TruckBusWorld

Scania

Scania G-series

Kabina Scania G średniej wysokości w wersji krótkiej, dziennej i sypialnej, silniki wysokoprężne i gazowe 9- i 13-litrowe, Super 11 i Super 13 oraz elektryczna G.

Opublikowano · Zaktualizowano

  • 7 konfiguracji osi
  • 272–412 kW
  • Euro 6
Biały trzyosiowy samochód ciężarowy jednoczłonowy Scania G 450 z zabudową hakową i belką świetlną na dachu, zaparkowany na zaśnieżonej drodze obok wiaty przystankowej i sosen
Bene Riobó — CC BY-SA 4.0

Przegląd modelu

Segment
Ciągnik siodłowy dalekobieżny
Konfiguracje osi
7 (4x2…)
Norma emisji
Euro 6
Skrzynia biegów
Scania Opticruise G25 / G33 / G38, zakres 14 biegów, osiem biegów wstecznych dzięki przekładni planetarnej; skrzynie z reduktorem o 8 i 8+1 biegach; skrzynie z reduktorem i dzielnikiem o 12 i 12+2 biegach
Pojemność baterii
356–624 kWh
Ładowanie
750 kW (MCS / CCS2)
Silnik elektryczny
210/240/270/300/330/360/400 kW

Konfiguracje osi: 4x2 · 4x4 · 6x2 · 6x2/2 · 6x2/4 · 6x4 · 6x6

Rodziny silników

Scania Super 13-litre12,74 l · R6
Moc
309–412 kW
Moment obrotowy
2300–2800 Nm
Obroty znamionowe
1800 rpm
Scania 13-litre12,7 l · R6
Moc
272–397 kW
Moment obrotowy
1900–2700 Nm
Obroty znamionowe
1800 rpm
Wymiary kabin podane przez producenta
KabinaTunel silnika (mm)Wysokość w pozycji stojącej (mm)
G-Short Low Roof3251500
G-day low3251500
G-sleeper normal3251800

Seria G to kabina Scanii średniej wysokości. Brytyjska strona Scanii o serii G podaje, że punkt mocowania kabiny na średniej wysokości umożliwia wiele wariantów kabiny, od kabiny krótkiej lub dziennej po sypialną, i przedstawia G jako kabinę do transportu regionalnego lub krajowego. Gama Scanii w postaci, w jakiej wymienia ją ta sama strona, obejmuje też kabiny serii L, P, R i S; seria P, seria R i seria S mają własne strony.

Ta strona powstała na podstawie brytyjskiej strony Scanii ze specyfikacją serii G i brytyjskiej strony o serii G, które karty na liście na brytyjskiej stronie Scanii datują na 5 sierpnia 2026 r., obu przeczytanych 26 października 2026 r.; w zakresie kilowatów, pojemności skokowych i obrotów znamionowych – broszury Scanii o silniku Super 13-litrowym (wydanie 2021.10) i jej informacji prasowej z 16 sierpnia 2019 r.; w zakresie silnika Super 11-litrowego – komunikatu Scania UK z 20 maja 2025 r. i strony grupy Scania o Super 11; w zakresie G z napędem elektrycznym – strony Scania UK o ciężarówkach z napędem bateryjnym i jej komunikatu z 18 października 2023 r.; w zakresie gazu – strony Scania UK o ciężarówkach gazowych; a w zakresie historii modelu – wiadomości grupy Scania z 27 grudnia 2016 r. i 21 maja 2018 r.

Generacja PGR i premiera z 2016 r.

Wiadomość grupy Scania z 21 maja 2018 r. podaje, że ciężarówki Scania serii PGR produkowano od 2004 r., informuje o zjeździe ostatniej wyprodukowanej w Europie ciężarówki PGR z linii produkcyjnej Scanii w Zwolle i podaje, że produkcja PGR będzie kontynuowana w zakładzie Scanii w Ameryce Południowej do wiosny 2019 r. Ta sama wiadomość podaje, że premiera następnej generacji ciężarówek Scania w 2016 r. oznaczała początek końca epoki PGR. Wiadomość Scanii z 27 grudnia 2016 r. datuje tę premierę na sierpień 2016 r., po inwestycji bliskiej rekordowym 2 miliardom euro, podaje, że objęła ona serie R i S, i informuje, że od września Scania gościła w Södertälje ponad 20 000 osób, które przyjechały zobaczyć nową generację. Żadna z tych wiadomości nie wymienia serii G, a żaden z otwartych dokumentów nie podaje roku wprowadzenia obecnej kabiny G ani początku produkcji.

Kabina

Brytyjska strona Scanii o serii G wymienia trzy kabiny G. Wszystkie trzy mają tunel silnika 325 mm, a strona podaje wysokości kabin bez owiewek.

Warianty kabin serii G według brytyjskiej strony Scanii o serii G, przeczytanej 26 października 2026 r.
KabinaWysokość kabinyWysokość do staniaLeżanka lub wyposażenie do odpoczynkuOpis Scanii
G-Short Low Roof3 010 mm1,5 mniedostępne w kabinach krótkichkrótsza kabina z niskim dachem do zadań wymagających maksymalnej długości ładunku i/lub ładowności
G-day lowniska 3 010 mm, normalna 3 350 mm1,5 mmaterac do odpoczynku z gumy piankowej, gruby na 7 cm, długi na 2 m, składany do tylnej ścianykabina dzienna z normalnym lub niskim dachem, do ładunków nad kabiną, z możliwością noclegu w pojeździe
G-sleeper normalniska 3 010 mm, normalna 3 350 mm, highline 3 610 mm1,8 mdolna leżanka o szerokości od 80 cm do 1 m i długości 2 m; górna leżanka o szerokości 60 cm i długości 2 m (dach normalny i wysoki)kabina sypialna z dużą leżanką na dłuższe trasy krajowe

Materac do odpoczynku w kabinie dziennej ma środkową część o szerokości 54 cm, a za fotelem kierowcy jest wyprofilowany do szerokości 34 cm; Scania opisuje go jako przeznaczony na krótkie przerwy na odpoczynek. Dolna leżanka kabiny sypialnej to leżanka rozsuwana o szerokości od 80 cm do 1 m albo stała o szerokości 80 cm, o długości 2 m, z dostępnym dodatkowym przedłużeniem o 20 cm i materacami piankowymi (o średniej lub twardej gęstości), Bonnell lub kieszeniowymi; górna leżanka ma materac sprężynowy Bonnell o grubości 12 cm i siatkę zabezpieczającą. W kabinie krótkiej można zamówić dodatkowy fotel na tunelu silnika, a w kabinie dziennej dodatkowy fotel w tym miejscu pozwala przewozić kierowcę i dwóch członków załogi. Pod hasłem „Cab Floor” [podłoga kabiny] strona podaje „140mm”, „170mm” i „200mm” (od przedniej do tylnej ściany) dla kabiny krótkiej, dziennej i sypialnej. Nie podaje szerokości ani długości kabiny.

Każda karta kabiny podaje moc silników według rodzin: silnik 9-litrowy – 280, 320, 340 (gaz) i 360 KM, 11-litrowy – 350, 390 i 430 KM, a 13-litrowy – 420, 460, 500 i 560 KM.

We wnętrzu strona opisuje zoptymalizowaną pozycję kierowcy i tablicę wskaźników z większym wyświetlaczem, deskę rozdzielczą lekko obniżoną dla lepszej widoczności do przodu, smukłe słupki A i większą powierzchnię szyb, stanowisko pracy z większymi możliwościami regulacji, system rozrywki pokładowej oraz układy zawieszenia kabiny, które według Scanii ograniczają drgania. W zakresie schowków kabina krótka może mieć na tylnej ścianie drążek do przechowywania kasków, rękawic i kurtek, kabina dzienna z normalnym dachem ma przedni schowek dachowy i moduł schowka na tylnej ścianie, a seria G ma zewnętrzne schowki na brudne lub mokre rzeczy. W kwestii aerodynamiki Scania podaje, że przód, dach, boki i spód pojazdu przeanalizowano, zaprojektowano i zoptymalizowano pod kątem jak najmniejszego oporu powietrza, z wąskimi szczelinami między panelami. Czym ogólnie różnią się kabiny dzienne, sypialne i z wysokim dachem, wyjaśnia tekst o kabinach ciężarówek.

Silniki

Brytyjska strona Scanii ze specyfikacją serii G podaje, że kabinę G można połączyć z silnikiem 9- lub 13-litrowym, i podaje zakres mocy od 280 do 540 KM; jej zakładka Euro 6 wymienia także, podobnie jak karty kabin, silnik Super 13-litrowy o mocy do 560 KM i tabelę silnika Super 11-litrowego. Poniższa tabela odpowiada tej zakładce wersja po wersji, wraz z kolumną przystawki odbioru mocy od silnika; wartości w kilowatach pochodzą z datowanych dokumentów Scanii wymienionych w każdym wierszu.

Wersje silników Euro 6 na brytyjskiej stronie Scanii ze specyfikacją serii G, z kilowatami z datowanych dokumentów Scanii wymienionych w każdym wierszu.
Silnik (strona brytyjska)Moc / moment, jak podanokW i źródłoPrzystawka odbioru mocy od silnika
Super 13-litrowy420 KM / 2 300 Nm · 460 / 2 500 · 500 / 2 650 · 560 / 2 800309, 338, 368, 412 kW (broszura o Super 13 2021.10)do 1 000 Nm
Super 11-litrowy350 KM / 1 800 Nm · 390 / 2 000 · 430 / 2 200nie opublikowanodo 1 000 Nm
13-litrowy, DC13 163–166 i wersja 370 KM370 KM / 1 900 Nm · 410 / 2 150 · 450 / 2 350 · 500 / 2 550 · 540 / 2 700272, 302, 331, 368, 397 kW (informacja prasowa 2019)600 Nm
13-litrowy gazowy, OC13 101410 KM / 2 000 Nmnie opublikowano600 Nm
9-litrowy, DC09 139–141280 KM / 1 400 Nm · 320 / 1 600 · 360 / 1 700nie opublikowano600 Nm
9-litrowy gazowy, OC09 104 i wersja 340 KM280 KM / 1 350 Nm · 340 / 1 600nie opublikowano600 Nm

Wersje silnika Super 13-litrowego to według broszury Scanii z 2021 r. DC13 176, 175, 174 i 173: 12,74 litra, sześć cylindrów w rzędzie, 1 800 obr./min we wszystkich wersjach, Twin SCR i pełny moment obrotowy od 900 obr./min. Kolumna paliw na brytyjskiej stronie podaje Diesel/HVO dla 420 i 560 KM oraz Diesel/HVO/FAME dla 460 i 500 KM; broszura podaje HVO dla całej gamy, a biodiesel dla silników 460 i 500 KM. Scania przypisuje silnikowi efektywną sprawność cieplną 50% i oszczędność paliwa w układzie napędowym 8% oraz opisuje głowicę cylindrów z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, zintegrowany z silnikiem dekompresyjny hamulec silnikowy o masie 7 kg i mocy hamowania do 350 kW, który można łączyć z retarderem Scania R4700D, oraz przystawkę odbioru mocy napędzaną od silnika o mocy do 238 kW.

Silnik Super 11-litrowy figuruje w zakładkach Euro 6, Euro 5 i Euro 4 brytyjskiej strony w wersjach 350, 390 i 430 KM, z momentem od 1 800 do 2 200 Nm i Twin SCR. Strona opisuje go jako konstrukcję pięciocylindrową, która dzieli 85% architektury z silnikiem 13-litrowym, o zużyciu paliwa niższym o maksymalnie 7% niż w poprzednim 9-litrowym silniku Scanii. Komunikat Scania UK z 20 maja 2025 r. podaje, że jest on lżejszy od Super 13 o maksymalnie 85 kg, ma do 85% podzespołów wspólnych z Super 13, a jego interwały obsługowe są do 30% dłuższe niż w silniku 9-litrowym; wymienia technologię przestawiacza faz rozrządu (cam phaser) do zmiennych faz rozrządu, wałki wyrównoważające i system Scanii turbo dosing do dozowania AdBlue oraz podaje, że silnik będzie dostępny w sprzedaży od czerwca 2025 r. Strona Scanii o Super 11 wymienia Variable Valve Brake i dekompresyjny hamulec silnikowy z dwoma ustawieniami, 230 kW (standardowe) i 344 kW (wysokie), i podaje, że w Euro 6 kompatybilność z FAME dotyczy tylko wersji 390 i 430 KM. Żaden z tych dokumentów nie podaje mocy w kilowatach, pojemności skokowej ani obrotów znamionowych.

Wersje wysokoprężne silnika 13-litrowego to silniki od DC13 163 do 166 dla mocy od 410 do 540 KM oraz wiersz 370 KM, który brytyjska strona opatruje oznaczeniem OC13 101, tym samym, które ma jej wiersz silnika gazowego; informacja prasowa Scanii z 16 sierpnia 2019 r. podaje silnik 370 KM jako DC13 162. Informacja prasowa opisuje wszystkie pięć jako rzędowe sześciocylindrowe silniki o pojemności 12,7 litra, ze średnicą cylindra i skokiem tłoka 130 x 160 mm, czterema zaworami na cylinder, wtryskiem Scania XPI i wyłącznie SCR, o obrotach znamionowych 1 800 obr./min. Stopień sprężania wynosi 23,0:1 w silnikach od DC13 162 do 164 i 21,0:1 w DC13 165 i 166, które mają turbosprężarkę o stałej geometrii z łożyskami kulkowymi zamiast ślizgowych. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny od 900 do 1 340 obr./min w silnikach od DC13 162 do 164, od 925 do 1 340 obr./min w silniku 500 KM i od 1 000 do 1 300 obr./min w silniku 540 KM. Moc hamulca wydechowego wynosi 242 kW przy 2 400 obr./min, a pojemność układu olejowego 40 litrów.

Silniki gazowe w tabeli Euro 6 brytyjskiej strony to jeden 13-litrowy, OC13 101 o mocy 410 KM i momencie 2 000 Nm, z paliwem „Gas”, oraz dwie wersje 9-litrowe na „Gas (CNG/LNG)”: OC09 104 o mocy 280 KM i momencie 1 350 Nm oraz wersja 340 KM o momencie 1 600 Nm, którą tabela opatruje oznaczeniem wysokoprężnego silnika 360 KM, DC09 141. Wszystkie trzy mają recyrkulację spalin. Brytyjska strona Scanii o ciężarówkach gazowych podaje, że poprzedni 13-litrowy silnik gazowy 410 KM zastąpiono wersjami 420 i 460 KM, wymienia swoje ciężarówki gazowe z kabinami L, P, G, R i S i opisuje silniki gazowe Scanii jako 9- i 13-litrowe silniki o obiegu Otto spalające metan, dostępne na gaz sprężony lub skroplony, w zakresie mocy od 280 do 460 KM. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje mocy silników gazowych w kilowatach.

Wersje wysokoprężne silnika 9-litrowego to DC09 139 o mocy 280 KM i momencie 1 400 Nm, DC09 140 o mocy 320 KM i momencie 1 600 Nm oraz DC09 141 o mocy 360 KM i momencie 1 700 Nm, wszystkie z SCR; brytyjska strona podaje, że silnik 9-litrowy przynosi znaczne zmniejszenie masy w porównaniu z 13-litrowym. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje jego mocy w kilowatach, pojemności skokowej ani liczby cylindrów.

G z napędem bateryjnym

Brytyjska strona ze specyfikacją serii G omawia G z napędem elektrycznym w dwóch miejscach. Fragment tekstu zatytułowany „2-4 speed Electric machine” opisuje dwubiegową maszynę elektryczną o mocy ciągłej od 210 kW (290 KM) do 330 kW (440 KM) oraz opcję e-PTO, której konstrukcję producent zabudowy może dostosować do zabudowy, przy czym może on też zaproponować falownik. Zakładka Electric tej strony wymienia siedem wersji, do 400 kW i czterech biegów:

Zakładka Electric brytyjskiej strony Scanii ze specyfikacją serii G, w opublikowanej postaci.
Moc ciągłaMoc rekuperacji (szczytowa)Liczba biegów skrzyniZainstalowany akumulatorMoc ładowania, maks.Typy przystawek odbioru mocy
210 kW294 kW2356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
240 kW294 kW2356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
270 kW410 kW4356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
300 kW410 kW4356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
330 kW410 kW4356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
360 kW480 kW4356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC
400 kW480 kW4356 / 445 / 535 / 624 kWh375 / 750 kWEL, EM, EC

Pod tabelą strona objaśnia EL jako elektryczną przystawkę odbioru mocy 650 V DC, EM jako elektromechaniczną o mocy 60 kW, a EC jako mechaniczną w różnych wariantach. Kolumna akumulatora podaje pojemność zainstalowaną, a nie wartość, którą podaje strona Scanii o ciężarówkach z napędem bateryjnym; różnicę wyjaśnia tekst o pojemności zainstalowanej i użytkowej akumulatorów.

Strona Scania UK o ciężarówkach z napędem bateryjnym opisuje jedną platformę z napędem bateryjnym dla kabin L, P, G, R i S oraz CrewCab, z trzema maszynami elektrycznymi: dwubiegową EM C1-2 o mocy ciągłej 210 lub 240 kW, czterobiegową EM C1-4 o mocy 270, 300, 330, 360, 400 lub 440 kW i sześciobiegową EM C3-6 o mocy 400 lub 450 kW. Podaje użytkowe pojemności akumulatorów 240, 320, 400, 480 lub 560 kWh, informuje, że nowy moduł akumulatorów pod kabiną dla pojemności 400 i 560 kWh jest już dostępny, i opisuje akumulator MP12 pod kabiną z opcją 400 kWh pojemności użytkowej, zapewniającą typowy zasięg 350 km. Przy 560 kWh pojemności użytkowej podaje zasięg do 560 km przy 29 t, 515 km przy 42 t i 360 km przy 64 t masy całkowitej zespołu pojazdów. Wymienia ładowanie CCS2 z mocą 375 kW, przy którym pełne ładowanie przy 560 kWh pojemności użytkowej trwa 90 minut, i Megawatt Charging System z mocą 750 kW, od 20 do 80% w 30 minut – standard ten opisuje tekst o ładowaniu megawatowym – technicznie dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów do 74 t, rozstawy osi od 3 250 do 6 350 mm, konfiguracje kół A/B 4x2, A/B 6x2, B 6x2*4, A/B 6x4 i B 8x4*4 oraz złącze ładowania po lewej stronie za drzwiami kierowcy. Strona o serii G i strona platformy się różnią: strona o serii G nie wymienia wersji 440 kW ani sześciobiegowej maszyny i podaje 210 kW jako 290 KM, podczas gdy strona platformy podaje 280 KM.

Komunikat Scania UK z 18 października 2023 r. zapowiedział aktualizację miejskiej gamy Scanii z napędem bateryjnym, którą, jak podaje, pierwotnie wprowadzono w 2021 r.: podwozie przystosowane do napędu elektrycznego, nowe układy pomocnicze, pakiety akumulatorów z ogniwami Northvolt montowane przez Scanię w Södertälje oraz EM C1-4, pojedynczy silnik z magnesami trwałymi połączony z czterobiegową skrzynią biegów, o mocy 270, 300, 330, 360 i 400 kW.

Skrzynia biegów

Brytyjska strona o serii G wymienia skrzynie biegów Scania Opticruise w trzech stopniach wydajności, G25, G33 i G38, z w pełni zautomatyzowanym sprzęgłem, zakresem 14 biegów z biegiem superpełzającym i nadbiegiem, zmienną ilością oleju i funkcją natrysku oleju. Zamiast biegu wstecznego do jazdy do tyłu służy przekładnia planetarna, która daje osiem biegów wstecznych przy prędkościach do 30 km/h. Scania przypisuje platformie oszczędność paliwa wynoszącą jeden procent, obudowę z odlewu aluminiowego, która zmniejsza masę podzespołu o maksymalnie 75 kg i obniża poziom hałasu, wydłużony interwał wymiany oleju oraz program przystawek odbioru mocy z dziewięcioma stopniami wydajności. Strona podaje, że G33 jest dostępna dla wszystkich silników V8 do 660 KM oraz dla 13-litrowych silników 500 i 540 KM; jej tabele silników dla serii G nie wymieniają żadnego V8. Hamulec wałka pośredniego opisano jako skracający czas zmiany biegu na wyższy oraz czas włączania przystawki odbioru mocy, biegu wstecznego lub pełzającego.

Obok Opticruise strona wymienia skrzynie z reduktorem o 8 biegach, bez przełożeń pełzających, i o 8+1 biegach – opartą na 4-biegowej skrzyni z sekcją planetarną, z dodatkowym przełożeniem pełzającym – oraz skrzynie z reduktorem i dzielnikiem o 12 i 12+2 biegach, te drugie z dwoma dodatkowymi przełożeniami pełzającymi. Scania wymienia Opticruise, Scania Retarder i przystawki odbioru mocy jako opcje dla skrzyni 8-biegowej i wszystkich skrzyń z reduktorem i dzielnikiem, a Retarder i przystawki odbioru mocy – dla skrzyni 8+1-biegowej. G z napędem elektrycznym ma skrzynie dwu- lub czterobiegowe, jak pokazuje powyższa zakładka Electric.

Osie, zawieszenie i hamulce

Brytyjska strona o serii G wymienia siedem formuł kołowych ciągników siodłowych wraz z wysokościami podwozia: 4x2 (bardzo niska, niska, normalna lub wysoka), 4x4 (wysoka), 6x2 (normalna), 6x2/2 (normalna, z podpisem „6x2 pusher”), 6x2/4 (normalna lub niska, z podpisem „6x2 twin-steer”), 6x4 (normalna lub wysoka) i 6x6 (wysoka). Jej lista samochodów ciężarowych jednoczłonowych ma czternaście formuł, od 4x2 do 10x4*6 z podpisem „10x4 rear-steer”, w tym 6x2*4, 8x2*6, 8x4 i 8x4*4.

Przekładnie tylnych osi podano jako masy całkowite pojazdu i zespołu pojazdów, a nie jako masę dla modelu: do 78 ton przy napędzie na jedną oś z pojedynczą redukcją (przełożenia od 1,95 do 5,57), 80 ton przy napędzie na jedną oś ze zwolnicami w piastach (od 3,80 do 7,18), 80 ton dla przekładni tandem RB662 + R660 przy napędzie tandem z pojedynczą redukcją (od 2,92 do 4,88) i 210 ton przy napędzie tandem ze zwolnicami w piastach (od 3,52 do 7,63); wszystkie są oferowane z blokadami mechanizmu różnicowego. Strona wymienia przednie, tylne, stałe i skrętne osie wleczone. Brytyjska strona Scanii o serii G podaje, że wytrzymałość ramy, wysokość podwozia i układy zawieszenia można konfigurować; żadna z tych stron nie opisuje zawieszenia podwozia.

W kwestii hamowania strona podaje, że skrzynie biegów Scanii mogą być wyposażone w Scania Retarder, który w G33 zapewnia 4 700 Nm przy prędkości obrotowej wału napędowego poniżej 600 obr./min. Informacja prasowa z 2019 r. podaje moc hamulca wydechowego silnika 13-litrowego 242 kW przy 2 400 obr./min; opcjonalny dekompresyjny hamulec silnikowy Super 13 zapewnia do 350 kW, a hamulec Super 11 ma ustawienia 230 i 344 kW. Sposób działania obu rodzajów hamulców pomocniczych wyjaśnia tekst retardery i hamowanie silnikiem.

Wymiary i masy

Scania nie publikuje maksymalnej masy całkowitej ani maksymalnej masy całkowitej zespołu pojazdów dla serii G jako modelu; podane wyżej nośności przekładni tylnych osi to wartości dla osi. Dla platformy z napędem bateryjnym strona Scania UK podaje technicznie dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów do 74 t i rozstawy osi od 3 250 do 6 350 mm. Poza wysokościami kabin, tunelem silnika i wysokościami do stania w tabeli kabin oraz przytoczonymi wyżej wartościami „Cab Floor” strony o serii G nie podają żadnego wymiaru pojazdu.

Paliwo, gaz i AdBlue

Super 11 i Super 13 korzystają z systemu Scania Twin-SCR, który brytyjska strona opisuje jako podwójne dozowanie AdBlue; 13-litrowe silniki DC13 mają wyłącznie SCR. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje dla G pojemności zbiornika oleju napędowego, AdBlue ani gazu. Brytyjska strona Scanii o ciężarówkach gazowych podaje, że dostępne są zbiorniki zarówno na gaz sprężony, jak i skroplony, że typowy ciągnik siodłowy może osiągnąć zasięg około 1 800 km, że zmodernizowane 13-litrowe silniki gazowe w połączeniu z podzespołami układu napędowego Super zmniejszają zużycie paliwa o 5% w porównaniu z poprzednią generacją silników gazowych i że silniki gazowe można zamówić w wersji spełniającej przepisy dotyczące hałasu, takie jak norma PIEK Quiet Truck. Jak gaz skroplony jest przewożony i wykorzystywany w ciężarówkach, wyjaśnia tekst o ciężarówkach na LNG i bio-LNG. Brytyjska strona o serii G podaje, że cała gama silników Scania Euro 6 jest dopuszczona do pracy na HVO w stężeniu do 100%, a informacja prasowa Scanii z 2019 r. podaje to samo o wszystkich jej silnikach wysokoprężnych Euro 5 i Euro 6; samo paliwo opisuje tekst o tym, czym jest paliwo HVO.

Bezpieczeństwo i widoczność

Brytyjska strona o serii G wymienia ustawienie fotela kierowcy, szyby boczne, smukłe słupki A i większą powierzchnię szyb wśród cech zapewniających kabinie widoczność, a także deskę rozdzielczą lekko obniżoną dla lepszej widoczności do przodu. Światła pozycyjne i dodatkowe światła są wbudowane w kabinę, a do trudnych warunków dostępna jest dodatkowa osłona reflektorów. Strona Scania UK o ciężarówkach z napędem bateryjnym podaje, że kabinowy system Scania Smart Dash zwiększa bezpieczeństwo pojazdu dzięki zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy i otrzymuje aktualizacje oprogramowania drogą bezprzewodową (over-the-air). Żaden z otwartych dokumentów nie wymienia systemów wspomagania kierowcy serii G.

Wyposażenie, zabudowa i przystawka odbioru mocy

W zakresie zabudowy kolumna przystawek odbioru mocy od silnika na brytyjskiej stronie podaje do 1 000 Nm dla Super 13 i Super 11 oraz 600 Nm dla silników 13- i 9-litrowych; broszura o Super 13 dodaje przystawkę odbioru mocy napędzaną od silnika o mocy do 238 kW; program przystawek odbioru mocy Opticruise ma dziewięć stopni wydajności; a G z napędem elektrycznym może mieć elektryczną (650 V DC), elektromechaniczną (60 kW) lub mechaniczną przystawkę odbioru mocy. We wnętrzu kabina krótka i dzienna mogą mieć dodatkowy fotel na tunelu silnika, a seria G ma zewnętrzne schowki.

Euro 6 w tabeli, Euro 5, 4 i 3 na stronie

Wiersze silników odpowiadają zakładce Euro 6 brytyjskiej strony; strona nie podaje żadnego etapu w ramach Euro 6. Jej zakładka Euro 5 wymienia silniki 13-litrowe o mocy 380, 410, 440, 450, 500 i 540 KM, Super 11 w tych samych trzech wersjach co w Euro 6 oraz silnik 9-litrowy o mocy 280, 320 i 360 KM; zakładka Euro 4 jest taka sama, ale bez 13-litrowego silnika 540 KM. Zakładka Euro 3, oznaczona jako bez SCR, wymienia 13-litrowe silniki o mocy 360, 410 i 460 KM oraz 9-litrowe silniki o mocy 250 i 310 KM. Strona Scanii o Super 11 podaje, że silnik spełnia normy Euro 4, 5 i 6. Brytyjska strona nie mówi, gdzie te zakładki obowiązują.

Uwagi do źródeł

Scania nie publikuje masy dla serii G jako modelu. Jej brytyjska strona ze specyfikacją serii G podaje nośność przekładni tylnych osi jako masy całkowite pojazdu i zespołu pojazdów: do 78 t przy napędzie na jedną oś z pojedynczą redukcją, 80 t przy napędzie na jedną oś ze zwolnicami w piastach, 80 t przy napędzie tandem z pojedynczą redukcją i 210 t przy napędzie tandem ze zwolnicami w piastach; jej strona o ciężarówkach z napędem bateryjnym podaje dla platformy elektrycznej techniczną GTW do 74 t. Wiersze silników odpowiadają zakładce Euro 6 brytyjskiej strony, z kilowatami, pojemnościami skokowymi i obrotami znamionowymi z informacji prasowej Scanii z sierpnia 2019 r. i broszury o Super 13 z 2021 r.; żaden z otwartych dokumentów nie podaje mocy w kilowatach dla silnika 9-litrowego, Super 11-litrowego ani silników gazowych, które opisano w treści strony. Dane akumulatora odpowiadają brytyjskiej stronie o serii G, która podaje pojemność zainstalowaną; strona Scanii o ciężarówkach z napędem bateryjnym podaje zamiast niej pojemność użytkową. Wiersze kabin podają tunel silnika i wysokości do stania, które drukuje brytyjska strona o serii G.

Krótkie odpowiedzi

Jakie silniki oferuje Scania G-series?
Karta modelu Scania G-series obejmuje następujące rodziny silników: Scania Super 13-litre (12,74 l), Scania 13-litre (12,7 l). Moc wynosi 272–412 kW, moment obrotowy 1900–2800 Nm.
W jakich konfiguracjach osi występuje Scania G-series?
4x2, 4x4, 6x2, 6x2/2, 6x2/4, 6x4, 6x6.
Jaką normę emisji spełnia Scania G-series?
Euro 6.
Jaką skrzynię biegów ma Scania G-series?
Skrzynia biegów: Scania Opticruise G25 / G33 / G38, zakres 14 biegów, osiem biegów wstecznych dzięki przekładni planetarnej; skrzynie z reduktorem o 8 i 8+1 biegach; skrzynie z reduktorem i dzielnikiem o 12 i 12+2 biegach.
Jaką pojemność ma bateria modelu Scania G-series?
Pojemność baterii: 356–624 kWh; Ładowanie: 750 kW (MCS / CCS2).

Modele Scania w tym serwisie – porównanie

Dane z karty każdego modelu w tym serwisie; każda strona podaje swoje źródła.
SegmentProdukcjaKonfiguracje osiMocMoment obrotowy
Scania G-seriesCiągnik siodłowy dalekobieżny7 konfiguracji osi272–412 kW1900–2800 Nm
Scania P-seriesDystrybucja14 konfiguracji osi162–368 kW1000–2650 Nm
Scania R-seriesCiągnik siodłowy dalekobieżny2016—7 konfiguracji osi206–566 kW1350–3700 Nm
Scania S-seriesCiągnik siodłowy dalekobieżny2016—7 konfiguracji osi272–566 kW1900–3700 Nm
Scania XTBudownictwo2017—14 konfiguracji osi162–566 kW1000–3700 Nm

Inne modele Scania w tym serwisie

Źródła

  1. G-series specifications — engines by emission level, electric powertrains, gearboxes, rear axle gears, axle configurations — Scania
  2. G-series trucks — cab options, engine tunnel, heights and beds — Scania
  3. Scania Super 13-litre engine (brochure, Edition 2021.10) — Scania
  4. Scania adds a 540 hp version to its 13-litre engine range (press info, 16 August 2019) — Scania, 16 Aug 2019
  5. A Super addition! New 11-litre engine joins Scania's line-up (press release, 20 May 2025) — Scania, 20 May 2025
  6. Super 11-litre engine — Scania
  7. Battery electric trucks — technical specifications (Scania UK) — Scania
  8. New Energy: Scania's rejuvenated battery electric range is raring to go (press release, 18 October 2023) — Scania, 18 Oct 2023
  9. Gas trucks (Scania UK) — Scania
  10. The launch of a new truck generation (news, 27 December 2016) — Scania, 27 Dec 2016
  11. The last Scania PGR truck produced in Europe (news, 21 May 2018) — Scania, 21 May 2018