TruckBusWorld

Silnik Cummins L9: pojemność, moce i ciężarówki z tym silnikiem

Cummins L9 to sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 8,9 litra: jego dane i moce w biuletynach Cumminsa z lat 2022–2025, normy emisji, L9N i ciężarówki w tym serwisie.

Opublikowano · Zaktualizowano

Pomalowany na czerwono silnik na gaz ziemny Cummins L9N na białym cokole wystawowym z tabliczką L9N obok, przed ścienną grafiką z czerwonym autobusem, na targach Busworld Europe 2025 w Brukseli
Matti Blume — CC BY-SA 4.0

Cummins L9 to sześciocylindrowy rzędowy silnik o pojemności 8,9 litra firmy Cummins Inc. Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych podaje jego pojemność skokową jako 540 cu in/8,9 L i układ jako „Inline 6” (rzędowy, 6 cylindrów), a biuletyny Cumminsa dla ciężarówek z 2022 i 2024 r. – moce od 260 do 380 hp (od 194 do 283 kW) z maksymalnym momentem obrotowym od 860 do 1 250 lb-ft (od 1 166 do 1 695 N·m). Dokumenty przeczytane na potrzeby tej strony wymieniają dla niego trzy zestawy przepisów emisyjnych: ADR80/04 w biuletynie Cummins South Pacific, przepisy EPA, CARB i meksykańską NOM-044 w karcie Freightliner México oraz Euro 6 w kartach danych BMC dla ciężarówek budowlanych Tuğra. Wersja na gaz ziemny to L9N. W tym serwisie BMC Tuğra i Freightliner M2 wymieniają L9 wśród swoich silników.

Stan na 3 listopada 2026 r. Tego dnia przeczytano trzy dokumenty Cumminsa o L9 z biblioteki mediów Cumminsa: biuletyn Cummins South Pacific dla ciężarówek (Bulletin 6440189, 11/22), biuletyn L9 Cummins Inc. z 2024 r. (Bulletin 6491592, Rev. 12/24) i kartę Cummins Inc. dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Bulletin 4971542, Rev. 3/25). Kartę L9 Freightliner México z listopada 2025 r. i komunikat Daimler Truck North America z 9 marca 2026 r. przeczytano 8 października 2026 r., a karty danych BMC Tuğra – 16 października 2026 r.

Producent, nazwa i układ

Cummins nazywa silnik L9 we wszystkich trzech swoich dokumentach przeczytanych na potrzeby tej strony: w dwóch od Cummins Inc. i w biuletynie dla Australii i Nowej Zelandii od Cummins South Pacific Pty Ltd. Biuletyny dla ciężarówek z 2022 i 2024 r. mówią o „35+ years of production with more than 5 million engines manufactured globally” (ponad 35 latach produkcji i ponad 5 milionach silników wyprodukowanych na całym świecie), karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych – o „over 5 million L Series engines produced” (ponad 5 milionach wyprodukowanych silników serii L) i o 35 latach. Poszczególne moce noszą nazwy od deklarowanej mocy w hp, od L9 260 do L9 450. Daimler Truck North America wymienia wersję na gaz ziemny jako „L9N (natural gas)” (L9N na gaz ziemny). Karty danych BMC nazywają silnik Euro 6 „Cummins ISL9E6E (Euro 6)” w TGR 3540 DXD i „Cummins L9E6E (Euro 6)” w TGR 3540 TXT i 4340 DXD; dokumenty Cumminsa przeczytane na potrzeby tej strony nie używają żadnej z tych form i ich nie wyjaśniają.

Dane silnika Cummins L9 w brzmieniu przeczytanych dokumentów
PozycjaWartość lub opisDokument
Układ cylindrówInline 6 (rzędowy, 6 cylindrów)Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Pojemność skokowa540 cu in/8,9 LKarta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Średnica cylindra i skok tłoka114 mm / 145 mmKarty BMC Tuğra (kwiecień 2024 r.)
TypTurbo Intercooler Dizel (silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego)Karty BMC Tuğra (kwiecień 2024 r.)
TurbosprężarkaPojedyncza turbosprężarka o zmiennej geometrii (VGT)Biuletyn Cumminsa dla ciężarówek (11/22)
Układ paliwowyCommon rail wysokiego ciśnienia (HPCR); ciśnienie wtrysku 32 000 psiBiuletyn Cumminsa dla ciężarówek (11/22); karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Sterowanie silnikiemJeden elektroniczny moduł sterujący (ECM) silnika i układu oczyszczania spalinBiuletyn Cumminsa dla ciężarówek (11/22)
Oczyszczanie spalinPojedynczy moduł z SCR, jednostką dozującą i DPF; masa 132-179 lb/60-81 kgBiuletyn Cumminsa dla ciężarówek (11/22); karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Prędkość obrotowa ograniczona regulatorem2 100 / 2 200 obr./minBiuletyny Cumminsa dla ciężarówek (11/22, Rev. 12/24)
Prędkość obrotowa bez obciążenia ograniczona regulatorem; prędkość biegu jałowego2 400 obr./min; 700-800 obr./minKarta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Moment obrotowy przy załączaniu sprzęgła575 lb-ft (780 N·m)Biuletyny Cumminsa dla ciężarówek (11/22, Rev. 12/24)
Hamowanie silnikiemUp to 350 hp @ 2600 rpm (do 350 hp przy 2600 obr./min)Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25)
Masa silnika (na sucho)1 695 lb/769 kgWszystkie trzy dokumenty Cumminsa (biuletyn 11/22 tylko w kg)

Biuletyn Cumminsa dla ciężarówek z 2022 r. podaje, że jednomodułowy układ oczyszczania spalin łączy SCR, „a redesigned dosing unit and a DPF into a single flow-through unit” (przeprojektowaną jednostkę dozującą i DPF w jedną jednostkę przepływową), a elektroniczny moduł sterujący zapewnia „fully integrated control over the engine and aftertreatment system” (w pełni zintegrowane sterowanie silnikiem i układem oczyszczania spalin). Czego prawo wymaga od układów SCR i ich odczynnika, omawia artykuł SCR i AdBlue.

Moce podawane przez Cumminsa

Biuletyny Cumminsa dla ciężarówek z 2022 i 2024 r. podają L9 jako 260-380 hp (194-283 kW) z maksymalnym momentem obrotowym 860-1250 lb-ft (1166-1695 N·m), przy prędkości obrotowej ograniczonej regulatorem 2100/2200 obr./min. Biuletyn Cummins South Pacific wymienia osiem mocy, które grupuje jako „380-370 HP Performance Ratings” (moce Performance 380-370 HP) i „360-260 HP Productivity Ratings” (moce Productivity 360-260 HP); karta Freightliner México z listopada 2025 r. podaje te same osiem mocy z tymi samymi wartościami.

Moce Cummins L9 do ciężarówek w biuletynie Cummins South Pacific (11/22): deklarowana moc w hp (kW) i maksymalny moment obrotowy w lb-ft (N·m) przy obr./min
Model silnikaDeklarowana moc, hp (kW)Maks. moment obrotowy, lb-ft (N·m) @ obr./min
L9 380380 (283)1 250 (1 695) @ 1 200
L9 370370 (276)1 250 (1 695) @ 1 200
L9 360360 (268)1 150 (1 559) @ 1 200
L9 350350 (261)1 050 (1 424) @ 1 200
L9 330330 (246)1 000 (1 356) @ 1 200
L9 300300 (224)860 (1 166) @ 1 200
L9 270270 (201)860 (1 166) @ 1 200
L9 260260 (194)860 (1 166) @ 1 200

Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych wymienia osiem mocy, od L9 270 do L9 450, z prędkością obrotową każdej z nich.

Moce Cummins L9 dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Rev. 3/25): deklarowana moc w hp (kW) przy obr./min i maksymalny moment obrotowy w lb-ft (N·m) przy obr./min
Model silnikaDeklarowana moc, hp (kW) @ obr./minMaks. moment obrotowy, lb-ft (N·m) @ obr./min
L9 450450 (335) @ 2 2001 250 (1 695) @ 1 200
L9 400400 (298) @ 2 2001 250 (1 695) @ 1 200
L9 380380 (283) @ 2 2001 150 (1 559) @ 1 200
L9 370370 (275) @ 2 1001 250 (1 695) @ 1 200
L9 360360 (268) @ 2 2001 150 (1 559) @ 1 200
L9 330330 (246) @ 2 2001 000 (1 356) @ 1 200
L9 300300 (223) @ 2 200860 (1 166) @ 1 200
L9 270270 (201) @ 2 200860 (1 166) @ 1 200

Oba dokumenty Cumminsa podają różne wartości dla trzech mocy: L9 380 ma 1 250 lb-ft (1 695 N·m) w biuletynie dla ciężarówek i 1 150 lb-ft (1 559 N·m) w karcie dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych, L9 370 ma 276 kW w pierwszym dokumencie i 275 kW przy 2 100 obr./min w drugim, a L9 300 ma 224 kW i 223 kW. Karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych mówi o „tens of thousands of Cummins L9 engines” (dziesiątkach tysięcy silników Cummins L9) w straży pożarnej i opisuje „fire pump governor interface” (interfejs regulatora pompy pożarniczej); samochody pożarnicze budowane na podwoziach ciężarowych omawia artykuł samochody pożarnicze na podwoziach ciężarowych.

Karty danych BMC podają silnik L9 Euro 6 w ciężarówkach budowlanych Tuğra (TGR 3540 DXD, TGR 3540 TXT i TGR 4340 DXD) jako 400 PS (298 kW) przy 2 100 obr./min i 1 700 Nm przy 1 400 obr./min oraz wymieniają w standardzie hamulec silnikowy o mocy 252 kW. Karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych podaje hamowanie silnikiem „Up to 350 hp @ 2600 rpm” (do 350 hp przy 2600 obr./min); hamulce silnikowe opisuje artykuł retardery i hamowanie silnikiem. Jak mają się do siebie kW, hp i PS, wyjaśnia artykuł jak czytać dane o mocy ciężarówki.

Wersje i daty w dokumentach

Wersje i daty Cummins L9 według opisu w przeczytanych dokumentach
Dokument i dataZastosowanie lub rynekCo podaje dokument
Biuletyn Cummins South Pacific dla ciężarówek, 11/22Ciężarówki, Australia i Nowa Zelandia; ADR80/04„next generation L9” (L9 nowej generacji) z „decreasing frictional losses in the base engine and optimizing combustion” (zmniejszeniem strat tarcia w silniku bazowym i optymalizacją spalania) oraz „a new piston design, optimized camshaft valve timing and reduced water pump speeds” (nową konstrukcją tłoków, zoptymalizowanymi fazami rozrządu zaworów i zmniejszoną prędkością obrotową pompy wody)
Karty danych BMC Tuğra, wydanie z kwietnia 2024 r.Ciężarówki budowlane BMC Tuğra; Euro 6Cummins ISL9E6E lub L9E6E, 400 PS (298 kW), 1 700 Nm
Biuletyn L9 Cummins Inc. z 2024 r., Rev. 12/24Ciężarówki, Ameryka Północna260-380 hp (194-283 kW); „New for 2024, the L9 offers advancements in connectivity” (nowość na 2024 r.: L9 oferuje postęp w zakresie łączności)
Karta Cummins Inc. dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych, Rev. 3/25Pojazdy pożarnicze i ratowniczeOsiem mocy od 270 do 450 hp
Karta Freightliner México, listopad 2025 r.Freightliner M2, Meksyk; EPA, CARB i NOM-044Osiem mocy do ciężarówek od 260 do 380 hp
Komunikat Daimler Truck North America, 9 marca 2026 r.Freightliner i Western Star, produkty na 2027 r.Cummins X10 jest „engineered to replace both the L9 and X12 engines” (zaprojektowany, by zastąpić zarówno silnik L9, jak i X12); „L9N (natural gas)” (L9N na gaz ziemny) jest kontynuowany

Żaden z przeczytanych dokumentów nie podaje roku, w którym L9 wszedł do produkcji, ani nie datuje „next generation L9” (L9 nowej generacji) inaczej niż własną datą biuletynu, 11/22. Komunikat Daimler Truck North America z 9 marca 2026 r. dotyczy silników jego „upcoming 2027 products” (nadchodzących produktów na 2027 r.): podaje, że Cummins X10, konstrukcja zaprojektowana od podstaw, jest „engineered to replace both the L9 and X12 engines” (zaprojektowany, by zastąpić zarówno silnik L9, jak i X12), i wymienia „L9N (natural gas)” (L9N na gaz ziemny) wśród ugruntowanych platform Cumminsa, które „will continue into the 2027 lineup” (pozostaną w gamie na 2027 r.) w szeregu ciężarówek Freightliner i Western Star. Komunikat nie podaje daty końca wysokoprężnego L9.

Paliwa i klasa emisji

  • Olej napędowy. Karty BMC podają typ jako „Turbo Intercooler Dizel”; biuletyn Cumminsa dla ciężarówek z 2022 r. opisuje układ paliwowy common rail wysokiego ciśnienia oraz moduł oczyszczania spalin z SCR i DPF.
  • Biodiesel. Karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych podaje zgodność z biodieslem „Up to B20” (do B20). Żaden z przeczytanych dokumentów nie wspomina o HVO, odnawialnym oleju napędowym opisanym w tekście o tym, czym jest paliwo HVO.
  • Gaz ziemny. Wersja gazowa to L9N, który Daimler Truck North America wymienia jako „L9N (natural gas)” (L9N na gaz ziemny); żaden z dokumentów Cumminsa przeczytanych na potrzeby tej strony go nie obejmuje.

Biuletyn Cummins South Pacific stwierdza: „The L9 meets ADR80/04 emissions standards.” (L9 spełnia normy emisji ADR80/04.) Karta Freightliner México podaje, że L9 spełnia wymagania ustanowione przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), California Air Resources Board (CARB) i „NOM-044 mexicana”. Karty BMC oznaczają silnik jako Euro 6, nie podając etapu Euro VI; etapy od Euro VI A do E i to, co wnosi Euro 7, omawia artykuł Euro VI i Euro 7. Biuletyn L9 z 2024 r. i karta dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych nie podają żadnej normy emisji.

Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z silnikiem Cummins L9

Poniższe strony modeli wymieniają Cummins L9 wśród swoich silników. Wartości pochodzą z własnej strony każdego modelu i ze źródła, które ta strona przywołuje, i są podane w kilowatach i niutonometrach, tak jak przechowują je zapisy serwisu; nie są to wartości z podanych wyżej tabel dla samego silnika.

Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z silnikiem Cummins L9
ModelSilnik w zapisie stronyMoc (kW)Moment obrotowy (Nm)
BMC TuğraCummins L92981 700
Freightliner M2Cummins L9194–2831 166–1 695

Strona Peterbilt 579 zapisuje swoje silniki w uwagach, w jednostkach producenta, i nie ma jej w tabeli; wśród nich jest silnik na gaz ziemny Cummins L9N o pojemności 8,9 l i mocy 320 hp.

Krótkie odpowiedzi

Jaka jest pojemność skokowa silnika Cummins L9?
8,9 litra (540 cali sześciennych). Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych (Bulletin 4971542, Rev. 3/25) podaje pojemność skokową 540 cu in/8,9 L i rzędowy układ sześciu cylindrów, a karty danych BMC dla ciężarówek budowlanych Tuğra podają średnicę cylindra 114 mm i skok tłoka 145 mm.
Jaką moc i jaki moment obrotowy ma silnik Cummins L9?
W biuletynach Cumminsa dla ciężarówek z listopada 2022 r. i grudnia 2024 r. L9 ma moc od 260 do 380 hp (od 194 do 283 kW) i maksymalny moment obrotowy od 860 do 1 250 lb-ft (od 1 166 do 1 695 N·m); biuletyn z 2022 r. podaje maksymalny moment obrotowy każdej mocy przy 1 200 obr./min. Karta Cumminsa dla pojazdów pożarniczych i ratowniczych wymienia moce od L9 270 do L9 450, który ma 450 hp (335 kW) przy 2 200 obr./min i 1 250 lb-ft (1 695 N·m) przy 1 200 obr./min. Karty BMC podają silnik L9 Euro 6 w ciężarówkach budowlanych Tuğra jako 400 PS (298 kW) i 1 700 Nm.
Jakie normy emisji spełnia Cummins L9?
Dokumenty podają różne przepisy dla różnych rynków. Biuletyn Cummins South Pacific z listopada 2022 r. podaje, że L9 spełnia normy emisji ADR80/04; karta Freightliner México z listopada 2025 r. podaje, że spełnia wymagania amerykańskiej EPA, California Air Resources Board (CARB) i meksykańskiej NOM-044; karty BMC Tuğra określają Cummins ISL9E6E i L9E6E jako Euro 6, nie podając etapu Euro VI.
Czy istnieje wersja silnika Cummins L9 na gaz ziemny?
Tak, L9N. Komunikat Daimler Truck North America z 9 marca 2026 r. wymienia L9N (gaz ziemny) wśród ugruntowanych platform Cumminsa, które pozostaną w jego gamie na 2027 r., i podaje, że zaprojektowany od podstaw Cummins X10 opracowano z myślą o zastąpieniu zarówno silnika L9, jak i X12. Żaden z dokumentów Cumminsa przeczytanych na potrzeby tej strony nie obejmuje L9N.
Które ciężarówki mają silnik Cummins L9?
W tym serwisie BMC Tuğra i Freightliner M2 wymieniają go wśród swoich silników: strona BMC Tuğra zapisuje Cummins L9 z mocą 298 kW i momentem 1 700 Nm, strona Freightliner M2 z mocą od 194 do 283 kW i momentem od 1 166 do 1 695 Nm. Strona Peterbilt 579 wymienia w swoich uwagach silnik na gaz ziemny Cummins L9N o pojemności 8,9 l i mocy 320 hp.

Modele wymienione w tym artykule

Źródła

  1. L9 for truck applications (Bulletin 6440189, 11/22) — Cummins South Pacific Pty Ltd
  2. 2024 L9 engine bulletin (Bulletin 6491592, Rev. 12/24) — Cummins Inc.
  3. L9 for fire and emergency vehicles (Bulletin 4971542, Rev. 3/25) — Cummins Inc.
  4. Ficha técnica Cummins L9 (M2 con el poder de Cummins, November 2025) — Freightliner México and Cummins
  5. Daimler Truck North America Expands Engine Portfolio with New Cummins Lineup (press release, 9 March 2026) — Daimler Truck North America, 9 Mar 2026
  6. TGR 3540 DXD (6x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  7. TGR 3540 TXT (6x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  8. TGR 4340 DXD (8x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.