TruckBusWorld

7-litrowy silnik Scania (DC07): wersje, paliwa i moce

Rzędowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny Scanii o pojemności 6,7 litra z 2017 r., opracowany z Cumminsem: DC07 111, 112 i 113, ich paliwa, oczyszczanie spalin Euro 6 z SCR i moce.

Opublikowano · Zaktualizowano

Rzędowy, sześciocylindrowy silnik Scania na stojaku wystawowym na targach Busworld Europe 2025 w Brukseli, widziany z boku, z obudowami filtrów, przewodami wtryskowymi i kołami pasowymi, na tle tylnej części jasnoniebieskiego autokaru
Matti Blume — CC BY-SA 4.0

7-litrowy silnik Scania to rzędowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 6,7 litra, który Scania wprowadziła 7 grudnia 2017 r. jako czwartą rodzinę silników Euro 6 w swojej nowej generacji ciężarówek. Dokumenty Scanii nazywają go DC07 i wymieniają trzy wersje mocy: DC07 111 o mocy 220 KM, DC07 112 o mocy 250 KM i DC07 113 o mocy 280 KM. Komunikat Scanii podaje, że silnik „has been developed together with Cummins, a long-term partner of Scania in engine and component development” (został opracowany wspólnie z Cumminsem, wieloletnim partnerem Scanii w rozwoju silników i podzespołów), oraz że „All of its monitoring and control systems are developed by Scania.” (Wszystkie jego układy monitorowania i sterowania opracowuje Scania.) Pracuje na oleju napędowym i HVO, a w oczyszczaniu spalin Euro 6 korzysta wyłącznie z SCR; strony Scanii ze specyfikacją serii P wymieniają też jego trzy wersje mocy w zakładce Euro 5. W tym serwisie jest to 7-litrowy silnik Scanii serii P i Scanii XT.

Stan na 26 października 2026 r. Komunikat prasowy Scanii z 7 grudnia 2017 r. przedstawiający rodzinę silników 7-litrowych, karty danych silników Scania France dla producentów zabudów (nr 1-V10, z 19 października 2020 r.), kartę 7-litrowego silnika Scania Australia, brytyjską broszurę Scanii o gamie autobusów (wydanie 2021.09) oraz strony Scania Group i Scania UK ze specyfikacją serii P przeczytano 26 października 2026 r. Każda wartość jest podana w jednostkach, których używa jej dokument, przeważnie w KM, kW i Nm; jak te jednostki mają się do siebie, wyjaśnia artykuł o tym, jak czytać dane o mocy ciężarówki.

Czym jest silnik 7-litrowy

Komunikat Scanii z 7 grudnia 2017 r. przedstawia „a family of 7-litre engines intended mainly for urban applications” (rodzinę 7-litrowych silników przeznaczonych głównie do zastosowań miejskich) i wymienia „applications such as distribution and waste collection” (zastosowania takie jak dystrybucja i wywóz odpadów). Podaje, że rodzina „is based on a basic engine, of which more than 500,000 have been sold” (opiera się na silniku bazowym, którego sprzedano ponad 500 000 egzemplarzy), do którego Scania dodała własne sterowniki, „a completely new turbocharger installation” (zupełnie nową instalację turbosprężarki) i własny układ oczyszczania spalin. W komunikacie inżynier działu badań i rozwoju Scanii mówi, że wybór własnych sterowników Scanii pozwolił zespołowi także „to get rid of the EGR system” (pozbyć się układu EGR), i opisuje układ rozrządu silnika jako rozrząd z drążkami popychaczy i czterema zaworami na cylinder. Brytyjska strona Scanii o serii P pisze o DC07: „It is a straight 6-cylinder diesel engine equipped with a Bosch injection system, 4 valves per cylinder, a fixed geometry turbo, and Scania’s SCR-system.” (Jest to rzędowy, 6-cylindrowy silnik wysokoprężny wyposażony w układ wtryskowy Bosch, 4 zawory na cylinder, turbosprężarkę o stałej geometrii i układ SCR Scanii.)

Poniższe dane podstawowe to te, które Scania drukuje w każdym dokumencie; kreska oznacza, że dany dokument nie podaje tej pozycji.

Dane podstawowe 7-litrowego silnika Scania (DC07), tak jak podają je dokumenty Scanii (odczyt 26 października 2026 r.).
PozycjaKomunikat, 7 grudnia 2017 r.Karta danych Scania France, 19 października 2020 r.
Cylindry6, rzędowy6 w rzędzie, chłodzony wodą
Pojemność skokowa6,7 litra6,7 litra
Średnica cylindra x skok tłoka107 x 124 mm107 x 124 mm
Zawory na cylinder44
Głowice cylindrów—1
Kolejność zapłonu1-5-3-6-2-4—
Stopień sprężania17,1:117,1:1
Wtrysk paliwaBoschBosch
TurbosprężarkaO stałej geometriiO stałej geometrii
Ograniczanie emisjiScania SCRScania SCR i filtr cząstek stałych z ciągłą regeneracją
Hamulec wydechowy88 kW przy 2 500 obr./min88 kW (120 ch) przy 2 500 obr./min

Karta silnika Scania Australia podaje tę samą objętość skokową 6,7 litra. Jej wstęp mówi o „SCR-only technology” (technologii wyłącznie SCR), ale w bloku danych każdej wersji mocy, pod nagłówkiem „Euro 6 technology” (technologia Euro 6), drukuje „Lambda control, 3-way catalyst” (sterowanie lambda, katalizator 3-drożny), co różni się od oczyszczania spalin wyłącznie z SCR, które dla silnika 7-litrowego podają komunikat Scanii, jej francuska karta danych i jej strony o serii P.

Paliwa

Olej napędowy i HVO. Komunikat Scanii z 7 grudnia 2017 r. podaje: „All Scania’s Euro 5 and Euro 6 engines can run on a mixture of up to 100 percent hydrotreated vegetable oil (HVO) and any proportion of diesel and HVO, regardless of engine family.” (Wszystkie silniki Scanii Euro 5 i Euro 6 mogą pracować na mieszance zawierającej do 100 procent uwodornionego oleju roślinnego (HVO) oraz na mieszankach oleju napędowego i HVO w dowolnych proporcjach, niezależnie od rodziny silników.) Brytyjska strona Scanii o serii P pisze o DC07: „These engines can run on HVO without any modifications being required.” (Te silniki mogą pracować na HVO bez konieczności jakichkolwiek modyfikacji.) Strona Scania Group o serii P podaje: „The entire Scania Euro 6 engine range is approved to run on up to 100% HVO.” (Cała gama silników Scania Euro 6 jest dopuszczona do pracy na paliwie zawierającym do 100% HVO.) Czym jest HVO, wyjaśnia tekst o tym paliwie.

Biodiesel. Strony Scanii ze specyfikacją serii P podają paliwo każdej 7-litrowej wersji mocy: „Diesel/HVO” w zakładce Euro 6 i „Diesel/HVO/Biodiesel” w zakładce Euro 5 (zob. wersje mocy poniżej). Karta danych Scania France z 2020 r. drukuje w wierszu zgodności paliw na swojej stronie o silniku 7-litrowym „Diesel / xTL*” i „Diesel / xTL* / Biodiesel” i definiuje xTL jako uwodorniony olej roślinny (HVO).

Siarka. Ta sama francuska karta danych podaje, że silniki Scanii Euro 6 wymagają paliwa o zawartości siarki nie większej niż 10 ppm.

Gaz. Żaden z przeczytanych dokumentów nie wymienia gazowej wersji silnika 7-litrowego.

Klasa emisji i oczyszczanie spalin

Euro 6, tylko SCR. Komunikat Scanii z 7 grudnia 2017 r. podaje, że silnik „uses only selective catalytic reduction (SCR) for the exhaust gas after-treatment for Euro 6” (do oczyszczania spalin w Euro 6 korzysta wyłącznie z selektywnej redukcji katalitycznej (SCR)) i że własny układ oczyszczania spalin Scanii ogranicza emisje NOx wyłącznie za pomocą SCR. Strona Scania Group o serii P podaje: „Scania’s entire 7-, 9- and 13-litre engine range features SCR-only technology” (cała gama silników Scanii 7-, 9- i 13-litrowych ma technologię wyłącznie SCR). Karta danych Scania France opisuje układ jako Scania SCR z filtrem cząstek stałych z ciągłą regeneracją, służący ograniczaniu emisji spalin Euro 6, i podaje, że silniki spełniają „EURO6 (627/2014D)”. Brytyjska broszura Scanii o gamie autobusów wymienia DC07 113 pod nagłówkiem „Combustion Euro 6” (spalinowe, Euro 6). Jak działają SCR i AdBlue, wyjaśnia artykuł AdBlue i układ SCR, a etapy normy – artykuł Euro VI (Euro 6) i Euro 7 dla ciężarówek.

Euro 5. Strony Scanii ze specyfikacją serii P, zarówno Scania Group, jak i Scania UK, mają zakładki Euro 6, Euro 5, Euro 4 i Euro 3 i wymieniają silnik 7-litrowy w wersjach 220, 250 i 280 KM w zakładkach Euro 6 i Euro 5, w obu z SCR; zakładki Euro 4 i Euro 3 nie mają tabeli silnika 7-litrowego. Strony nie podają, na jakich rynkach obowiązuje każda zakładka.

Euro 7. Przeczytane dokumenty nie podają wersji ani wersji mocy Euro 7 silnika 7-litrowego i nie wskazują dla niego etapu normy Euro 6.

Generacje i wersje

Premiera (7 grudnia 2017 r.). Komunikat Scanii przedstawia silnik 7-litrowy jako uzupełnienie silników Euro 6 jej nowej generacji ciężarówek, które do tej pory były „based on three different engine families (9, 13 and 16 litres)” (oparte na trzech różnych rodzinach silników (9, 13 i 16 litrów)), i wymienia w danych technicznych DC07 111, DC07 112 i DC07 113. Podaje, że wraz z DC07 Scania ma „four different engine families in production for Euro 6” (cztery różne rodziny silników produkowanych dla Euro 6).

Dane dla producentów zabudów (19 października 2020 r.). Karty danych Scania France „Moteurs Euro 6 NTG” (silniki Euro 6 NTG), dla New Truck Generation (nowej generacji ciężarówek), nr 1-V10 z datą 19/10/2020, wymieniają te same trzy silniki jako „Moteur 7 litres SCR” (silnik 7-litrowy SCR) z tymi samymi wartościami w kilowatach i momentami obrotowymi co komunikat z 2017 r.

Broszura o autobusach (wydanie 2021.09). Brytyjska broszura Scanii o gamie autobusów wymienia DC07 113 jako jeden z dwóch silników spalinowych jednopokładowego autobusu Scania Fencer f1 na podwoziu Scania K 4x2 LB, o mocy 280 KM (206 kW) i momencie 1200 Nm.

Aktualne strony ze specyfikacją (odczyt 26 października 2026 r.). Strony Scania Group i Scania UK o serii P wymieniają silnik 7-litrowy w wersjach 220, 250 i 280 KM; strona brytyjska nazywa te wiersze DC07 111, DC07 112 i DC07 113. Przeczytane dokumenty nie opisują żadnej późniejszej wersji ani wersji mocy silnika 7-litrowego.

Wersje mocy według Scanii

Wersje mocy 7-litrowego silnika Scania (Euro 6) w komunikacie Scanii z 7 grudnia 2017 r.; karta danych Scania France z 19 października 2020 r. podaje te same wartości kW, Nm i prędkości obrotowe.
SilnikMoc maksymalnaMaksymalny moment obrotowy
DC07 111220 KM (162 kW) przy 1 900 obr./min1 000 Nm przy 1 050–1 500 obr./min
DC07 112250 KM (184 kW) przy 1 900 obr./min1 100 Nm przy 1 050–1 550 obr./min
DC07 113280 KM (206 kW) przy 1 900 obr./min1 200 Nm przy 1 050–1 600 obr./min

Francuska karta danych oznacza te trzy silniki jako 220, 250 i 280 ch. Karta silnika Scania Australia podaje te same wartości mocy, momentu obrotowego i prędkości obrotowej dla wersji 250 i 280 KM, a wersję 220 KM podaje jako „220 hp (164 kW) at 1,900 r/min” (220 hp (164 kW) przy 1 900 obr./min), z momentem 1 000 Nm w zakresie od 1 050 do 1 500 obr./min.

Wiersze silnika 7-litrowego na stronach Scanii ze specyfikacją serii P (Scania Group i Scania UK, odczyt 26 października 2026 r.).
Oznaczenie silnika (strona brytyjska, zakładka Euro 6)MocMoment obrotowyPaliwo, zakładka Euro 6Paliwo, zakładka Euro 5Technologia ograniczania emisjiPrzystawka odbioru mocy od silnika
DC07 113280 KM1200 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSelektywna redukcja katalityczna (SCR)600 Nm
DC07 112250 KM1100 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSelektywna redukcja katalityczna (SCR)600 Nm
DC07 111220 KM1000 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSelektywna redukcja katalityczna (SCR)600 Nm

Hamowanie i przystawki odbioru mocy. Komunikat Scanii z 2017 r. podaje hamulec wydechowy DC07 o mocy 88 kW przy 2 500 obr./min, a karta danych Scania France podaje 88 kW (120 ch) przy 2 500 obr./min jako moc hamowania spełniającą wymagania umowy ADR dotyczące układu hamulcowego o długotrwałym działaniu przy dopuszczalnej masie całkowitej zestawu 44 t. Brytyjska strona Scanii o serii P podaje: „The exhaust brake is rated to 127 kW @ 2,500 rpm.” (Hamulec wydechowy ma moc znamionową 127 kW przy 2 500 obr./min.) Przeczytane dokumenty nie wyjaśniają tej różnicy. Czym jest układ hamulcowy o długotrwałym działaniu i jak przepisy łączą hamulce wydechowe w jedną grupę z retarderami, wyjaśnia artykuł Co to jest retarder? Strony Scanii o serii P wymieniają przystawkę odbioru mocy od silnika o momencie 600 Nm dla każdej 7-litrowej wersji mocy, a karta Scania Australia – przystawkę odbioru mocy od skrzyni biegów o momencie 600 Nm.

Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z 7-litrowym silnikiem Scania

Dwie strony modeli w tym serwisie mają 7-litrowy silnik Scania w swoich zapisach silników i obie dotyczą ciężarówek; żaden autobus w tym serwisie nie ma tego silnika w zapisach. Strona Scania serii L wymienia silnik 7-litrowy w tabelach silników, które przytacza za Scanią, ale nie ma dla niego zapisu silnika. W przypadku serii P komunikat Scanii z 2017 r. podaje, że „compact format also opens for P-cabs with a low engine tunnel” (kompaktowy format silnika otwiera też drogę do kabin P z niskim tunelem silnika): tunelem niższym o 95 milimetrów, który „requires you to opt for the new 7-litre engine and can be selected for all P-cabs, regardless of length or roof height.” (wymaga wyboru nowego silnika 7-litrowego i można go wybrać dla wszystkich kabin P, niezależnie od długości i wysokości dachu.) Poniższe wartości pochodzą ze strony każdego modelu i ze źródła Scanii, na które ta strona się powołuje, w kilowatach i niutonometrach, tak jak przechowują je zapisy serwisu; nie są to wartości z tabel dla samego silnika zamieszczonych wyżej.

Ciężarówki i autobusy w tym serwisie z 7-litrowym silnikiem Scania
ModelSilnik w zapisieMoc (kW)Moment obrotowy (Nm)
Scania serii PScania 7-litrowy162–2061 000–1 200
Scania XTScania 7-litrowy162–2061 000–1 200

Krótkie odpowiedzi

Jaka jest pojemność skokowa 7-litrowego silnika Scania?
6,7 litra. Komunikat Scanii z 7 grudnia 2017 r. i jej francuska karta danych dla producentów zabudów z 19 października 2020 r. podają DC07 jako rzędowy, sześciocylindrowy silnik o pojemności 6,7 litra, ze średnicą cylindra i skokiem tłoka 107 x 124 mm, czterema zaworami na cylinder i stopniem sprężania 17,1:1. Karta silnika Scania Australia podaje tę samą objętość skokową 6,7 litra.
Czym są Scania DC07 111, DC07 112 i DC07 113?
To trzy wersje mocy 7-litrowego silnika Scanii, wprowadzone 7 grudnia 2017 r.: DC07 111 o mocy 220 KM (162 kW) i momencie obrotowym 1 000 Nm, DC07 112 o mocy 250 KM (184 kW) i momencie 1 100 Nm oraz DC07 113 o mocy 280 KM (206 kW) i momencie 1 200 Nm. Scania podaje moc maksymalną przy 1 900 obr./min, a maksymalny moment obrotowy od 1 050 obr./min. Komunikat Scanii podaje, że silnik opracowano wspólnie z Cumminsem, z własnymi układami monitorowania i sterowania Scanii.
Czy 7-litrowy silnik Scania może pracować na HVO lub biodieslu?
Na HVO tak, według Scanii. Jej komunikat z 2017 r. podaje, że wszystkie jej silniki Euro 5 i Euro 6 „can run on a mixture of up to 100 percent hydrotreated vegetable oil (HVO) and any proportion of diesel and HVO, regardless of engine family” (mogą pracować na mieszance zawierającej do 100 procent uwodornionego oleju roślinnego (HVO) oraz na mieszankach oleju napędowego i HVO w dowolnych proporcjach, niezależnie od rodziny silników), a brytyjska strona Scanii o serii P pisze o DC07: „These engines can run on HVO without any modifications being required.” (Te silniki mogą pracować na HVO bez konieczności jakichkolwiek modyfikacji.) Jeśli chodzi o biodiesel, strony Scanii o serii P podają trzy 7-litrowe wersje mocy z paliwem Diesel/HVO w zakładce Euro 6 i Diesel/HVO/Biodiesel w zakładce Euro 5. Żaden z przeczytanych dokumentów nie wymienia wersji gazowej.
Jaką normę emisji spełnia 7-litrowy silnik Scania?
W dokumentach Scanii Euro 6. Do oczyszczania spalin silnik korzysta wyłącznie z selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), bez układu EGR, a karta danych Scania France dodaje filtr cząstek stałych z ciągłą regeneracją. Strony Scanii ze specyfikacją serii P wymieniają też trzy 7-litrowe wersje mocy w zakładce Euro 5. Przeczytane dokumenty nie podają wersji Euro 7.
Które ciężarówki i autobusy mają 7-litrowy silnik Scania?
W tym serwisie Scania serii P i Scania XT, obie będące ciężarówkami, mają silnik 7-litrowy w swoich zapisach silników, z mocą od 162 do 206 kW i momentem obrotowym od 1 000 do 1 200 Nm. Komunikat Scanii z 2017 r. podaje, że kabina P z niskim tunelem silnika, niższym o 95 milimetrów, wymaga silnika 7-litrowego. Brytyjska broszura Scanii o gamie autobusów, wydanie 2021.09, wymienia DC07 113 o mocy 280 KM (206 kW) i momencie 1200 Nm dla jednopokładowego autobusu Scania Fencer f1.

Modele wymienione w tym artykule

Źródła

  1. Scania introduces a 7-litre family for improved efficiency and reduced weight (press release P171204EN, 7 December 2017, with technical data for the DC07, DC09, DC13 and DC16 Euro 6 engines) — Scania, 7 Dec 2017
  2. Moteurs Euro 6 NTG (body-builder engine data sheets, No 1-V10, 19 October 2020) — Scania France, 19 Oct 2020
  3. Scania 7-litre engine (spec sheet, undated, read 26 October 2026) — Scania Australia
  4. Scania bus range (brochure, edition 2021.09) — Scania (Great Britain) Limited
  5. P-series specifications — engines by emission level (read 26 October 2026) — Scania Group
  6. P-series specifications — engine tables with engine IDs (read 26 October 2026) — Scania UK