TruckBusWorld

Tatra

Tatra Phoenix

Tatra Phoenix trzeciej generacji: podwozie z centralną rurą, wahliwymi półosiami i zawieszeniem pneumatycznym, silniki PACCAR od 227 do 390 kW, od 4x4 do 8x8 i do 50 t masy całkowitej.

Opublikowano · Zaktualizowano

  • 4 konfiguracje osi
  • 227–390 kW
  • Euro 6
Czarny dwuosiowy ciągnik siodłowy Tatra Phoenix ze złoto-szarą grafiką i napisem PHOENIX na boku kabiny, widok z przodu w trzech czwartych na stoisku targowym ze zrębków drewna i skał
MarcelX42 — CC BY-SA 4.0

Przegląd modelu

Segment
Budownictwo
Konfiguracje osi
4 (4x4…)
Norma emisji
Euro 6
Skrzynia biegów
zautomatyzowana ZF TraXon (podstawowa); w pełni automatyczna Allison na zamówienie; skrzynie rozdzielcze (obniżające) TATRA połączone z centralną rurą nośną

Konfiguracje osi: 4x4 · 6x6 · 8x8 · 8x6

Rodziny silników

PACCAR MX-1110,8 l
Moc
300–330 kW
PACCAR MX-1312,9 l
Moc
315–390 kW
PACCAR PX-76,7 l
Moc
227 kW
Wersje według kart technicznych producenta
WersjaKonfiguracje osiRozstaw osi (mm)Maks. masa całkowita (kg)Karta
4x44x43700 / 4090 / 450020 000TATRA PHOENIX brochure, Czech, 2024: wheelbases p. 12; "Max. GVW 20 tun" p. 04
6x66x63060 / 3440 / 3900 / 4500 / 484730 000TATRA PHOENIX brochure, Czech, 2024: wheelbases p. 12; "Max. GVW 30 tun" p. 05
8x8 (8x6)2300 / 2560 / 2950TATRA PHOENIX brochure, Czech, 2024: wheelbases p. 12; "Max. GVW 50 tun" printed for the 8x8 only, p. 05

TATRA PHOENIX to gama samochodów ciężarowych Tatra Trucks zbudowana według koncepcji podwozia Tatry z centralną rurą nośną, niezależnymi wahliwymi półosiami i zawieszeniem pneumatycznym wszystkich osi. Strona modelu Tatry nazywa obecne ciężarówki trzecią generacją („Třetí generace nákladních vozů TATRA PHOENIX”) i podaje, że mają całkowicie nową kabinę („Zcela nová moderní kabina”). Niniejsza strona powstała na podstawie dwóch czeskojęzycznych dokumentów Tatra Trucks: strony modelu TATRA PHOENIX w serwisie tatra.cz, niedatowanej i odczytanej 26 października 2026 r., oraz czeskiej broszury z 2024 r., do której strona modelu odsyła jako do swojego katalogu TATRA PHOENIX. Na okładce broszury widnieje napis „STVOŘENA PRO EXTRÉMNÍ TERÉN” (stworzona do ekstremalnego terenu), a hasło Tatry w broszurze brzmi „TATRA VÁS DOSTANE DÁL” (Tatra zawiezie cię dalej).

Przegląd

TATRA PHOENIX na stronie modelu Tatra Trucks (odczytanej 26 października 2026 r.) i w czeskiej broszurze z 2024 r.
PozycjaTATRA PHOENIX
Konfiguracje podstawowe4x4, 6x6, 8x8 (8x6)
Wersje specjalnewersje wieloosiowe na zamówienie; strona modelu podaje warianty podwozia od 4x4 do 16x16
Podwoziecentralna rura nośna, niezależne wahliwe półosie, zawieszenie pneumatyczne wszystkich osi
SilnikiPACCAR MX-11, MX-13 i PX-7, od 227 do 390 kW, Euro 6
Skrzynie biegówzautomatyzowane ZF TraXon; w pełni automatyczna Allison na zamówienie; skrzynie rozdzielcze TATRA
Kabinykrótka (dzienna), przedłużona (sypialna), sypialna z podwyższonym dachem i jedną lub dwiema leżankami
Maksymalna masa całkowita20 t (4x4), 30 t (6x6), 50 t (8x8)

Generacje

Strona modelu Tatry nazywa obecne ciężarówki trzecią generacją TATRA PHOENIX, a oba dokumenty podają, że ciężarówki TATRA PHOENIX pracują od ponad dziesięciu lat („již více než deset let”). Strona modelu podaje liczbę wyprodukowanych pojazdów jako ponad 5 000 („> 5000”, „Vyrobených vozů TATRA PHOENIX”). Broszura nazywa obecne ciężarówki nową generacją, która zachowuje koncepcję podwozia z centralną rurą nośną i zawieszeniem pneumatycznym wszystkich osi, i dodaje do niej całkowicie nową, nowoczesną kabinę, ulepszone silniki i zoptymalizowane skrzynie biegów. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje lat pierwszej, drugiej ani trzeciej generacji.

Podwozie, osie i zawieszenie

Tatra nazywa centralną rurę nośną sercem każdego podwozia TATRA: mieszczą się w niej wały napędowe i mechanizmy różnicowe, a w połączeniu z niezależnymi wahliwymi półosiami i zawieszeniem pneumatycznym zapewnia ona ciężarówkom Tatry, słowami producenta, wyjątkowe właściwości jezdne i stabilność w każdym terenie. W odniesieniu do rury Tatra wymienia wysoką sztywność skrętną i giętną, wały napędowe chronione przed wpływami zewnętrznymi oraz niskie koszty serwisowe. W odniesieniu do wahliwych półosi wymienia maksymalną trakcję dzięki niezależnemu ruchowi kół, płynną jazdę po nierównym podłożu z wyższą prędkością średnią oraz tłumienie wstrząsów, które chroni ramę i zabudowę. Broszura podaje, że drgania na drodze z płyt betonowych są do 30% mniejsze niż w pojeździe ze sztywnymi osiami („Redukce vibrací - na panelové cestě až o 30 % nižší než u vozidla s tuhými nápravami”), i wymienia niski moment przechylający oraz wysoką stabilność jazdy.

Podwozie ma budowę modułową, dzięki czemu pojazdy wieloosiowe mogą być budowane na zamówienie klienta. Konfiguracje podstawowe to 4x4, 6x6 i 8x8 (8x6). Na zamówienie Tatra przygotowuje specjalne wersje wieloosiowe; przykłady z broszury to 10 (12, 14) x 10, 10 (12, 14) x 8 (10, 12) i 10 (12, 14) x 6 (8, 10, 12), z możliwością wyboru liczby skrętnych (i napędzanych) osi tylnych, a strona modelu podaje dostępne warianty podwozia jako od 4x4 do 16x16. Podpisy zdjęć na stronie modelu pokazują 6x6 z zabudową mieszkalną, 12x10 z zabudową dźwigową, 6x6 dla leśnictwa, 8x8 z hydraulicznym żurawiem załadowczym, Phoenixa w rolnictwie oraz betonomieszarkę 6x6. Zapis formuły kół wyjaśnia tekst o konfiguracjach osi.

Silniki

Silniki na stronie modelu TATRA PHOENIX (tatra.cz, odczytanej 26 października 2026 r.).
SilnikPojemność skokowaMocKlasa emisji
PACCAR MX-1110,8 l300, 330 kWEuro 6
PACCAR MX-1312,9 l315, 355, 390 kWEuro 6
PACCAR PX-76,7 l227 kWEuro 6

Broszura wymienia tylko MX-11 i MX-13, o tych samych mocach, a nagłówek strony modelu również wymienia te dwa silniki („Inovované motory Paccar MX-11 a MX-13”). Tatra opisuje MX-11 jako przeznaczony do ładunków regionalnych i średnio ciężkich, MX-13 jako zaprojektowany do długich tras i ciężkich ładunków, a PX-7 jako zoptymalizowany pod kątem średnio ciężkiego i regionalnego transportu. Żaden z dokumentów nie podaje wartości momentu obrotowego, liczby cylindrów ani znamionowej prędkości obrotowej. Lista cech silników w broszurze wymienia niższy poziom hałasu, szerokie spektrum wariantów mocy, skuteczny hamulec silnikowy, niskie zużycie paliwa, zaawansowaną elektronikę sterowania silnikiem oraz opcjonalne wyposażenie dodatkowe do specyficznych zastosowań. Klasy emisji opisuje tekst o Euro 6 i Euro 7.

Skrzynia biegów

Ciężarówki TATRA PHOENIX są wyposażane przede wszystkim w zautomatyzowane skrzynie biegów ZF TraXon; na zamówienie oferowana jest w pełni automatyczna skrzynia Allison. Skrzynie rozdzielcze (obniżające) TATRA („přídavné (sestupné) převodovky TATRA”) stanowią część nośnej struktury podwozia, są połączone z centralną rurą i oferują szeroki zakres przełożeń. Wśród opcji wymienionych na stronie modelu są przystawka odbioru mocy („pomocný pohon”) i chłodnica („chladič”). Działanie zautomatyzowanych skrzyń manualnych opisuje tekst o zautomatyzowanych skrzyniach biegów.

Kabiny

Kabina jest oferowana w trzech wersjach: krótkiej (dziennej), przedłużonej (sypialnej) oraz sypialnej z podwyższonym dachem i jedną lub dwiema leżankami. Według Tatry nowa kabina została opracowana z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie, wytrzymałości i komforcie; producent wymienia zmaksymalizowaną widoczność z kabiny, aerodynamicznie zoptymalizowany kształt „pro co nejnižší spotřebu paliva” (z myślą o jak najniższym zużyciu paliwa) oraz nowoczesną deskę rozdzielczą z ulepszoną ergonomią i uproszczoną obsługą. Broszura wymienia zewnętrzne oświetlenie LED, system Corner View i szeroki wybór akcesoriów i elementów stylistycznych, a na zamówienie przednią szybę z folią przeciwsłoneczną, cyfrowy system kamer i drzwi z oknem z widokiem na krawężnik. Rodzaje kabin w ogólności opisuje artykuł o kabinach ciężarówek.

Wewnątrz kabiny Tatra opisuje całkowicie nowe wnętrze o powiększonej przestrzeni. Podpisy ilustracji w broszurze wymieniają cyfrowy zestaw wskaźników, opcjonalne ekrany dotykowe, panel sterowania lusterkami w drzwiach, elementy sterowania oświetleniem zewnętrznym, oknem dachowym i oświetleniem wnętrza, a jako wyposażenie dodatkowe skórzaną kierownicę premium i cyfrowy system kamer. Według Tatry połączenie przycisków sterujących i ekranu dotykowego podnosi komfort jazdy i ergonomię, a fotele są nowe, zaprojektowane anatomicznie i amortyzowane pneumatycznie.

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy

Strony broszury poświęcone komfortowi i bezpieczeństwu opisują sześć systemów. Czujnik deszczu przy przedniej szybie automatycznie włącza wycieraczki, a czujnik światła włącza światła w zależności od warunków zewnętrznych, na przykład o zmierzchu lub w tunelu. Czujnik radarowy, z którego korzystają AEBS i adaptacyjny tempomat (ACC), potrafi rozpoznawać obiekty do 150 m przed pojazdem i, słowami broszury, „nereflektuje pohybující se předměty od něj (např. předjíždějící vozy.)” (nie reaguje na obiekty oddalające się od niego, na przykład wyprzedzające pojazdy). O systemie Corner View Tatra pisze, że „úplně odstraňuje mrtvé úhly na straně řidiče a spolujezdce” (całkowicie eliminuje martwe pola po stronie kierowcy i pasażera).

Digital Vision, cyfrowy system kamer, jest wyposażeniem opcjonalnym: zastępuje lusterka główne i szerokokątne kamerami na ramionach zamontowanych na dachu kabiny, które przesyłają obraz na wyświetlacze we wnętrzu kabiny. System ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (LDWS) ostrzega kierowcę, gdy pojazd niezamierzenie opuszcza swój pas ruchu, i korzysta przy tym z kamery umieszczonej za przednią szybą. System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) monitoruje rzeczywiste ciśnienie i temperaturę opon na wszystkich zamontowanych kołach, łącznie z kołem zapasowym, jeśli konfiguracja je przewiduje; informacje o oponach mogą być pokazywane na wyświetlaczu cyfrowym. Broszura nie oznacza żadnego z tych systemów jako standardowego ani opcjonalnego, z wyjątkiem cyfrowego systemu kamer; strona modelu podaje, że kabiny mogą być wyposażone w nowoczesne elektroniczne systemy wspomagania. Systemy, których prawo UE wymaga w nowych ciężarówkach, opisuje artykuł o obowiązkowych systemach wspomagania kierowcy.

Wymiary i masy

Tabele konfiguracji w brzmieniu z czeskiej broszury z 2024 r. (s. 04–05); wszystkie wartości z wyjątkiem maksymalnej masy całkowitej są wartościami minimalnymi.
KonfiguracjaMaksymalna masa całkowitaPrzedni kąt natarciaGłębokość brodzeniaPrześwitObrysowy promień zawracania
4x420 t30°800 mm300 mm8,7 m
6x630 t30°800 mm300 mm9,5 m
8x850 t30°800 mm300 mm11 m

Etykiety wierszy w broszurze to „Max. GVW”, „Přední nájezdový úhel min.”, „Brodivost min.”, „Světlá výška min.” i „Obrysový poloměr otáčení min.”; dla 8x6 broszura nie drukuje takiej tabeli.

Warianty rozstawu osi („MOŽNOSTI ROZVORU NÁPRAV”) w brzmieniu z czeskiej broszury z 2024 r. (s. 12).
KonfiguracjaRozstawy osi (mm)
4x43 700, 4 090, 4 500
6x63 060, 3 440, 3 900, 4 500, 4 847
8x8 (8x6)2 300, 2 560, 2 950

Broszura nie podaje, między którymi osiami mierzone są wartości dla 6x6 i 8x8. Żaden z dokumentów nie podaje długości, szerokości ani wysokości całkowitej, masy własnej, ładowności ani pojemności zbiornika paliwa lub AdBlue. Różnicę między maksymalną masą całkowitą pojazdu a maksymalną masą całkowitą zespołu pojazdów wyjaśnia tekst o masach ciężarówek.

Uwagi do źródeł

Wszystkie wartości pochodzą z dwóch czeskojęzycznych dokumentów Tatra Trucks: strony modelu TATRA PHOENIX w serwisie tatra.cz, niedatowanej i odczytanej 26 października 2026 r., oraz czeskiej broszury z 2024 r. TATRA-PHOENIX-2024-CZ-web.pdf, do której odsyła ta strona. Żaden z dokumentów nie podaje wartości momentu obrotowego, liczby cylindrów, znamionowej prędkości obrotowej, masy własnej, ładowności, długości, szerokości ani wysokości całkowitej ani pojemności zbiornika paliwa lub AdBlue i żaden nie podaje roku obecnej generacji ani dwóch wcześniejszych. Strona modelu wymienia trzy silniki, każdy Euro 6: PACCAR MX-11 (10,8 l; 300 i 330 kW), MX-13 (12,9 l; 315, 355 i 390 kW) oraz PX-7 (6,7 l; 227 kW); broszura wymienia tylko MX-11 i MX-13, o tych samych mocach. Tabele konfiguracji w broszurze podają dla 4x4, 6x6 i 8x8 kolejno maksymalną masę całkowitą 20, 30 i 50 t oraz minimalny obrysowy promień zawracania 8,7; 9,5 i 11 m, a dla wszystkich trzech minimalny przedni kąt natarcia 30°, minimalną głębokość brodzenia 800 mm i minimalny prześwit 300 mm. W liście rozstawów osi broszura opisuje trzeci wiersz jako 8x8 (8x6), a w tabeli masy całkowitej wymienia tylko 8x8. Strona modelu podaje dostępne warianty podwozia jako od 4x4 do 16x16, a liczbę wyprodukowanych ciężarówek TATRA PHOENIX jako ponad 5 000; broszura wymienia specjalne wersje wieloosiowe, takie jak 10 (12, 14) x 10, 10 (12, 14) x 8 (10, 12) i 10 (12, 14) x 6 (8, 10, 12). Broszura podaje dla radaru AEBS i adaptacyjnego tempomatu zasięg wykrywania do 150 m i stwierdza, że wahliwe półosie zmniejszają drgania na drodze z płyt betonowych o maksymalnie 30% w porównaniu z pojazdem ze sztywnymi osiami.

Krótkie odpowiedzi

Jakie silniki oferuje Tatra Phoenix?
Karta modelu Tatra Phoenix obejmuje następujące rodziny silników: PACCAR MX-11 (10,8 l), PACCAR MX-13 (12,9 l), PACCAR PX-7 (6,7 l). Moc wynosi 227–390 kW.
W jakich konfiguracjach osi występuje Tatra Phoenix?
4x4, 6x6, 8x8, 8x6.
Jaką normę emisji spełnia Tatra Phoenix?
Euro 6.
Jaką skrzynię biegów ma Tatra Phoenix?
Skrzynia biegów: zautomatyzowana ZF TraXon (podstawowa); w pełni automatyczna Allison na zamówienie; skrzynie rozdzielcze (obniżające) TATRA połączone z centralną rurą nośną.

Artykuły, w których występuje model Tatra Phoenix

Źródła

  1. TATRA PHOENIX — model page (Czech site) — Tatra Trucks
  2. TATRA PHOENIX — brochure (Czech, 2024) — Tatra Trucks