16-litrowy silnik Scania V8 (DC16): wersje, paliwa i moce
16,4-litrowy wysokoprężny V8 Scanii (DC16): wersje Euro 6, nowa generacja V8 z czerwca 2017 r., wersje mocy od 520 do 770 KM podawane przez Scanię, paliwa i ciężarówki z tym silnikiem w tym serwisie.

16-litrowy silnik Scania V8 to ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny o cylindrach ustawionych w układzie V pod kątem 90°, który Scania CV AB z Södertälje w Szwecji buduje do swoich ciężarówek i oferuje także jako silnik przemysłowy. Dokumenty Scanii oznaczają go jako DC16 i podają pojemność skokową 16,4 litra; jej komunikaty z 2017 i 2018 r. podają 16,3 litra dla trzech z tych silników. Pracuje na oleju napędowym i HVO, a według aktualnych tabel Scanii wersja 590 KM także na biodieslu. Dokumenty Scanii podają silniki do ciężarówek jako silniki Euro 6 z SCR; jej brytyjskie strony ze specyfikacją wymieniają też 16-litrowe wersje mocy w Euro 5, Euro 4 i Euro 3. Aktualna broszura Scanii o silniku V8 wymienia cztery wersje mocy, od 530 KM (390 kW) do 770 KM (566 kW). W tym serwisie jest to silnik V8 Scanii serii R, serii S i XT.
Stan na 26 października 2026 r. Broszurę Scanii o silniku V8 (wydanie 2025.02), jej komunikat prasowy z 4 września 2017 r. i informację prasową Scania France z 2018 r. (oba dokumenty z danymi technicznymi DC16), brytyjskie strony Scanii ze specyfikacją serii R i serii S, stronę Scania Namibia ze specyfikacją V8 oraz karty danych Scanii dla silników przemysłowych DC16 085A i DC16 086A przeczytano 26 października 2026 r. Każda wartość jest podana w jednostkach, których używa jej dokument, czyli w hp, kW i Nm (hp podano na tej stronie jako KM); jak te jednostki mają się do siebie, wyjaśnia artykuł kW, KM i Nm: jak czytać dane o mocy ciężarówki.
Czym jest 16-litrowy V8
Scania nazywa każdą wersję rodziną i numerem. Jej komunikat z 4 września 2017 r. wymienia silniki V8 Euro 6 DC16 116, DC16 117, DC16 118 i DC16 108; brytyjskie strony Scanii o serii R i serii S wymieniają DC16 120, 121, 122 i 123; dwie przeczytane karty danych silników przemysłowych dotyczą DC16 085A i DC16 086A. Przeczytane dokumenty nie wyjaśniają numeracji.
Poniższe dane podstawowe to te, które Scania drukuje w każdym dokumencie; kreska oznacza, że dany dokument nie podaje tej pozycji.
| Pozycja | DC16 116, 117, 118 (komunikaty z 2017 i 2018 r.) | DC16 108 (komunikaty z 2017 i 2018 r.) | DC16 od 120 do 123 (broszura, wydanie 2025.02; strony brytyjskie) | DC16 085A i 086A (karty danych silników przemysłowych) |
|---|---|---|---|---|
| Cylindry | 8, 90° V8 | 8, 90° V8 | V8 | 90° V8 |
| Pojemność skokowa | 16,3 litra | 16,4 litra | 16,4 litra (objętość skokowa) | 16,4 litra |
| Średnica cylindra x skok tłoka | 130 x 154 mm | 130 x 154 mm | — | 130 x 154 mm |
| Kolejność zapłonu | 1-5-4-2-6-3-7-8 | 1-5-4-2-6-3-7-8 | — | 1-5-4-2-6-3-7-8 |
| Głowice cylindrów | 8 | 8 | — | Oddzielne głowice cylindrów |
| Zawory na cylinder | 4 | 4 | 4 (brytyjska strona o serii R) | 4 |
| Wałek rozrządu | Miller (DC16 116); normalny (DC16 117 i 118) | Normalny | Normalny | W wysokim położeniu, ze stali stopowej |
| Stopień sprężania | 22,2:1 (DC16 116); 20,3:1 (DC16 117 i 118) | 17,4:1 | — | 16,7:1 |
| Wtrysk paliwa | Scania XPI | Scania XPI | Scania XPI (brytyjska strona o serii R) | Scania XPI |
| Turbosprężarka | O stałej geometrii (tekst komunikatu z 2017 r.) | — | FGT; w wersji 770 KM FGT, łożysko kulkowe chłodzone wodą | O zmiennej geometrii (DC16 085A); turbosprężarka (DC16 086A) |
| Ograniczanie emisji | Scania SCR | Scania EGR/SCR | SCR | SCR (DC16 085A) |
| Hamulec wydechowy | 297 kW przy 2 400 obr./min | 320 kW przy 2 400 obr./min | 300 kW przy 2 400 obr./min (brytyjska strona o serii R) | — |
| Przystawka odbioru mocy od silnika | — | — | 800 Nm (strony brytyjskie) | — |
Brytyjska strona Scanii o serii R opisuje DC16 jako „a V8 diesel engine equipped with Scania’s XPI injection system with unit injectors and 4 valves per cylinder” (wysokoprężny silnik V8 wyposażony w układ wtryskowy Scania XPI z pompowtryskiwaczami i 4 zaworami na cylinder), z „a fixed geometry turbocharger, charge air cooler and Scania’s SCR system” (turbosprężarką o stałej geometrii, chłodnicą powietrza doładowującego i układem SCR Scanii). Karty danych silników przemysłowych Scanii opisują XPI (Extra High Pressure Injection) jako „a common rail system” (układ common rail). Oba dokumenty opisują układ wtryskowy inaczej; ta strona podaje oba opisy.
Karty danych silników przemysłowych opisują blok cylindrów „containing wet cylinder liners” (z mokrymi tulejami cylindrowymi) oraz oddzielne głowice cylindrów z czterema zaworami na cylinder, a także wymieniają stalowe tłoki, korbowody jako „I-section press forgings of alloy steel” (odkuwki matrycowe ze stali stopowej o przekroju dwuteowym) i wał korbowy ze stali stopowej.
Paliwa
Olej napędowy i HVO. Komunikat Scanii z 4 września 2017 r. podaje, że wszystkie silniki Scanii Euro 5 i Euro 6 „can run on a mixture of up to 100% hydro-treated vegetable oil (HVO) and any proportion of diesel and HVO, regardless of engine family” (mogą pracować na mieszance zawierającej do 100% uwodornionego oleju roślinnego (HVO) oraz na mieszankach oleju napędowego i HVO w dowolnych proporcjach, niezależnie od rodziny silników); komunikat Scania France z 2018 r. podaje, że wszystkie typy jej silników wysokoprężnych mogą pracować na HVO. Brytyjska strona Scanii o serii R pisze o DC16: „These engines can run on HVO without any modifications being required.” (Te silniki mogą pracować na HVO bez konieczności jakichkolwiek modyfikacji.) Jej strona o serii S w akapicie o silniku 16-litrowym: „Our Euro 6 engines run on up to 100% HVO.” (Nasze silniki Euro 6 pracują na paliwie zawierającym do 100% HVO.) Broszura o silniku V8 podaje HVO jako paliwo odnawialne wszystkich czterech aktualnych wersji mocy. Czym jest HVO, wyjaśnia tekst o tym paliwie.
Biodiesel. Komunikat z 2017 r. podaje: „All of Scania’s Euro 6 diesel engines are already certified for a mixture of up to 10 percent biodiesel in their basic configuration” (wszystkie wysokoprężne silniki Scanii Euro 6 mają już w podstawowej konfiguracji certyfikat na mieszankę zawierającą do 10 procent biodiesla). Jeśli chodzi o wersję na biodiesel, Scania wymienia jedną wersję mocy z aktualnej gamy V8: strona o serii R podaje „The 590 hp V8 can be specified for biodiesel use” (V8 o mocy 590 KM można zamówić w specyfikacji do pracy na biodieslu), brytyjskie tabele podają dla DC16 121 (590 KM) paliwo „Biodiesel/Diesel/HVO”, a dla pozostałych trzech „Diesel/HVO”, broszura zaś wymienia dla wersji 590 KM „Renewable fuels: HVO, Biodiesel” (paliwa odnawialne: HVO, biodiesel). Strona Scania Namibia ze specyfikacją V8 również podaje „Biodiesel/Diesel/HVO” dla V8 o mocy 580 KM, a komunikat Scania France z 2018 r. oznacza swoją kolumnę 580 KM, opisaną w tabeli DC16 jako „DC09 117”, jako dostępną także w wersji zasilanej w 100 procentach biodieslem (na przykład FAME). W zakładkach Euro 5, Euro 4 i Euro 3 strony brytyjskie podają „Diesel/HVO/Biodiesel” dla każdej 16-litrowej wersji mocy.
Gaz i etanol. Przeczytane dokumenty nie wymieniają żadnego 16-litrowego V8 na gaz ani na etanol.
Klasa emisji i oczyszczanie spalin
Dokumenty Scanii podają 16-litrowe silniki do ciężarówek jako silniki Euro 6: komunikat z 2017 r. wymienia DC16 116, 117, 118 i 108 w „Scania’s current engine range in Euro 6 for the new truck generation” (aktualnej gamie silników Scanii w Euro 6 dla nowej generacji ciężarówek), a brytyjskie strony Scanii ze specyfikacją wymieniają DC16 od 120 do 123 w zakładce Euro 6. Etapy normy wyjaśnia artykuł Euro VI (Euro 6) i Euro 7 dla ciężarówek.
Tylko SCR, z wyjątkiem DC16 730. Komunikat Scanii z 4 września 2017 r. podaje, że z nielicznymi wyjątkami Scania stosuje teraz „only selective catalytic reduction (SCR) for exhaust gas after-treatment” (wyłącznie selektywną redukcję katalityczną (SCR) do oczyszczania spalin), i opisuje silniki jako zbudowane „with a fixed geometry turbocharger, and without exhaust gas recirculation in the form of an EGR system” (z turbosprężarką o stałej geometrii i bez recyrkulacji spalin w postaci układu EGR). Jego część o silniku 9-litrowym podaje, że podobnie jak wszystkie pozostałe silniki nowej generacji ciężarówek DC09 korzystają wyłącznie z turbosprężarki o stałej geometrii (FGT) i wyłącznie z SCR; przypis do tego „wszystkie” brzmi: „Except for the DC16 730” (z wyjątkiem DC16 730). Tabela DC16 w komunikacie podaje DC16 108 (730 KM) jako „Scania EGR/SCR”, a DC16 116, 117 i 118 jako „Scania SCR”. Broszura o silniku V8 podaje „Emission control: SCR” (ograniczanie emisji: SCR) i „Turbo: FGT” dla wszystkich czterech aktualnych wersji mocy. Jak działają SCR i AdBlue, wyjaśnia artykuł AdBlue i układ SCR.
Twin SCR: dokumenty się różnią. Brytyjska strona Scanii o serii S podaje: „The latest 13- and 16-litre engines feature the Scania Twin-SCR system” (najnowsze silniki 13- i 16-litrowe mają układ Scania Twin-SCR), podczas gdy tabele silników na tej samej stronie i na stronie o serii R podają jako technologię ograniczania emisji silnika 16-litrowego „Selective catalytic reduction (SCR)” (selektywna redukcja katalityczna (SCR)), a „Twin SCR” zostawiają dla silników Super 13-litrowego i Super 11-litrowego; broszura o silniku V8 podaje „SCR”. Przeczytane dokumenty nie rozstrzygają, co dotyczy V8.
Euro 5, Euro 4 i Euro 3. Brytyjskie strony Scanii ze specyfikacją serii S i serii R mają zakładki Euro 6, Euro 5, Euro 4 i Euro 3 i w każdej wymieniają 16-litrowe wersje mocy; w Euro 5 i Euro 4 z SCR, w Euro 3 „Without SCR” (bez SCR) (zob. wersje mocy poniżej).
Silniki przemysłowe. Karta danych DC16 085A nosi nagłówek „US Tier 4f” i wymienia układ SCR w wyposażeniu standardowym; karta danych DC16 086A nie podaje normy emisji i nie wymienia układu SCR.
Generacje i wersje
DC16 108 (730 KM, EGR i SCR). Komunikat Scanii z 4 września 2017 r. i komunikat Scania France z 2018 r. wymieniają DC16 108 o mocy 730 KM obok pozostałych silników V8 Euro 6, z pojemnością skokową 16,4 litra, stopniem sprężania 17,4:1 i „Scania EGR/SCR”. Przeczytane dokumenty nie podają, kiedy go wprowadzono.
Nowa generacja V8 (czerwiec 2017 r.). Komunikat Scanii z 4 września 2017 r. podaje: „In June, Scania showcased a completely new generation of 16-litre V8 engines” (w czerwcu Scania zaprezentowała zupełnie nową generację 16-litrowych silników V8). Według komunikatu silniki V8 przeszły modyfikacje, które Scania po raz pierwszy pokazała w swoich silnikach 13-litrowych podczas premiery nowej generacji ciężarówek jesienią 2016 r. (zob. 13-litrowy silnik Scania). Jego tabela DC16 wymienia DC16 116 (520 KM), DC16 117 (580 KM) i DC16 118 (650 KM) z „Scania SCR” oraz DC16 108 z „Scania EGR/SCR”; komunikat nie podaje według oznaczeń silników, które z nich tworzą nową generację. Komunikat Scania France z 2018 r. wymienia te same cztery silniki w gamie 23 silników Euro 6 dla nowej generacji ciężarówek, którą według niego Scania wprowadziła w sierpniu 2016 r.
Aktualna gama V8: DC16 120, 121, 122 i 123. Broszura Scanii o silniku V8, wydanie 2025.02, wymienia cztery wersje mocy, 530, 590, 660 i 770 KM, każdą z objętością skokową 16,4 litra; brytyjska strona Scanii o serii S podaje: „The Scania V8s are available with power ratings of 530, 590, 660 and 770hp” (silniki Scania V8 są dostępne w wersjach mocy 530, 590, 660 i 770 KM), a brytyjskie tabele nadają im oznaczenia silnika od DC16 120 do DC16 123. Przeczytane dokumenty nie podają daty dla tej gamy; broszura ma numer wydania, a nie datę wprowadzenia. Strona Scania Namibia ze specyfikacją V8 mówi o „The new V8” (nowym V8) i wymienia obok siebie cztery wersje mocy z broszury oraz wersje 520, 580 i 650 KM, łącznie siedem, nie podając, które są aktualne.
Przemysłowy DC16: DC16 085A i DC16 086A. Karty danych silników przemysłowych Scanii wymieniają dwa silniki DC16 o mocy „566 kW (770 hp)”: DC16 085A z nagłówkiem „US Tier 4f”, z turbosprężarką o zmiennej geometrii i układem SCR w wyposażeniu standardowym oraz masą 1340 kg bez oleju i płynu chłodzącego, oraz DC16 086A z podtytułem „Fuel optimized” (zoptymalizowany pod kątem zużycia paliwa), o masie 1375 kg bez oleju i płynu chłodzącego. Obie karty podają moc znamionową jako IFN, czyli pracę przerywaną: moc znamionowa jest dostępna przez jedną godzinę w każdym sześciogodzinnym okresie, bez ograniczenia liczby godzin w roku przy współczynniku obciążenia 80%. Karty mają numery wydania (07 dla DC16 085A, 04 dla DC16 086A) i nie mają daty.
Wersje mocy według Scanii
| Silnik | Moc maksymalna | Maksymalny moment obrotowy | Paliwo (strony brytyjskie) |
|---|---|---|---|
| DC16 120 | 530 KM (390 kW) przy 1 900 obr./min | 2 800 Nm przy 925–1 325 obr./min | Diesel/HVO |
| DC16 121 | 590 KM (434 kW) przy 1 900 obr./min | 3 050 Nm przy 925–1 350 obr./min | Biodiesel/Diesel/HVO |
| DC16 122 | 660 KM (485 kW) przy 1 900 obr./min | 3 300 Nm przy 950–1 400 obr./min | Diesel/HVO |
| DC16 123 | 770 KM (566 kW) przy 1 800 obr./min | 3 700 Nm przy 1 000–1 450 obr./min | Diesel/HVO |
Brytyjska strona Scanii o serii R podsumowuje aktualny silnik 16-litrowy słowami „power outputs of 530-770 hp, and torque outputs of 2,800-3,700 Nm” (moc 530-770 KM i moment obrotowy 2 800-3 700 Nm).
| Silnik | Moc maksymalna | Maksymalny moment obrotowy | Ograniczanie emisji |
|---|---|---|---|
| DC16 116 | 520 KM (382 kW) przy 1 900 obr./min | 2 700 Nm przy 1 000–1 300 obr./min | Scania SCR |
| DC16 117 | 580 KM (427 kW) przy 1 900 obr./min | 3 000 Nm przy 950–1 350 obr./min | Scania SCR |
| DC16 118 | 650 KM (479 kW) przy 1 900 obr./min | 3 300 Nm przy 950–1 350 obr./min | Scania SCR |
| DC16 108 | 730 KM (537 kW) przy 1 900 obr./min | 3 500 Nm przy 1 000–1 400 obr./min | Scania EGR/SCR |
Strona Scania Namibia ze specyfikacją V8 wymienia, bez oznaczeń silników, 520 KM z 2700 Nm, 530 KM z 2800 Nm, 580 KM z 3000 Nm, 590 KM z 3050 Nm, 650 KM z 3300 Nm, 660 KM z 3300 Nm i 770 KM z 3700 Nm, wszystkie z SCR i przystawką odbioru mocy od silnika o momencie 800 Nm.
| Poziom emisji | Moc i moment obrotowy | Paliwo | Technologia ograniczania emisji |
|---|---|---|---|
| Euro 5 | 520 KM, 2700 Nm; 620 KM, 3000 Nm | Diesel/HVO/Biodiesel | Selektywna redukcja katalityczna (SCR) |
| Euro 4 | 520 KM, 2700 Nm; 620 KM, 3000 Nm | Diesel/HVO/Biodiesel | Selektywna redukcja katalityczna (SCR) |
| Euro 3 | 560 KM, 2700 Nm | Diesel/HVO/Biodiesel | Without SCR (bez SCR) |
Hamowanie i przystawki odbioru mocy. Komunikaty Scanii z 2017 i 2018 r. podają dla DC16 116, 117 i 118 hamulec wydechowy o mocy 297 kW przy 2 400 obr./min, a dla DC16 108 hamulec o mocy 320 kW przy 2 400 obr./min; brytyjska strona Scanii o serii R podaje o aktualnym silniku 16-litrowym: „The exhaust brake is rated to 300 kW @ 2,400 rpm.” (Hamulec wydechowy ma moc znamionową 300 kW przy 2 400 obr./min.) Strony Scanii ze specyfikacją wymieniają przystawkę odbioru mocy od silnika o momencie 800 Nm dla każdej 16-litrowej wersji mocy. Czym jest hamulec wydechowy i jak przepisy łączą go w jedną grupę z retarderami, wyjaśnia artykuł Co to jest retarder?
Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z 16-litrowym silnikiem Scania V8
Trzy strony modeli w tym serwisie mają 16-litrowy silnik Scania V8 w swoich zapisach silników i wszystkie dotyczą ciężarówek; żaden autobus w tym serwisie nie ma tego silnika w zapisach. Poniższe wartości pochodzą ze strony każdego modelu i ze źródła Scanii, na które ta strona się powołuje, w kilowatach i niutonometrach, tak jak przechowują je zapisy serwisu; nie są to wartości z tabel dla samego silnika zamieszczonych wyżej.
| Model | Silnik w zapisie | Moc (kW) | Moment obrotowy (Nm) |
|---|---|---|---|
| Scania serii R | Scania 16-litrowy V8 · 530/590/660/770 KM | 390–566 | 2 800–3 700 |
| Scania serii S | Scania 16-litrowy V8 · 530/590/660/770 KM | 390–566 | 2 800–3 700 |
| Scania XT | Scania 16-litrowy V8 · 530/590/660/770 KM | 390–566 | 2 800–3 700 |
| Scania XT | Scania 16-litrowy V8 · 520/580/650 KM | 382–478 | 2 700–3 300 |
Strona XT przechowuje dwa szeregi mocy V8 jako osobne zapisy silnika. Jej górna wartość dla szeregu 520/580/650 KM, 478 kW, to ta, którą podaje jej własne źródło; komunikaty Scanii z 2017 i 2018 r. podają 479 kW dla stopnia 650 KM.
Krótkie odpowiedzi
- Jaka jest pojemność skokowa silnika Scania V8?
- 16,4 litra. Broszura Scanii o silniku V8 (wydanie 2025.02) podaje objętość skokową 16,4 litra dla wszystkich czterech aktualnych wersji mocy, a karty danych silników przemysłowych Scanii podają 16,4 litra dla silnika 90° V8 ze średnicą cylindra i skokiem tłoka 130 x 154 mm. Komunikaty Scanii z 2017 i 2018 r. podają 16,3 litra dla DC16 116, 117 i 118 oraz 16,4 litra dla DC16 108.
- Jaką moc i jaki moment obrotowy ma Scania V8?
- W aktualnej gamie Scanii od 530 do 770 KM. Broszura o silniku V8, wydanie 2025.02, wymienia 530 KM (390 kW) z 2 800 Nm, 590 KM (434 kW) z 3 050 Nm i 660 KM (485 kW) z 3 300 Nm, każdą przy 1 900 obr./min, oraz 770 KM (566 kW) przy 1 800 obr./min z 3 700 Nm. Komunikat Scanii z 4 września 2017 r. wymienia DC16 116, 117 i 118 o mocy 520 KM (382 kW), 580 KM (427 kW) i 650 KM (479 kW) z momentem od 2 700 do 3 300 Nm oraz DC16 108 o mocy 730 KM (537 kW) z 3 500 Nm.
- Czy Scania V8 może pracować na HVO lub biodieslu?
- Na HVO tak, według Scanii: Scania UK pisze o DC16: „These engines can run on HVO without any modifications being required” (te silniki mogą pracować na HVO bez konieczności jakichkolwiek modyfikacji), a broszura o silniku V8 podaje HVO dla wszystkich czterech wersji mocy. W kwestii biodiesla strona Scania UK o serii R podaje: „The 590 hp V8 can be specified for biodiesel use” (V8 o mocy 590 KM można zamówić w specyfikacji do pracy na biodieslu); jej tabele podają dla DC16 121 (590 KM) paliwo Biodiesel/Diesel/HVO, a dla pozostałych aktualnych wersji mocy Diesel/HVO. Komunikat Scanii z 2017 r. podaje, że wszystkie jej wysokoprężne silniki Euro 6 mają w podstawowej konfiguracji certyfikat na mieszankę zawierającą do 10 procent biodiesla.
- Jaką normę emisji spełnia Scania V8?
- W dokumentach Scanii dotyczących ciężarówek Euro 6, z SCR. Komunikat Scanii z 2017 r. podaje, że z nielicznymi wyjątkami do oczyszczania spalin stosuje ona wyłącznie SCR, a przypis wskazuje jako wyjątek DC16 730: DC16 108 (730 KM) figuruje z układem Scania EGR/SCR. Broszura o silniku V8 podaje SCR i turbosprężarkę o stałej geometrii dla wszystkich czterech aktualnych wersji mocy. Strony Scania UK ze specyfikacją wymieniają też 16-litrowe wersje mocy w Euro 5, Euro 4 i Euro 3, tę z Euro 3 bez SCR, a karta danych przemysłowego DC16 085A nosi nagłówek US Tier 4f.
- Które ciężarówki w tym serwisie mają silnik Scania V8?
- Scania serii R, serii S i XT. Wszystkie trzy strony modeli podają V8 530/590/660/770 KM z mocą 390–566 kW i momentem obrotowym 2 800–3 700 Nm, a strona XT podaje też V8 520/580/650 KM z mocą 382–478 kW i momentem obrotowym 2 700–3 300 Nm. Żaden autobus w tym serwisie nie ma zapisanego tego silnika.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- The Scania V8 Range (brochure, Edition 2025.02) — Scania CV AB
- Powertrains for all requirements and applications (press release, 4 September 2017, with DC16 technical data) — Scania, 4 Sept 2017
- La gamme de moteurs Euro 6 Scania (press information in French, 2018, with DC16 technical data) — Scania France
- R-series specifications — engine tables with engine IDs, by emission level (read 26 October 2026) — Scania UK
- S-series specifications — engine tables with engine IDs, by emission level (read 26 October 2026) — Scania UK
- V8 specifications (read 26 October 2026) — Scania Namibia
- DC16 085A. 566 kW (770 hp), US Tier 4f (industrial engine data sheet, edition 07) — Scania CV AB
- DC16 086A. 566 kW (770 hp), Fuel optimized (industrial engine data sheet, edition 04) — Scania CV AB