Scania
Scania XT
Scania İngiltere sayfasında altı motor ailesi, iki V8 güç dizisi, on dört dingil formülü, arka aks dişlisi ağırlık sınırları ama model ağırlığı yok — Scania XT inşaat spesifikasyonu ayrıntılarıyla.
- 2017—
- 14 dingil düzeni
- 162–566 kW
- Euro 6

Model künyesi
- Segment
- İnşaat
- Üretim
- 2017—
- Dingil düzenleri
- 14 (4x2…)
- Emisyon
- Euro 6
- Şanzıman
- Scania Opticruise G25 / G33 / G38, 14 ileri vitesli, en fazla 8 geri vites; range'li 8 ve 8+1 vitesli; range ve splitter'lı 12 ve 12+2 vitesli
Dingil düzenleri: 4x2 · 4x4 · 6x2 · 6x2/2 · 6x2/4 · 6x2*4 · 6x4 · 6x6 · 8x2 · 8x2*6 · 8x2/4 · 8x4 · 8x4*4 · 10x4*6
Motor aileleri
- Güç
- 309–412 kW
- Tork
- 2300–2800 Nm
- Anma devri
- 1800 rpm
- Güç
- 272–397 kW
- Tork
- 1900–2700 Nm
- Güç
- 390–566 kW
- Tork
- 2800–3700 Nm
- Güç
- 382–478 kW
- Tork
- 2700–3300 Nm
- Anma devri
- 1900 rpm
- Güç
- 206–265 kW
- Tork
- 1350–1700 Nm
- Anma devri
- 1900 rpm
- Güç
- 162–206 kW
- Tork
- 1000–1200 Nm
- Anma devri
- 1900 rpm
Scania, XT’yi 4 Eylül 2017’de inşaat kamyonlarının yüzü olarak tanıttı; şirketin kendi belgeleri XT için farklı sözcükler kullanıyor: lansman bülteni ona model, versiyon, tasarım ve gam diyor, 2018 İngiltere inşaat broşürü uygulama ve gam diyor, grup ve İngiltere web siteleri ise gam diyor. Hepsinin söylediği ortak şey, XT’nin Scania’nın kabin ve motor programı genelinde uygulandığıdır; ama aşağıdaki kabin bölümünün gösterdiği gibi, her zaman aynı kabinlere değil. Lansman bültenine göre XT’nin temeli, kabinin 150 milimetre önüne taşan ağır hizmet tipi bir tampondur; tamponda alt koruma plakası, far koruma ızgarası ve ortada 40 ton için sınıflandırılmış bir çekme cıvatası bulunur. 2018 broşürü, ön çekme pimi için de aynı 40 tonu veriyor.
Bu durum kaydın biçimini belirliyor. Scania İngiltere’nin XT teknik özellikler sayfası gamı bir yerde topluyor, ama gücü yalnızca beygir gücüyle, torku da yalnızca newton-metreyle veriyor. Yukarıdaki tablodaki kilovatlar, hacimler ve anma devirleri, aşağıda aile aile adlandırılan tarihli Scania broşürlerinden, basın bültenlerinden ve veri föylerinden geliyor; bu belgeler birbirini tutmadığında uyuşmazlık örtülmüyor, kayda geçiriliyor.
İngiltere sayfasındaki altı motor tablosu ve rakamların kaynağı
İngiltere sayfasının Euro 6 sekmesinde altı motor tablosu var: 16 litre, Super 13 litre, Super 11 litre, 13 litre, 9 litre ve 7 litre; her birinde güç, tork, yakıt, emisyon teknolojisi ve motor PTO sütunları bulunuyor. Bu ailelerden beşi yukarıdaki tabloda, V8 ise iki satırda. Super 11’in kendine ait bir bölümü var, çünkü bu sayfa için açılan hiçbir Scania belgesi ona bir kilovat rakamı vermiyor.
Super 13 litre dört kademeli: 420, 460, 500 ve 560 hp, 2.300–2.800 Nm. Scania’nın Super 13 litre broşürü (Edition 2021.10) aynı dört kademeyi ve tork değerlerini veriyor; ayrıca 12,74 litre, sıralı altı silindir, 309–412 kW ve dördünde de 1.800 d/dk anma devri. İngiltere sayfasında Twin SCR ile listelenen iki aile bu aile ve Super 11’dir.
13 litre ailesinin aynı tabloda beş dizel kademesi (370, 410, 450, 500 ve 540 hp, 1.900–2.700 Nm) ve 2.000 Nm’de 410 hp’lik bir doğal gaz motoru var. Scania’nın Ağustos 2019 tarihli basın bilgisi beş dizel kademe için 12,7 litre, altı silindir ve 272–397 kW veriyor. Anma devri gösterilmiyor, çünkü belgeler aile için, İngiltere sayfasının gruplandırdığı biçimiyle bir devir vermiyor. 2019 basın bilgisi ve Scania’nın 19 Ekim 2020 tarihli Fransız üstyapıcı belgelerindeki Euro 6 motor veri föyleri, dizel kademeler için DC13 162 ile 166 arası kodlarla 1.800 d/dk veriyor. Scania’nın 7 Aralık 2017 tarihli bülteni ise 370, 410, 450 ve 500 hp kademeleri için başka kodlarla (DC13 149, 141, 148 ve 155) 1.900 d/dk veriyor; 2018 İngiltere broşürü de 1.900 veriyor. 2020 veri föyleri 410 hp’lik doğal gaz motoru OC13 101’i ve 410 hp’lik etanol motoru DC13 157’yi 1.900 d/dk anma devriyle veriyor. İngiltere sayfası hiçbir motor kodu vermiyor.
9 litre tablosu dizelde 280, 320 ve 360 hp, doğal gazda 280 ve 340 hp listeliyor, 1.350–1.700 Nm; alt değer 280 hp’lik doğal gaz motoruna ait. Dizel kademelerin 1.900 d/dk’daki 206, 235 ve 265 kW değerleri Aralık 2017 bülteninde, 2018 broşüründe ve 2020 veri föylerinde aynı; iki doğal gaz kademesi ise aynı devirde 206 ve 250 kW ile broşürde ve veri föylerinde veriliyor. Bülten ve veri föyleri 9,3 litre ve beş silindir veriyor.
7 litre altı silindirli bir motor: 220, 250 ve 280 hp, 1.000–1.200 Nm; bu üç belgenin üçünde de anma devri 1.900 d/dk, bültende ve veri föylerinde hacmi 6,7 litre. Yalnızca bir değer uyuşmuyor. 220 hp kademesi Aralık 2017 bülteninde ve 2020 veri föylerinde 162 kW, 2018 broşüründe ise 164 kW. Bu belgeler aynı motor için farklı rakamlar verdiğinde bu sayfa en yenisini, yani 2020 veri föylerini esas alıyor; bu yüzden buradaki aralık 162 kW’tan başlıyor, diğer rakam da kayda geçiriliyor. Tip onayında rozetteki beygir gücünün değil, kilovat rakamının kullanılmasının nedeni güç rakamlarının nasıl ölçüldüğü yazısında anlatılıyor.
İki V8 güç kademesi dizisi
İngiltere sayfasının 16 litre tablosu, hangilerinin güncel olduğunu ya da birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını söylemeden tek bir sütunda yedi kademe listeliyor: 770, 660, 650, 590, 580, 530 ve 520 hp. Bunlar iki ayrı kademe dizisi; burada tek bir aralıkta birleştirilmek yerine iki satır olarak tutuluyor.
- 530, 590, 660 ve 770 hp; 2.800, 3.050, 3.300 ve 3.700 Nm. Scania’nın V8 broşürü (Edition 2025.02) 390, 434, 485 ve 566 kW ile 16,4 litre veriyor; anma devri alt üç kademede 1.900 d/dk, 770 hp’de 1.800 d/dk olduğu için satırda tek bir anma devri gösterilmiyor. 2020 veri föyleri de aynı değerleri veriyor.
- 520, 580 ve 650 hp; 2.700, 3.000 ve 3.300 Nm, hepsi 1.900 d/dk’da. Aralık 2017 bülteni ve 2018 İngiltere broşürü 382, 427 ve 479 kW veriyor. Üçünün en yenisi olan 2020 veri föyleri ise 382, 427 ve 478 kW, hacim olarak da Aralık 2017 bülteninin 16,3 litresine karşılık 16,4 litre veriyor. Satır, 7 litrede olduğu gibi 2020 veri föylerini esas alıyor; önceki rakamlar burada kayda geçiriliyor.
2025 broşüründe yalnızca ilk dizi var. Scania Ağustos 2019’da 540 hp’lik 13 litreliği duyururken V8 motorlarının 520 hp’den başladığını söylemişti. 2020 veri föyleri iki diziyi yan yana listeliyor: 520, 580 ve 650 hp için DC16 116, 117 ve 118; 530, 590, 660 ve 770 hp için DC16 120, 121, 122 ve 123. 2025 broşüründe “%6’ya varan” bir yakıt tasarrufu grafiği yer alıyor. Grafik “updated engine” (güncellenmiş motor) kaleminden %2, Opticruise şanzımandan %1 ve daha hızlı bir arka aks dişlisiyle direkt viteste seyirden %3 tasarruf listeliyor. Yalnızca son kalemde bir dipnot var; dipnot, GRSO şanzımanlı ve 3,08 diferansiyel oranlı 580 hp’yi G33CM şanzımanlı ve 2,59 oranlı 590 hp ile karşılaştırıyor; grafik, motor için verilen %2’nin neye göre ölçüldüğünü söylemiyor. Bu sayfa için açılan Scania belgelerinin hiçbiri iki diziden birini önceki nesil olarak adlandırmıyor.
730 hp’lik bir V8 (Aralık 2017 bülteninde, 2018 broşüründe ve 2020 veri föylerinde 537 kW ve 3.500 Nm) İngiltere XT sayfasında yok, buradaki tabloda da yok.
Super 11
Scania, Super 11’i 20 Mayıs 2025’te duyurdu; Haziran 2025’ten itibaren satın alınabiliyor. İngiltere sayfası bu motoru 350 hp ve 1.800 Nm, 390 hp ve 2.000 Nm ile 430 hp ve 2.200 Nm olarak listeliyor (bültenin verdiği üç çift de bunlar) ve mimarisinin %85’ini 13 litreyle paylaşan beş silindirli bir tasarım olarak tanımlıyor. Bülten bu payı bileşenlerin %85’i olarak veriyor, bileşenlerin paylaşıldığı motoru Super 13 olarak adlandırıyor ve Super 11’in ondan 85 kg daha hafif olduğunu söylüyor. Bülten de Scania’nın Super 11 sayfası da motorun Euro 4, 5 ve 6’yı karşıladığını söylüyor; İngiltere XT sayfası ise onu yalnızca Euro 6 sekmesinde gösteriyor, Euro 5 ya da Euro 4 sekmelerinde Super 11 tablosu yok.
Bu üç belgenin hiçbiri kilovat rakamı, hacim (“11 litre” bir ölçü değil, motorun adı) ya da anma devri vermiyor. Bu sayfadaki tablo yalnızca yayımlanmış bir kilovat rakamı olan motor ailelerini gösteriyor; bu yüzden Super 11’e tabloda satır ayrılmıyor, bunun yerine bu bölümde anlatılıyor.
Scania bu motor için iki rakam daha veriyor. Motor freni için 344 kW’a kadar bir değer veriyor; bülten bu değeri Variable Valve Brake’e bağlıyor, Super 11 sayfası ise bir Compression Release Brake’in yüksek ayarı olarak, 230 kW’lık standart ayarın yanında listeliyor. Ayrıca Super 11’in yakıt verimliliğini 9 litreyle karşılaştırıp %7’ye kadar daha iyi olduğunu söylüyor; bu 9 litreyi bülten güncel, İngiltere sayfası ile Super 11 sayfası ise önceki motor olarak anıyor, oysa aynı İngiltere sayfası onu hâlâ kendi Euro 6 sekmesinde listeliyor.
İngiltere sayfası, Super 11’i de kapsayan aynı “Powerful engine braking” (güçlü motor freni) ve yakıt verimliliği bölümlerinde Super 13 için de iki rakam daha veriyor. İsteğe bağlı, motora entegre bir Compression Release Brake (CRB), 13 litrelik Scania Super’e 350 kW’a kadar yardımcı frenleme kapasitesi kazandırıyor. Sayfa ayrıca, Twin SCR sistemi sayesinde 11 ve 13 litrelik Scania Super motorlarının efektif ısıl verimde (brake thermal efficiency) yeni bir standart belirlediğini ve bunun aktarma organlarında %8’e kadar yakıt tasarrufuna katkı sağladığını söylüyor.
Yakıtlar ve elektrikli XT
Grup XT sayfasına göre gam, 770 hp’ye kadar HVO, 590 hp’ye kadar biyodizel, 500 hp’ye kadar FAME ve 410 hp’ye kadar doğal gazla çalışacak şekilde yapılandırılabiliyor; İngiltere sayfasının yakıt sütunu da bunu doğruluyor: en yüksek biyodizel kademesi 590 hp’lik V8, en yüksek FAME kademesi 500 hp’lik Super 13, en yüksek doğal gaz kademesi 410 hp’lik 13 litre. Super 11 sayfası, Euro 6’da Super 11’in yalnızca 390 ve 430 hp’de FAME ile kullanılabildiğini ekliyor; İngiltere tablosu da onu bu şekilde işaretliyor.
Aynı grup sayfası, XT’nin tam elektrikli kamyon olarak da yapılandırılabileceğini söylüyor ve sürekli çıkış gücünü yalnızca yaklaşık bir beygir gücü rakamıyla veriyor; tabloda elektrikli bir satır yok.
Ağırlıklar ve arka aks kapasiteleri
Scania, XT için ne azami yüklü ağırlık ne de katar ağırlığı yayımlıyor; iki alan da boş. İngiltere sayfası bunun yerine her arka aks dişlisi tipi için azami yüklü ağırlık ve katar ağırlığı olarak belirtilmiş bir üst sınır veriyor:
- tek tahrikli, tek redüksiyonlu: 78 tona kadar, 1,95–5,57 dişli oranlarıyla;
- tek tahrikli, göbek redüksiyonlu: 80 tona kadar, 3,80–7,18 oranlarıyla;
- tandem tahrikli, tek redüksiyonlu, RB662 + R660 tandem dişlisi: 80 tona kadar, 2,92–4,88 oranlarıyla;
- tandem tahrikli, göbek redüksiyonlu: 210 tona kadar, 3,52–7,63 oranlarıyla.
Bunlar, Scania’nın her aks dişlisinin taşıyabileceğini ya da yönetebileceğini söylediği değerlerdir, herhangi bir XT’nin plakalı ağırlığı değil; bu ayrım azami yüklü ağırlık ve katar ağırlığı yazısında, aks oranları ise dingil oranları ve nihai tahrik yazısında anlatılıyor.
Kabinler
- 4 Eylül 2017 tarihli lansman bülteni, özetinde XT tasarımı için “can be combined with all cabs and engines” (tüm kabin ve motorlarla birleştirilebilir) diyor, metninde ise XT’nin motor seçeneğinden bağımsız olarak P, G, R ve S kabinlerinin tüm versiyonları için seçilebileceğini söylüyor.
- 2018 İngiltere inşaat broşürü XT’yi tüm kabin gamına, şasiye ve motor programına uygulanabilir bir uygulama olarak adlandırıyor; aynı broşürün kabin sayfaları S, R, G, P ve L serilerini gösteriyor.
- Grup XT sayfası, bir paragrafta XT’nin kabin gamının çoğunda mevcut olduğunu, başka bir paragrafta ise tüm kabin gamına uygulanabilir olduğunu söylüyor.
- İngiltere XT teknik özellikler sayfası, XT’nin S serisi hariç tüm kabin gamına uygulanabilir olduğunu söylüyor; sayfanın XT kabin bölümü G, P, R ve L serilerini gösteriyor.
Yani S serisi lansman bülteninin listesinde var ama güncel İngiltere listesinde yok. L serisi İngiltere listesinde var ama lansman bülteninin listesinde yok; ancak L serisi daha sonra geldi: Scania’nın o bültenden üç ay sonraki, 8 Aralık 2017 tarihli haberi, L serisini şehir içi taşımacılık için yeni geliştirilmiş kabin serisi olarak adlandırıyor. Kabinlerin kendilerini birbirinden ayıran şey ise kamyon kabinleri yazısında anlatılıyor.
Tabloda Euro 6, sayfada Euro 5, 4 ve 3
Motor satırları İngiltere sayfasının Euro 6 sekmesini izliyor; emisyon sınıfı Euro 6 olarak veriliyor, çünkü sekmede yazan yalnızca bu: alt kademe belirtilmiyor; alt kademeler Euro 6 ve Euro 7 yazısında anlatılıyor. Aynı sayfada üç sekme daha var. Euro 5’te 13, 9 ve 7 litre, Euro 4’te 13 ve 9 litre tabloları var; Euro 3’te ise SCR’siz olarak işaretlenmiş 13 ve 9 litre tabloları bulunuyor. Sayfa bunların nerede sunulduğunu söylemiyor.
Euro 5 ve Euro 4 sekmelerindeki 13 litre tabloları, Euro 6 sekmesinde bulunmayan 380 hp (1.975 Nm) ve 440 hp (2.300 Nm) güçlerini listeliyor. Euro 3 sekmesindeki 13 litre tablosu ise 2.250 Nm’de 460 hp listeliyor; Euro 6 sekmesi aynı gücü Super 13 için 2.500 Nm ile veriyor.
Şanzımanlar ve güç çıkışı (PTO)
Opticruise G25, G33 ve G38, İngiltere sayfasının şanzıman bölümünün başında yer alıyor: süper sürünme vitesi ve overdrive seçeneklerini de kapsayan 14 vitesli bir yelpaze ile planet dişli takımı sayesinde 30 km/sa’ya kadar hızlarda kullanılabilen, sekize kadar geri vites seçeneği; sayfanın kendi örneği, uzun bir mesafe geri giden bir damperli. G33’teki retarder, 600 d/dk’nın altındaki kardan mili devirlerinde 4.700 Nm veriyor. Bunların yanında 8 ve 8+1 vitesli range-change şanzımanlar ile 12 ve 12+2 vitesli range-splitter şanzımanlar yer alıyor; 12+2’nin overdrive versiyonları da var. 2025 V8 broşürü, G33 ve G38’in normal yol kullanımı için CM, ekstra ağır hizmet koşulları için CH versiyonuyla sunulduğunu ekliyor. Otomasyonun nasıl çalıştığı otomatikleştirilmiş şanzımanlar yazısında, frenleme tarafı ise retarder ve motor freni yazısında.
Üstyapı için İngiltere sayfasının motor PTO sütunu her V8 kademesinde 800 Nm, Super 13 ve Super 11’de 1.000 Nm’ye kadar, 13, 9 ve 7 litrede 600 Nm veriyor; sayfa ayrıca Opticruise için dokuz performans kademeli bir PTO programı tanımlıyor.
Dingil formülleri
İngiltere sayfası yedi çekici ve on dört rijit (kamyon) dingil formülü listeliyor; her çekici formülü rijit listesinde de yer aldığı için bu kayıtta rijit listesi veriliyor: 4x2, 4x4, 6x2, 6x2/2, 6x2/4, 6x2*4, 6x4, 6x6, 8x2, 8x2*6, 8x2/4, 8x4, 8x4*4 ve 10x4*6. Scania bunlardan altısına yerleşimlerine göre açıklama ekliyor: 6x2/2’ye 6x2 pusher, 6x2/4 ve 8x2/4’e twin-steer, 8x2*6, 8x4*4 ve 10x4*6’ya rear-steer (8x4’te “rear-stear” diye yazılmış); bu açıklamalar kendi başlarına birer formül değil. Şasi yükseklikleri her formül için ayrı ayrı veriliyor; 4x2 çekicide ekstra alçaktan yükseğe kadar değişiyor. Notasyon dingil düzenleri yazısında anlatılıyor.
Donanım ve seçenekler
Lansman bülteni, yukarıda anlatılan tampon, alt koruma plakası, far koruma ızgarası ve çekme cıvatasının yanı sıra, temel tasarıma eklenebilen ve içeriği yerel olarak farklılık gösterebilen, XT’ye özgü iki donanım paketi tanımlıyor: dış paket ve iç paket. Dış paket ekstra sağlam dikiz aynaları, dış güneşlik ve ek gömme tavan lambalarıyla öne çıkıyor; iç pakette ise örneğin özel XT versiyonu koltuklar, yüksek kenarlı kauçuk paspaslar ve saklama üniteleri var.
Kısa cevaplar
- Scania XT hangi motorlarla sunuluyor?
- Scania XT künyesi şu motor ailelerini kapsıyor: Scania Super 13-litre (12,74 l), Scania 13-litre (12,7 l), Scania 16-litre V8 · 530/590/660/770 hp (16,4 l), Scania 16-litre V8 · 520/580/650 hp (16,4 l), Scania 9-litre (9,3 l), Scania 7-litre (6,7 l). Güç 162–566 kW, tork 1000–3700 Nm aralığında.
- Scania XT hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
- 4x2, 4x4, 6x2, 6x2/2, 6x2/4, 6x2*4, 6x4, 6x6, 8x2, 8x2*6, 8x2/4, 8x4, 8x4*4, 10x4*6.
- Scania XT hangi emisyon sınıfında?
- Euro 6.
- Scania XT üretimi ne zaman başladı?
- Scania XT üretimi 2017 yılında başladı.
- Scania XT hangi şanzımanla sunuluyor?
- Şanzıman: Scania Opticruise G25 / G33 / G38, 14 ileri vitesli, en fazla 8 geri vites; range'li 8 ve 8+1 vitesli; range ve splitter'lı 12 ve 12+2 vitesli.
Sitedeki Scania modelleri yan yana
| Segment | Üretim | Dingil düzenleri | Güç | Tork | |
|---|---|---|---|---|---|
| Scania G-series | Uzun yol çekicisi | 7 dingil düzeni | 272–412 kW | 1900–2800 Nm | |
| Scania P-series | Dağıtım | 14 dingil düzeni | 162–368 kW | 1000–2650 Nm | |
| Scania R-series | Uzun yol çekicisi | 2016— | 7 dingil düzeni | 206–566 kW | 1350–3700 Nm |
| Scania S-series | Uzun yol çekicisi | 2016— | 7 dingil düzeni | 272–566 kW | 1900–3700 Nm |
| Scania XT | İnşaat | 2017— | 14 dingil düzeni | 162–566 kW | 1000–3700 Nm |
Bu sitede Scania XT modelinden söz eden yazılar
- Scania 13 litre motoru (DC13, OC13, Super 13): sürümler, yakıtlar ve güç değerleri
- Scania 16 litre V8 motoru (DC16): sürümler, yakıtlar ve güç değerleri
- Scania 7 litre motoru (DC07): sürümler, yakıtlar ve güç değerleri
- Scania 9 litre motoru (DC09, OC09): sürümler, yakıtlar ve güç değerleri
- Beton mikseri ve beton pompası: EN 12609, EN 12001, şasiler ve elektrikli mikserler
- Damperli kamyonlar: arkaya ve üç yana devirmeli damperler, şasiler, üstyapıcılar ve devirme dengesi
- HVO yakıt nedir? Kamyon ve otobüslerde yenilenebilir dizel
Bu sitedeki diğer Scania sayfaları
Kaynaklar
- XT specifications — engines by emission level, gearboxes, rear axle gears, axle configurations, cab range — Scania
- XT is the face of Scania's toughest trucks (press release, 4 September 2017) — Scania
- XT Truck range — for tough challenges — Scania
- Construction: technical specifications and options — tailored strength for heavy duty (UK brochure, Edition 2018.01) — Scania
- Scania Super 13-litre engine (brochure, Edition 2021.10) — Scania
- Scania adds a 540 hp version to its 13-litre engine range (press info, 16 August 2019) — Scania
- The Scania V8 Range (brochure, Edition 2025.02) — Scania
- Scania introduces a 7-litre family for improved efficiency and reduced weight (press release, 7 December 2017, with technical data for the DC07, DC09, DC13 and DC16 Euro 6 engines) — Scania
- Moteurs Euro 6 NTG — engine data sheets dated 19/10/2020 (Scania bodybuilder documentation, France) — Scania
- Scania unveils the Super 11 engine (press release, 20 May 2025) — Scania
- Super 11-litre engine — Scania
- Lowering threshold for urban deliveries (news, 8 December 2017, introducing the L-series cab) — Scania