TruckBusWorld

Scania 7 litre motoru (DC07): sürümler, yakıtlar ve güç değerleri

Scania'nın Cummins ile birlikte geliştirdiği 2017 tarihli 6,7 litrelik sıralı altı silindirli dizel motoru: DC07 111, 112 ve 113, yakıtları, Euro 6 SCR egzoz arıtması ve güç değerleri.

Yayın tarihi · Son güncelleme

Brüksel'deki Busworld Europe 2025'te bir sergi standında duran Scania sıralı altı silindirli motor, yandan; filtre gövdeleri, enjeksiyon hatları ve kayış kasnaklarıyla, açık mavi bir şehirlerarası otobüsün arka kısmının önünde
Matti Blume — CC BY-SA 4.0

Scania 7 litre, Scania’nın 7 Aralık 2017’de yeni kamyon neslinde Euro 6 için dördüncü motor ailesi olarak tanıttığı 6,7 litrelik sıralı altı silindirli dizel motordur. Scania’nın belgeleri motoru DC07 olarak adlandırır ve üç güç değeri listeler: DC07 111 için 220 hp, DC07 112 için 250 hp ve DC07 113 için 280 hp. Scania’nın bülteni motorun “has been developed together with Cummins, a long-term partner of Scania in engine and component development” (motor ve bileşen geliştirmede Scania’nın uzun süreli ortağı olan Cummins ile birlikte geliştirildiğini) söyler ve ekler: “All of its monitoring and control systems are developed by Scania.” (Tüm izleme ve kontrol sistemleri Scania tarafından geliştirilmiştir.) Motor dizel ve HVO ile çalışır ve Euro 6 egzoz arıtmasında yalnızca SCR kullanır; Scania’nın P serisi özellikler sayfaları üç güç değerini bir Euro 5 sekmesi altında da listeler. Bu sitede Scania P serisi ve Scania XT’nin 7 litrelik motorudur.

26 Ekim 2026 itibarıyla durum. Scania’nın 7 litre ailesini tanıtan 7 Aralık 2017 tarihli basın bülteni, Scania Fransa’nın üstyapıcılara yönelik motor veri föyleri (No 1-V10, 19 Ekim 2020 tarihli), Scania Avustralya’nın 7 litre motor föyü, Scania İngiltere’nin otobüs serisi broşürü (2021.09 baskısı) ve Scania Group ile Scania İngiltere’nin P serisi özellikler sayfaları 26 Ekim 2026’da okundu. Her rakam belgesinin kullandığı birimlerle, çoğunlukla hp, kW ve Nm olarak verilmiştir; birimlerin birbirine nasıl bağlandığı kW, hp ve Nm: bir kamyonun güç verileri nasıl okunur yazısında açıklanıyor.

7 litre nedir

Scania’nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteni “a family of 7-litre engines intended mainly for urban applications” (esas olarak şehir içi kullanımlar için tasarlanmış bir 7 litrelik motor ailesi) tanıtır ve “applications such as distribution and waste collection” (dağıtım ve çöp toplama gibi kullanımlar) sayar. Bültene göre aile “is based on a basic engine, of which more than 500,000 have been sold” (500.000’den fazlası satılmış bir temel motora dayanır); Scania buna kendi kontrol ünitelerini, “a completely new turbocharger installation” (tamamen yeni bir turboşarj yerleşimi) ve kendi egzoz arıtmasını eklemiştir. Bültende Scania’nın Ar-Ge mühendisi, Scania’nın kendi kontrol ünitelerinin seçilmesinin ekibe ayrıca “to get rid of the EGR system” (EGR sisteminden kurtulma) olanağı verdiğini söyler ve motorun supap mekanizmasını silindir başına dört supaplı, itme çubuklu bir düzen olarak tanımlar. Scania İngiltere’nin P serisi sayfası DC07 için şöyle der: “It is a straight 6-cylinder diesel engine equipped with a Bosch injection system, 4 valves per cylinder, a fixed geometry turbo, and Scania’s SCR-system.” (Bosch enjeksiyon sistemi, silindir başına 4 supap, sabit geometrili turbo ve Scania’nın SCR sistemiyle donatılmış sıralı 6 silindirli bir dizel motordur.)

Aşağıdaki temel veriler Scania’nın her belgede bastığı verilerdir; tire, o belgenin bu kalemi vermediği anlamına gelir.

Scania’nın belgelerinin verdiği şekliyle Scania 7 litre (DC07) temel verileri (26 Ekim 2026’da okundu).
KalemBülten, 7 Aralık 2017Scania Fransa veri föyü, 19 Ekim 2020
Silindirler6, sıralı6 sıralı, su soğutmalı
Silindir hacmi6,7 litre6,7 litre
Silindir çapı x strok107 x 124 mm107 x 124 mm
Silindir başına supap44
Silindir kapakları—1
Ateşleme sırası1-5-3-6-2-4—
Sıkıştırma oranı17,1:117,1:1
Yakıt enjeksiyonuBoschBosch
TurboşarjSabit geometriliSabit geometrili
Emisyon kontrolüScania SCRScania SCR ve sürekli rejenerasyonlu dizel partikül filtresi
Egzoz freni2.500 d/dk’da 88 kW2.500 d/dk’da 88 kW (120 ch)

Scania Avustralya’nın motor föyü aynı 6,7 litre strok hacmini verir. Föyün girişi “SCR-only technology” (yalnızca SCR teknolojisi) ifadesini kullanır, ancak “Euro 6 technology” (Euro 6 teknolojisi) başlığı altında her güç değerinin veri bloğunda “Lambda control, 3-way catalyst” (lambda kontrolü, 3 yollu katalizör) yazar; bu, Scania’nın bülteninin, Fransız veri föyünün ve P serisi sayfalarının 7 litre için verdiği yalnızca SCR’li egzoz arıtmasından farklıdır.

Yakıtlar

Dizel ve HVO. Scania’nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteni şöyle der: “All Scania’s Euro 5 and Euro 6 engines can run on a mixture of up to 100 percent hydrotreated vegetable oil (HVO) and any proportion of diesel and HVO, regardless of engine family.” (Scania’nın tüm Euro 5 ve Euro 6 motorları, motor ailesinden bağımsız olarak yüzde 100’e kadar hidrojenle işlenmiş bitkisel yağ (HVO) ve her oranda dizel ve HVO karışımıyla çalışabilir.) Scania İngiltere’nin P serisi sayfası DC07 için şöyle der: “These engines can run on HVO without any modifications being required.” (Bu motorlar herhangi bir değişiklik gerektirmeden HVO ile çalışabilir.) Scania Group’un P serisi sayfasında ise şu yazar: “The entire Scania Euro 6 engine range is approved to run on up to 100% HVO.” (Scania Euro 6 motor serisinin tamamı yüzde 100’e kadar HVO ile çalışmak üzere onaylıdır.) HVO’nun ne olduğu HVO nedir? yazısında anlatılıyor.

Biyodizel. Scania’nın P serisi özellikler sayfaları her 7 litre güç değeri için bir yakıt verir: Euro 6 sekmesinde “Diesel/HVO”, Euro 5 sekmesinde “Diesel/HVO/Biodiesel” (aşağıdaki güç değerlerine bakın). Scania Fransa’nın 2020 tarihli veri föyü 7 litre sayfasının yakıt uyumluluğu satırında “Diesel / xTL*” ve “Diesel / xTL* / Biodiesel” basar ve xTL’yi hidrojenle işlenmiş bitkisel yağ (HVO) olarak tanımlar.

Kükürt. Aynı Fransız veri föyü, Scania’nın Euro 6 motorlarının kükürt içeriği en fazla 10 ppm olan yakıt gerektirdiğini belirtir.

Gaz. Okunan belgelerin hiçbiri 7 litrenin bir gaz sürümünü listelemez.

Emisyon sınıfı ve egzoz arıtma

Euro 6, yalnızca SCR. Scania’nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteni, motorun “uses only selective catalytic reduction (SCR) for the exhaust gas after-treatment for Euro 6” (Euro 6 için egzoz gazı arıtmasında yalnızca seçici katalitik indirgeme (SCR) kullandığını) ve Scania’nın kendi egzoz arıtma sisteminin NOx emisyonlarını azaltmak için yalnızca SCR kullandığını söyler. Scania Group’un P serisi sayfası şöyle der: “Scania’s entire 7-, 9- and 13-litre engine range features SCR-only technology” (Scania’nın 7, 9 ve 13 litrelik motor serisinin tamamı yalnızca SCR teknolojisine sahiptir). Scania Fransa’nın veri föyü sistemi, Euro 6 egzoz emisyonları için sürekli rejenerasyonlu dizel partikül filtreli Scania SCR olarak tanımlar ve motorların “EURO6 (627/2014D)” ile uyumlu olduğunu belirtir. Scania İngiltere’nin otobüs serisi broşürü DC07 113’ü “Combustion Euro 6” (içten yanmalı, Euro 6) başlığı altında listeler. SCR ve AdBlue’nun nasıl çalıştığı SCR ve AdBlue yazısında, standardın aşamaları ise kamyonlar için Euro VI (Euro 6) ve Euro 7 yazısında açıklanıyor.

Euro 5. Scania’nın hem Group hem İngiltere P serisi özellikler sayfalarında Euro 6, Euro 5, Euro 4 ve Euro 3 sekmeleri vardır; sayfalar 7 litreyi Euro 6 ve Euro 5 sekmelerinde 220, 250 ve 280 hp ile, ikisinde de SCR ile listeler; Euro 4 ve Euro 3 sekmelerinde 7 litre tablosu yoktur. Sayfalar her sekmenin hangi pazarlarda geçerli olduğunu söylemez.

Euro 7. Okunan belgeler 7 litrenin bir Euro 7 sürümünü ya da güç değerini vermez ve onun için bir Euro 6 aşaması adlandırmaz.

Nesiller ve sürümler

Tanıtım (7 Aralık 2017). Scania’nın bülteni 7 litreyi, o zamana kadar “based on three different engine families (9, 13 and 16 litres)” (üç farklı motor ailesine (9, 13 ve 16 litre) dayanan) yeni kamyon neslinin Euro 6 motorlarına bir ek olarak sunar ve teknik verilerinde DC07 111, DC07 112 ve DC07 113’ü listeler. Bülten, DC07 ile birlikte Scania’nın “four different engine families in production for Euro 6” (Euro 6 için üretimde dört farklı motor ailesine) sahip olduğunu söyler.

Üstyapıcı verileri (19 Ekim 2020). Scania Fransa’nın New Truck Generation (Yeni Kamyon Nesli) için hazırladığı, 19/10/2020 tarihli No 1-V10 “Moteurs Euro 6 NTG” (Euro 6 NTG motorları) veri föyleri, aynı üç motoru 2017 bülteniyle aynı kilovat ve tork değerleriyle “Moteur 7 litres SCR” (7 litre SCR motor) olarak listeler.

Otobüs broşürü (2021.09 baskısı). Scania İngiltere’nin otobüs serisi broşürü DC07 113’ü, Scania K 4x2 LB şasisi üzerindeki Scania Fencer f1 tek katlı otobüs için iki içten yanmalı motordan biri olarak, 280 hp (206 kW) ve 1200 Nm ile listeler.

Güncel özellikler sayfaları (26 Ekim 2026’da okundu). Scania Group’un ve Scania İngiltere’nin P serisi sayfaları 7 litreyi 220, 250 ve 280 hp ile listeler; İngiltere sayfası satırları DC07 111, DC07 112 ve DC07 113 olarak adlandırır. Okunan belgeler 7 litrenin daha sonraki bir sürümünü ya da güç değerini anlatmaz.

Scania’nın verdiği güç değerleri

Scania’nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteninde Scania 7 litre (Euro 6) güç değerleri; Scania Fransa’nın 19 Ekim 2020 tarihli veri föyü aynı kW, Nm ve motor devirlerini verir.
MotorAzami güçAzami tork
DC07 1111.900 d/dk’da 220 hp (162 kW)1.050–1.500 d/dk’da 1.000 Nm
DC07 1121.900 d/dk’da 250 hp (184 kW)1.050–1.550 d/dk’da 1.100 Nm
DC07 1131.900 d/dk’da 280 hp (206 kW)1.050–1.600 d/dk’da 1.200 Nm

Fransız veri föyü üç motoru 220, 250 ve 280 ch olarak etiketler. Scania Avustralya’nın motor föyü 250 ve 280 hp’lik güç değerleri için aynı güç, tork ve motor devirlerini verir; 220 hp’lik güç değerini ise “220 hp (164 kW) at 1,900 r/min” (1.900 d/dk’da 220 hp (164 kW)) olarak, 1.050 ile 1.500 d/dk arasında 1.000 Nm ile verir.

Scania’nın P serisi özellikler sayfalarındaki 7 litre satırları (Scania Group ve Scania İngiltere, 26 Ekim 2026’da okundu).
Motor kodu (İngiltere sayfası, Euro 6 sekmesi)GüçTorkYakıt, Euro 6 sekmesiYakıt, Euro 5 sekmesiEmisyon teknolojisiMotor PTO’su
DC07 113280 Hp1200 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSeçici katalitik indirgeme (SCR)600 Nm
DC07 112250 Hp1100 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSeçici katalitik indirgeme (SCR)600 Nm
DC07 111220 Hp1000 NmDiesel/HVODiesel/HVO/BiodieselSeçici katalitik indirgeme (SCR)600 Nm

Frenleme ve kuvvet kalkışı (PTO). Scania’nın 2017 bülteni DC07’nin egzoz frenini 2.500 d/dk’da 88 kW olarak verir; Scania Fransa’nın veri föyü de 2.500 d/dk’da 88 kW (120 ch) değerini, 44 t azami katar ağırlığı için ADR’nin dayanıklı fren gerekliliklerini karşılayan bir frenleme gücü olarak verir. Scania İngiltere’nin P serisi sayfasında şu yazar: “The exhaust brake is rated to 127 kW @ 2,500 rpm.” (Egzoz freninin anma değeri 2.500 d/dk’da 127 kW’tır.) Okunan belgeler farkı açıklamaz. Dayanıklı frenin ne olduğu ve mevzuatın egzoz frenlerini retarderlerle nasıl aynı grupta ele aldığı Retarder nedir? yazısında açıklanıyor. Scania’nın P serisi sayfaları her 7 litre güç değeri için 600 Nm’lik bir motor PTO’su, Scania Avustralya’nın föyü ise 600 Nm’lik bir şanzıman PTO’su listeler.

Bu sitede Scania 7 litre kullanan kamyon ve otobüsler

Bu sitede iki model sayfası motor kayıtlarında Scania 7 litreyi taşır ve ikisi de kamyondur; bu sitede hiçbir otobüs bu motoru kaydetmez. Scania L serisi sayfası 7 litreyi Scania’dan aktardığı motor tablolarında anar, ancak onun için bir motor kaydı yoktur. P serisi için Scania’nın 2017 bülteni, motorun “compact format also opens for P-cabs with a low engine tunnel” (kompakt yapısının alçak motor tünelli P kabinlerinin de önünü açtığını) söyler: 95 milimetre daha alçak olan bu tünel “requires you to opt for the new 7-litre engine and can be selected for all P-cabs, regardless of length or roof height.” (yeni 7 litrelik motoru seçmenizi gerektirir ve uzunluk ya da tavan yüksekliğinden bağımsız olarak tüm P kabinleri için seçilebilir.) Aşağıdaki rakamlar her modelin kendi sayfasındaki ve o sayfanın atıf yaptığı Scania kaynağındaki değerlerdir; sitenin kayıtlarında tutulduğu gibi kilovat ve newton metre cinsindendir, yukarıdaki motor düzeyindeki tabloların değerleri değildir.

Bu sitede Scania 7 litre kullanan kamyon ve otobüsler
ModelKayıtlı motorGüç (kW)Tork (Nm)
Scania P serisiScania 7 litre162–2061.000–1.200
Scania XTScania 7 litre162–2061.000–1.200

Kısa cevaplar

Scania 7 litre motorunun silindir hacmi nedir?
6,7 litre. Scania'nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteni ve 19 Ekim 2020 tarihli Fransız üstyapıcı veri föyü DC07'yi, 107 x 124 mm silindir çapı ve stroku, silindir başına dört supabı ve 17,1:1 sıkıştırma oranı olan 6,7 litrelik sıralı altı silindirli bir motor olarak verir. Scania Avustralya'nın motor föyü de aynı 6,7 litre strok hacmini verir.
Scania DC07 111, DC07 112 ve DC07 113 nedir?
Scania'nın 7 Aralık 2017'de tanıtılan 7 litre motorunun üç güç değeri: DC07 111 için 220 hp (162 kW) ve 1.000 Nm, DC07 112 için 250 hp (184 kW) ve 1.100 Nm, DC07 113 için 280 hp (206 kW) ve 1.200 Nm. Scania azami gücü 1.900 d/dk'da, azami torku 1.050 d/dk'dan itibaren verir. Scania'nın bülteni motorun Cummins ile birlikte, Scania'nın kendi izleme ve kontrol sistemleriyle geliştirildiğini söyler.
Scania 7 litre HVO ya da biyodizelle çalışabilir mi?
HVO ile evet, Scania'nın beyanına göre. 2017 bülteni, Scania'nın tüm Euro 5 ve Euro 6 motorlarının “can run on a mixture of up to 100 percent hydrotreated vegetable oil (HVO) and any proportion of diesel and HVO, regardless of engine family” (motor ailesinden bağımsız olarak yüzde 100'e kadar hidrojenle işlenmiş bitkisel yağ (HVO) ve her oranda dizel ve HVO karışımıyla çalışabildiğini) söyler; Scania İngiltere'nin P serisi sayfası da DC07 için “These engines can run on HVO without any modifications being required.” (Bu motorlar herhangi bir değişiklik gerektirmeden HVO ile çalışabilir.) der. Biyodizel için Scania'nın P serisi sayfaları üç 7 litre güç değerini Euro 6 sekmesinde Diesel/HVO, Euro 5 sekmesinde Diesel/HVO/Biodiesel olarak listeler. Okunan belgelerin hiçbiri bir gaz sürümü listelemez.
Scania 7 litre hangi emisyon standardını karşılar?
Scania'nın belgelerinde Euro 6. Motor egzoz arıtmasında, EGR sistemi olmadan, yalnızca seçici katalitik indirgeme (SCR) kullanır; Scania Fransa'nın veri föyü buna sürekli rejenerasyonlu bir dizel partikül filtresi ekler. Scania'nın P serisi özellikler sayfaları üç 7 litre güç değerini bir Euro 5 sekmesi altında da listeler. Okunan belgeler bir Euro 7 sürümü vermez.
Scania 7 litreyi hangi kamyon ve otobüsler kullanır?
Bu sitede iki kamyon, Scania P serisi ve Scania XT, motor kayıtlarında 7 litreyi 162 ila 206 kW ve 1.000 ila 1.200 Nm ile taşır. Scania'nın 2017 bülteni, 95 milimetre daha alçak motor tünelli P kabininin 7 litrelik motoru gerektirdiğini söyler. Scania İngiltere'nin 2021.09 baskılı otobüs serisi broşürü, Scania Fencer f1 tek katlı otobüs için 280 hp (206 kW) ve 1200 Nm'lik DC07 113'ü listeler.

Bu yazıda geçen modeller

Kaynaklar

  1. Scania introduces a 7-litre family for improved efficiency and reduced weight (press release P171204EN, 7 December 2017, with technical data for the DC07, DC09, DC13 and DC16 Euro 6 engines) — Scania, 7 Dec 2017
  2. Moteurs Euro 6 NTG (body-builder engine data sheets, No 1-V10, 19 October 2020) — Scania France, 19 Oct 2020
  3. Scania 7-litre engine (spec sheet, undated, read 26 October 2026) — Scania Australia
  4. Scania bus range (brochure, edition 2021.09) — Scania (Great Britain) Limited
  5. P-series specifications — engines by emission level (read 26 October 2026) — Scania Group
  6. P-series specifications — engine tables with engine IDs (read 26 October 2026) — Scania UK