Cummins L9 motoru: silindir hacmi, güç değerleri ve onu kullanan kamyonlar
Cummins L9, 8,9 litrelik altı silindirli sıralı bir motordur: Cummins'in 2022-2025 bültenlerindeki verileri ve güç değerleri, emisyon kuralları, L9N ve bu sitedeki kamyonlar.

Cummins L9, Cummins Inc.’in 8,9 litrelik, altı silindirli, sıralı bir motorudur. Cummins’in itfaiye ve acil durum araçları föyü silindir hacmini 540 cu in/8,9 L, silindir düzenini “Inline 6” (sıralı 6 silindir) olarak verir; Cummins’in 2022 ve 2024 tarihli kamyon bültenleri ise 860 ile 1.250 lb-ft (1.166 ile 1.695 N·m) azami torkla 260 ile 380 hp (194 ile 283 kW) arasında güç değerleri verir. Bu sayfa için okunan belgeler motor için üç ayrı emisyon kuralı takımı sayar: Cummins South Pacific’in bülteninde ADR80/04, bir Freightliner México föyünde EPA, CARB ve Meksika NOM-044 kuralları, BMC’nin Tuğra inşaat kamyonları veri föylerinde Euro 6. Doğal gazlı sürümü L9N’dir. Bu sitede BMC Tuğra ve Freightliner M2, L9’u motorları arasında listeler.
3 Kasım 2026 itibarıyla durum. O gün okunanlar: Cummins’in medya kütüphanesindeki üç L9 belgesi, yani Cummins South Pacific’in kamyon bülteni (Bulletin 6440189, 11/22), Cummins Inc.’in 2024 L9 bülteni (Bulletin 6491592, Rev. 12/24) ve itfaiye ve acil durum araçları föyü (Bulletin 4971542, Rev. 3/25). Freightliner México’nun Kasım 2025 tarihli L9 föyü ile Daimler Truck North America’nın 9 Mart 2026 tarihli basın bülteni 8 Ekim 2026’da, BMC’nin Tuğra veri föyleri 16 Ekim 2026’da okundu.
Üretici, ad ve silindir düzeni
Cummins, bu sayfa için okunan üç belgesinin üçünde de motoru L9 olarak adlandırır: ikisi Cummins Inc.’den, Avustralya ve Yeni Zelanda için olan bülten ise Cummins South Pacific Pty Ltd’den. 2022 ve 2024 tarihli kamyon bültenleri “35+ years of production with more than 5 million engines manufactured globally” (dünya genelinde 5 milyondan fazla motorun üretildiği 35 yılı aşkın üretim) ifadesini kullanır; itfaiye ve acil durum föyü ise “over 5 million L Series engines produced” (üretilmiş 5 milyonun üzerinde L Serisi motor) ifadesinden ve 35 yıldan söz eder. Güç değerleri, L9 260’tan L9 450’ye kadar, ilan edilen beygir güçleriyle adlandırılır. Daimler Truck North America doğal gazlı sürümü “L9N (natural gas)” (doğal gazlı L9N) olarak listeler. BMC’nin veri föyleri Euro 6 motoru TGR 3540 DXD’de “Cummins ISL9E6E (Euro 6)”, TGR 3540 TXT ve 4340 DXD’de “Cummins L9E6E (Euro 6)” olarak adlandırır; bu sayfa için okunan Cummins belgeleri iki biçimi de kullanmaz ve açıklamaz.
| Kalem | Rakam ya da tanım | Belge |
|---|---|---|
| Silindir düzeni | Inline 6 (sıralı 6 silindir) | Cummins itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Silindir hacmi | 540 cu in/8,9 L | Cummins itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Silindir çapı ve strok | 114 mm / 145 mm | BMC Tuğra föyleri (Nisan 2024) |
| Tip | Turbo Intercooler Dizel (turboşarjlı, ara soğutmalı dizel) | BMC Tuğra föyleri (Nisan 2024) |
| Turboşarj | Tek değişken geometrili turboşarj (VGT) | Cummins kamyon bülteni (11/22) |
| Yakıt sistemi | Yüksek basınçlı common rail (HPCR); enjeksiyon basıncı 32.000 psi | Cummins kamyon bülteni (11/22); itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Motor kontrolü | Motor ve egzoz gazı arıtma için tek elektronik kontrol modülü (ECM) | Cummins kamyon bülteni (11/22) |
| Egzoz gazı arıtma | SCR, bir dozaj ünitesi ve bir DPF içeren tek modül; ağırlık 132-179 lb/60-81 kg | Cummins kamyon bülteni (11/22); itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Regülatör devri | 2.100/2.200 d/dk | Cummins kamyon bültenleri (11/22, Rev. 12/24) |
| Yüksüz regülatör devri; rölanti devri | 2.400 d/dk; 700-800 d/dk | Cummins itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Debriyaj kavrama torku | 575 lb-ft (780 N·m) | Cummins kamyon bültenleri (11/22, Rev. 12/24) |
| Motor freni | Up to 350 hp @ 2600 rpm (2600 d/dk’da 350 hp’ye kadar) | Cummins itfaiye ve acil durum föyü (Rev. 3/25) |
| Motor ağırlığı (kuru) | 1.695 lb/769 kg | Üç Cummins belgesinin üçü de (11/22 bülteni yalnız kg olarak) |
Cummins’in 2022 tarihli kamyon bülteni, tek modüllü egzoz gazı arıtma sisteminin SCR’yi, “a redesigned dosing unit and a DPF into a single flow-through unit” (yeniden tasarlanmış bir dozaj ünitesini ve bir DPF’yi tek bir akış geçişli ünitede) birleştirdiğini, elektronik kontrol modülünün ise “fully integrated control over the engine and aftertreatment system” (motor ve egzoz gazı arıtma sistemi üzerinde tam entegre kontrol) sağladığını söyler. Mevzuatın SCR sistemlerinden ve reaktiflerinden ne istediği SCR ve AdBlue yazısında ele alınıyor.
Cummins’in belirttiği şekliyle güç değerleri
Cummins’in 2022 ve 2024 tarihli kamyon bültenleri L9’u 2100/2200 d/dk regülatör devrinde, 860-1250 lb-ft (1166-1695 N·m) azami torkla 260-380 hp (194-283 kW) olarak verir. Cummins South Pacific’in bülteni sekiz güç değeri listeler ve bunları “380-370 HP Performance Ratings” (380-370 HP Performance güç değerleri) ve “360-260 HP Productivity Ratings” (360-260 HP Productivity güç değerleri) olarak gruplar; Freightliner México’nun Kasım 2025 tarihli föyü aynı sekiz güç değerini aynı rakamlarla basar.
| Motor modeli | İlan edilen hp (kW) | Azami tork, lb-ft (N·m) @ d/dk |
|---|---|---|
| L9 380 | 380 (283) | 1.250 (1.695) @ 1.200 |
| L9 370 | 370 (276) | 1.250 (1.695) @ 1.200 |
| L9 360 | 360 (268) | 1.150 (1.559) @ 1.200 |
| L9 350 | 350 (261) | 1.050 (1.424) @ 1.200 |
| L9 330 | 330 (246) | 1.000 (1.356) @ 1.200 |
| L9 300 | 300 (224) | 860 (1.166) @ 1.200 |
| L9 270 | 270 (201) | 860 (1.166) @ 1.200 |
| L9 260 | 260 (194) | 860 (1.166) @ 1.200 |
Cummins’in itfaiye ve acil durum araçları föyü, L9 270’ten L9 450’ye kadar sekiz güç değerini her birinin devriyle birlikte listeler.
| Motor modeli | İlan edilen hp (kW) @ d/dk | Azami tork, lb-ft (N·m) @ d/dk |
|---|---|---|
| L9 450 | 450 (335) @ 2.200 | 1.250 (1.695) @ 1.200 |
| L9 400 | 400 (298) @ 2.200 | 1.250 (1.695) @ 1.200 |
| L9 380 | 380 (283) @ 2.200 | 1.150 (1.559) @ 1.200 |
| L9 370 | 370 (275) @ 2.100 | 1.250 (1.695) @ 1.200 |
| L9 360 | 360 (268) @ 2.200 | 1.150 (1.559) @ 1.200 |
| L9 330 | 330 (246) @ 2.200 | 1.000 (1.356) @ 1.200 |
| L9 300 | 300 (223) @ 2.200 | 860 (1.166) @ 1.200 |
| L9 270 | 270 (201) @ 2.200 | 860 (1.166) @ 1.200 |
İki Cummins belgesi üç güç değeri için farklı rakamlar basar: L9 380 kamyon bülteninde 1.250 lb-ft (1.695 N·m), itfaiye ve acil durum föyünde 1.150 lb-ft (1.559 N·m); L9 370 birincisinde 276 kW, ikincisinde 2.100 d/dk’da 275 kW; L9 300 ise 224 kW ve 223 kW’tır. İtfaiye ve acil durum föyü, itfaiye hizmetindeki “tens of thousands of Cummins L9 engines” (on binlerce Cummins L9 motoru) ifadesini kullanır ve bir “fire pump governor interface” (yangın pompası regülatör arayüzü) tanımlar; kamyon şasisi üzerine kurulan itfaiye araçları kamyon şasisi üzerinde itfaiye araçları yazısında ele alınıyor.
BMC’nin veri föyleri, Tuğra inşaat kamyonlarındaki (TGR 3540 DXD, TGR 3540 TXT ve TGR 4340 DXD) Euro 6 L9’u 2.100 d/dk’da 400 PS (298 kW) ve 1.400 d/dk’da 1.700 Nm olarak verir ve standart olarak 252 kW’lık bir motor freni listeler. İtfaiye ve acil durum föyü motor freni için “Up to 350 hp @ 2600 rpm” (2600 d/dk’da 350 hp’ye kadar) değerini verir; motor frenleri retarder ve motor freni yazısında anlatılıyor. kW, hp ve PS’nin birbiriyle ilişkisi kamyon güç değerlerini okumak yazısında açıklanıyor.
Belgelerdeki sürümler ve tarihler
| Belge ve tarih | Uygulama ya da pazar | Belgenin söyledikleri |
|---|---|---|
| Cummins South Pacific kamyon bülteni, 11/22 | Kamyonlar, Avustralya ve Yeni Zelanda; ADR80/04 | “next generation L9” (yeni nesil L9): “decreasing frictional losses in the base engine and optimizing combustion” (temel motordaki sürtünme kayıplarının azaltılması ve yanmanın optimize edilmesi) ve “a new piston design, optimized camshaft valve timing and reduced water pump speeds” (yeni bir piston tasarımı, optimize edilmiş eksantrik mili supap zamanlaması ve düşürülmüş su pompası devirleri) |
| BMC Tuğra veri föyleri, Nisan 2024 revizyonu | BMC Tuğra inşaat kamyonları; Euro 6 | Cummins ISL9E6E ya da L9E6E, 400 PS (298 kW), 1.700 Nm |
| Cummins Inc. 2024 L9 bülteni, Rev. 12/24 | Kamyonlar, Kuzey Amerika | 260-380 hp (194-283 kW); “New for 2024, the L9 offers advancements in connectivity” (2024 için yeni: L9 bağlanabilirlikte ilerlemeler sunar) |
| Cummins Inc. itfaiye ve acil durum föyü, Rev. 3/25 | İtfaiye ve acil durum araçları | 270 ile 450 hp arasında sekiz güç değeri |
| Freightliner México föyü, Kasım 2025 | Freightliner M2, Meksika; EPA, CARB ve NOM-044 | 260 ile 380 hp arasındaki sekiz kamyon güç değeri |
| Daimler Truck North America basın bülteni, 9 Mart 2026 | Freightliner ve Western Star, 2027 ürünleri | Cummins X10 “engineered to replace both the L9 and X12 engines” (hem L9 hem de X12 motorlarının yerini almak üzere geliştirildi); “L9N (natural gas)” (doğal gazlı L9N) devam ediyor |
Okunan belgelerin hiçbiri L9’un üretime girdiği yılı vermez; “next generation L9” (yeni nesil L9) için de bültenin kendi tarihi olan 11/22 dışında bir tarih vermez. Daimler Truck North America’nın 9 Mart 2026 tarihli basın bülteni “upcoming 2027 products” (yaklaşan 2027 ürünleri) için motorları ele alır: sıfırdan bir tasarım olan Cummins X10’un “engineered to replace both the L9 and X12 engines” (hem L9 hem de X12 motorlarının yerini almak üzere geliştirildiğini) söyler ve “L9N (natural gas)” (doğal gazlı L9N) motorunu, bir dizi Freightliner ve Western Star kamyonunda “will continue into the 2027 lineup” (2027 ürün gamında devam edecek) yerleşik Cummins platformları arasında sayar. Basın bülteni dizel L9’un sona ermesi için bir tarih vermez.
Yakıtlar ve emisyon sınıfı
- Dizel. BMC’nin föyleri tipi “Turbo Intercooler Dizel” olarak verir; Cummins’in 2022 tarihli kamyon bülteni yüksek basınçlı bir common rail yakıt sistemi ile SCR ve DPF’li bir egzoz gazı arıtma modülü tanımlar.
- Biyodizel. İtfaiye ve acil durum föyü biyodizel uyumluluğunu “Up to B20” (B20’ye kadar) olarak verir. Okunan belgelerin hiçbiri, HVO yakıt nedir yazısında anlatılan yenilenebilir dizel HVO’dan söz etmez.
- Doğal gaz. Gaz sürümü, Daimler Truck North America’nın “L9N (natural gas)” (doğal gazlı L9N) olarak listelediği L9N’dir; bu sayfa için okunan Cummins belgelerinin hiçbiri onu kapsamaz.
Cummins South Pacific’in bülteni şunu belirtir: “The L9 meets ADR80/04 emissions standards.” (L9, ADR80/04 emisyon standartlarını karşılar.) Freightliner México’nun föyü, L9’un ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), California Air Resources Board (CARB) ve “NOM-044 mexicana” tarafından konan şartları karşıladığını söyler. BMC’nin föyleri motoru Euro VI kademesini belirtmeden Euro 6 olarak işaretler; Euro VI A’dan E’ye kadar kademeler ve Euro 7’nin getirdikleri Euro VI ve Euro 7 yazısında ele alınıyor. 2024 L9 bülteni ile itfaiye ve acil durum föyü hiçbir emisyon standardı belirtmez.
Bu sitede Cummins L9 kullanan kamyon ve otobüsler
Aşağıdaki model sayfaları Cummins L9’u motorları arasında listeler. Rakamlar, her modelin kendi sayfasının ve o sayfanın atıf yaptığı kaynağın rakamlarıdır; sitenin kayıtlarının tuttuğu gibi kilovat ve newtonmetre cinsindendir ve yukarıdaki motor düzeyindeki tabloların rakamları değildir.
| Model | Kayıtlı motor | Güç (kW) | Tork (Nm) |
|---|---|---|---|
| BMC Tuğra | Cummins L9 | 298 | 1.700 |
| Freightliner M2 | Cummins L9 | 194–283 | 1.166–1.695 |
Peterbilt 579 sayfası motorlarını notlarında, üreticinin birimleriyle kaydeder ve tabloda yer almaz; bunların arasında 8,9 l ve 320 hp ile doğal gazlı Cummins L9N de vardır.
Kısa cevaplar
- Cummins L9'un silindir hacmi nedir?
- 8,9 litre (540 inç küp). Cummins'in itfaiye ve acil durum araçları föyü (Bulletin 4971542, Rev. 3/25) 540 cu in/8,9 L silindir hacmi ve sıralı altı silindirli bir düzen verir; BMC'nin Tuğra inşaat kamyonları veri föyleri ise silindir çapını 114 mm, stroku 145 mm olarak verir.
- Cummins L9'un gücü ve torku ne kadar?
- Cummins'in Kasım 2022 ve Aralık 2024 tarihli kamyon bültenlerinde L9'un gücü 260 ile 380 hp (194 ile 283 kW), azami torku 860 ile 1.250 lb-ft (1.166 ile 1.695 N·m) arasındadır; 2022 bülteni her güç değerinin azami torkunu 1.200 d/dk'da verir. Cummins'in itfaiye ve acil durum araçları föyü L9 270'ten L9 450'ye kadar güç değerlerini listeler; L9 450, 2.200 d/dk'da 450 hp (335 kW) ve 1.200 d/dk'da 1.250 lb-ft (1.695 N·m) verir. BMC'nin föyleri Tuğra inşaat kamyonlarındaki Euro 6 L9'u 1.700 Nm ile 400 PS (298 kW) olarak verir.
- Cummins L9 hangi emisyon standartlarını karşılıyor?
- Belgeler farklı pazarlar için farklı kurallar sayar. Cummins South Pacific'in Kasım 2022 tarihli bülteni L9'un ADR80/04 emisyon standartlarını karşıladığını söyler; Freightliner México'nun Kasım 2025 tarihli föyü motorun ABD EPA'sının, California Air Resources Board'un (CARB) ve Meksika'nın NOM-044 normunun şartlarını karşıladığını söyler; BMC'nin Tuğra föyleri Cummins ISL9E6E ve L9E6E'yi Euro VI kademesini belirtmeden Euro 6 olarak adlandırır.
- Cummins L9'un doğal gazlı bir sürümü var mı?
- Evet, L9N. Daimler Truck North America'nın 9 Mart 2026 tarihli basın bülteni L9N'i (doğal gaz) 2027 ürün gamında da devam edecek yerleşik Cummins platformları arasında sayar ve sıfırdan tasarlanan Cummins X10'un hem L9 hem de X12 motorlarının yerini almak üzere geliştirildiğini söyler. Bu sayfa için okunan Cummins belgelerinin hiçbiri L9N'i kapsamaz.
- Cummins L9'u hangi kamyonlar kullanıyor?
- Bu sitede BMC Tuğra ve Freightliner M2 onu motorları arasında listeler: BMC Tuğra sayfası Cummins L9'u 298 kW ve 1.700 Nm, Freightliner M2 sayfası 194 ile 283 kW ve 1.166 ile 1.695 Nm olarak kaydeder. Peterbilt 579 sayfası notlarında doğal gazlı Cummins L9N'i 8,9 l ve 320 hp ile anar.
Bu yazıda geçen modeller
Kaynaklar
- L9 for truck applications (Bulletin 6440189, 11/22) — Cummins South Pacific Pty Ltd
- 2024 L9 engine bulletin (Bulletin 6491592, Rev. 12/24) — Cummins Inc.
- L9 for fire and emergency vehicles (Bulletin 4971542, Rev. 3/25) — Cummins Inc.
- Ficha técnica Cummins L9 (M2 con el poder de Cummins, November 2025) — Freightliner México and Cummins
- Daimler Truck North America Expands Engine Portfolio with New Cummins Lineup (press release, 9 March 2026) — Daimler Truck North America, 9 Mar 2026
- TGR 3540 DXD (6x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- TGR 3540 TXT (6x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- TGR 4340 DXD (8x4) — İnşaat Serisi data sheet (April 2024 revision) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.