Scania
Scania L-series
Miejska kabina Scania serii L z niskim wejściem: trzy wysokości kabiny dziennej, przyklęk, City Safe Window i City Door, silniki wysokoprężne od 7 do 13 litrów, 9-litrowy gazowy i elektryczna L.
- 7 konfiguracji osi
- Euro 6

Przegląd modelu
- Segment
- Dystrybucja
- Konfiguracje osi
- 7 (4x2…)
- Norma emisji
- Euro 6
- Skrzynia biegów
- Allison, w pełni automatyczna, 6-biegowa, z retarderem lub bez; Scania Opticruise G25 / G33 z reduktorem i dzielnikiem, 12+2-biegowa (14 biegów z biegiem pełzającym i nadbiegiem), cztery biegi wsteczne; dostępny Scania Retarder
Konfiguracje osi: 4x2 · 6x2 · 6x4 · 6x2*4 · 6x2/4 · 8x4*4 · 8x2/*4
Seria L to kabina z niskim wejściem w gamie ciężarówek Scanii, przedstawiana na brytyjskiej stronie Scanii o serii L jako „Low-entry cab trucks tailored for urban operations” [ciężarówki z kabiną z niskim wejściem dostosowane do pracy w mieście]. Kabina jest osadzona nisko i daleko z przodu podwozia, a kierowca siedzi na tej samej wysokości co ruch wokół pojazdu; Scania oferuje ją w trzech wysokościach kabiny dziennej, „fully integrated into Scania’s modular system” [w pełni zintegrowaną z modułowym systemem Scanii]. Strona Scanii ze specyfikacją tej kabiny wymienia dystrybucję i inne zastosowania, w których pojazd pracuje głównie w środowisku miejskim przy dużym natężeniu ruchu. Brytyjskie strony Scanii o ciężarówkach wymieniają serię L obok kabin serii G, P, R i S, kabiny CrewCab i gamy XT; Scania serii P, seria R, seria S i XT mają własne strony.
Wartości na tej stronie pochodzą z dwóch stron Scania UK dla rynku Wielkiej Brytanii, obu przeczytanych 26 października 2026 r.: strony o serii L, z wariantami kabin oraz cechami dotyczącymi wsiadania i widoczności, i strony ze specyfikacją serii L, z silnikami według poziomu emisji, napędem elektrycznym, skrzyniami biegów, przekładniami tylnych osi i układami osi. Według metadanych strony ze specyfikacją jej fragmenty tekstu i tabele zmieniono ostatnio 30 września 2026 r., z wyjątkiem tabeli zatytułowanej „9-litre CBG/CNG”, zmienionej ostatnio 19 czerwca 2023 r. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje daty wprowadzenia serii L ani nie opisuje wcześniejszych generacji tej kabiny.
Kabina
Brytyjska strona Scanii o serii L wymienia trzy warianty kabiny, wszystkie dzienne, bez leżanki. Wysokości kabin podano bez owiewek, a karta każdej kabiny podaje układ napędowy 280–430 KM.
| Kabina | Wysokość kabiny | Leżanka | Układ napędowy | Opis Scanii |
|---|---|---|---|---|
| L-day cab low | 2 700 mm | nie | 280–430 KM | najniższa kabina w gamie, dla małej wysokości całkowitej, na przykład przy wjeżdżaniu do garażu i wyjeżdżaniu z niego lub przy pracy na lotniskach |
| L-day cab normal | 3 040 mm | nie | 280–430 KM | kabina średniej wielkości; na tunelu silnika można zamontować dwa dodatkowe fotele, co pozwala przewozić trzech pasażerów |
| L-day cab high | 3 300 mm | nie | 280–430 KM | przestronniejsza kabina z dodatkowym miejscem na schowki i większą przestrzenią nad głową dla załogi |
Ponieważ kabina jest osadzona nisko i daleko z przodu podwozia, a tunel silnika, jak pisze strona, jest „out of the way” [nie zawadza], kierowca może wsiadać i wysiadać po obu stronach pojazdu. Stopnie wejściowe mają szerokość 790 mm, w połączeniu z tym, co Scania nazywa „a very generous door opening angle” [bardzo dużym kątem otwarcia drzwi]. Funkcja przyklęku, standardowa w wersjach z jednym stopniem i opcjonalna w wersjach z dwoma stopniami, obniża zawieszenie o 100 mm po zaciągnięciu hamulca postojowego. Serię L można wyposażyć w maksymalnie trzy fotele pasażerskie, w tym dwa pośrodku kabiny, co daje łącznie cztery osoby w kabinie.
Scania podaje, że jej kabiny i zawieszenie kabiny zaprojektowano tak, by ograniczać hałas i drgania; fotel kierowcy i kierownica są regulowane. Strona nie podaje szerokości ani długości kabiny, wysokości tunelu silnika ani wysokości do stania. Czym ogólnie kabiny z niskim wejściem różnią się od kabin dziennych i sypialnych, wyjaśnia tekst o kabinach ciężarówek.
Widoczność i bezpieczeństwo
Brytyjska strona Scanii o serii L opisuje kabinę jako zaprojektowaną do ciasnych warunków miejskich i zoptymalizowaną pod kątem środowiska pracy i bezpośredniej widoczności, „without compromising on crash certification” [bez kompromisów w zakresie certyfikacji zderzeniowej]. Scania opisuje niższą pozycję za kierownicą, która umieszcza kierowcę na tej samej wysokości co pozostałych uczestników ruchu wokół pojazdu, i podaje, że niższa deska rozdzielcza i niższa dolna krawędź okien, kompaktowe obudowy lusterek i wąskie słupki A poprawiają widoczność z miejsca kierowcy o 12%.
City Safe Window to nisko umieszczone okno w drzwiach, które pozwala kierowcy widzieć pieszych i rowerzystów w pobliżu. Drzwi City Door otwierają się do wewnątrz, dzięki czemu załoga może wysiąść z kabiny po stronie pasażera na ruchliwych drogach lub w ciasnych miejscach, na przykład gdy ciężarówka stoi blisko ściany lub ogrodzenia; Scania opisuje je dla zadań, w których personel często wysiada i wsiada w ciągu dnia pracy. Żadna z otwartych stron nie wymienia systemów wspomagania kierowcy dla serii L. Londyński system zezwoleń dotyczący bezpośredniej widoczności z kabin ciężkich samochodów ciężarowych opisuje tekst London Direct Vision Standard.
Silniki
Brytyjska strona Scanii ze specyfikacją serii L wymienia układy napędowe w pięciu zakładkach: Electric, Euro 6, Euro 5, Euro 4 i Euro 3. Poniżej znajdują się tabele silników wysokoprężnych; wersje gazowe i elektryczne opisano dalej.
| Silnik (nagłówek na stronie) | Zakładki | Moc / moment, jak podano | Paliwo | Technologia ograniczania emisji | Przystawka odbioru mocy od silnika |
|---|---|---|---|---|---|
| 7-litrowy | Euro 6, Euro 5 | 220 KM / 1 000 Nm · 250 / 1 100 · 280 / 1 200 | Diesel/HVO/Biodiesel; Diesel/HVO dla 220 KM w zakładce Euro 5 | SCR | 600 Nm |
| 9-litrowy | Euro 5, Euro 4, Euro 3 | 280 KM / 1 400 Nm · 320 / 1 600 · 360 / 1 700 | Diesel/HVO/Biodiesel | SCR | 600 Nm |
| Super 11 | Euro 6, Euro 5, Euro 4 | 350 KM / 1 800 Nm · 390 / 2 000 · 430 / 2 200 | Diesel/HVO/FAME; Diesel/HVO dla 350 KM | Twin SCR | do 1 000 Nm |
| 13-litrowy | Euro 4, Euro 3 | 380 KM / 1 975 Nm · 410 / 2 150 · 440 / 2 300 · 450 / 2 350 | Diesel/HVO/Biodiesel | SCR | 600 Nm |
W zakładce Euro 6 tabela zatytułowana „9-litre” powtarza trzy wiersze tabeli silnika 7-litrowego, 280, 250 i 220 KM przy 1 200, 1 100 i 1 000 Nm, a tabela zatytułowana „9-litre CBG/CNG” zawiera wiersz elektryczny, opisany niżej w sekcji Seria L z napędem bateryjnym. Karty kabin podają układ napędowy od 280 do 430 KM, a tabele obejmują zakres od 220 KM w silniku 7-litrowym do 450 KM w 13-litrowym. Strona nie podaje żadnego etapu w ramach Euro 6 i nie mówi, gdzie obowiązują zakładki Euro 5, Euro 4 i Euro 3.
Silniki 7-litrowe to, jak opisuje je Scania, lekkie jednostki sześciocylindrowe o mocy od 220 do 280 KM, które mogą pracować na HVO bez modyfikacji i mogą być wyposażone w przystawkę odbioru mocy ED70P.
Wersje wysokoprężne silnika 9-litrowego mają według tekstu strony od 280 do 360 KM i mogą pracować na FAME/biodieslu lub HVO bez modyfikacji.
Super 11-litrowy to kompaktowy, lekki silnik pięciocylindrowy, który według Scanii dzieli 85% architektury z silnikiem 13-litrowym i ma zużycie paliwa niższe o maksymalnie 7% niż poprzedni 9-litrowy silnik Scanii. Strona podaje go w wersjach 350, 390 i 430 KM, z Twin SCR.
Silnik 13-litrowy pojawia się tylko w tabelach zakładek Euro 4 i Euro 3, w wersjach od 380 do 450 KM; strona nie ma o nim fragmentu tekstu.
Żaden z otwartych dokumentów nie podaje mocy tych silników w kilowatach, ich dokładnych pojemności skokowych ani obrotów znamionowych. Samo paliwo opisuje tekst o tym, czym jest paliwo HVO.
Gaz
Fragment tekstu strony „9-litre CBG/CNG engine” [silnik 9-litrowy CBG/CNG] opisuje rzędowe pięciocylindrowe silniki gazowe z certyfikatem Euro 6, w dwóch wariantach mocy: 280 KM przy 1 350 Nm i 340 KM przy 1 600 Nm. Scania oferuje różne rozwiązania zbiorników gazu, które umożliwiają odległości między osiami wynoszące zaledwie 3 350 mm. Żaden z dwóch wariantów gazowych nie figuruje w tabeli na tej stronie.
Seria L z napędem bateryjnym
Strona ze specyfikacją opisuje „2-4 speed Electric machine” [maszynę elektryczną 2–4-biegową]: dwubiegową maszynę elektryczną o mocy ciągłej od 210 kW (290 KM) do 330 kW (440 KM) oraz e-PTO, której konstrukcję producent zabudowy może dostosować do rodzaju zabudowy, przy czym to producent zabudowy proponuje falownik do napędu określonego zewnętrznego układu. Zakładka Electric wymienia pięć wersji ze skrzyniami dwu- i czterobiegowymi:
| Moc ciągła | Moc rekuperacji (szczytowa) | Liczba biegów skrzyni | Zainstalowany akumulator | Moc ładowania, maks. | Typy przystawek odbioru mocy |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 294 kW | 2 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 240 kW | 294 kW | 2 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 270 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 300 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
| 330 kW | 410 kW | 4 | 356 / 445 / 535 / 624 kWh | 375 / 750 kW | EL, EM, EC |
Pod tabelą strona objaśnia EL jako elektryczną przystawkę odbioru mocy 650 V DC, EM jako elektromechaniczną o mocy 60 kW, a EC jako mechaniczną w różnych wariantach. Kolumna akumulatora podaje pojemność zainstalowaną; różnicę między nią a pojemnością użytkową wyjaśnia tekst o pojemności zainstalowanej i użytkowej akumulatorów.
W zakładce Euro 6 tabela zatytułowana „9-litre CBG/CNG”, zmieniona ostatnio według metadanych strony 19 czerwca 2023 r., podaje jeden wiersz elektryczny: 230 kW i 1 300 Nm, obie wartości ciągłe, energię elektryczną jako paliwo, „N.a.” jako technologię ograniczania emisji, e-PTO o mocy 60 kW, pojemność akumulatora 165/300 kWh i moc ładowania 139 kW. Żadna z dwóch stron nie podaje zasięgu elektrycznej serii L.
Skrzynia biegów
Strona podaje gamę skrzyń biegów jako w pełni automatyczne 6-biegowe skrzynie Allison oraz 12- i 14-biegowe skrzynie ze Scania Opticruise, dostępne ze Scania Retarder. Oferta skrzyń w pełni automatycznych obejmuje kilka różnych skrzyń 6-biegowych, ze standardową chłodnicą oleju, z retarderem lub bez i z przystawkami odbioru mocy do szerokiego zakresu zastosowań.
Skrzynie z reduktorem i dzielnikiem, wymienione jako 12+2-biegowe, to G25 i G33, mające 14 biegów, w tym bieg pełzający i nadbieg, oraz standardowo cztery biegi wsteczne. Scania podaje, że ich lekka konstrukcja pozwala zaoszczędzić od 60 do 75 kg, że przenoszą moment obrotowy silnika 2 500 i 3 300 Nm i że całkowita rozpiętość ich przełożeń wynosi 26,81, od 20,81 na biegu pełzającym do 0,78 na nadbiegu. Hamulec wałka pośredniego skraca czas potrzebny na zmianę biegu na wyższy oraz czas włączania przystawki odbioru mocy, biegu wstecznego i biegu pełzającego. Elektryczna seria L ma skrzynie dwu- lub czterobiegowe, jak pokazuje powyższa zakładka Electric.
Osie, zawieszenie i hamulce
Strona ze specyfikacją wymienia osie przednie i tylne oraz nieskrętne i skrętne osie wleczone, a także podaje formuły kołowe wraz z wysokościami podwozia. Ciągniki siodłowe: 4x2 (normalna lub niska), 6x2 (normalna lub niska), 6x4 (normalna) i 6x2/4 (normalna). Samochody ciężarowe jednoczłonowe: 4x2 (normalna lub niska), 6x2 (normalna lub niska), 6x4 (normalna), 6x2*4 (normalna lub niska), 6x2/4 (normalna), 8x4*4 (normalna) i 8x2/*4 z oznaczeniem S-Order (normalna). Jak budowane są takie kody, wyjaśnia tekst o układach osi ciężarówek.
Wszystkie przekładnie tylnych osi są oferowane z blokadami mechanizmu różnicowego. Ich nośności podano jako masy całkowite pojazdu i zespołu pojazdów: do 78 ton przy napędzie na jedną oś z pojedynczą redukcją (przełożenia od 2,35 do 5,57), 80 ton przy napędzie na jedną oś ze zwolnicami w piastach (od 3,80 do 7,18), 80 ton dla przekładni tandem RB662 + R660 przy napędzie tandem z pojedynczą redukcją (od 2,92 do 4,88) i 210 ton przy napędzie tandem ze zwolnicami w piastach (od 3,52 do 7,63).
Funkcja przyklęku obniża zawieszenie o 100 mm przy zaciągniętym hamulcu postojowym; cytat na stronie o serii L, bez podania autora, mówi, że przednie zawieszenie pneumatyczne obniża się o 100 milimetrów. Poza funkcją przyklęku, zawieszeniem kabiny i opcjonalnym Scania Retarder strony nie podają żadnych danych o zawieszeniu ani hamulcach.
Wymiary i masy
Żadna z dwóch otwartych stron nie podaje maksymalnej masy całkowitej ani maksymalnej masy całkowitej zespołu pojazdów dla serii L jako modelu; podane wyżej nośności przekładni tylnych osi to wartości dla osi. Strony podają trzy wysokości kabiny, stopnie o szerokości 790 mm, skok przyklęku 100 mm i, dla wersji gazowych, odległości między osiami wynoszące zaledwie 3 350 mm. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje długości ani szerokości całkowitej, zakresu rozstawów osi ani pojemności zbiorników paliwa, AdBlue lub gazu.
Wyposażenie, zabudowa i przystawki odbioru mocy
Kolumna przystawek odbioru mocy od silnika podaje 600 Nm dla silników 7-, 9- i 13-litrowych oraz do 1 000 Nm dla Super 11; silnik 7-litrowy może mieć przystawkę odbioru mocy ED70P, 6-biegowe skrzynie automatyczne mają przystawki odbioru mocy, a elektryczna seria L może mieć elektryczną, elektromechaniczną lub mechaniczną przystawkę odbioru mocy. Jeśli chodzi o zastosowania, karty kabin wymieniają garaże i lotniska dla kabiny niskiej, a strona o serii L opisuje WIKAB, szwedzką firmę zajmującą się bezpieczeństwem ruchu drogowego, która wybrała kabinę Scania z niskim wejściem dla swojej ciężarówki TMA.
Uwagi do źródeł
Dwie otwarte strony Scania UK nie podają masy dla serii L jako modelu. Brytyjska strona ze specyfikacją serii L podaje nośność przekładni tylnych osi jako masę całkowitą pojazdu i zespołu pojazdów: do 78 t przy napędzie na jedną oś z pojedynczą redukcją, 80 t przy napędzie na jedną oś ze zwolnicami w piastach, 80 t przy napędzie tandem z pojedynczą redukcją i 210 t przy napędzie tandem ze zwolnicami w piastach. Brytyjska strona o serii L podaje trzy kabiny dzienne bez leżanki, o wysokościach bez owiewek 2 700 mm (L-day cab low), 3 040 mm (L-day cab normal) i 3 300 mm (L-day cab high), i dla każdej układ napędowy 280-430 KM. Obie strony podają silniki spalinowe w KM i Nm, bez żadnej wartości w kilowatach. Napęd elektryczny podano w kW: od 210 do 330 kW mocy ciągłej, od 356 do 624 kWh zainstalowanej pojemności akumulatorów i maksymalną moc ładowania 375 lub 750 kW.
Krótkie odpowiedzi
- W jakich konfiguracjach osi występuje Scania L-series?
- 4x2, 6x2, 6x4, 6x2*4, 6x2/4, 8x4*4, 8x2/*4.
- Jaką normę emisji spełnia Scania L-series?
- Euro 6.
- Jaką skrzynię biegów ma Scania L-series?
- Skrzynia biegów: Allison, w pełni automatyczna, 6-biegowa, z retarderem lub bez; Scania Opticruise G25 / G33 z reduktorem i dzielnikiem, 12+2-biegowa (14 biegów z biegiem pełzającym i nadbiegiem), cztery biegi wsteczne; dostępny Scania Retarder.