Silnik Renault Trucks DTI 8: 7,7-litrowy diesel, moce i ciężarówki
7,7-litrowy sześciocylindrowy diesel Renault Trucks według własnych dokumentów producenta: Euro 6, od 184 do 235 kW, od 950 do 1 200 Nm, paliwa B30, B100 i XTL oraz ciężarówki z tym silnikiem.

Renault Trucks DTI 8 to 7,7-litrowy silnik wysokoprężny z sześcioma cylindrami w rzędzie. Broszura Renault Trucks dla gamy do dystrybucji i lekkiego budownictwa, czyli D, D Wide i C 2.3, wymienia go jako „DTI 8 EURO 6 ENGINE” (SILNIK DTI 8 EURO 6) w trzech wersjach mocy: 184 kW (250 KM) i 950 Nm, 206 kW (280 KM) i 1 050 Nm oraz 235 kW (320 KM) i 1 200 Nm. Broszura wymienia go przy obu szerokościach kabiny tej gamy: przy kabinie 2,1 m modelu D i przy kabinie 2,3 m modeli D Wide i C 2.3. Podaje też, że „bio-diesel engines” (silniki na biodiesel) DTI 5 i DTI 8 są kompatybilne z B30 i B100, a jej tabela silników dodaje XTL.
Stan na 27 października 2026 r. Wydanie anglojęzyczne (09/2024) broszury Renault Trucks dla D, D Wide i C 2.3 przeczytano ostatnio 27 października 2026 r., a wydanie 09/2023 zamieszczone na brytyjskiej stronie Renault Trucks przeczytano 17 października 2026 r. Stronę gamy dystrybucyjnej Renault Trucks (Distribution range), jego komunikaty prasowe z 12 grudnia 2018 r. i z 2 maja 2022 r. oraz jego broszurę z 05/2022 o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych przeczytano 26 października 2026 r. Renault Trucks podaje dane DTI 8 w tych dokumentach o pojazdach; żaden z nich nie jest kartą danych samego silnika. Wartości podano w kilowatach, koniach mechanicznych (KM) i niutonometrach, tak jak wymienia je Renault Trucks; jak te jednostki mają się do siebie, wyjaśnia artykuł kW, KM i Nm: jak czytać dane o mocy ciężarówki.
Czym jest DTI 8
Producentem jest Renault Trucks. Jego broszura zapisuje nazwę „DTI 8”, a na stronach o rentowności zapowiada „6 CYLINDER (DTI 8) ENGINE” (SILNIK 6-CYLINDROWY (DTI 8)), „available in 250 hp, 280 hp and 320 hp” (dostępny w wersjach 250 KM, 280 KM i 320 KM). Strona gamy dystrybucyjnej Renault Trucks zapisuje „DTi 8”, a jego komunikat z 2 maja 2022 r. mówi o Renault Trucks D „with 5 and 8 litre engines” (z silnikami 5- i 8-litrowymi). Na stronach ze specyfikacją broszura poświęca silnikowi osobny blok w grupie „DIESEL ENGINES” (SILNIKI WYSOKOPRĘŻNE), z poniższymi danymi podstawowymi.
| Pozycja | Według broszury |
|---|---|
| Silnik | DTI 8 EURO 6 ENGINE (SILNIK DTI 8 EURO 6), w grupie „DIESEL ENGINES” (SILNIKI WYSOKOPRĘŻNE) |
| Uwaga o paliwie | Compatible with bio-diesel (320 hp) and XTL (kompatybilny z biodieslem (320 KM) i XTL) |
| Pojemność skokowa | 7,7 l |
| Cylindry | 6 w rzędzie |
| Napęd rozrządu | Z tyłu |
| Średnica cylindra | 110 mm |
| Skok tłoka | 135 mm |
| Masa (z olejem) | 732 kg |
Wydanie 09/2023 na brytyjskiej stronie Renault Trucks drukuje ten sam blok silnika, z tą samą pojemnością skokową, liczbą cylindrów, średnicą cylindra, skokiem tłoka, masą i wersjami mocy.
Paliwa
Na stronach o rentowności broszura stwierdza: „DTI 5 and DTI 8 bio-diesel engines compatible with fuel types B30 and B100.” (Silniki na biodiesel DTI 5 i DTI 8 kompatybilne z paliwami B30 i B100). W bloku silnika na stronie 39 widnieje „Compatible with bio-diesel (320 hp) and XTL” (kompatybilny z biodieslem (320 KM) i XTL), z jedną wersją mocy w nawiasie; broszura nie wyjaśnia, czego dotyczy ten nawias. Komunikat Renault Trucks z 12 grudnia 2018 r. określił D i D Wide 2019 jako „Biodiesel compatible (up to 100%)” (kompatybilne z biodieslem, do 100%).
Żaden z przywołanych tu dokumentów nie używa słowa HVO. Co oznacza XTL na dystrybutorze paliwa i jaki ma związek z HVO, omawia tekst o tym, czym jest HVO.
Komunikat z 2018 r. podawał też, że D i D Wide 2019 są „available in a CNG version” (dostępne w wersji CNG). W broszurze z 09/2024 silnik na gaz ziemny tej gamy to osobny silnik, NGT 9 w D Wide CNG, a wersji gazowej DTI 8 broszura nie wymienia.
Klasa emisji i oczyszczanie spalin
Broszura z 09/2024 tytułuje silnik „DTI 8 EURO 6 ENGINE” i nie podaje litery etapu. Etap wymienia komunikat z 12 grudnia 2018 r.: „The DTI 5, DTI 8 and DTI 11 engines already comply with the Euro 6 Step D regulation due to take effect on 1 September 2019.” (Silniki DTI 5, DTI 8 i DTI 11 już spełniają przepisy Euro 6 etap D, które wchodzą w życie 1 września 2019 r.). Co oznaczają litery etapów, wyjaśnia artykuł Euro VI (Euro 6) i Euro 7 dla ciężarówek.
Co do spalin broszura stwierdza: „To respect the Euro 6 standard concerning polluting emissions, Renault Trucks D vehicles are fitted with an SCR system” (aby spełnić normę Euro 6 dotyczącą emisji zanieczyszczeń, pojazdy Renault Trucks D są wyposażone w układ SCR). Następnie wymienia chłodzoną recyrkulację spalin (EGR), katalizator utleniający do silników wysokoprężnych (DOC), selektywną redukcję katalityczną (SCR) „with injection of AdBlue®” (z wtryskiem AdBlue®), filtr cząstek stałych (DPF) oraz układ podgrzewania spalin z osobnym wtryskiwaczem, przy czym ostatnia pozycja jest oznaczona „(except DE11)” (z wyjątkiem DE11). Co według przepisów musi wykrywać układ SCR, wyjaśnia artykuł AdBlue i układ SCR.
Broszura Renault Trucks z 05/2022 o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych wymienia drugą klasę emisji. Pod swoim „RANGE OVERVIEW / EURO 6” (PRZEGLĄD GAMY / EURO 6), na tej samej stronie, drukuje „RANGE OVERVIEW / EURO 3” (PRZEGLĄD GAMY / EURO 3), w którym D z kabiną 2,1 m, jako samochód jednoczłonowy 4x2 i 4x4, ma DTI 8 o mocy 220 KM, 250 KM i 280 KM. Dla tych wersji Euro 3 nie podaje wartości w kilowatach ani momentu obrotowego.
Wersje i daty
Odczytane dokumenty nie podają roku wprowadzenia DTI 8 i żaden z nich nie wymienia wcześniejszego silnika, którego miejsce zajął. Datowane dokumenty zaczynają się od jego wersji Euro 6 etap D.
Euro 6 etap D (komunikat z 12 grudnia 2018 r.). Renault Trucks przedstawił wersję 2019 modeli D i D Wide „together with new Euro 6 Step D engines” (wraz z nowymi silnikami Euro 6 etap D). W odniesieniu do DTI 8 komunikat wymienia zgodność z etapem D przed 1 września 2019 r., „new-generation particulate filter” (filtr cząstek stałych nowej generacji) w silnikach D i D Wide, które nazywa „motorisations” (jednostki napędowe), oraz nowe oprogramowanie silnika: „the DTI 5 and DTI 8 engines have been fitted with new engine software.” (silniki DTI 5 i DTI 8 otrzymały nowe oprogramowanie silnika).
Modele 2023 (komunikat z 2 maja 2022 r.). Pod nagłówkiem „Renault Trucks D: a new powertrain and new Optishift automatic gearbox” (Renault Trucks D: nowy układ napędowy i nowa automatyczna skrzynia biegów Optishift) Renault Trucks napisał: „Renault Trucks D with 5 and 8 litre engines are fitted with a new 8-speed gearbox, called Optishift” (Renault Trucks D z silnikami 5- i 8-litrowymi otrzymują nową 8-biegową skrzynię biegów o nazwie Optishift); jest to w pełni automatyczna skrzynia biegów. Komunikat nie podaje mocy silnika 8-litrowego.
Zmilitaryzowane ciężarówki logistyczne (broszura, 05/2022). Jej przegląd Euro 6 wymienia DTI 8 o mocy 250 i 280 KM w D z kabiną 2,1 m, o mocy 250, 280 i 320 KM w samochodzie jednoczłonowym 4x2 z kabiną 2,3 m modelu D Wide oraz o mocy 280 i 320 KM w ciągniku siodłowym 4x2 z tą samą kabiną. Jej przegląd Euro 3, opisany wyżej, wymienia 220, 250 i 280 KM w kabinie 2,1 m.
Wydania broszury 09/2023 i 09/2024. Oba drukują ten sam blok silnika DTI 8: 7,7 l, sześć cylindrów w rzędzie oraz 184, 206 i 235 kW. Oba podają też 320 KM dla D, z przypisem, według którego DTI 8 320 KM w D jest dostępny wyłącznie z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. W wydaniu 09/2024 gwiazdka przypisu stoi przy każdym wierszu D z wersją 320 KM, a w wydaniu 09/2023 tylko przy wierszu 18 t i 19 t.
Strona gamy dystrybucyjnej (odczytana 26 października 2026 r.). Korporacyjna strona Renault Trucks podaje „DTi 8 : 250/280/320 hp” dla D Wide i „DTi 8: 250/280 hp” dla D, bez 320 KM, które broszury podają dla D.
Moce według Renault Trucks
| Wersja mocy (opis krzywej) | Moc | Moment obrotowy |
|---|---|---|
| DTI 8 - 250 HP | 184 kW (250 KM) | 950 Nm |
| DTI 8 - 280 HP | 206 kW (280 KM) | 1 050 Nm |
| DTI 8 - 320 HP | 235 kW (320 KM) | 1 200 Nm |
Każdy z tych opisów należy do wykresu, na którym broszura przedstawia moment obrotowy i moc danej wersji w funkcji prędkości obrotowej silnika (obr./min). Plansza gamy na stronie 38 pokazuje, jakie wersje mocy otrzymuje każda ciężarówka gamy, a tabela kabin na stronie 42 wymienia DTI 8 przy obu szerokościach kabiny, 2100 mm i 2300 mm.
| Ciężarówka | Szerokość kabiny | Typ | Podane wersje mocy DTI 8 |
|---|---|---|---|
| Renault Trucks D | 2,1 m | Samochód jednoczłonowy 4x2 i 4x4 | 250 KM, 280 KM, 320 KM (tylko z 8-biegową skrzynią automatyczną) |
| Renault Trucks D Wide | 2,3 m | Samochód jednoczłonowy 4x2 | 250 KM, 280 KM, 320 KM |
| Renault Trucks D Wide | 2,3 m | Ciągnik siodłowy 4x2 | 280 KM, 320 KM |
| Renault Trucks C 2.3 | 2,3 m | Samochód jednoczłonowy 4x2 | 250 KM, 280 KM, 320 KM |
| Renault Trucks C 2.3 | 2,3 m | Samochód jednoczłonowy 6x4 | 280 KM, 320 KM |
Hamowanie silnikiem ma osobne wartości. Broszura wymienia hamulec wydechowy jako wyposażenie standardowe, a jej tabela zwalniaczy podaje dla DTI 8 hamulec wydechowy o mocy hamowania 120 kW oraz Optibrake, który broszura nazywa „Optibrake engine brake” (hamulec silnikowy Optibrake), o mocy hamowania 170 kW. Czym jest hamulec wydechowy i jak przepisy grupują go ze zwalniaczami, wyjaśnia artykuł Co to jest retarder?
Ciężarówki i autobusy z silnikiem Renault Trucks DTI 8 w tym serwisie
Dwa modele w tym serwisie mają zapisany DTI 8 i oba są ciężarówkami; żaden autobus w tym serwisie nie ma go zapisanego. Wartości pochodzą z własnej strony każdego modelu i ze źródła, które ta strona przytacza, w kilowatach i niutonometrach, tak jak przechowują je zapisy serwisu; każdy zapis podaje zakres od najniższej do najwyższej wersji mocy DTI 8.
| Model | Silnik według zapisu | Moc (kW) | Moment obrotowy (Nm) |
|---|---|---|---|
| Renault Trucks C | DTI 8 (tylko C 2.3) | 184–235 | 950–1 200 |
| Renault Trucks D i D Wide | DTI 8 | 184–235 | 950–1 200 |
Strona D obejmuje razem D i D Wide. Strona C zapisuje swój wpis DTI 8 jako „DTI 8 (C 2.3 only)” (tylko C 2.3): dotyczy on C 2.3, który Renault Trucks wymienia razem z D i D Wide w swojej broszurze o dystrybucji i lekkim budownictwie.
Krótkie odpowiedzi
- Jaka jest pojemność skokowa silnika Renault Trucks DTI 8?
- 7,7 litra w sześciu cylindrach w rzędzie. Broszura Renault Trucks dla D, D Wide i C 2.3 (wydanie anglojęzyczne, 09/2024) podaje silnik DTI 8 Euro 6 ze średnicą cylindra 110 mm, skokiem tłoka 135 mm i masą 732 kg wraz z olejem; wydanie 09/2023 na brytyjskiej stronie Renault Trucks drukuje te same wartości.
- Jaką moc i jaki moment obrotowy ma Renault Trucks DTI 8?
- Trzy wersje mocy: 184 kW (250 KM) i 950 Nm, 206 kW (280 KM) i 1 050 Nm oraz 235 kW (320 KM) i 1 200 Nm, tak jak drukuje je broszura Renault Trucks dla D, D Wide i C 2.3 w wydaniach 09/2023 i 09/2024. W Renault Trucks D przypis podaje, że wersja 320 KM jest dostępna wyłącznie z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Tabela zwalniaczy w broszurze podaje dla DTI 8 hamulec wydechowy o mocy hamowania 120 kW i Optibrake o mocy hamowania 170 kW.
- Czy DTI 8 może pracować na biodieslu lub HVO?
- Broszura Renault Trucks podaje, że silniki DTI 5 i DTI 8 na biodiesel są kompatybilne z paliwami B30 i B100, a jej tabela silników opisuje DTI 8 jako „Compatible with bio-diesel (320 hp) and XTL” (kompatybilny z biodieslem (320 KM) i XTL). Komunikat Renault Trucks z 12 grudnia 2018 r. określił D i D Wide 2019 jako „Biodiesel compatible (up to 100%)” (kompatybilne z biodieslem, do 100%). Żaden z przywołanych tu dokumentów nie używa słowa HVO.
- Jaką normę emisji spełnia DTI 8?
- Euro 6 w broszurze z 09/2024, która tytułuje go „DTI 8 EURO 6 ENGINE” (SILNIK DTI 8 EURO 6) bez litery etapu; komunikat Renault Trucks z 12 grudnia 2018 r. podał, że silniki DTI 5, DTI 8 i DTI 11 już spełniają przepisy Euro 6 etap D, które miały wejść w życie 1 września 2019 r. Broszura Renault Trucks z 05/2022 o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych podaje też DTI 8 w wersji Euro 3 o mocy 220, 250 i 280 KM dla D z kabiną 2,1 m.
- Które ciężarówki mają silnik Renault Trucks DTI 8?
- Renault Trucks D, D Wide i C 2.3. Broszura Renault Trucks z 09/2024 wymienia DTI 8 przy obu szerokościach kabiny tej gamy: 2,1 m dla D oraz 2,3 m dla D Wide i C 2.3. W tym serwisie zapisy dla Renault Trucks D i D Wide oraz dla Renault Trucks C (tylko C 2.3) podają go z mocą 184–235 kW i momentem obrotowym 950–1 200 Nm. Żaden autobus w tym serwisie nie ma zapisanego tego silnika.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- Distribution and light construction: Renault Trucks D / D Wide / C 2.3 (brochure, English edition, 09/2024) — Renault Trucks
- Distribution and light construction: Renault Trucks D / D Wide / C 2.3 (brochure, 09/2023) — Renault Trucks UK
- Renault Trucks D 2019: fuel savings up to 7% (press release, 12 December 2018) — Renault Trucks
- Up to 10 % less fuel and CO2 with the new Renault Trucks D, D Wide & C 2.3m (press release, 2 May 2022) — Renault Trucks
- Militarised logistics trucks brochure (English edition, 05/2022) — Renault Trucks
- Distribution range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks