylinder oraz średnicą cylindra i skokiem tłoka 96 x 104 mm, budowany przez FPT Industrial, markę układów napędowych Iveco Group, do lekkich pojazdów użytkowych i minibusów. Należy do serii F1 FPT obok 2,3-litrowego F1A i występuje w wersji wysokoprężnej oraz jako silnik na gaz ziemny F1C NG. Komunikat FPT z września 2024 r. podaje, że od 2003 r. sprzedano na świecie około dwóch milionów egzemplarzy.
Jaką moc i moment obrotowy ma FPT F1C?
Strona produktowa FPT wymienia siedem wersji mocy silnika wysokoprężnego, od 95 kW (127 HP) i 430 Nm do 152 kW (207 KM) i 470 Nm przy 1 400 obr./min, wszystkie z certyfikacją Euro VI E. F1C NG ma jedną wersję mocy: 100 kW (136 KM) i 350 Nm przy 1 500 obr./min. Komunikat FPT z listopada 2023 r. podaje dla silnika wysokoprężnego do 210 KM i do 470 Nm.
Na jakich paliwach może pracować FPT F1C?
Na oleju napędowym, a komunikat FPT z września 2024 r. określa F1C jako gotowy na HVO w całej gamie. F1C NG pracuje na gazie ziemnym i według FPT jest w 100% kompatybilny z biometanem bez żadnych modyfikacji; komunikat FPT z 2021 r. nazywa silnik gazowy Daily wersją CNG o pojemności 3,0 litra. Komunikat FPT z listopada 2022 r. wymienia też wersję hybrydową, nie podając szczegółów.
Jaką normę emisji spełnia FPT F1C?
Według stron produktowych FPT silnik wysokoprężny spełnia normę Euro VI E z układem oczyszczania spalin EGR, DOC, SCRoF, SCR i CUC, a F1C NG normę Euro VI E2 z trójdrożnym katalizatorem i filtrem cząstek stałych do CNG, bez EGR. Komunikat FPT z września 2024 r. podaje, że F1C spełnia światowe normy emisji, takie jak EuVI, GBVI, JP24 i PROCONVE P8.
Które pojazdy w tym serwisie mają silnik FPT F1C?
Iveco Daily. Jego zapis podaje silnik wysokoprężny F1C o mocy 118–152 kW i momencie obrotowym 400–470 Nm oraz F1C CNG o mocy 100 kW i momencie obrotowym 350 Nm. Brazylijski komunikat FPT z 24 marca 2022 r. wymienia też Volkswagena Delivery Express+, który nie ma strony w tym serwisie.

Modele wymienione w tym artykule

Źródła

  1. F1C — light commercial vehicle and minibus engine product page — FPT Industrial
  2. F1C NG — light commercial vehicle and minibus engine product page — FPT Industrial
  3. On-Road engines brochure (English) — FPT Industrial
  4. On-Road bus application leaflet (English, 2024) — FPT Industrial
  5. All the power and sustainability of FPT Industrial engines for the new DAILY and IVECO S-WAY (news, 30 June 2021) — FPT Industrial, 30 Jun 2021
  6. FPT Industrial fornece o novo motor F1C Euro VI do Volkswagen Delivery Express+ (press release, Portuguese, 24 March 2022) — FPT Industrial / Iveco Group, 24 Mar 2022
  7. FPT Industrial showcased its innovative and environmentally friendly 'core' power at CIIE (press release, 11 November 2022) — FPT Industrial / Iveco Group, 11 Nov 2022
  8. FPT Industrial powers the change at IVECO Model Year 24 range launch in Barcelona (press release, 16 November 2023) — FPT Industrial, 16 Nov 2023
  9. FPT Industrial's new ICE and ePowertrain products under the spotlight at IAA Transportation 2024 (press release, 16 September 2024) — FPT Industrial, 16 Sept 2024