Scania
Scania L-series
Scania'nın şehir içi için alçak girişli L serisi kabini: üç gündüz kabini yüksekliği, çökme işlevi, City Safe Window ve City Door, 7 ila 13 litrelik dizel motorlar, 9 litrelik gaz ve elektrikli L.
- 7 dingil düzeni
- Euro 6

Model künyesi
- Segment
- Dağıtım
- Dingil düzenleri
- 7 (4x2…)
- Emisyon
- Euro 6
- Şanzıman
- Allison 6 ileri vitesli tam otomatik, retarderli veya retardersiz; Scania Opticruise G25 / G33 range ve splitter'lı 12+2 vitesli (sürünme vitesi ve overdrive ile 14 vites), dört geri vites; Scania Retarder sunuluyor
Dingil düzenleri: 4x2 · 6x2 · 6x4 · 6x2*4 · 6x2/4 · 8x4*4 · 8x2/*4
L serisi, Scania kamyon gamının alçak girişli kabinidir; Scania İngiltere’nin L serisi sayfası onu “Low-entry cab trucks tailored for urban operations” [şehir içi operasyonlara göre uyarlanmış alçak girişli kabinli kamyonlar] diye sunuyor. Kabin şasinin üzerinde alçakta ve çok önde oturuyor, sürücü aracın çevresindeki trafikle aynı yükseklikte bulunuyor; Scania kabini üç gündüz kabini yüksekliğinde, “fully integrated into Scania’s modular system” [Scania’nın modüler sistemine tamamen entegre] olarak sunuyor. Scania’nın bu kabine ait özellikler sayfası dağıtımı ve ağırlıklı olarak yoğun trafikli kentsel ortamlarda çalışan diğer kullanımları sayıyor. Scania İngiltere’nin kamyon sayfaları L serisini G, P, R ve S serisi kabinlerin, CrewCab’in ve XT gamının yanında listeliyor; Scania P serisi, R serisi, S serisi ve XT için ayrı sayfalar bulunuyor.
Bu sayfadaki rakamlar, Büyük Britanya pazarına ait, ikisi de 26 Ekim 2026’da okunan iki Scania İngiltere sayfasından geliyor: kabin seçeneklerini ve biniş ile görüş özelliklerini veren L serisi sayfası ve emisyon seviyesine göre motorları, elektrikli tahriki, şanzımanları, arka aks dişlilerini ve dingil düzenlerini veren L serisi özellikler sayfası. Özellikler sayfasının meta verilerine göre metin blokları ve tabloları en son 30 Eylül 2026’da değiştirildi; tek istisna, en son 19 Haziran 2023’te değiştirilen “9-litre CBG/CNG” başlıklı tablo. Açılan hiçbir belge L serisi için bir piyasaya çıkış tarihi vermiyor veya kabinin önceki nesillerini anlatmıyor.
Kabin
Scania’nın İngiltere L serisi sayfası, hepsi yataksız gündüz kabini olan üç kabin seçeneği listeliyor. Kabin yükseklikleri hava deflektörleri hariç veriliyor ve her kabin kartı 280–430 hp’lik bir aktarma organı veriyor.
| Kabin | Kabin yüksekliği | Yatak | Aktarma organı | Scania’nın tanımı |
|---|---|---|---|---|
| L-day cab low | 2.700 mm | yok | 280–430 hp | gamın en alçak kabini; düşük toplam yükseklik için, örneğin bir garaja girip çıkmak veya havalimanlarında çalışmak için |
| L-day cab normal | 3.040 mm | yok | 280–430 hp | orta boy kabin; motor tünelinin üzerine iki ek koltuk monte edilebiliyor, böylece üç yolcu taşınabiliyor |
| L-day cab high | 3.300 mm | yok | 280–430 hp | depolama için ek alanı ve ekip için ek baş mesafesi olan daha geniş bir kabin |
Kabin şasinin üzerinde alçakta ve çok önde, motor tüneli de sayfanın ifadesiyle “out of the way” [yoldan çekilmiş] olduğundan sürücü aracın iki yanından da inip binebiliyor. Biniş basamakları 790 mm genişliğinde ve Scania’nın “a very generous door opening angle” [çok geniş bir kapı açılma açısı] dediği özellikle birleşiyor. Tek basamaklı versiyonlarda standart, iki basamaklı versiyonlarda opsiyon olan çökme (kneeling) işlevi, park freni çekildiğinde süspansiyonu 100 mm alçaltıyor. L serisine, ikisi kabinin ortasında olmak üzere üç yolcu koltuğuna kadar takılabiliyor; böylece kabinde toplam dört kişi bulunabiliyor.
Scania, kabinlerinin ve kabin süspansiyonunun gürültüyü ve titreşimleri azaltacak biçimde tasarlandığını söylüyor; sürücü koltuğu ve direksiyon ayarlanabiliyor. Sayfa kabin genişliği, kabin uzunluğu, motor tüneli yüksekliği veya ayakta durma yüksekliği vermiyor. Alçak girişli kabinlerin genel olarak gündüz ve yataklı kabinlerden nasıl ayrıldığı kamyon kabinleri yazısında anlatılıyor.
Görüş ve güvenlik
Scania’nın İngiltere L serisi sayfası kabini dar kentsel ortamlar için tasarlanmış ve çalışma ortamı ile doğrudan görüş için optimize edilmiş olarak tanımlıyor: “without compromising on crash certification” [çarpışma sertifikasyonundan ödün vermeden]. Scania, sürücüyü aracın çevresindeki diğer trafikle aynı yüksekliğe yerleştiren daha alçak bir sürüş konumu tanımlıyor ve daha alçak bir gösterge paneli ile pencere eşiğinin, kompakt ayna gövdelerinin ve dar A sütunlarının sürücü görüşünü yüzde 12 iyileştirdiğini söylüyor.
City Safe Window, kapıda alçak konumlu bir cam; sürücüye yakındaki yayaları ve bisikletlileri görme imkânı veriyor. City Door içe doğru açılıyor; böylece ekip, yoğun yollarda veya dar alanlarda, örneğin kamyon bir duvara ya da çite yakın park edildiğinde, kabinden yolcu tarafından inebiliyor; Scania bu kapıyı, personelin iş günü boyunca sık sık inip bindiği operasyonlar için tanımlıyor. Açılan iki sayfadan hiçbiri L serisi için sürücü destek sistemlerinin adını vermiyor. Londra’nın ağır vasıta kabinlerinden doğrudan görüşe yönelik izin programı London Direct Vision Standard yazısında anlatılıyor.
Motorlar
Scania İngiltere’nin L serisi özellikler sayfası aktarma organlarını beş sekme altında listeliyor: Elektrikli (Electric), Euro 6, Euro 5, Euro 4 ve Euro 3. Dizel tabloları aşağıda; gazlı ve elektrikli versiyonlar ardından geliyor.
| Motor (sayfa başlığı) | Sekmeler | Güç / tork, listelendiği gibi | Yakıt | Emisyon teknolojisi | Motor PTO |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 litre | Euro 6, Euro 5 | 220 hp / 1.000 Nm · 250 / 1.100 · 280 / 1.200 | Diesel/HVO/Biodiesel; Euro 5 sekmesinde 220 hp için Diesel/HVO | SCR | 600 Nm |
| 9 litre | Euro 5, Euro 4, Euro 3 | 280 hp / 1.400 Nm · 320 / 1.600 · 360 / 1.700 | Diesel/HVO/Biodiesel | SCR | 600 Nm |
| Super 11 | Euro 6, Euro 5, Euro 4 | 350 hp / 1.800 Nm · 390 / 2.000 · 430 / 2.200 | Diesel/HVO/FAME; 350 hp için Diesel/HVO | Twin SCR | 1.000 Nm’ye kadar |
| 13 litre | Euro 4, Euro 3 | 380 hp / 1.975 Nm · 410 / 2.150 · 440 / 2.300 · 450 / 2.350 | Diesel/HVO/Biodiesel | SCR | 600 Nm |
Euro 6 sekmesinde “9-litre” başlıklı tablo, 7 litrelik tablonun üç satırını, yani 1.200, 1.100 ve 1.000 Nm ile 280, 250 ve 220 hp’yi tekrarlıyor; “9-litre CBG/CNG” başlıklı tablo ise aşağıda Bataryalı elektrikli L bölümünde anlatılan elektrikli bir satır içeriyor. Kabin kartları 280 ila 430 hp’lik bir aktarma organı verirken tablolar 7 litredeki 220 hp’den 13 litredeki 450 hp’ye uzanıyor. Sayfa bir Euro 6 alt kademesi belirtmiyor ve Euro 5, Euro 4 ve Euro 3 sekmelerinin nerede geçerli olduğunu söylemiyor.
7 litrelik motorlar, Scania’nın tanımıyla, 220 ila 280 hp güçte, değişiklik yapılmadan HVO ile çalışabilen ve ED70P PTO ile donatılabilen hafif, altı silindirli ünitelerdir.
9 litrenin dizel versiyonları, sayfanın metnine göre 280 ila 360 hp güçte ve değişiklik yapılmadan FAME/biyodizel veya HVO ile çalışabiliyor.
Super 11 litre, Scania’nın mimarisinin yüzde 85’ini 13 litreyle paylaştığını söylediği, önceki Scania 9 litreye göre yüzde 7’ye kadar daha düşük yakıt tüketen kompakt ve hafif, beş silindirli bir motor. Sayfa onu 350, 390 ve 430 hp olarak, Twin SCR ile veriyor.
13 litre yalnızca Euro 4 ve Euro 3 sekmelerinin tablolarında, 380 ila 450 hp ile yer alıyor; sayfada onunla ilgili bir metin bloğu yok.
Açılan hiçbir belge bu motorların kilovat değerlerini, tam silindir hacimlerini veya anma devirlerini vermiyor. Yakıt HVO yakıt nedir yazısında anlatılıyor.
Gaz
Sayfanın “9-litre CBG/CNG engine” [9 litre CBG/CNG motoru] başlıklı metin bloğu, Euro 6 sertifikalı ve iki güç seviyesiyle sunulan sıralı beş silindirli gaz motorlarını anlatıyor: 1.350 Nm ile 280 hp ve 1.600 Nm ile 340 hp. Scania çeşitli gaz deposu çözümleri sunuyor; bunlar 3.350 mm kadar kısa dingil mesafelerini mümkün kılıyor. İki gaz güç seviyesinden hiçbiri sayfadaki bir tabloda yer almıyor.
Bataryalı elektrikli L
Özellikler sayfası bir “2-4 speed Electric machine” [2–4 vitesli elektrik makinesi] tanımlıyor: 210 kW (290 hp) ile 330 kW (440 hp) arasında sürekli güç veren iki vitesli bir elektrik makinesi ve tasarımını üstyapıcının üstyapı tipine göre uyarlayabildiği bir e-PTO; belirli bir harici sistemi sürmek için invertörü üstyapıcı öneriyor. Elektrikli sekmesi iki ve dört vitesli şanzımanlarla beş kademe listeliyor:
| Sürekli güç | Rejeneratif güç (tepe) | Şanzıman vites sayısı | Kurulu batarya | Şarj gücü, azami | PTO tipleri |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 294 kW | 2 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 240 kW | 294 kW | 2 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 270 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 300 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 330 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
Sayfa tablonun altında EL’yi 650 V DC elektrikli PTO, EM’yi 60 kW’lık elektromekanik, EC’yi ise çeşitli seçenekleri olan mekanik PTO olarak açıklıyor. Batarya sütunu kurulu kapasiteyi veriyor; bunun kullanılabilir kapasiteden farkı kurulu ve kullanılabilir batarya kapasitesi yazısında açıklanıyor.
Euro 6 sekmesinde, sayfanın meta verilerine göre en son 19 Haziran 2023’te değiştirilen “9-litre CBG/CNG” başlıklı tablo tek bir elektrikli satır veriyor: ikisi de sürekli olmak üzere 230 kW ve 1.300 Nm, yakıt olarak elektrik, emisyon teknolojisi için “N.a.”, 60 kW’lık bir e-PTO, 165/300 kWh batarya kapasitesi ve 139 kW şarj gücü. İki sayfadan hiçbiri elektrikli L için bir menzil vermiyor.
Şanzıman
Sayfa şanzıman gamını 6 vitesli Allison tam otomatik şanzımanlar ile Scania Opticruise’lu 12 ve 14 vitesli şanzımanlar olarak veriyor; bunlar Scania Retarder ile sunuluyor. Tam otomatik seçenekler arasında, standart yağ soğutuculu, retarderli veya retardersiz ve çok çeşitli uygulamalar için güç çıkışlı birkaç farklı 6 vitesli şanzıman var.
12+2 vitesli olarak listelenen range-splitter (kademe bölmeli) şanzımanlar G25 ve G33; bunlarda bir sürünme vitesi ve bir overdrive dahil 14 vites ve standart olarak dört geri vites var. Scania, hafif tasarımlarının 60 ila 75 kg tasarruf sağladığını, 2.500 ve 3.300 Nm motor torkunu kaldırdıklarını ve toplam vites oranı aralıklarının, sürünme vitesindeki 20,81’den overdrive’daki 0,78’e kadar, 26,81 olduğunu söylüyor. Bir ara mil freni, üst vitese geçiş için gereken süreyi ve PTO ile geri ve sürünme viteslerinin devreye girme süresini kısaltıyor. Elektrikli L’de, yukarıdaki Elektrikli sekmesinin gösterdiği gibi iki veya dört vitesli şanzımanlar var.
Dingiller, süspansiyon ve frenler
Özellikler sayfası ön ve arka aksları, sabit ve yönlendirilebilir tag aksları listeliyor ve tekerlek formüllerini şasi yükseklikleriyle birlikte veriyor. Çekiciler: 4x2 (normal veya alçak), 6x2 (normal veya alçak), 6x4 (normal) ve 6x2/4 (normal). Kamyon şasileri (rigid): 4x2 (normal veya alçak), 6x2 (normal veya alçak), 6x4 (normal), 6x2*4 (normal veya alçak), 6x2/4 (normal), 8x4*4 (normal) ve S-Order olarak işaretli 8x2/*4 (normal). Bu tür kodların nasıl oluşturulduğu dingil düzenleri yazısında açıklanıyor.
Tüm arka aks dişlileri diferansiyel kilitleriyle sunuluyor. Kapasiteleri azami yüklü ağırlık ve katar ağırlığı olarak veriliyor: tek tahrikli, tek redüksiyonlu için 78 tona kadar (oranlar 2,35 ila 5,57), tek tahrikli, göbek redüksiyonlu için 80 ton (3,80 ila 7,18), RB662 + R660 tandem tahrikli, tek redüksiyonlu için 80 ton (2,92 ila 4,88) ve tandem tahrikli, göbek redüksiyonlu için 210 ton (3,52 ila 7,63).
Çökme işlevi park freni çekiliyken süspansiyonu 100 mm alçaltıyor; L serisi sayfasındaki, konuşanın adı verilmeyen bir alıntı ön havalı süspansiyonun 100 milimetre alçaldığını söylüyor. Çökme işlevi, kabin süspansiyonu ve Scania Retarder opsiyonu dışında sayfalar hiçbir süspansiyon veya fren verisi vermiyor.
Boyutlar ve ağırlıklar
Açılan iki sayfadan hiçbiri L serisi için model bazında azami yüklü ağırlık veya azami katar ağırlığı vermiyor; yukarıdaki arka aks dişlisi kapasiteleri akslara ait değerler. Sayfalar üç kabin yüksekliğini, 790 mm’lik basamakları, 100 mm’lik çökme mesafesini ve gazlı versiyonlar için 3.350 mm kadar kısa dingil mesafelerini veriyor. Açılan hiçbir belge toplam uzunluk, genişlik, dingil mesafesi aralığı veya yakıt, AdBlue ya da gaz deposu kapasitesi vermiyor.
Donanım, üstyapı ve güç çıkışı
Motor PTO sütunu 7, 9 ve 13 litrelik motorlar için 600 Nm, Super 11 için 1.000 Nm’ye kadar veriyor; 7 litre ED70P PTO alabiliyor, 6 vitesli otomatik şanzımanlarda güç çıkışları bulunuyor ve elektrikli L elektrikli, elektromekanik veya mekanik PTO alabiliyor. Kullanım alanları için kabin kartları alçak kabinde garajları ve havalimanlarını sayıyor; L serisi sayfası ise yol güvenliği alanında çalışan İsveçli bir şirket olan WIKAB’ın TMA kamyonu için bir Scania alçak girişli kabin seçtiğini anlatıyor.
Kaynak notları
Açılan iki Scania İngiltere sayfası L serisi için model olarak ağırlık vermiyor. İngiltere L serisi özellikler sayfası arka aks dişlisi kapasitelerini azami yüklü ağırlık ve katar ağırlığı olarak veriyor: tek tahrikli tek redüksiyonlu akslarda en fazla 78 t, tek tahrikli göbek redüksiyonlu akslarda 80 t, tandem tahrikli tek redüksiyonlu akslarda 80 t ve tandem tahrikli göbek redüksiyonlu akslarda 210 t. İngiltere L serisi sayfası, hava deflektörleri hariç kabin yükseklikleri 2.700 mm (L-day cab low), 3.040 mm (L-day cab normal) ve 3.300 mm (L-day cab high) olan, yataksız üç gündüz kabini ve her biri için 280-430 hp’lik bir aktarma organı veriyor. İki sayfa içten yanmalı motorları hp ve Nm olarak veriyor, kilovat değeri vermiyor. Elektrikli tahrik kW olarak veriliyor: 210 ila 330 kW sürekli güç, 356 ila 624 kWh kurulu batarya kapasitesi ve 375 veya 750 kW azami şarj gücü.
Kısa cevaplar
- Scania L-series hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
- 4x2, 6x2, 6x4, 6x2*4, 6x2/4, 8x4*4, 8x2/*4.
- Scania L-series hangi emisyon sınıfında?
- Euro 6.
- Scania L-series hangi şanzımanla sunuluyor?
- Şanzıman: Allison 6 ileri vitesli tam otomatik, retarderli veya retardersiz; Scania Opticruise G25 / G33 range ve splitter'lı 12+2 vitesli (sürünme vitesi ve overdrive ile 14 vites), dört geri vites; Scania Retarder sunuluyor.