Silnik MAN D26 (D2676): pojemność, moce i generacje
MAN D26, typ D2676, to rzędowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny common rail o pojemności 12,4 litra: jego moce z 2019 r. i Euro 6e, paliwa oraz modele MAN i Neoplan, które go stosują.

MAN D26 to rzędowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny common rail MAN Truck & Bus o pojemności 12,4 litra; jego oznaczenie typu to D2676. Dokumenty MAN-a wymieniają go dla ciężkich ciężarówek MAN TGX i TGS oraz dla autokarów MAN Lion’s Coach i Neoplan Tourliner, a obecne strony produktowe MAN-a podają go w wersji Euro 6e z czterema wersjami mocy od 324 kW do 397 kW. W tym serwisie jest jednym z silników modeli MAN TGS, MAN TGX, MAN Lion’s Coach, Neoplan Skyliner i Neoplan Tourliner.
Stan na 26 października 2026 r. Tego dnia przeczytano: strony wyposażenia TGX i TGS MAN-a, jego stronę o efektywności i ekonomii TGX, stronę danych technicznych MAN Lion’s Coach, stronę Neoplan Tourliner, broszurę MAN-a o pojazdach straży pożarnej i służb ratowniczych, jego broszurę o podwoziach autobusowych z datą 05/2026 oraz pięć komunikatów prasowych MAN-a z 30 października 2018 r., 8 kwietnia 2019 r., 10 lutego 2020 r., 16 czerwca 2021 r. i 10 marca 2022 r. Wszystkie dwanaście to dokumenty samego producenta.
Producent, nazwa i układ cylindrów
Komunikat MAN-a na targi bauma 2019, opublikowany po niemiecku 8 kwietnia 2019 r., podaje, że MAN Truck & Bus buduje dla swoich ciężarówek cztery serie silników, D08, D15, D26 i D38, w swojej fabryce silników w Norymberdze, oraz że elementem wspólnym wszystkich silników MAN jest układ wtryskowy common rail. W fragmentach o D08 i D15 ten sam komunikat podaje, że MAN tradycyjnie wywodzi oznaczenie silnika od średnicy cylindra. Dla D26 podaje średnicę cylindra 126 mm i skok tłoka 166 mm, a w tabeli silników „12.419 ccm” dla wszystkich trzech wersji mocy D26, czyli 12 419 cm³.
Pełny kod typu D2676 widnieje na obecnej stronie wyposażenia TGX MAN-a i w jego broszurze dla straży pożarnej, gdzie tabela silników podaje „D2676 R6” z 12,4 l. W dwóch dokumentach MAN-a dotyczących autokarów kod ma przyrostek LOH: strona Neoplan Tourliner podaje silnik jako „MAN D2676 LOH, R6 vertical, Euro 6” (MAN D2676 LOH, R6 pionowy, Euro 6), a komunikat MAN-a z czerwca 2021 r. o włoskim przewoźniku Itabus opisuje Lion’s Coach jako napędzany przez „6-cylinder, 470 hp (346 KW) Euro 6 D2676 LOH diesel engine” (6-cylindrowy silnik wysokoprężny Euro 6 D2676 LOH o mocy 470 KM, czyli 346 kW). Brytyjski komunikat MAN-a z października 2018 r. nazywa go „upright six cylinder, EGR and SCR equipped engine” (pionowym silnikiem sześciocylindrowym wyposażonym w EGR i SCR). Strona danych technicznych MAN Lion’s Coach podsumowuje go jako „6-cylinder in-line common rail diesel engine” (6-cylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny common rail) o „12.4 l displacement” (pojemności skokowej 12,4 l). Żaden z przeczytanych dokumentów nie wyjaśnia liter przyrostka. Silnik na zdjęciu powyżej jest opisany na jego stronie pliku w Wikimedia Commons jako D2676 LF25 o mocy 353 kW, sfotografowany na IAA 2014.
Generacje
Przeczytane dokumenty MAN-a pokazują trzy etapy D26 w ramach przepisów Euro 6: wersję wymienianą przed rokiem modelowym 2019, zmienioną wersję z roku modelowego 2019 i obecną wersję Euro 6e. Przeczytane dokumenty nie podają, kiedy D2676 został wprowadzony po raz pierwszy.
| Etap | Daty w dokumentach producenta | Moce podawane przez producenta | Podana klasa emisji |
|---|---|---|---|
| Przed rokiem modelowym 2019 | Wymieniony w komunikacie MAN UK z 30 października 2018 r. | 420, 460 i 500 KM przy 1 800 obr./min; 2 100, 2 300 i 2 500 Nm przy 930–1 350 obr./min | „Euro 6 and 6c compliant” (zgodny z Euro 6 i 6c) |
| Rok modelowy 2019 | Zaprezentowany na bauma 2019 w Monachium, od 8 do 14 kwietnia 2019 r.; wprowadzenie na rynek zapowiedziane w ciągu 2019 r. | 430 KM (316 kW), 470 KM (346 kW) i 510 KM (375 kW) przy 1 800 obr./min; 2 200, 2 400 i 2 600 Nm przy 930–1 350 obr./min | Euro 6; Euro 6d w komunikacie o autokarze z marca 2022 r. |
| Euro 6e | Bez daty w przeczytanych dokumentach; na stronach produktowych MAN-a 26 października 2026 r. | 324, 353, 382 i 397 kW (440, 480, 520 i 540 KM); od 2 250 do 2 650 Nm | Euro 6e |
Przed rokiem modelowym 2019
Brytyjski komunikat MAN-a na Euro Bus Expo 2018, z datą 30 października 2018 r., podaje, że wszystkie moce silnika Neoplan Tourliner, „420, 460 and the 500” (420, 460 i 500), wykorzystują MAN D2676, „12.419 litre, Euro 6 and 6c compliant” (12,419 litra, zgodny z Euro 6 i 6c). Wymienia je jako „MAN D2676, 420 hp (at 1,800 rpm) 2,100 Nm” (MAN D2676, 420 KM przy 1 800 obr./min, 2 100 Nm), 460 KM z 2 300 Nm i 500 KM z 2 500 Nm, każdą wartość momentu obrotowego „at 930 - 1,350 rpm” (przy 930 - 1 350 obr./min). Dla dwóch prezentowanych autokarów podaje kilowaty dwóch z tych wersji: 460 KM, czyli 338 kW, oraz 420 KM, czyli 309 kW.
Rok modelowy 2019
Komunikat na bauma 2019 przedstawia nową rodzinę silników MAN w wersji Euro 6, która miała wejść na rynek w ciągu 2019 r., z całkowicie zmienionym D26. Jego nowe moce to 430, 470 i 510 KM; komunikat podaje, że każda zyskuje 10 KM i 100 Nm w porównaniu z poprzednią wersją. Jego tabela silników podaje 430 KM (316 kW), 470 KM (346 kW) i 510 KM (375 kW), każdą przy 1 800 obr./min, z 2 200, 2 400 i 2 600 Nm „@ 930 - 1350 U/min” (przy 930 - 1 350 obr./min). Komunikat podaje, że w tej wersji silnik stracił około 70 kg masy.
Komunikat wymienia zmiany techniczne. Przerobiono geometrię komory spalania, z wyższym stopniem sprężania i obniżonym stopniem recyrkulacji spalin. Nowy, szczelny układ wtryskowy ma nowe wtryskiwacze. Jednostopniowa turbosprężarka współpracuje z nowym modułem EGR zaprojektowanym do jednostopniowego doładowania i obniżonego stopnia EGR, a elektryczny zawór upustowy (wastegate) steruje ciśnieniem doładowania, co pozwoliło podnieść ciśnienie spalania do 220 bar. Bezpośrednie chłodzenie powietrza doładowującego pozwala zrezygnować z elementów niskotemperaturowego obiegu chłodzenia. Sterowana elektrycznie klapa wydechowa silnika ze sprzężeniem zwrotnym położenia reguluje ciśnienie i temperaturę spalin, a układ oczyszczania spalin wtryskuje AdBlue bez sprężonego powietrza.
Komunikat MAN-a z 10 lutego 2020 r. o nowej generacji ciężarówek wymienia D26 „from 430 hp to 510 hp” (od 430 KM do 510 KM) wśród trzech serii silników nowego TGX i podaje, że MAN oferuje nowy TGS z silnikiem D26 lub D15. W autokarach komunikat MAN-a o Itabus z czerwca 2021 r. przypisuje 13-metrowemu Lion’s Coach D2676 LOH o mocy 470 KM (346 kW), a komunikat MAN UK z 10 marca 2022 r. opisuje 13,4-metrowy Neoplan Tourliner P20 jako „powered by the latest MAN D26 12.4 litre Euro 6d engine, which develops 470 bhp and 2,400 Nm” (napędzany najnowszym silnikiem MAN D26 o pojemności 12,4 litra Euro 6d, który rozwija 470 KM i 2 400 Nm).
Euro 6e
Obecne strony wyposażenia TGX i TGS MAN-a wymieniają D26 z „324 kW – 353 kW – 382 kW – 397 kW”, „Increased power (+ 20 HP to 540 HP)” (zwiększona moc, + 20 KM do 540 KM) i „two-stage exhaust gas recirculation” (dwustopniową recyrkulacją spalin) oraz podają „The engine now meets the Euro 6e standard” (Silnik spełnia teraz normę Euro 6e). Strona o efektywności i ekonomii TGX wymienia „single-stage turbocharger” (jednostopniową turbosprężarkę) i moc „up to 540 HP, while also complying with Euro 6e” (do 540 KM przy jednoczesnej zgodności z Euro 6e). Broszura MAN-a dla straży pożarnej ujmuje tę zmianę inaczej: „Take the MAN D26 Euro VIe” (Weźmy MAN D26 Euro VIe), pisze, „With 10 hp and 50 Nm more torque” (o 10 KM i 50 Nm więcej momentu obrotowego), i dodaje, że D26 „now also comes with a peak power rating of 540 hph” (jest teraz oferowany także z mocą szczytową 540 KM). Żaden z tych dokumentów nie podaje daty wersji Euro 6e ani prędkości obrotowych jej wersji mocy.
Cztery wersje mocy z wartościami momentu obrotowego z tabeli silników Euro VI do ciężarówek w broszurze dla straży pożarnej:
| Moc znamionowa (kW/KM) | Maksymalny moment obrotowy (Nm) | Broszura dla straży pożarnej | Strony wyposażenia TGX i TGS | Strona Neoplan Tourliner (Euro 6) |
|---|---|---|---|---|
| 324/440 | 2 250 | Wymieniona | Wymieniona | Wymieniona |
| 353/480 | 2 450 | Wymieniona | Wymieniona | Wymieniona |
| 382/520 | 2 650 | Wymieniona | Wymieniona | Wymieniona |
| 397/540 | 2 650 | Wymieniona | Wymieniona | — |
Strony TGX i TGS wymieniają cztery wersje mocy tylko w kilowatach. Strona Neoplan Tourliner wymienia MAN D2676 LOH, „R6 vertical, Euro 6” (R6 pionowy, Euro 6), z 324 kW i 2 250 Nm, 353 kW i 2 450 Nm oraz 382 kW i 2 650 Nm w swoich wersjach; wartości w koniach mechanicznych wydrukowane na tej stronie obok dwóch z tych wartości w kilowatach do nich nie pasują, dlatego podano tu tylko kilowaty. Strona danych technicznych MAN Lion’s Coach podaje „440 to 520 HP” (od 440 do 520 KM) i „2,250–2,650 Nm max. torque” (maksymalny moment obrotowy 2 250–2 650 Nm). Jak kilowaty, konie mechaniczne i niutonometry mają się do siebie, wyjaśniono w artykule jak czytać dane o mocy ciężarówki.
Broszura MAN-a dla straży pożarnej, która przedstawia podwozia TGL, TGM i TGS jako dostępne fabrycznie z opcjonalnym wyposażeniem specjalnym dla straży pożarnej, wymienia D2676 w swojej tabeli silników; jak buduje się takie pojazdy, opisano w artykule samochody pożarnicze na podwoziach ciężarowych. Broszura MAN-a o podwoziach autobusowych z datą 05/2026 podaje „D20 / D2676” jako „Engine for coaches” (silnik do autokarów) i wymienia Lion’s Chassis CO, podwozie pod nadwozia jedno- i dwupokładowych autokarów oraz autobusów międzymiastowych, z mocą od 360 KM do 520 KM i kategoriami emisji „EEV to Euro 6” (od EEV do Euro 6). Pod nagłówkiem D20/D26 podaje wersje mocy Euro 6 (SCR) 324 kW/440 KM, 353 kW/480 KM i 382 kW/520 KM oraz osobny wiersz EEV (SCR); broszura nie podaje, które z jej wersji mocy należą do D20, a które do D26.
Paliwa i klasa emisji
D26 to silnik wysokoprężny. Komunikat MAN-a z 8 kwietnia 2019 r. podaje, że wszystkie cztery serie silników, D08, D15, D26 i D38, mogą bez późniejszej przebudowy pracować na paliwach parafinowych, takich jak hydrorafinowane oleje roślinne zgodne z normą EN 15940. Co obejmuje ta norma, opisuje tekst o tym, czym jest paliwo HVO. Żaden z dokumentów MAN-a przeczytanych na potrzeby tej strony nie wymienia wersji gazowej D26.
Klasa emisji podawana w dokumentach zależy od daty: „Euro 6 and 6c compliant” (zgodny z Euro 6 i 6c) w październiku 2018 r., Euro 6 dla wersji z roku modelowego 2019, Euro 6d w komunikacie o Tourlinerze z marca 2022 r. i Euro 6e na obecnych stronach MAN-a o ciężarówkach. Broszura o podwoziach autobusowych podaje „EEV to Euro 6” (od EEV do Euro 6) dla Lion’s Chassis CO, który wymienia z silnikami D20 i D26, nie podając, która klasa dotyczy którego silnika. Etapy Euro VI od A do E i to, dlaczego karty danych zapisują je jako Euro 6e, omówiono w artykule Euro VI i Euro 7.
Co do oczyszczania spalin, strona Neoplan Tourliner opisuje „The combination of exhaust gas recirculation EGR with the SCR filter” (połączenie recyrkulacji spalin EGR z filtrem SCR), a komunikat z października 2018 r. nazywa silnik „EGR and SCR equipped” (wyposażonym w EGR i SCR). Komunikat na bauma 2019 dodaje, że wraz z nową generacją silników do całej gamy TG trafił modułowy układ oczyszczania spalin: TGX i TGS korzystają z większej z dwóch jednostek, która łączy katalizator SCR z filtrem cząstek stałych, katalizatorem utleniającym i wtryskiem AdBlue. Jak działają SCR i AdBlue oraz co według przepisów musi wykrywać ten układ, opisano w artykule AdBlue i układ SCR.
Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z silnikiem MAN D26 (D2676)
Pięć stron modeli w tym serwisie wymienia D26. Poniższe wartości pochodzą z własnej strony każdego modelu i ze źródła producenta, które ta strona przytacza, tak jak każda strona zapisuje silnik; nie są to tabele dotyczące samego silnika podane powyżej.
| Model | Silnik w zapisie strony | Moc (kW) | Moment obrotowy (Nm) |
|---|---|---|---|
| MAN Lion’s Coach | MAN D 2676 LOH Common Rail | 324–353 | 2 250–2 450 |
| MAN TGS | MAN D26 (D2676) | 324–397 | — |
| MAN TGX | MAN D26 (D2676) | 324–397 | — |
| Neoplan Skyliner | MAN D2676 LOH | 382 | 2 650 |
| Neoplan Tourliner | MAN D2676 LOH | 324–353 | 2 250–2 450 |
Krótkie odpowiedzi
- Jaka jest pojemność skokowa silnika MAN D26?
- 12 419 cm³, co MAN podaje jako 12,4 litra. Komunikat MAN-a z kwietnia 2019 r. podaje D26 jako rzędowy silnik sześciocylindrowy o pojemności 12 419 cm³, średnicy cylindra 126 mm i skoku tłoka 166 mm, a strona danych technicznych MAN Lion's Coach opisuje go jako 6-cylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny common rail o pojemności skokowej 12,4 l.
- Jaką moc ma silnik MAN D26?
- W obecnej wersji Euro 6e MAN wymienia cztery wersje mocy: 324 kW (440 KM) i 2 250 Nm, 353 kW (480 KM) i 2 450 Nm, 382 kW (520 KM) i 2 650 Nm oraz 397 kW (540 KM) i 2 650 Nm. Wersja z roku modelowego 2019 miała trzy: 430 KM (316 kW), 470 KM (346 kW) i 510 KM (375 kW) przy 1 800 obr./min, z 2 200, 2 400 i 2 600 Nm w zakresie od 930 do 1 350 obr./min.
- Które ciężarówki i autobusy mają silnik MAN D26?
- Dokumenty MAN-a wymieniają go dla ciężarówek MAN TGX i TGS oraz autokarów MAN Lion's Coach i Neoplan Tourliner. W tym serwisie strony MAN TGS, MAN TGX, MAN Lion's Coach, Neoplan Skyliner i Neoplan Tourliner wymieniają go wśród swoich silników.
- Czy MAN D26 może pracować na HVO?
- Komunikat MAN-a z 8 kwietnia 2019 r. podaje, że wszystkie cztery serie silników firmy, D08, D15, D26 i D38, mogą bez późniejszej przebudowy pracować na paliwach parafinowych, takich jak hydrorafinowane oleje roślinne zgodne z normą EN 15940. Żaden z dokumentów MAN-a przeczytanych na potrzeby tej strony nie wymienia wersji gazowej D26.
- Którą normę emisji spełnia MAN D26?
- Obecne strony wyposażenia TGX i TGS MAN-a podają, że silnik spełnia teraz normę Euro 6e. Wcześniejsze dokumenty MAN-a podają go jako zgodny z Euro 6 i 6c (październik 2018 r.), Euro 6 (rok modelowy 2019) i Euro 6d (komunikat o autokarze z marca 2022 r.). Broszura MAN-a o podwoziach autobusowych z datą 05/2026 wymienia Lion's Chassis CO z silnikami D20 i D26 w kategoriach emisji od EEV do Euro 6.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- MAN Bus & Coach UK at Euro Bus Expo 2018 (press release, 30 October 2018) — MAN Truck & Bus UK, 30 Oct 2018
- Neuheiten von MAN auf der bauma 2019 (press release in German, 8 April 2019) — MAN Truck & Bus, 8 Apr 2019
- MAN Truck & Bus introduces new MAN Truck Generation (press release, 10 February 2020) — MAN Truck & Bus, 10 Feb 2020
- 300 coaches by 2023: Itabus launches in Italy with state-of-the-art vehicles from MAN leading the way (press release, 16 June 2021) — MAN Truck & Bus, 16 Jun 2021
- Are you sitting comfortably - M&M Staffing Ltd are as they take delivery of their 5th MAN NEOPLAN Tourliner Coach (press release, 10 March 2022) — MAN Truck & Bus UK, 10 Mar 2022
- The MAN TGX – Equipment (product page, read 26 October 2026) — MAN Truck & Bus
- The MAN TGS – Equipment (UK product page, read 26 October 2026) — MAN Truck & Bus UK
- Efficiency and economy in the MAN TGX (product page, read 26 October 2026) — MAN Truck & Bus
- MAN fire service and emergency services vehicles (brochure D111.3694/EN, undated, read 26 October 2026) — MAN Truck & Bus
- MAN bus chassis (brochure, dated 05/2026) — MAN Truck & Bus
- MAN Lion's Coach technical data (product page, read 26 October 2026) — MAN Truck & Bus
- NEOPLAN Tourliner (product page, read 26 October 2026) — NEOPLAN (MAN Truck & Bus)