BMC
BMC PRO L
Ciągnik siodłowy BMC PRO L 4x2 do transportu dalekobieżnego: PRO L 1852 i PRO L 1856, Cummins X13DT 12,9 l o mocy 520 lub 560 PS, skrzynia ZF 12-biegowa, kabina, osie, wymiary i masy.
- 4x2
- 382–412 kW
- Euro VI-E
- 5,99 m

Przegląd modelu
- Segment
- Ciągnik siodłowy dalekobieżny
- Konfiguracje osi
- 1 (4x2…)
- Norma emisji
- Euro VI-E
- Skrzynia biegów
- ZF 12 TX 2621 TD zautomatyzowana z Intarderem, 12 biegów do przodu + 2 wsteczne (od 16,69 do 1; wsteczne od 15,54 do 2,64)
- Długość
- 5 990 mm
- Rozstaw osi
- 3 700 mm
Rodziny silników
- Moc
- 382–412 kW
- Moment obrotowy
- 2500 Nm
- Obroty znamionowe
- 1800 rpm
| Wersja | Konfiguracje osi | Rozstaw osi (mm) | Masa własna (kg) | Maks. masa całkowita (kg) | Karta |
|---|---|---|---|---|---|
| PRO L 1852 | 4x2 | 3700 | 7565 | 18 000 | BMC PRO L Technical Specifications, tab PRO L 1852 (web page, undated; read 2026-10-26) |
| PRO L 1856 | 4x2 | 3700 | 7565 | 18 000 | BMC PRO L Technical Specifications, tab PRO L 1856 (web page, undated; read 2026-10-26) |
PRO L to ciągnik siodłowy BMC w układzie 4x2 do transportu dalekobieżnego, z kabiną z wysokim dachem i dwiema leżankami oraz 12,9-litrowym silnikiem Cummins X13DT. BMC podaje go w dwóch wersjach mocy na jednej stronie z danymi technicznymi: PRO L 1852 o mocy 520 PS, z którym BMC odbył w lipcu 2026 r. trasę po Turcji, oraz PRO L 1856 o mocy 560 PS, którego premierę BMC przeprowadził na targach IAA Transportation 2026 w Hanowerze we wrześniu 2026 r. Ta strona powstała na podstawie danych technicznych PRO L z angielskiej witryny BMC i ich tureckiej wersji, obu niedatowanych i odczytanych 26 października 2026 r., angielskiej i tureckiej strony przeglądowej PRO L, komunikatów prasowych BMC z 1 lipca, 24 lipca i 15 września 2026 r. oraz aktualności BMC z 12 i 20 września 2026 r.
Przegląd i premiera
Komunikat BMC z 1 lipca 2026 r. zapowiedział trasę PRO L 1852 obejmującą 17 miejsc w Turcji przez cały lipiec, po pierwszych prezentacjach w porcie İskenderun należącym do Tosyalı Holding i w zorganizowanej strefie przemysłowej Osmaniye; pierwszym przystankiem trasy była 1 lipca spółdzielnia kierowców ciężarówek w İzmir-Aliağa. Komunikat z 24 lipca 2026 r. informuje o zakończeniu trasy, wymienia wśród odwiedzonych miejsc: İzmir, Denizli, Konya, Mersin, Adana, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Eskişehir, Manisa, Bursa, Balıkesir, Kocaeli i İstanbul, a PRO L 1852 nazywa „BMC’nin bugüne kadar geliştirdiği en güçlü çekicisi” (najmocniejszy ciągnik, jaki BMC dotąd opracował).
W aktualności z 12 września 2026 r. BMC zapowiedział na targi IAA Transportation 2026 w Hanowerze, odbywające się od 15 do 20 września 2026 r., „our most powerful tractor unit, which we will unveil at the show”. Tam BMC przeprowadził premierę PRO L 1856 na swoim stoisku C21 w hali 21. Komunikat z 15 września 2026 r. określa go jako „the new 560-horsepower member of its PRO L family”, opracowany z myślą o międzynarodowym transporcie dalekobieżnym i pokazany specjalistom z branży po raz pierwszy na targach, oraz opisuje jako „Combining the performance, driving comfort and durability offered by the PRO L 1852 with higher engine power”. Aktualność BMC z 20 września 2026 r. relacjonuje ceremonię premiery i nazywa PRO L 1856 „BMC’s most powerful tractor unit to date”. Na tym samym stoisku BMC pokazał PROCITY+ 12M EV, elektryczny autobus miejski Procity+, oraz PROCITY 18M Diesel.
Żaden otwarty dokument BMC nie podaje początku produkcji ani nie wskazuje zakładu, w którym powstaje PRO L. Menu ciągników na angielskiej i tureckiej witrynie BMC wymieniają PRO L 1852 (4x2) obok TGR 1846 (4x2) w wersjach z wysokim i standardowym dachem, opisanych na stronie BMC Tuğra; PRO L 1856 ma zakładkę na obu stronach z danymi technicznymi, ale nie ma własnej pozycji w menu. Żaden otwarty dokument BMC nie przedstawia wcześniejszego ciągnika jako poprzednika PRO L.
Kabina
Obie strony z danymi technicznymi podają kabinę z wysokim dachem i dwiema leżankami („High Roof, Double Bed”), dla kierowcy i jednego pasażera. Komunikat z 15 września 2026 r. nazywa ją „high-roof, double-berth cab” i „BMC’s largest, tallest and most spacious cabin design to date”. Strony podają głębokość kabiny 2 345 mm, z drugą wartością 2 535 mm oznaczoną „SP”, szerokość wewnętrzną 2 370 mm oraz wysokość całkowitą 3 760 mm, a z klimatyzacją postojową 3 920 mm; żadna ze stron nie wyjaśnia „SP”. Kabina spoczywa na czteropunktowym zawieszeniu pneumatycznym i jest odchylana elektrycznie. Czym ogólnie różnią się kabiny dzienne, sypialne i z wysokim dachem, objaśniono na stronie kabiny ciężarówek.
Strona angielska wymienia w standardzie 10,4-calowy multimedialny ekran dotykowy zgodny z Android Auto i Apple CarPlay (strona turecka precyzuje połączenie przewodowe), cyfrową klimatyzację, przyciski sterujące na kierownicy, kierownicę z regulacją wysokości i odległości, górną część deski rozdzielczej z wyświetlaczem cyfrowym, lodówkę o pojemności 40 l, ogrzewacz kabiny typu suchego, elektrycznie sterowane szyby, podgrzewane i elektrycznie regulowane lusterka boczne, gniazdo 12 V w strefie kierowcy, dwa porty USB i gniazdo 12 V w strefie pasażera, jeden port USB dla jednostki multimedialnej i dwa w strefie leżanek.
W kwestii foteli obie wersje strony się różnią. Strona angielska wymienia w standardzie pneumatycznie amortyzowany fotel kierowcy z regulacją twardości amortyzacji oraz nieruchomy fotel pasażera. Strona turecka wymienia pneumatycznie amortyzowany fotel kierowcy i fotel pasażera na stałej podstawie, a na tej samej liście wyposażenia standardowego także pneumatycznie amortyzowany fotel pasażera, podgrzewany i chłodzony fotel kierowcy z podparciem lędźwiowym i funkcją masażu oraz fotele kierowcy i pasażera z wegańskiej skóry. Obie wymieniają jako opcję fotele z tkaniny i skóry. Jeśli chodzi o dach, strona angielska wymienia w standardzie elektrycznie sterowany szyberdach, a jako opcję elektrycznie sterowany właz dachowy; strona turecka wymienia tylko elektryczny wywietrznik dachowy („Elektrikli Tavan Havalandırması”), jako opcję. Strona turecka wymienia klimatyzację postojową w standardzie; angielska strona z danymi technicznymi nie ma dla niej pozycji wyposażenia, natomiast jej wiersz wysokości podaje wartość 3 920 mm „w/Park AC”, a angielska strona przeglądowa pokazuje „Park AC” wśród kafelków z cechami.
Silnik
Obie wersje mocy mają silnik Cummins X13DT, który strony z danymi technicznymi podają jako „Cummins X13DT EVI E”: sześciocylindrowy rzędowy diesel z turbosprężarką i intercoolerem o pojemności 12,9 litra. Komunikat BMC z 15 września 2026 r. opisuje silnik PRO L 1856 jako zgodny z normą Euro VI etap E; etapy norm emisji objaśniono na stronie Euro VI i Euro 7. Wiersz mocy to jedyny wiersz, w którym dwie zakładki każdej ze stron się różnią.
| Wersja | Moc | Moment obrotowy |
|---|---|---|
| PRO L 1852 | 520 PS (382 kW) przy 1 800 obr./min | 2 500 Nm przy 1 100 obr./min |
| PRO L 1856 | 560 PS (412 kW) przy 1 800 obr./min | 2 500 Nm przy 1 100 obr./min |
Obie strony podają dla obu wersji ten sam moment obrotowy, podobnie jak komunikaty BMC: 520 KM i 2 500 Nm dla PRO L 1852 w komunikacie z 1 lipca 2026 r., 560 KM i 2 500 Nm dla PRO L 1856 w komunikacie z 15 września 2026 r. Angielska strona przeglądowa BMC opisuje PRO L jako wyposażony w „the most powerful engine BMC has ever produced”. Układ wydechowy z katalizatorem umieszczono po prawej stronie, a hamulec silnikowy ma moc 359 kW.
Skrzynia biegów
Obie wersje mocy mają skrzynię ZF 12 TX 2621 TD z Intarderem, którą strona angielska nazywa zautomatyzowaną, a strona turecka „Robotize” (zrobotyzowana); komunikat z 15 września 2026 r. nazywa ją zautomatyzowaną skrzynią manualną. Ma 12 biegów do przodu i 2 wsteczne, z przełożeniami podanymi jako od 16,69 do 1, a dla biegów wstecznych od 15,54 do 2,64. Sprzęgło jest jednotarczowe ze sprężyną talerzową, o średnicy 430 mm (17 cali). Przystawka odbioru mocy montowana na skrzyni biegów jest standardem w obu wersjach strony. Jak działa ten typ skrzyni biegów, objaśniono na stronie zautomatyzowane skrzynie biegów.
Osie, zawieszenie i hamulce
Przednia oś jest stalowa, o przekroju dwuteowym (na stronie tureckiej ze stali kutej, „Dövme Çelik”), ma nośność 7 500 kg i spoczywa na resorach parabolicznych z amortyzatorami teleskopowymi. Tylna oś ma nośność 13 000 kg i zawieszenie pneumatyczne z czterema miechami i ECAS, również z amortyzatorami teleskopowymi; wiersz tylnej osi na stronie tureckiej ujmuje to jako „4 Nokta Hava Süspansiyon” (czteropunktowe zawieszenie pneumatyczne). Jak działa ECAS, objaśniono na stronie zawieszenie pneumatyczne ECAS. Obie osie mają stabilizator. Przełożenie osi wynosi w standardzie 2,533:1, a opcjonalnie 3,08:1; blokada mechanizmu różnicowego jest standardem.
Hamulce są tarczowe, uruchamiane pneumatycznie (na stronie tureckiej „Tam Havalı”, w pełni pneumatyczne), podane jako Ø430x45, z ABS, EBS, ASR, ESC, AEBS, HSA i EPB wymienionymi w tym samym wierszu. Hamulce pomocnicze to hamulec silnikowy o mocy 359 kW i Intarder o mocy 600 kW; oba rodzaje hamulców długotrwałego działania opisano na stronie retardery i hamowanie silnikiem. Układ kierowniczy to elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy Bosch (EHPS), które komunikat z 15 września 2026 r. opisuje z regulacją wysokości i odległości kierownicy.
Rama podwozia ma profil C ze stali o wysokiej wytrzymałości o grubości 8 mm, który strona turecka nazywa jednoczęściowym („Tek Parça”), a angielska „Monocoque”. Opony to 315/70 R22.5 w standardzie i 315/80 R22.5 jako opcja, każdy rozmiar wymieniony jako „6+1”. Strona angielska podaje w standardzie stalowe obręcze 9 x 22.5 z dziesięcioma nakrętkami, a jako opcję obręcze aluminiowe; strona turecka nie ma wiersza obręczy i wymienia obręcze aluminiowe („Alüminyum Jant”) wśród wyposażenia standardowego. Siodło znajduje się na wysokości 1 200 mm w standardzie i 1 250 mm opcjonalnie; wiersze opon podają wysokość 1 250 mm tylko z opcjonalnymi oponami 315/80 R22.5.
Wymiary i masy
| Wymiar | Wartość |
|---|---|
| Rozstaw osi | 3 700 mm |
| Użyteczny rozstaw osi | 3 410 mm (3 220 mm „SP”) |
| Długość całkowita | 5 990 mm |
| Szerokość całkowita | 2 550 mm (bez lusterek, strona turecka) |
| Wysokość całkowita | 3 760 mm (3 920 mm z klimatyzacją postojową) |
| Głębokość kabiny | 2 345 mm (2 535 mm „SP”) |
| Szerokość wewnętrzna | 2 370 mm |
| Zwis przedni | 1 475 mm |
| Zwis tylny | 815 / 300 mm, w brzmieniu oryginału |
| Rozstaw kół przednich / tylnych | 2 060 mm / 1 850 mm |
| Wysokość ramy z przodu | 1 010 mm (tylko strona angielska) |
| Prześwit z przodu | 320 mm (tylko strona turecka) |
| Wysokość siodła | 1 200 mm w standardzie, 1 250 mm opcjonalnie |
| Kąt natarcia / zejścia / rampowy | 16° / 23° / 16° na oponach 315/70 R22.5 |
| Promień skrętu | poniżej 7 000 mm |
| Masa | Wartości w brzmieniu oryginału |
|---|---|
| Oś przednia | 7 500 kg – 7 500 kg |
| Oś tylna | 13 000 kg – 11 500 kg |
| Dopuszczalna masa całkowita | 18 000 kg – 18 000 kg |
| Masa własna | 7 565 kg: 5 370 kg na osi przedniej, 2 195 kg na osi tylnej |
Żaden otwarty dokument BMC nie podaje maksymalnej masy całkowitej zespołu pojazdów (GCW). Strony z danymi technicznymi podają zdolność pokonywania wzniesień 30% przy maksymalnej masie z ładunkiem oraz prędkość maksymalną ograniczoną do 90 km/h.
Zbiorniki i instalacja elektryczna
Zbiorniki paliwa są aluminiowe, 800 l po lewej i 400 l po prawej stronie, co komunikat z 15 września 2026 r. podaje łącznie jako 1 200 litrów; obie wersje strony wymieniają parę 800 l i 400 l w wyposażeniu standardowym, a zbiornik 800 l wśród opcji. Zbiornik AdBlue mieści 80 l i znajduje się po lewej stronie. Instalacja elektryczna ma napięcie 24 V, z dwoma akumulatorami 12 V o pojemności 220 Ah, alternatorem 28 V, 110 A i rozrusznikiem 24 V.
Systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy
Lista wyposażenia standardowego strony angielskiej wymienia zaawansowany system hamowania awaryjnego (AEBS), elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC), elektroniczny układ hamulcowy (EBS), system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (LDWS), asystenta ruszania pod górę, system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), system informujący o martwym polu (BSIS), system informowania przy ruszaniu z miejsca (MOIS), system wykrywania i informowania przy cofaniu, inteligentnego asystenta kontroli prędkości (ISA), sygnał zatrzymania awaryjnego (ESS), interfejs alkoholowej blokady zapłonu, system wykrywania senności kierowcy, system zarządzania cyberbezpieczeństwem oraz system zarządzania aktualizacjami oprogramowania, a także ogranicznik prędkości, czujniki zapięcia pasów kierowcy i pasażera, wskaźnik zużycia klocków hamulcowych i wskaźnik nacisku na oś. Komunikat BMC z 15 września 2026 r. podaje, że BSIS i MOIS „enhance situational awareness and support driving safety”.
Lista standardowa strony tureckiej wymienia m.in. wykrywanie martwego pola („Kör Nokta Algılama”), inteligentnego asystenta kontroli prędkości („Akıllı Hız Yardımcı Sistemi”), ostrzeganie przed zderzeniem z pieszym i rowerzystą („Yaya ve Bisikletli Çarpma İkazı”), czterostrefowy system kamer („4 Bölge Kamera Sistemi”) oraz adaptacyjny tempomat (ACC). Nie wymienia MOIS ani systemu wykrywania przy cofaniu; turecka strona przeglądowa pokazuje systemy wykrywania i informowania przy cofaniu („Geri Gidiş Algılama ve Bilgi Sistemleri”) jako kafelek z cechą. Które z tych systemów przepisy UE wymagają w nowych ciężarówkach, objaśniono na stronie obowiązkowe systemy wspomagania kierowcy.
Wyposażenie i opcje
Obie wersje strony wymieniają też w standardzie pakiet ADR do przewozu towarów niebezpiecznych, pomost roboczy (catwalk), spojlery dachowe i boczne, koło zapasowe, lampy przyczepy, oświetlenie pod klapą przednią i pod kabiną, przednie światła przeciwmgłowe, elektryczne podnoszenie kabiny, immobilizer, zdalnie sterowany zamek centralny z jednym kluczem i tachograf cyfrowy; strona turecka dodaje osłony boczne. W przypadku reflektorów strona angielska wymienia funkcję follow-me-home i elektryczną regulację wysokości świateł mijania, a strona turecka opóźnione wyłączanie reflektorów („Gecikmeli Far Kapama”) i automatyczną regulację wysokości reflektorów („Otomatik Far Yükseklik Ayarı”). Opcje strony angielskiej to aluminiowy zbiornik paliwa 800 l, elektrycznie sterowany właz dachowy, wysokość siodła 1 250 mm, inteligentny tachograf, system zarządzania flotą (FMS) oraz fotele z tkaniny i skóry.
| Pozycja | Strona angielska | Strona turecka |
|---|---|---|
| Tempomat | „Cruise Control”, standard | adaptacyjny tempomat (ACC), standard |
| System zarządzania flotą (FMS) | gniazdo i moduł w standardzie; FMS wymieniony także jako opcja | gniazdo i moduł, opcja |
| Dach | elektryczny szyberdach w standardzie; elektryczny właz dachowy jako opcja | elektryczny wywietrznik dachowy, opcja |
| Klimatyzacja postojowa | brak pozycji wyposażenia; wiersz wysokości „w/Park AC” | standard |
| Obręcze | stalowe 9 x 22.5 w standardzie, aluminiowe jako opcja | obręcze aluminiowe w standardzie |
| Fotel pasażera | nieruchomy, standard | na stałej podstawie i pneumatycznie amortyzowany, oba na liście standardowej |
| Osłony boczne | nie wymieniono | standard |
Uwagi do źródeł
BMC podaje na jednej stronie z danymi technicznymi dwie wersje mocy silnika Cummins X13DT: 520 PS (382 kW) dla PRO L 1852 i 560 PS (412 kW) dla PRO L 1856, obie przy 1 800 obr./min, z momentem 2 500 Nm przy 1 100 obr./min w obu; wszystkie pozostałe wiersze obu zakładek są takie same. Strona podaje dopuszczalną masę całkowitą 18 000 kg i po dwie nieopisane wartości na oś: 7 500 i 7 500 kg na osi przedniej oraz 13 000 i 11 500 kg na osi tylnej; masa własna wynosi 7 565 kg, z czego 5 370 kg na osi przedniej i 2 195 kg na tylnej. Maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów nie jest publikowana. Zbiorniki paliwa są aluminiowe, 800 l po lewej i 400 l po prawej stronie, z 80 l AdBlue. Przełożenie osi 2,533:1 w standardzie, 3,08:1 opcjonalnie; wysokość siodła 1 200 mm w standardzie, 1 250 mm opcjonalnie. Promień skrętu poniżej 7 000 mm, zdolność pokonywania wzniesień 30% przy maksymalnej masie z ładunkiem, prędkość maksymalna ograniczona do 90 km/h. Hamulec silnikowy 359 kW, Intarder 600 kW. Strona angielska podaje wysokość ramy z przodu 1 010 mm oraz stalowe obręcze 9 x 22.5 w standardzie i aluminiowe jako opcję; strona turecka podaje prześwit z przodu 320 mm i wymienia obręcze aluminiowe wśród wyposażenia standardowego.
Krótkie odpowiedzi
- Jakie silniki oferuje BMC PRO L?
- Karta modelu BMC PRO L obejmuje następujące rodziny silników: Cummins X13DT · 520/560 PS (12,9 l). Moc wynosi 382–412 kW, moment obrotowy 2500 Nm.
- W jakich konfiguracjach osi występuje BMC PRO L?
- 4x2.
- Jaką normę emisji spełnia BMC PRO L?
- Euro VI-E.
- Jaką skrzynię biegów ma BMC PRO L?
- Skrzynia biegów: ZF 12 TX 2621 TD zautomatyzowana z Intarderem, 12 biegów do przodu + 2 wsteczne (od 16,69 do 1; wsteczne od 15,54 do 2,64).
- Jaką długość ma BMC PRO L?
- Długość: 5 990 mm; Rozstaw osi: 3 700 mm.
- Ile waży BMC PRO L?
- Masa własna: 7 565 kg (PRO L 1852); 7 565 kg (PRO L 1856).
Modele BMC w tym serwisie – porównanie
| Segment | Konfiguracje osi | Moc | Moment obrotowy | |
|---|---|---|---|---|
| BMC PRO L | Ciągnik siodłowy dalekobieżny | 4x2 | 382–412 kW | 2500 Nm |
| BMC Tuğra | Ciągnik siodłowy dalekobieżny | 5 konfiguracji osi | 233–338 kW | 1200–2150 Nm |
Artykuły, w których występuje model BMC PRO L
Inne modele BMC w tym serwisie
Źródła
- PRO L — Technical Specifications (tabs PRO L 1856 and PRO L 1852) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- PRO L — Teknik Özellikler (tabs PRO L 1852 and PRO L 1856), Turkish edition — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- PRO L — General — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- PRO L — Genel (Turkish edition) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- BMC launches the new 560-hp PRO L 1856 at IAA Transportation 2026 (press release) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 15 Sept 2026
- BMC, 560 beygirlik yeni PRO L 1856’nın lansmanını IAA Transportation 2026’da gerçekleştirdi (press release, Turkish) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 15 Sept 2026
- BMC PRO L 1852 Türkiye yollarında (press release, Turkish) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1 Jul 2026
- BMC PRO L 1852 Türkiye turunu başarıyla tamamladı (press release, Turkish) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 24 Jul 2026
- Our Journey to Hannover for IAA Transportation 2026 Begins! (news) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 12 Sept 2026
- We have successfully completed IAA Transportation 2026 (news) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 20 Sept 2026