TruckBusWorld

Silnik PACCAR MX-11: pojemność, moce i generacje

PACCAR MX-11 to 10,8-litrowy, rzędowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny: jego moce Euro 6 do ciężarówek i autokarów od 220 do 330 kW, moce US EPA i etapy od 2013 r.

Opublikowano · Zaktualizowano

Czerwony ciągnik siodłowy DAF XG+ na trawie podczas wystawy plenerowej pod błękitnym niebem, z białymi namiotami w tle i banerem DAF na pierwszym planie
Calreyn88 — CC BY-SA 4.0

PACCAR MX-11 to 10,8-litrowy, sześciocylindrowy, rzędowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny z chłodzeniem powietrza doładowującego. Znak towarowy MX-11 należy do PACCAR Inc.; DAF Trucks, który podpisuje swoje strony „A PACCAR COMPANY” (spółka PACCAR), wymienia ten silnik wśród własnych rozwiązań w dziedzinie silników, a DAF Components, dział DAF zajmujący się dostawami komponentów, dostarcza go producentom autokarów i autobusów. W Europie jest to silnik Euro 6, który DAF datuje na 2013 r., obecnie podawany w zakresie od 220 do 330 kW; amerykańskie karty specyfikacji PACCAR przypisują mu certyfikację EPA 2021 i EPA 2024 oraz moc od 355 do 445 hp. W tym serwisie jest jednym z silników modeli DAF XD, XF, XG i XG+, Irizar i6S, Tatra Phoenix i Temsa Maraton.

Stan na 26 października 2026 r. Tego dnia przeczytano: kartę informacyjną DAF Components o MX-11 (nazwa jej pliku wskazuje rok modelowy 2025), stronę DAF Components o silniku MX-11 do ciężarówek i stronę DAF Components o MX-11 do autokarów i autobusów; stronę DAF o historii firmy i stronę produktową DAF o XDC i XFC; sześć komunikatów prasowych DAF z okresu od 15 października 2015 r. do 29 września 2025 r.; kartę informacyjną DAF o paliwach alternatywnych; oraz karty specyfikacji PACCAR MX-11 dla EPA 2021 i EPA 2024, opublikowane na stronie Peterbilt. Wszystkie są dokumentami PACCAR lub jej spółek.

Producent, nazwa i układ

Amerykańskie karty specyfikacji PACCAR stwierdzają: „PACCAR MX, MX, MX-11, and MX-13 are trademarks of PACCAR Inc.” (PACCAR MX, MX, MX-11 i MX-13 są znakami towarowymi PACCAR Inc.). Strona DAF o historii firmy wymienia „the 12.9 litre PACCAR MX-13 engine and the 10.8 litre PACCAR MX-11 engine” (12,9-litrowy silnik PACCAR MX-13 i 10,8-litrowy silnik PACCAR MX-11) wśród rozwiązań DAF w technice silnikowej i podaje, że spełniają one normy emisji Euro 6, a komunikat DAF z targów Busworld 2025 opisuje DAF Components jako niezależnego dostawcę „components, such as engines, axles and cabs to manufacturers of buses, coaches, specialised vehicles as well as ships all over the world” (komponentów, takich jak silniki, osie i kabiny, dla producentów autobusów, autokarów, pojazdów specjalnych, a także statków na całym świecie). 12,9-litrowy MX-13 to odrębny silnik, omówiony w artykule silnik PACCAR MX-13.

Nazwa silnika składa się z nazwy rodziny i mocy. DAF Components podaje obecne wersje jako MX-11 220, MX-11 251, MX-11 270, MX-11 300 i MX-11 330, przy czym liczba oznacza moc w kW; lista DAF z 2015 r. dla autokarów i autobusów zawierała MX-11 210, 240, 271, 291 i 320; a amerykańskie karty PACCAR oznaczają moc multi-torque jako „MT”. Nazwa MX jest starsza niż MX-11: strona DAF o historii firmy podaje, że w 2005 r. „DAF unveiled the PACCAR MX engine” (DAF zaprezentował silnik PACCAR MX), a komunikat DAF z 2015 r. wymienia 12,9-litrowy PACCAR MX dla Euro 3, Euro 4 i Euro 5 obok MX-11 i MX-13 Euro 6.

DAF Components podaje układ jako „Six-cylinder in-line turbocharged diesel engine with intercooling” (sześciocylindrowy, rzędowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny z intercoolerem), z recyrkulacją spalin (EGR), filtrem cząstek stałych (DPF) i selektywną redukcją katalityczną (SCR) jako „aftertreatment for Euro 6 emission levels” (układem oczyszczania spalin dla poziomów emisji Euro 6). Jak działają SCR i AdBlue, omawia artykuł AdBlue i układ SCR.

Dane silnika PACCAR MX-11 według dokumentów producenta
PozycjaWartość lub opisDokument
CylindrySześć cylindrów w układzie rzędowym; „6 in line, vertical” (6 w rzędzie, pionowo)Karta informacyjna DAF Components, strona do ciężarówek i strona do autokarów i autobusów; karty EPA PACCAR („Inline 6-cylinder”, rzędowy 6-cylindrowy)
Pojemność skokowa10,8 litraDAF Components; karty EPA PACCAR; strona DAF o historii firmy; komunikaty DAF z 15 października 2015 r. i 4 października 2023 r.
Średnica cylindra x skok tłoka123 x 152 mmDAF Components; karty EPA PACCAR
ZaworyCztery na cylinderDAF Components
Stopień sprężania19,0:1 (EU - 03683); 18,5:1 (Non-EU - 03670)Karta informacyjna DAF Components; strona do ciężarówek podaje 18.5 to 1, a strona do autokarów i autobusów 18,5 : 1, bez wskazania rynku
Wtrysk paliwaCommon rail z 2 zespołami pomp wysokiego ciśnienia zintegrowanymi z blokiem silnika; maks. 2 500 barDAF Components
Układ doładowaniaTurbosprężarka o zmiennej geometrii (VTG) z chłodzeniem powietrza doładowującegoDAF Components
Blok i głowica cylindrówŻeliwo z grafitem wermikularnym (CGI); jednoczęściowa głowica z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i zintegrowanym kolektorem dolotowymDAF Components
Kolejność zapłonu1-5-3-6-2-4Strona DAF Components do autokarów i autobusów
Hamulec silnikowyMX Engine Brake, zintegrowany, sterowany elektronicznie, uruchamiany hydraulicznie hamulec dekompresyjny; na stronie do autokarów i autobusów opcja „with enhanced braking power max. 340kW” (o zwiększonej mocy hamowania maks. 340 kW)DAF Components
Masa na sucho± 998 kg (silnik do autokarów i autobusów); 2 200 lbsStrona DAF Components do autokarów i autobusów; karty EPA PACCAR
Ograniczenia prędkości obrotowejGórna prędkość biegu jałowego 2100 obr./min (silnik do autokarów i autobusów); obroty ograniczone regulatorem 2 200 obr./min (EPA 2021) i 2 100 obr./min (EPA 2024)Strona DAF Components do autokarów i autobusów; karty EPA PACCAR

Moce według producenta

Ciężarówki Euro 6: DAF Components

Karta informacyjna DAF Components o MX-11 i strona DAF Components o silniku do ciężarówek podają pięć mocy. Trzy najwyższe mają dwie wartości momentu obrotowego; wyższa, według przypisu w karcie informacyjnej, obowiązuje „in the highest gear for direct drive gearboxes and in the two highest gears for overdrive gearboxes” (na najwyższym biegu w skrzyniach z biegiem bezpośrednim i na dwóch najwyższych biegach w skrzyniach z nadbiegiem). Wykresy w karcie informacyjnej mają etykiety „Multi Torque” i „ECE R24-03 (ISO 1585) EURO 6”.

Moce PACCAR MX-11 do ciężarówek w karcie informacyjnej DAF Components (Euro 6)
WersjaMoc kW (KM)Moment obrotowyMoment na najwyższym biegu (biegach)
MX-11 220220 (299) przy 1 675 obr./min1 350 Nm przy 900–1 400 obr./min—
MX-11 251251 (341) przy 1 675 obr./min1 500 Nm przy 900–1 400 obr./min—
MX-11 270270 (367) przy 1 600 obr./min1 800 Nm przy 900–1 400 obr./min1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min
MX-11 300300 (408) przy 1 600 obr./min2 000 Nm przy 900–1 400 obr./min2 150 Nm przy 900–1 125 obr./min
MX-11 330330 (449) przy 1 600 obr./min2 200 Nm przy 900–1 400 obr./min2 350 Nm przy 900–1 125 obr./min

Strona o silniku do ciężarówek podaje te same wartości z jednym wyjątkiem: dla MX-11 270 podaje 1900 Nm przy 900–1125 obr./min tam, gdzie karta informacyjna podaje 1950. Strona podaje poziom emisji „Euro 6” dla wersji 220, 251 i 270 oraz „Euro 5/6” dla wersji 300 i 330, za każdym razem z przypisem „Engines with Euro 3 or 5 emission levels have different torque and power (curve) settings.” (Silniki o poziomach emisji Euro 3 lub 5 mają inne ustawienia (krzywe) momentu obrotowego i mocy.) Nie podaje wartości dla tych ustawień. Zdanie wstępne obu dokumentów wymienia „The engines MX-11 271, 291 and 320” (silniki MX-11 271, 291 i 320) jako te z dodatkowym momentem na najwyższych biegach; ich tabele podają zamiast nich wersje 270, 300 i 330, a trzy starsze nazwy to moce z listy DAF z 2015 r.

DAF Components opisuje dwa rodzaje kalibracji. Silniki 220 i 251 kW przypisuje do „urban, regional and national distribution, with solo vehicles or combinations up to 32-36 tonnes GCM” (dystrybucji miejskiej, regionalnej i krajowej, z pojazdami solo lub zespołami pojazdów o GCM do 32-36 ton), z maksymalnym momentem obrotowym w zakresie 900-1400 obr./min, a silniki 270, 300 i 330 kW do „one-stop delivery types of application, with GCMs ranging from 36 to 44 tonnes” (zastosowań typu dostawa do jednego punktu, przy GCM od 36 do 44 ton).

Jak kW i KM mają się do siebie i co oznacza prędkość obrotowa podana przy każdej wartości, wyjaśnia artykuł o tym, jak czytać dane o mocy ciężarówek.

Autokary i autobusy: DAF Components

Strona DAF Components o silniku do autokarów i autobusów podaje te same pięć mocy, wszystkie przy 1 600 obr./min, z jedną wartością momentu obrotowego dla każdej i Euro 6 dla wszystkich pięciu.

Moce PACCAR MX-11 do autokarów i autobusów na stronie DAF Components o silniku do autokarów i autobusów (Euro 6)
WersjaMocMoment obrotowy
MX-11 220220 kW/299 KM przy 1 600 obr./min1 450 Nm przy 900–1 400 obr./min
MX-11 251251 kW/341 KM przy 1 600 obr./min1 650 Nm przy 900–1 400 obr./min
MX-11 270270 kW/367 KM przy 1 600 obr./min1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min
MX-11 300300 kW/408 KM przy 1 600 obr./min2 150 Nm przy 900–1 125 obr./min
MX-11 330330 kW/449 KM przy 1 600 obr./min2 350 Nm przy 900–1 125 obr./min

Strona podaje moc „according to ISO 1585” (według ISO 1585), prędkość biegu jałowego „550 +50 -25” obr./min i maksymalną prędkość obrotową podczas hamowania silnikiem 2100 obr./min. Komunikaty DAF z 4 października 2023 r. i 29 września 2025 r. podają MX-11 do autokarów i autobusów „with outputs from 220 kW/299 hp up to 330 kW/449 hp” (o mocach od 220 kW/299 KM do 330 kW/449 KM).

Stany Zjednoczone: karty specyfikacji EPA PACCAR

Karty specyfikacji PACCAR dla EPA 2021 i EPA 2024 podają te same siedem mocy, od 355 do 445 hp i od 1 250 do 1 700 lb-ft. Jedna z nich to moc multi-torque z dwiema wartościami momentu obrotowego.

Moce PACCAR MX-11 w kartach specyfikacji PACCAR EPA 2021 i EPA 2024
Moc maksymalna (hp)Maksymalny moment obrotowy (lb-ft przy obr./min)
4451 700 przy 900
430 MT1 450 / 1 650 przy 900
4301 650 przy 900
4151 550 przy 900
4001 450 przy 900
3751 350 przy 900
3551 250 przy 900

Karty objaśniają MT jako „Multi-torque rating” (moc multi-torque). Karta EPA 2024 podaje też maksymalną masę eksploatacyjną 110 000 lbs.

Generacje

Dokumenty przeczytane na potrzeby tej strony datują MX-11 w Europie od 2013 r. W Stanach Zjednoczonych karty PACCAR są oznaczone latami certyfikacji.

Etapy PACCAR MX-11 według dat w dokumentach producenta
EtapDaty w dokumentach producentaCo opisują dokumenty
Wprowadzenie Euro 62013„Introduction of the Euro 6 LF and CF and PACCAR MX-11 engine.” (Wprowadzenie LF i CF Euro 6 oraz silnika PACCAR MX-11.)
Gama Euro 6 do autokarów i autobusówKomunikat z 15 października 2015 r.Od MX-11 210 do MX-11 320, od 210 kW / 286 KM do 320 kW / 435 KM
Silniki New Generation DAFOgłoszone 9 czerwca 2021 r., produkcja miała ruszyć w październiku„new PACCAR MX-11 and MX-13 engines” (nowe silniki PACCAR MX-11 i MX-13) do DAF XF, XG i XG+
Seria do autokarów i autobusówZaprezentowana 4 października 2023 r.; pierwszy pokaz zapowiedziany na Busworld w Brukseli, 7–12 października 2023 r.Od 220 kW/299 KM do 330 kW/449 KM; nowe wtryskiwacze, głowica i blok cylindrów, tłoki i tuleje
Aktualizacje silnika z 2024 r.Komunikat z targów IAA Transportation, 16 września 2024 r.; 10 października 2024 r. „available for ordering now” (dostępne do zamówienia już teraz)Nowe fazy rozrządu (Miller), pompa cieczy chłodzącej z podwójnym napędem, 2-cylindrowa sprężarka powietrza, zaktualizowane turbodoładowanie i układ EGR
Busworld 2025Komunikat z 29 września 2025 r.MX-11 do autokarów i autobusów od 220 kW/299 KM do 330 kW/449 KM
EPA 2021 i EPA 2024 (USA)Karty z 2021 i 2024 r.355-445 hp, 1 250-1 700 lb-ft

2013: MX-11 Euro 6

Strona DAF o historii firmy podaje pod rokiem 2013: „Introduction of the Euro 6 LF and CF and PACCAR MX-11 engine.” (Wprowadzenie LF i CF Euro 6 oraz silnika PACCAR MX-11.) Nie podaje mocy tej pierwszej wersji.

2015: Euro 6 dla autokarów i autobusów

Komunikat DAF z 15 października 2015 r., wydany na targi Busworld w Kortrijk, wymienia silniki Euro 6, które DAF Components dostarczał wówczas do autokarów i autobusów, a wśród nich pięć mocy MX-11: MX-11 210 (210 kW / 286 KM), MX-11 240 (240 kW / 326 KM), MX-11 271 (271 kW / 369 KM), MX-11 291 (291 kW / 396 KM) i MX-11 320 (320 kW / 435 KM). Podaje, że 10,8-litrowy MX-11 „is also used in buses for public transport” (jest stosowany także w autobusach transportu publicznego).

2021: silniki New Generation DAF

Komunikat DAF o premierze z 9 czerwca 2021 r. wymienia „the introduction of the new PACCAR MX-11 and MX-13 engines” (wprowadzenie nowych silników PACCAR MX-11 i MX-13) jako część New Generation DAF XF, XG i XG+, nazywa je „MX-11 and MX-13 diesel engines” (silnikami wysokoprężnymi MX-11 i MX-13) i stwierdza: „The New Generation DAF begins production in October.” (Produkcja New Generation DAF rusza w październiku.) Komunikat DAF z 10 października 2024 r. dodaje, że seria XD dołączyła „for regional and vocational applications in 2022” (do zastosowań regionalnych i specjalistycznych w 2022 r.).

2023: seria do autokarów i autobusów

4 października 2023 r. DAF Components wprowadził „a completely new series of PACCAR MX-11 and PACCAR MX-13 engines for coaches and buses” (zupełnie nową serię silników PACCAR MX-11 i PACCAR MX-13 do autokarów i autobusów), z MX-11 o „outputs from 220 kW/299 hp up to 330 kW/449 hp” (mocach od 220 kW/299 KM do 330 kW/449 KM), opartą na silnikach, które DAF wprowadził do swoich ciężarówek XD, XF, XG i XG+. Komunikat podaje, że spalanie w 10,8-litrowym MX-11 „has been optimized through the use of new injectors, a new cylinder head and block and a new design of pistons and liners” (zostało zoptymalizowane dzięki nowym wtryskiwaczom, nowej głowicy i nowemu blokowi cylindrów oraz nowej konstrukcji tłoków i tulei), przy nowej generacji turbosprężarek oraz nowych sprężarkach powietrza, pompach oleju i alternatorach. Dla MX-11 i MX-13 łącznie stwierdza: „Maximum torque has been further increased by 50 to 150 Nm and is already available at 900 rpm.” (Maksymalny moment obrotowy zwiększono o kolejne 50 do 150 Nm i jest dostępny już przy 900 obr./min.) Komunikat zapowiadał ich pierwszy pokaz na targach Busworld 2023 w Brukseli, 7–12 października 2023 r.

2024: aktualizacje silnika

Komunikat DAF z targów IAA Transportation 2024 z 16 września 2024 r. wymienia „PACCAR MX-11 and MX-13 engine optimizations” (optymalizacje silników PACCAR MX-11 i MX-13): nowe fazy rozrządu, pompę cieczy chłodzącej z podwójnym napędem i 2-cylindrową sprężarkę powietrza. Komunikat z 10 października 2024 r., według którego „The next chapter of the New Generation DAF is available for ordering now” (kolejny rozdział New Generation DAF można już zamawiać), określa fazy rozrządu jako fazy według zasady Millera i dodaje zaktualizowane turbodoładowanie i układ EGR oraz „Prepared for B100 FAME biodiesel” (przygotowanie do biodiesla B100 FAME). Karta informacyjna DAF Components wiąże rozrząd Millera i sprężarkę powietrza ze sprzęgłem (03150) z pojazdami w UE skonfigurowanymi z opcją 03683 i podaje stopień sprężania 19,0:1 dla silników na rynek UE (03683) oraz 18,5:1 dla silników spoza UE (03670).

2025: Busworld

Komunikat DAF z 29 września 2025 r. przedstawia nową serię silników PACCAR MX-11 i MX-13 do autobusów i autokarów na targach Busworld 2025 w Brukseli, 4–9 października 2025 r., ponownie z MX-11 o „outputs from 220 kW/299 hp up to 330 kW/449 hp” (mocach od 220 kW/299 KM do 330 kW/449 KM), i podaje, że jednostki te są oparte na silnikach, które DAF opracował do ciężarówek New Generation DAF.

Stany Zjednoczone: EPA 2021 i EPA 2024

Dwie amerykańskie karty PACCAR mają certyfikację „EPA 2021” i „EPA 2024”, z kodami 2021MX11BSPEC i 2024MX11SPEC, i podają te same siedem mocy. Karta EPA 2021 podaje obroty ograniczone regulatorem 2 200 obr./min, a karta EPA 2024 podaje 2 100 obr./min.

Paliwa i klasa emisji

Karta informacyjna DAF Components, jej strona o silniku do ciężarówek i komunikat DAF o premierze z 2021 r. opisują MX-11 jako silnik wysokoprężny; żaden z dokumentów przeczytanych na potrzeby tej strony nie wymienia wersji na gaz ziemny.

  • Olej napędowy i HVO. Strona DAF Components do autokarów i autobusów stwierdza, że „(Bio) Diesel fuel must comply with EN-590 / EN-15940 / EN-16734 / EN-16709” ((bio)olej napędowy musi spełniać te normy). Komunikaty DAF o autokarach i autobusach z 2023 i 2025 r. podają, że MX-11 i MX-13 pracują także na biodieslu HVO, a karta informacyjna DAF o paliwach alternatywnych podaje „All DAF vehicles run on HVO” (wszystkie pojazdy DAF jeżdżą na HVO) i wymienia HVO pod EN15940. HVO jest omówione w tekście o tym, czym jest paliwo HVO.
  • Mieszanki biodiesla. Ta sama karta podaje: „all PACCAR MX engines are also suitable for B30” (wszystkie silniki PACCAR MX nadają się także do B30).
  • B100. Karta podaje: „B100 can only be used in DAF’s with specific MX-13 480 B100 engines” (B100 można stosować tylko w pojazdach DAF ze specjalnymi silnikami MX-13 480 B100). Komunikat DAF z 10 października 2024 r. wymienia „Prepared for B100 FAME biodiesel” (przygotowanie do biodiesla B100 FAME) wśród aktualizacji silników MX-11 i MX-13; żaden z przeczytanych dokumentów nie podaje wersji B100 silnika MX-11.

DAF Components opisuje silnik jako „The 10.8 litre Euro 6 PACCAR MX-11 engine” (10,8-litrowy silnik PACCAR MX-11 Euro 6); jego strona o silniku do ciężarówek podaje, jak wyżej, ustawienia Euro 6 i Euro 5/6. Żaden z przeczytanych dokumentów europejskich nie podaje etapu Euro VI (od A do E) danej wersji. Etapy od Euro VI A do E i to, co wnosi Euro 7, omawia artykuł Euro VI i Euro 7. W Stanach Zjednoczonych silnik ma w kartach PACCAR certyfikację EPA 2021 i EPA 2024.

MX Engine Brake, który podaje DAF Components, zintegrowany hamulec dekompresyjny, jest rodzajem opisanym w artykule retarder i hamowanie silnikiem.

Ciężarówki i autobusy z silnikiem PACCAR MX-11 w tym serwisie

Siedem stron modeli w tym serwisie wymienia PACCAR MX-11 wśród swoich silników. Poniższe wartości to te, które własna strona każdego modelu zapisuje dla tego silnika; nie są to tabele dotyczące samego silnika podane wyżej. Strona produktowa DAF wymienia MX-11 także dla XDC i XFC, wersji budowlanych, które nie mają w tym serwisie własnej strony.

Ciężarówki i autobusy z silnikiem PACCAR MX-11 w tym serwisie
ModelSilnik według zapisuMoc (kW)Moment obrotowy (Nm)
DAF XDPACCAR MX-11220–3301 350–2 350
DAF XFPACCAR MX-11270–3301 950–2 350
DAF XG+PACCAR MX-113302 350
DAF XGPACCAR MX-113302 350
Irizar i6SMX11271–320—
Tatra PhoenixPACCAR MX-11300–330—
Temsa MaratonDAF MX-11300–3302 100–2 300

Dwa modele północnoamerykańskie zapisują swoje silniki w notach, w jednostkach producenta. Strony Kenworth T680 i Peterbilt 579 podają PACCAR MX-11 jako 10,8 l, 355-445 hp i 1 250-1 700 lb-ft.

Krótkie odpowiedzi

Jaka jest pojemność skokowa silnika PACCAR MX-11?
10,8 litra. DAF Components opisuje MX-11 jako sześciocylindrowy, rzędowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny z chłodzeniem powietrza doładowującego, o średnicy cylindra i skoku tłoka 123 x 152 mm i z czterema zaworami na cylinder; karty specyfikacji PACCAR dla EPA 2021 i EPA 2024 podają te same 10,8 L, 123x152 mm i układ rzędowy 6-cylindrowy.
Jaką moc i moment obrotowy ma PACCAR MX-11?
DAF Components podaje pięć mocy Euro 6 dla ciężarówek, MX-11 220, 251, 270, 300 i 330, od 220 kW (299 KM) do 330 kW (449 KM), z momentem od 1 350 do 2 350 Nm; w trzech najwyższych wersjach wyższa wartość momentu obowiązuje na najwyższym biegu w skrzyniach z biegiem bezpośrednim i na dwóch najwyższych biegach w skrzyniach z nadbiegiem. Strona DAF Components o silniku do autokarów i autobusów podaje te same pięć mocy z momentem od 1 450 do 2 350 Nm. Amerykańskie karty specyfikacji PACCAR dla EPA 2021 i EPA 2024 podają siedem mocy od 355 do 445 hp, z momentem od 1 250 do 1 700 lb-ft.
Kiedy wprowadzono silnik PACCAR MX-11?
Strona DAF o historii firmy datuje go na 2013 r., razem z DAF LF i CF Euro 6. W październiku 2015 r. DAF podał moce MX-11 Euro 6 do autokarów i autobusów od 210 do 320 kW, 9 czerwca 2021 r. ogłosił nowe silniki MX-11 i MX-13 do New Generation XF, XG i XG+, 4 października 2023 r. zaprezentował nową serię do autokarów i autobusów od 220 do 330 kW, a we wrześniu i październiku 2024 r. wymienił kolejne aktualizacje silnika, w tym fazy rozrządu Millera.
Czy PACCAR MX-11 może pracować na HVO lub biodieslu?
Na HVO tak: strona DAF Components o silniku do autokarów i autobusów wymienia paliwa EN-590, EN-15940, EN-16734 i EN-16709, komunikaty DAF o autokarach i autobusach z 2023 i 2025 r. podają, że MX-11 pracuje także na biodieslu HVO, a karta informacyjna DAF o paliwach alternatywnych podaje, że wszystkie pojazdy DAF jeżdżą na HVO. Ta sama karta podaje, że wszystkie silniki PACCAR MX nadają się także do B30, natomiast B100 można stosować tylko w pojazdach DAF ze specjalnym silnikiem MX-13 480 B100; żaden z przeczytanych dokumentów nie podaje wersji B100 silnika MX-11.
Które ciężarówki i autobusy mają silnik PACCAR MX-11?
W tym serwisie DAF XD, XF, XG i XG+, Irizar i6S, Tatra Phoenix i Temsa Maraton wymieniają MX-11 wśród swoich silników, a strony Kenworth T680 i Peterbilt 579 wymieniają go w notach. DAF oferuje go także w ciężarówkach budowlanych XDC i XFC, a DAF Components dostarcza go producentom autokarów i autobusów.

Modele wymienione w tym artykule

Źródła

  1. PACCAR MX-11 engines (infosheet, file named for model year 2025) — DAF Components
  2. MX-11 Truck engines (product page, read 26 October 2026) — DAF Components
  3. MX-11 Coach & Bus engine (product page, read 26 October 2026) — DAF Components
  4. History (company page, read 26 October 2026) — DAF Trucks
  5. New Generation DAF XFC, XDC and XBC (product page, read 26 October 2026) — DAF Trucks
  6. DAF Transport Efficiency for buses and coaches too (news item, 15 October 2015) — DAF Trucks, 15 Oct 2015
  7. DAF is starting the future with an entirely new line up of trucks (press release, 9 June 2021) — DAF Trucks, 9 Jun 2021
  8. DAF Components presents new powertrains for coaches and buses (press release, 4 October 2023) — DAF Trucks, 4 Oct 2023
  9. DAF presents a full suite of product innovations at the IAA 2024 (press release, 16 September 2024) — DAF Trucks, 16 Sept 2024
  10. New Generation DAF trucks: Powering Customer Success (press release, 10 October 2024) — DAF Trucks, 10 Oct 2024
  11. DAF Components displays leadership at Busworld 2025 (press release, 29 September 2025) — DAF Trucks, 29 Sept 2025
  12. New Generation DAF: Alternative fuels (infosheet, undated) — DAF Trucks
  13. PACCAR MX-11 EPA 2021 specification sheet (2021MX11BSPEC, 2021) — PACCAR Inc. (published by Peterbilt)
  14. PACCAR MX-11 EPA 2024 specification sheet (2024MX11SPEC, 2024) — PACCAR Inc. (published by Peterbilt)