Ciężarówka w liczbach: biegi, moc, opony, zbiorniki paliwa, trwałość silnika i prędkość
Ciężarówka dalekobieżna w liczbach z dokumentów producentów i tekstów urzędowych: biegi, moc, moment, opony, zbiorniki, olej napędowy, osie, trwałość silnika i prędkość; Europa i Ameryka Północna.

W dokumentach publikowanych przez producentów dalekobieżny ciągnik siodłowy w Europie ma od 8 do 16 biegów do jazdy do przodu, od 206 do 574 kW i od 1 350 do 3 800 Nm, opony 22,5-calowe od 295/60 do 315/80 oraz zbiorniki paliwa o pojemności od 150 do 910 litrów każdy. W dokumentach północnoamerykańskich ciągnik Class 8 ma od 9 do 18 biegów, od 320 do 605 hp i od 1 000 do 2 050 lb-ft oraz zbiorniki o pojemności od 40 do 150 galonów amerykańskich każdy. W UE urządzenie ograniczenia prędkości ogranicza pojazdy towarowe kategorii N2 i N3 do 90 km/h. Co do deklarowanej trwałości silnika, dokumenty północnoamerykańskie podają wartość B10 od 1,0 do 1,2 miliona mil i wartość B50 1,2 miliona mil; w Europie Iveco i FPT podają do 1,6 miliona km dla XCursor 13, a komunikat Mercedes-Benz z 2012 r. wartość B10 1,2 miliona km dla OM 470 i OM 471.
Stan na 5 listopada 2026 r. Przywołane teksty prawne UE, Niemiec i USA przeczytano tego dnia, z wyjątkiem dyrektywy 96/53/WE i 49 CFR 565.15, przeczytanych na początku października 2026 r. Dane producentów pochodzą z dokumentów, na których opierają się strony modeli tego serwisu, otwieranych od września do początku listopada 2026 r.
Ciężarówka dalekobieżna w skrócie
| Pytanie | Europa: ciągniki siodłowe | Ameryka Północna: ciągniki Class 8 |
|---|---|---|
| Biegi do jazdy do przodu | Od 8 do 16: 8-biegowa skrzynia Scanii z reduktorem; Mercedes-Benz i Ford Trucks 16 biegów | Od 9 do 18: manualne skrzynie Eaton Fuller i Fuller wymieniane przez Peterbilta i International |
| Moc silnika | Od 206 do 574 kW: Scania R, 280 KM; Volvo FH16, 780 KM | Od 320 do 605 hp: Cummins L9N; Cummins X15 |
| Moment obrotowy | Od 1 350 do 3 800 Nm: Scania R; Volvo FH16 | Od 1 000 do 2 050 lb-ft: Cummins L9N; Cummins X15 |
| Rozmiar opony | Od 295/60 R22.5 do 315/80 R22.5: Ford Trucks; Volvo i DAF | Meksyk: 11R24.5, Kenworth Mexicana. Stany Zjednoczone: niezweryfikowane |
| Masa jednej opony | Niezweryfikowane | Niezweryfikowane |
| Zbiorniki paliwa | Od 150 do 910 litrów na zbiornik: Volvo; Scania. Łącznie do 1 510 litrów w ciągniku 4x2: Volvo | Od 40 do 150 galonów amerykańskich pojemności użytkowej na zbiornik: Peterbilt |
| Masa oleju napędowego | Najwyżej 845 kg na metr sześcienny przy 15 °C: dyrektywa 98/70/WE w brzmieniu przyjętym w 1998 r. | Niezweryfikowane |
| Konfiguracje osi | 4x2, 6x2, 6x4 i 8x4 w kartach ciągników DAF i Volvo | 4x2, 6x2 i 6x4: Volvo VNL; International LT |
| Deklarowana trwałość silnika | Do 1,6 miliona km: Iveco i FPT, XCursor 13. B10 1,2 miliona km: Mercedes-Benz, komunikat z 2012 r. | B10 od 1,0 do 1,2 miliona mil: Peterbilt dla silników PACCAR; International |
| Ogranicznik prędkości | 90 km/h: dyrektywa 92/6/EWG zmieniona w 2002 r. | Projekt federalny wycofany w dokumencie opublikowanym 24 lipca 2025 r.: FMCSA i NHTSA |
| Maksymalna masa całkowita | 40 ton; 42 lub 44 tony z ładunkiem intermodalnym: dyrektywa 96/53/WE | 80 000 lb na Interstate System: 23 CFR 658.17 |
| Długość ciągnika z naczepą | 16,50 m: dyrektywa 96/53/WE | Stan nie może nałożyć ogólnego limitu w National Network: 23 CFR 658.13 |
Masy omawia artykuł Masy ciężarówek, a długości zestawów artykuł Długie zestawy ciężarowe. Samą nazwę objaśnia artykuł Ciągnik siodłowy i naczepa.
Ile biegów
Rodziny skrzyń, z których pochodzą te liczby, opisuje artykuł rodzaje skrzyń biegów w ciężarówkach. Wszystkie liczby to biegi do jazdy do przodu, tak jak podaje je każdy producent.
| Rynek | Ciężarówka | Skrzynia w nazewnictwie producenta | Biegi do jazdy do przodu |
|---|---|---|---|
| Europa | Volvo FH, FH16 | I-Shift zautomatyzowana | 12 |
| Europa | DAF XF, XG | TraXon zautomatyzowana | 12 |
| Europa | Renault Trucks T | Optidriver zautomatyzowana | 12 |
| Europa | Iveco S-Way | ZF TraXon Gen2 zautomatyzowana | 12 |
| Europa | Scania R | Opticruise G25, G33 i G38; z reduktorem i dzielnikiem; z reduktorem | 14; 12 i 12+2; 8 i 8+1 |
| Europa | MAN TGX | TipMatic 14, z D30 tylko w ciągnikach siodłowych 4x2; TipMatic 12 | 14; 12 |
| Europa | Mercedes-Benz Actros L | Powerliner G 211-12, G 230-12, G 291-12 i G 340-12; G 280-16 | 12; 16 |
| Europa | Ford Trucks F-MAX | Ecotorq 16S 2600 OD zautomatyzowana | 16 |
| Ameryka Północna | Freightliner Cascadia | Detroit DT12, standardowo; Eaton Cummins Endurant, opcjonalnie | 12 |
| Ameryka Północna | Kenworth T680 | PACCAR TX-12, standardowo w USA; TX-18 i TX-18 PRO, opcjonalnie | 12; 18 |
| Ameryka Północna | Peterbilt 579 | PACCAR TX-12 i Endurant HD; PACCAR TX-18 i Endurant XD; Eaton UltraShift Plus zautomatyzowana; Eaton FR/RT manualna | 12; 18; 10, 11, 13 lub 18; 9, 10, 11, 13, 15 lub 18 |
| Ameryka Północna | Volvo VNL | I-Shift zautomatyzowana | 12 |
| Ameryka Północna | International LT | T14 zautomatyzowana, w tym 2 biegi pełzające; Endurant zautomatyzowana; Eaton Fuller UltraShift PLUS i Advantage zautomatyzowane; Fuller manualna | 14; 11, 12 lub 18; 13 lub 18 oraz 10; od 9 do 18 na stronie LT, od 10 do 18 w kartach danych |
Ile mocy i momentu obrotowego
Dokumenty producentów europejskich podają kW i Nm, często z KM obok; przeczytane tu dokumenty północnoamerykańskich producentów ciężarówek podają hp i lb-ft. Co oznacza każda jednostka, wyjaśnia artykuł kW, KM i Nm: jak czytać dane o mocy ciężarówki. Wiersze europejskie poniżej obejmują całą listę silników danego modelu, która może zawierać silniki gazowe i silniki do podwozi samochodów ciężarowych jednoczłonowych; wiersze północnoamerykańskie podają nazwę silnika. W jednostkach drugiej kolumny 605 hp to około 451 kW, a 2 050 lb-ft około 2 779 Nm, według naszych obliczeń (605 × 0,7457 i 2 050 × 1,3558).
| Ciężarówka | Moc | Maksymalny moment obrotowy |
|---|---|---|
| Volvo FH | od 309 do 397 kW | od 2 100 do 2 800 Nm |
| Volvo FH16 | od 441 do 574 kW; od 600 do 780 KM | od 3 000 do 3 800 Nm |
| DAF XF | od 270 do 390 kW | od 1 950 do 2 700 Nm |
| DAF XG | od 315 do 390 kW | od 2 300 do 2 700 Nm |
| Scania R | od 206 do 566 kW; od 280 do 770 KM | od 1 350 do 3 700 Nm |
| MAN TGX | od 243 do 471 kW | od 2 100 do 3 000 Nm, w D30 i D38 |
| Renault Trucks T | od 285 do 390 kW | od 1 800 do 2 700 Nm |
| Iveco S-Way | od 251 do 426 kW | od 1 400 do 2 800 Nm |
| Mercedes-Benz Actros L | od 265 do 460 kW | od 1 800 do 3 000 Nm |
| Ford Trucks F-MAX | 375 kW | 2 600 Nm |
| Ciężarówka | Silnik | Moc | Maksymalny moment obrotowy |
|---|---|---|---|
| Freightliner Cascadia | Detroit Gen 5 DD13 | od 370 do 525 hp | od 1 250 do 1 850 lb-ft |
| Freightliner Cascadia | Detroit Gen 6 DD15, oznaczony jako dostępny od stycznia 2027 r. | od 425 do 505 hp | od 1 650 do 1 900 lb-ft |
| Freightliner Cascadia | Cummins X15 i X15N, w komunikacie z 15 października 2024 r. | od 400 do 605 hp | od 1 450 do 2 050 lb-ft |
| Kenworth T680, Peterbilt 579 | PACCAR MX-11 | od 355 do 445 hp | od 1 250 do 1 700 lb-ft |
| Kenworth T680, Peterbilt 579 | PACCAR MX-13 | od 405 do 510 hp | od 1 550 do 1 850 lb-ft |
| Peterbilt 579 | Cummins X15 | do 605 hp | do 2 050 lb-ft |
| Peterbilt 579 | Cummins L9N; ISX12N; X15N | 320 hp; do 400 hp; do 500 hp | 1 000 lb-ft; do 1 450 lb-ft; do 1 850 lb-ft |
| Volvo VNL | Volvo D13 Turbo Compound | od 405 do 500 hp | od 1 650 do 1 950 lb-ft na stronie VNL; od 1 750 do 1 950 lb-ft na stronie D13TC |
| International LT | International S13 | od 400 do 515 hp | od 1 450 do 1 850 lb-ft |
| International LT | Cummins X15 | od 400 do 565 hp | od 1 450 do 2 050 lb-ft |
Jak duże są opony
Wszystkie poniższe rozmiary europejskie mają kod średnicy obręczy 22.5. Pierwsza liczba to nominalna szerokość przekroju w milimetrach; resztę kodu objaśnia artykuł oznaczenia opon ciężarowych.
| Rynek | Producent i dokument | Rozmiar |
|---|---|---|
| Europa | Mercedes-Benz, karta danych Actros L 1845 LS 4x2 | 315/70 R 22.5 na obu osiach, obręcze 9.00 x 22.5 |
| Europa | DAF, brytyjskie karty specyfikacji | Oś napędowa: 315/70R22.5 w XF i XG FT 4x2; 315/80R22.5 w XF FTM 8x4 |
| Europa | Volvo Trucks UK, karty danych FH16 | 315/80R22.5 na osi przedniej i napędowej |
| Europa | Ford Trucks, karta F-MAX z lipca 2026 r. | Tył: 315/60, 315/70, 295/80 lub 315/80 R22.5 zależnie od wersji; 295/60 R22.5 w F-MAX LL |
| Europa | HABAŞ, karty SteelPower 4x2 | 295/80 R22.5 w karcie angielskiej, 315/70 R22.5 w karcie tureckiej; liczba 6 +1 |
| Meksyk | Kenworth Mexicana, karta T680 z 30 sierpnia 2024 r. | 11R24.5, koła 24,5 x 8,25 cala; opcje 22,5 i 24,5 cala |
| Stany Zjednoczone | Żaden z przeczytanych dokumentów ciągników z USA | Niezweryfikowane |
| Kanada | Żaden z przeczytanych dokumentów | Niezweryfikowane |
Nie otwarto katalogu danych żadnego producenta opon, więc masa pojedynczej opony nie jest zweryfikowana dla żadnego z rynków. Dwa teksty urzędowe ustalają limity związane z tym, co opona przenosi. Dyrektywa 96/53/WE dopuszcza w ruchu międzynarodowym 11,5 tony na osi napędowej i 10 ton na pojedynczej osi nienapędowej (załącznik I pkt 3.4 i 3.1). W Stanach Zjednoczonych 23 CFR 658.17(f) stanowi, że „States may not limit tire loads to less than 500 pounds per inch of tire or tread width, except that such limits may not be applied to tires on the steering axle” (stany nie mogą ograniczać obciążeń opon do mniej niż 500 funtów na cal szerokości opony lub bieżnika, przy czym takich limitów nie można stosować do opon na osi kierowanej), a ust. (c) ustala 20 000 funtów na dowolną jedną oś.
Ile paliwa mieszczą zbiorniki
| Rynek | Ciężarówka i dokument | Pojemność |
|---|---|---|
| Europa | Volvo FH16, specyfikacje brytyjskie | „Aluminium or steel tanks in volumes from 150 to 900 litres. Maximum fuel volume is 1510 litres for a 4x2 tractor.” (Zbiorniki aluminiowe lub stalowe o pojemności od 150 do 900 litrów. Maksymalna pojemność paliwa to 1 510 litrów w ciągniku 4x2.) |
| Europa | Scania, strona Super Powertrain | „aluminium D-shaped fuel tanks, ranging from 165 litres to 910 litres” (aluminiowe zbiorniki paliwa w kształcie litery D, od 165 do 910 litrów) |
| Europa | DAF, brytyjskie karty ciągników | XF od 340 do 620 l; XG od 400 do 790 l |
| Europa | MAN TGX | 400 l standardowo w specyfikacji MAN UK z maja 2022 r.; „Intelligent combination tanks for diesel and AdBlue enable a fuel volume of up to 1,270 litres” (inteligentne zbiorniki kombinowane na olej napędowy i AdBlue umożliwiają pojemność paliwa do 1 270 litrów) na stronie D30 |
| Europa | Mercedes-Benz, Actros L 1845 LS 4x2 | Zbiornik główny 850 l |
| Europa | Ford Trucks, karta F-MAX z lipca 2026 r. | 600 l i 450 l; F-MAX L 750 l i 600 l; F-MAX LL 510 l i 410 l. Hiszpańska karta z października 2025 r. wymienia jako standard jeden zbiornik 600 l lub 750 l |
| Europa | BMC PRO L, komunikat na IAA 2026 | „800- and 400-liter aluminum fuel tanks providing a total fuel capacity of 1,200 liters” (aluminiowe zbiorniki paliwa 800- i 400-litrowe o łącznej pojemności 1 200 litrów) |
| Europa | HABAŞ SteelPower 4x2 | 650 l; opcjonalny dodatkowy zbiornik 400 l |
| Ameryka Północna | Peterbilt 579, Body Builder Manual z września 2025 r. | Od 40 do 150 galonów amerykańskich pojemności użytkowej, od 46 do 163 całkowitej, na zbiornik |
| Ameryka Północna | Volvo VNL, Body Builder Instructions z września 2025 r. | Od 50 do 150 galonów amerykańskich, od 190 do 570 l, na zbiornik; „driver, passenger or dual tank options” (warianty ze zbiornikiem po stronie kierowcy, po stronie pasażera lub podwójnym) |
| Ameryka Północna | International LT, karty danych ze stycznia 2026 r. | Od 70 do 140 galonów przy zbiornikach podwójnych; od 70 do 120 galonów przy pojedynczym, podane jako podwójne na stronie LT |
| Ameryka Północna | Kenworth T680, meksykańska karta z 30 sierpnia 2024 r. | 378 l standardowo; opcje od 212 do 568 l. Żaden z przeczytanych dokumentów z USA nie podaje pojemności |
| Ameryka Północna | Freightliner Cascadia | Niezweryfikowane: w przeczytanych dokumentach brak pojemności |
Ile waży olej napędowy
Dyrektywa 98/70/WE odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych ustala limity dla paliwa wprowadzanego do obrotu. Załącznik II tekstu przyjętego 13 października 1998 r. podaje dla gęstości przy 15 °C maksimum 845 kg na metr sześcienny i nie podaje minimum. To najwyżej 0,845 kg na litr, czyli około 3,20 kg i 7,05 lb na galon amerykański liczący 3,785 litra, według naszych obliczeń. To górna granica, a nie masa konkretnego paliwa. Załącznik IV tego samego tekstu, wymagany przez art. 4 najpóźniej od 1 stycznia 2005 r., nie podaje żadnej wartości gęstości. Nie otwarto późniejszego tekstu skonsolidowanego dyrektywy ani żadnego oficjalnego tekstu z USA podającego gęstość. Ile pali ciężarówka, omawia artykuł zużycie paliwa ciężarówek w danych oficjalnych.
Ile kół i osi
Pierwsza liczba kodu takiego jak 6x4 oznacza pozycje kół, a druga napędzane, jak wyjaśnia artykuł układy osi ciężarówek. Brytyjskie karty DAF wymieniają ciągniki jako FT 4x2, FTS 6x2, FTT 6x4 i FTM 8x4. Karty danych Volvo FH wymieniają ciągniki jako 4x2, 6x2, 6x4 i 8x4, a dla podwozi samochodów ciężarowych jednoczłonowych dodają 8x2 i 10x4. W Ameryce Północnej Volvo rysuje VNL, a International wymienia LT jako 4x2, 6x2 i 6x4; przeczytane dokumenty Peterbilta i Kenwortha nie podają listy układów kół dla ciągnika z silnikiem wysokoprężnym, a Freightliner wymienia pojedyncze i podwójne (tandem) osie tylne. HABAŞ podaje liczbę opon swojego SteelPower 4x2 jako „6 +1”. Jak koła zespołu pięcioosiowego sumują się do 18, wyjaśnia artykuł Ciągnik siodłowy i naczepa.
Jaką trwałość deklaruje się dla silnika
Poniższe wartości to deklarowane trwałości silników znalezione w przeczytanych dokumentach ciężarówek. Komunikat Mercedes-Benz z 14 marca 2012 r. mówi, w naszym tłumaczeniu, że jego wartość B10 oznacza, iż co najmniej 90% silników osiąga ten przebieg bez potrzeby remontu kapitalnego, a broszura Peterbilta z 2021 r. ujmuje swoją wartość słowami „Up to one million miles without a major overhaul” (do 1 miliona mil bez remontu kapitalnego). Żaden z tych dokumentów nie mówi, jak wartość jest obliczana ani co oznacza B50.
| Silnik | W brzmieniu dokumentu | Dokument |
|---|---|---|
| International S13, 12,74 l | „B10 Design life 1,200,000 mi (1,931,000 km)” (trwałość projektowa B10: 1 200 000 mil, 1 931 000 km) | International, broszura LT z czerwca 2025 r. |
| Cummins X15, w LT | „B10 Design Life 1,000,000 mi (1,609,000 km)” (trwałość projektowa B10: 1 000 000 mil, 1 609 000 km) | International, broszura LT z czerwca 2025 r. |
| PACCAR MX-13, 12,9 l, i MX-11, 10,8 l | „B10 Design Life – 1.0 M miles” (trwałość projektowa B10: 1,0 miliona mil) | Peterbilt, broszura Modelu 579 z 2021 r. |
| International A26, 12,4 l, wcześniejszy silnik LT | „B10 design life standard” (standardowa trwałość projektowa B10) dla „1.2 million miles” (1,2 miliona mil) | International, komunikat z 27 lutego 2017 r. |
| Volvo D13TC | „The fixed geometry turbo is designed to meet the 1.2 million mile B50 life of the engine” (turbosprężarka o stałej geometrii została zaprojektowana tak, by spełniać trwałość B50 silnika wynoszącą 1,2 miliona mil) | Volvo Trucks USA, strona D13TC |
| FPT XCursor 13 | „High reliability and lifetime of up to 1,600,000 km” (wysoka niezawodność i trwałość do 1 600 000 km) | FPT Industrial, strona XCURSOR 13 |
| Iveco xCursor 13, w gamie Way z 2023 r. | „the durability standard is now up to 1.6 million kilometres, 33% greater than its predecessor” (norma trwałości wynosi teraz do 1,6 miliona kilometrów, o 33% więcej niż u poprzednika) | Iveco, komunikat z 15 listopada 2023 r. |
| Mercedes-Benz OM 470 i OM 471 | „valore B10 di 1,2 milioni di chilometri” (wartość B10 1,2 miliona kilometrów, nasze tłumaczenie) | Mercedes-Benz, komunikat po włosku z 14 marca 2012 r. |
Własny biuletyn Cumminsa dotyczący X15, 5410582, nie podaje deklarowanej trwałości. Podaje gwarancję, czyli inną liczbę: zakres podstawowy „good for 2 years/250,000 miles (402,336 km)” (ważny przez 2 lata/250 000 mil, 402 336 km) i plany rozszerzone „for up to 7 years or up to 600,000 miles (965,606 km)” (na okres do 7 lat lub do 600 000 mil, 965 606 km). Strona Extended OPTIMUM Detroita podaje dla silników DD13, DD15 i DD16 opcje ochrony od 6 miesięcy do 3 lat i od 50 000 do 375 000 mil (od 80 500 do 603 750 km), bez deklarowanej trwałości.
Jak szybko może jechać
Urządzenie ograniczenia prędkości i ograniczenie prędkości na drodze to odrębne przepisy. Dyrektywa 92/6/EWG stwierdza w motywach, że „nie wpływa na prerogatywy Państw Członkowskich w odniesieniu do przepisów ograniczających prędkości w ruchu drogowym”. Ograniczenia krajowe w całej Europie zebrano w artykule ograniczenia prędkości ciężarówek i autobusów w Europie.
| Jurysdykcja | Przepis | Źródło |
|---|---|---|
| Unia Europejska | Pojazdy kategorii N2 i N3 mogą być użytkowane na drogach tylko z urządzeniem ograniczenia prędkości ustawionym w taki sposób, „aby ich prędkość nie mogła przekroczyć 90 kilometrów na godzinę”. Państwo członkowskie może wymagać niższego ustawienia w rejestrowanych przez siebie pojazdach przewożących wyłącznie towary niebezpieczne | Dyrektywa 92/6/EWG, art. 3, zastąpiony dyrektywą 2002/85/WE |
| Niemcy | 80 km/h na autostradach i na drogach dla pojazdów samochodowych o rozdzielonych jezdniach, dla pojazdów silnikowych powyżej 3,5 t i ciągników z przyczepą. 60 km/h poza obszarem zabudowanym dla pojazdów silnikowych powyżej 7,5 t i pojazdów silnikowych z przyczepą, z wyjątkiem samochodów osobowych, ciężarowych i kempingowych do 3,5 t. 50 km/h na obszarze zabudowanym | StVO, § 18 ust. 5 i § 3 ust. 3 |
| Stany Zjednoczone, przepisy federalne | FMCSA i NHTSA wycofały projekt z 2016 r. nakazujący montaż urządzenia ograniczającego prędkość w ciężkich pojazdach powyżej 26 000 funtów, a FMCSA swoje zawiadomienie z 2022 r., w dokumencie opublikowanym 24 lipca 2025 r. | Federal Register 2025-13928 |
| Stany Zjednoczone, Teksas | Niezweryfikowane | Nie przeczytano żadnego tekstu stanowego |
| Stany Zjednoczone, Kalifornia | Niezweryfikowane | Nie przeczytano żadnego tekstu stanowego |
Krótkie odpowiedzi
- Ile biegów ma tir?
- W dokumentach producentów przeczytanych na potrzeby tej strony ciągniki siodłowe do transportu dalekobieżnego w Europie mają 12, 14 lub 16 biegów do jazdy do przodu: 12 Volvo FH, DAF XF i XG, Renault Trucks T oraz Iveco S-Way, 14 Opticruise Scanii i TipMatic 14 MAN-a, a 16 G 280-16 Mercedes-Benz i Ecotorq 16S Ford Trucks. Scania wymienia też skrzynie 8- i 12-biegowe. W Ameryce Północnej Freightliner Cascadia, Kenworth T680 i Volvo VNL mają 12-biegowe skrzynie zautomatyzowane, a International LT 14-biegową T14. Listy dla Peterbilta 579 i LT obejmują od 10 do 18 biegów w skrzyniach zautomatyzowanych i od 9 do 18 w manualnych.
- Ile koni mechanicznych ma tir?
- W przeczytanych tu danych północnoamerykańskich od 320 hp i 1 000 lb-ft (Cummins L9N w Peterbilcie 579) do 605 hp i 2 050 lb-ft (Cummins X15 w Peterbilcie 579). W Europie od 206 kW, czyli 280 KM, i 1 350 Nm (Scania R) do 574 kW, czyli 780 KM, i 3 800 Nm (Volvo FH16). Listy europejskie mogą obejmować silniki gazowe i silniki do podwozi samochodów ciężarowych jednoczłonowych.
- Jak duże są opony tira?
- Przeczytane tu europejskie dokumenty ciągników podają rozmiary 22,5-calowe od 295/60 R22.5 (Ford Trucks F-MAX LL) do 315/80 R22.5 (Volvo FH16, DAF XF FTM 8x4), z 315/70 R22.5 w DAF XF i XG 4x2 oraz w Mercedes-Benz Actros L 1845 LS. W Ameryce Północnej karta T680 Kenworth Mexicana podaje 11R24.5, z opcjami 22,5 i 24,5 cala. Żaden z przeczytanych dokumentów ciągników z USA nie podaje rozmiaru, a żaden z dokumentów nie podaje masy opony.
- Ile paliwa mieszczą zbiorniki tira?
- Na jeden zbiornik podręcznik Peterbilta do Modelu 579 wymienia od 40 do 150 galonów amerykańskich pojemności użytkowej, a instrukcje Volvo do VNL od 50 do 150 galonów (od 190 do 570 litrów), w wariantach ze zbiornikiem po stronie kierowcy, po stronie pasażera lub podwójnym. Karty danych International LT podają od 70 do 140 galonów przy zbiornikach podwójnych. W Europie Volvo podaje od 150 do 900 litrów na zbiornik i maksymalnie 1 510 litrów w ciągniku 4x2.
- Ile waży olej napędowy?
- Jedyna oficjalna wartość przeczytana na potrzeby tej strony to górna granica: załącznik II do dyrektywy UE 98/70/WE, w brzmieniu przyjętym w 1998 r., ustala maksymalną gęstość 845 kg na metr sześcienny przy 15 °C. To najwyżej 0,845 kg na litr, czyli według naszych obliczeń około 7,05 lb na galon amerykański. Nie przeczytano żadnego oficjalnego tekstu z USA podającego tę wartość.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- Council Directive 96/53/EC laying down the maximum authorised dimensions and weights — consolidated text of 14 August 2019, Annex I, points 1.1, 2.2.2 and 3 — EUR-Lex, European Union
- Council Directive 92/6/EEC of 10 February 1992 on the installation and use of speed limitation devices — recitals — EUR-Lex, European Union, 10 Feb 1992
- Directive 2002/85/EC of 5 November 2002 amending Council Directive 92/6/EEC — Article 1, replacing Articles 1 to 5 — EUR-Lex, European Union, 5 Nov 2002
- Directive 98/70/EC of 13 October 1998 relating to the quality of petrol and diesel fuels — text as adopted, Annex II (table read in the Polish-language version; the English HTML omits the tables) — EUR-Lex, European Union, 13 Oct 1998
- Straßenverkehrs-Ordnung (StVO), § 3 Geschwindigkeit (speed) — Bundesministerium der Justiz, gesetze-im-internet.de
- Straßenverkehrs-Ordnung (StVO), § 18 Autobahnen und Kraftfahrstraßen (motorways and motor roads) — Bundesministerium der Justiz, gesetze-im-internet.de
- 23 CFR 658.17, Weight — Code of Federal Regulations, edition of 1 April 2024 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
- 23 CFR 658.13, Length — Code of Federal Regulations, edition of 1 April 2024 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
- Federal Motor Vehicle Safety Standards; Federal Motor Carrier Safety Regulations; Parts and Accessories Necessary for Safe Operation; Speed Limiting Devices; Withdrawal, document 2025-13928 — abstract — Federal Register, National Archives, 24 Jul 2025
- 49 CFR 565.15, Content requirements, Table II Gross Vehicle Weight Rating Classes — Code of Federal Regulations, edition of 1 October 2025 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
- Volvo FH specifications — Volvo Trucks UK
- Volvo FH16 specifications: engines, I-Shift, tanks and data sheets — Volvo Trucks UK
- R-series specifications: engines and gearboxes — Scania
- The Scania V8 Range, brochure, Edition 2025.02: kW of the 16-litre engines — Scania
- Moteurs Euro 6 NTG, engine data sheets dated 19/10/2020: kW of the 9-litre engines — Scania
- Super Powertrain page: D-shaped fuel tanks — Scania
- Specification sheets, New Generation DAF: XF and XG tractors (issue 202545A) — DAF Trucks Ltd
- PACCAR MX-11 engines, infosheet, MY2025 — DAF Components
- PACCAR MX-13 engines, infosheet, MY2025 — DAF Components
- MAN TGX, specifications: power steps of the D15, D26, D30 and D38 — MAN Truck & Bus
- The MAN TGX, brochure D111.3697/EN, September 2026 — MAN Truck & Bus
- MAN D30 PowerLion driveline: torque range and combination tanks — MAN Truck & Bus
- TGX tractor, chassis specification, May 2022 — MAN Truck & Bus UK
- TGX D38 6x4 tractor, chassis specification, May 2022 — MAN Truck & Bus UK
- Renault Trucks T and T High brochure, May 2023 — Renault Trucks
- IVECO S-Way eBrochure, H2331001MASTER, February 2024 — IVECO
- New IVECO Way Range is born and built around you, 15 November 2023 — Iveco S.p.A., 15 Nov 2023
- XCURSOR 13, on-road truck engine — FPT Industrial
- Actros L: technical data and model overview — Mercedes-Benz Trucks
- Mercedes-Benz Powerliner: engine, transmission and axle generation — Mercedes-Benz Trucks
- Technical data, Actros L 1845 LS 4x2 (BM 96340312) — Mercedes-Benz
- Nuovo motore OM 470 Mercedes Benz (press release in Italian, Stuttgart, 14 March 2012) — Mercedes-Benz Italia media site, 14 Mar 2012
- F-MAX series, Technical Features, July 2026 — Ford Trucks
- F-MAX, fichas técnicas, October 2025 — Ford Trucks España
- BMC launches the new 560-hp PRO L 1856 at IAA Transportation 2026 (press release) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- SteelPower 4x2, Technical Specifications (English data sheet, no printed date, PDF created September 2024) — HABAŞ
- SteelPower 4x2, Technical Datasheet (Turkish data sheet, no printed date, PDF created November 2025) — HABAŞ
- Freightliner Cascadia specifications — Freightliner Trucks
- Freightliner unveils Fifth Generation Cascadia, 15 October 2024 — Daimler Truck North America, 15 Oct 2024
- T680, product page (Internet Archive capture of 3 May 2026) — Kenworth Truck Company, via the Internet Archive
- Ficha T680 - 2024, MODELO T680 Next Gen (spec sheet, REV. 08/30/2024) — Kenworth Mexicana (PACCAR México)
- Model 579, product page — Peterbilt Motors Company
- Model 579 brochure, A New Era of Class (2021): MX-13 and MX-11 technical specifications — Peterbilt Motors Company
- Heavy Duty Body Builder Manual, Models 589, 579 and 567 (Revision D, September 2025): Table 3-26, Fuel Tank Data — Peterbilt Motors Company
- The Volvo VNL, product page — Volvo Trucks USA
- Volvo D13TC Engine, engine page — Volvo Trucks USA
- Body Builder Instructions VN (4), Section 0, General Guidelines and Certification (September 2025): fuel tanks and axle configurations — Volvo Trucks North America
- Body Builder Instructions VN (4), Section 4, I-Shift Transmission (November 2025): gear ratios — Volvo Trucks North America
- LT Series, product page — International Motors
- LT Series Day Cab spec card (TAD16010, January 2026) — International Motors
- LT Series Sleeper spec card (TAD16011, January 2026) — International Motors
- LT Series Truck product brochure 2024–25 (TAD16013, June 2025): S13 and Cummins X15 tables — International Motors
- International Truck Launches 12.4L A26 Engine, 27 February 2017 — International Truck (Navistar), 27 Feb 2017
- 2020 X15 Efficiency Series for truck applications, bulletin 5410582, Rev. 11/24 — Cummins Inc.
- Detroit Extended OPTIMUM: OEM Backed Extended Coverage — Detroit Diesel Corporation