TruckBusWorld

Rakamlarla bir tır: vites, güç, lastik, yakıt deposu, motor ömrü ve hız

Üretici belgeleri ve resmî metinlerden rakamlarla uzun yol tırı: vites, güç, tork, lastik ölçüleri, yakıt depoları, motorin yoğunluğu, dingiller, motor ömrü ve hız; Avrupa ve Kuzey Amerika.

Yayın tarihi · Son güncelleme

IAA Transportation 2024'te bir sergi standında, iki dingilli, dorsesiz kırmızı DAF XG 430 çekici; önden ve sol yandan görünümde kabin, o taraftaki iki tekerlek ve çıplak arka şasi görülüyor
MarcelX42 — CC BY-SA 4.0 (kırpıldı)

Üreticilerin yayımladığı belgeler, Avrupa’da bir uzun yol çekicisini 8 ila 16 ileri vites, 206 ila 574 kW ve 1.350 ila 3.800 Nm, 295/60 ile 315/80 arası 22,5 inçlik lastikler ve her biri 150 ila 910 litrelik yakıt depolarıyla gösterir. Kuzey Amerika belgeleri bir Class 8 çekiciyi 9 ila 18 vites, 320 ila 605 hp ve 1.000 ila 2.050 lb-ft, her biri 40 ila 150 ABD galonluk depolarla gösterir. AB’de bir hız sınırlama cihazı, N2 ve N3 kategorisindeki yük araçlarını 90 km/sa ile sınırlar. Beyan edilen motor ömründe Kuzey Amerika belgeleri 1,0 ila 1,2 milyon millik bir B10 ve 1,2 milyon millik bir B50 değeri verir; Avrupa’da Iveco ve FPT XCursor 13 için 1,6 milyon km’ye kadar, 2012 tarihli bir Mercedes-Benz bülteni ise OM 470 ve OM 471 için 1,2 milyon km’lik bir B10 değeri verir.

5 Kasım 2026 itibarıyla durum. Anılan AB, Alman ve ABD hukuk metinleri, Ekim 2026 başında okunan 96/53/AT sayılı Direktif ve 49 CFR 565.15 dışında, o gün okundu. Üretici rakamları, bu sitenin model sayfalarının dayandığı, Eylül ile Kasım 2026 başı arasında açılan belgelerden gelir.

Bir bakışta uzun yol tırı

Rakamlarla bir uzun yol tırı. Aralık, adı geçen belgelerde basılı en düşük rakamdan en yükseğine uzanır; hiçbiri ortalama değildir. Class 8, 49 CFR 565.15’te 33.001 lb ve üzeridir. Doğrulanmadı, rakamı içeren hiçbir birincil kaynağın açılmadığı anlamına gelir.
SoruAvrupa: çekicilerKuzey Amerika: Class 8 çekiciler
İleri vites8 ila 16: Scania’nın 8 vitesli range’li şanzımanı; Mercedes-Benz ve Ford Trucks 16 vites9 ila 18: Peterbilt ve International’ın listelediği Eaton Fuller ve Fuller manuel şanzımanlar
Motor gücü206 ila 574 kW: Scania R, 280 hp; Volvo FH16, 780 hp320 ila 605 hp: Cummins L9N; Cummins X15
Tork1.350 ila 3.800 Nm: Scania R; Volvo FH161.000 ila 2.050 lb-ft: Cummins L9N; Cummins X15
Lastik ölçüsü295/60 R22.5 ila 315/80 R22.5: Ford Trucks; Volvo ve DAFMeksika: 11R24.5, Kenworth Mexicana. ABD: doğrulanmadı
Bir lastiğin ağırlığıDoğrulanmadıDoğrulanmadı
Yakıt depolarıDepo başına 150 ila 910 litre: Volvo; Scania. 4x2 çekicide toplamda 1.510 litreye kadar: VolvoDepo başına kullanılabilir 40 ila 150 ABD galonu: Peterbilt
Motorinin ağırlığı15 °C’de metreküp başına en çok 845 kg: 1998’de kabul edilen haliyle 98/70/AT sayılı DirektifDoğrulanmadı
Dingil düzenleriDAF ve Volvo’nun çekici föylerinde 4x2, 6x2, 6x4 ve 8x44x2, 6x2 ve 6x4: Volvo VNL; International LT
Beyan edilen motor ömrü1,6 milyon km’ye kadar: Iveco ve FPT, XCursor 13. 1,2 milyon km’lik B10: Mercedes-Benz, 2012 tarihli bülten1,0 ila 1,2 milyon millik B10: PACCAR motorları için Peterbilt; International
Hız sınırlayıcı90 km/sa: 2002’de değiştirilen haliyle 92/6/AET sayılı DirektifFederal öneri, 24 Temmuz 2025’te yayımlanan bir belgeyle geri çekildi: FMCSA ve NHTSA
Azami yüklü ağırlık40 ton; intermodal yükle 42 veya 44 ton: 96/53/AT sayılı DirektifInterstate System’de 80.000 lb: 23 CFR 658.17
Çekici ve yarı römork uzunluğu16,50 m: 96/53/AT sayılı DirektifNational Network’te bir eyalet genel uzunluk sınırı koyamaz: 23 CFR 658.13

Ağırlıklar ve uzunluklar kamyon ağırlıkları ve yarı römork ölçüleri sayfalarında anlatılır. Adın kendisi tır, çekici ve dorse nedir sayfasında ele alınır.

Kaç vites var

Bu sayıların ardındaki şanzıman aileleri kamyon şanzıman türleri sayfasında anlatılır. Tüm sayılar, her üreticinin bastığı haliyle ileri vitestir.

Her üreticinin uzun yol çekicisi için listelediği şanzımanlardaki ileri vites sayısı.
PazarKamyonÜreticinin verdiği adla şanzımanİleri vites
AvrupaVolvo FH, FH16I-Shift otomatikleştirilmiş12
AvrupaDAF XF, XGTraXon otomatikleştirilmiş12
AvrupaRenault Trucks TOptidriver otomatikleştirilmiş12
AvrupaIveco S-WayZF TraXon Gen2 otomatikleştirilmiş12
AvrupaScania ROpticruise G25, G33 ve G38; range-splitter’lı; range’li14; 12 ve 12+2; 8 ve 8+1
AvrupaMAN TGXTipMatic 14, D30 ile yalnız 4x2 yarı römork çekicilerinde; TipMatic 1214; 12
AvrupaMercedes-Benz Actros LPowerliner G 211-12, G 230-12, G 291-12 ve G 340-12; G 280-1612; 16
AvrupaFord Trucks F-MAXEcotorq 16S 2600 OD otomatikleştirilmiş16
Kuzey AmerikaFreightliner CascadiaDetroit DT12, standart; Eaton Cummins Endurant, opsiyonel12
Kuzey AmerikaKenworth T680PACCAR TX-12, ABD’de standart; TX-18 ve TX-18 PRO, opsiyonel12; 18
Kuzey AmerikaPeterbilt 579PACCAR TX-12 ve Endurant HD; PACCAR TX-18 ve Endurant XD; Eaton UltraShift Plus otomatikleştirilmiş; Eaton FR/RT manuel12; 18; 10, 11, 13 veya 18; 9, 10, 11, 13, 15 veya 18
Kuzey AmerikaVolvo VNLI-Shift otomatikleştirilmiş12
Kuzey AmerikaInternational LTT14 otomatikleştirilmiş, 2 sürünme vitesi dahil; Endurant otomatikleştirilmiş; Eaton Fuller UltraShift PLUS ve Advantage otomatikleştirilmiş; Fuller manuel14; 11, 12 veya 18; 13 veya 18, ve 10; LT sayfasında 9 ila 18, teknik föylerde 10 ila 18

Ne kadar güç ve tork

Avrupalı üreticilerin belgeleri kW ve Nm, çoğu kez yanında hp verir; burada okunan Kuzey Amerikalı kamyon üreticilerinin belgeleri hp ve lb-ft verir. Her birimin ne anlama geldiğini kW, hp ve Nm: bir kamyonun güç verileri nasıl okunur sayfası açıklar. Aşağıdaki Avrupa satırları her kaydın tüm motor listesini kapsar; bu liste gazlı motorları ve rijit kamyon şasilerine yönelik motorları içerebilir. Kuzey Amerika satırları motoru adıyla verir. Diğer sütunun birimleriyle, bizim hesabımıza göre 605 hp yaklaşık 451 kW, 2.050 lb-ft yaklaşık 2.779 Nm’dir (605 × 0,7457 ve 2.050 × 1,3558).

Üreticinin birimleriyle motor gücü ve azami tork: Avrupa.
KamyonGüçAzami tork
Volvo FH309 ila 397 kW2.100 ila 2.800 Nm
Volvo FH16441 ila 574 kW; 600 ila 780 hp3.000 ila 3.800 Nm
DAF XF270 ila 390 kW1.950 ila 2.700 Nm
DAF XG315 ila 390 kW2.300 ila 2.700 Nm
Scania R206 ila 566 kW; 280 ila 770 hp1.350 ila 3.700 Nm
MAN TGX243 ila 471 kW2.100 ila 3.000 Nm, D30 ve D38’de
Renault Trucks T285 ila 390 kW1.800 ila 2.700 Nm
Iveco S-Way251 ila 426 kW1.400 ila 2.800 Nm
Mercedes-Benz Actros L265 ila 460 kW1.800 ila 3.000 Nm
Ford Trucks F-MAX375 kW2.600 Nm
Üreticinin birimleriyle motor gücü ve azami tork: Kuzey Amerika.
KamyonMotorGüçAzami tork
Freightliner CascadiaDetroit Gen 5 DD13370 ila 525 hp1.250 ila 1.850 lb-ft
Freightliner CascadiaDetroit Gen 6 DD15, Ocak 2027’den itibaren mevcut olarak işaretli425 ila 505 hp1.650 ila 1.900 lb-ft
Freightliner CascadiaCummins X15 ve X15N, 15 Ekim 2024 tarihli bültende400 ila 605 hp1.450 ila 2.050 lb-ft
Kenworth T680, Peterbilt 579PACCAR MX-11355 ila 445 hp1.250 ila 1.700 lb-ft
Kenworth T680, Peterbilt 579PACCAR MX-13405 ila 510 hp1.550 ila 1.850 lb-ft
Peterbilt 579Cummins X15605 hp’ye kadar2.050 lb-ft’e kadar
Peterbilt 579Cummins L9N; ISX12N; X15N320 hp; 400 hp’ye kadar; 500 hp’ye kadar1.000 lb-ft; 1.450 lb-ft’e kadar; 1.850 lb-ft’e kadar
Volvo VNLVolvo D13 Turbo Compound405 ila 500 hpVNL sayfasında 1.650 ila 1.950 lb-ft; D13TC sayfasında 1.750 ila 1.950 lb-ft
International LTInternational S13400 ila 515 hp1.450 ila 1.850 lb-ft
International LTCummins X15400 ila 565 hp1.450 ila 2.050 lb-ft

Lastikler ne kadar büyük

Aşağıdaki Avrupa ölçülerinin tümü 22.5 jant çapı kodunu taşır. İlk sayı milimetre cinsinden nominal kesit genişliğidir; kodun geri kalanını kamyon lastiğindeki yazılar açıklar.

Üreticinin belgesinde basıldığı haliyle lastik ölçüleri. Pazar başına bir satır.
PazarÜretici ve belgeÖlçü
AvrupaMercedes-Benz, Actros L 1845 LS 4x2 veri föyüİki dingilde de 315/70 R 22.5, jantlar 9.00 x 22.5
AvrupaDAF, Birleşik Krallık teknik föyleriTahrikli dingilde XF ve XG FT 4x2’de 315/70R22.5; XF FTM 8x4’te 315/80R22.5
AvrupaVolvo Trucks UK, FH16 veri föyleriÖn ve tahrikli dingillerde 315/80R22.5
AvrupaFord Trucks, Temmuz 2026 tarihli F-MAX föyüArkada versiyona göre 315/60, 315/70, 295/80 veya 315/80 R22.5; F-MAX LL’de 295/60 R22.5
AvrupaHABAŞ, SteelPower 4x2 föyleriİngilizce föyde 295/80 R22.5, Türkçe föyde 315/70 R22.5; adet 6 +1
MeksikaKenworth Mexicana, 30 Ağustos 2024 tarihli T680 föyü11R24.5, jantlar 24,5 x 8,25 inç; 22,5 ve 24,5 inçlik seçenekler
ABDOkunan ABD çekici belgelerinin hiçbiriDoğrulanmadı
KanadaOkunan belgelerin hiçbiriDoğrulanmadı

Hiçbir lastik üreticisinin veri kitabı açılmadı, dolayısıyla tek bir lastiğin ağırlığı iki pazar için de doğrulanmadı. İki resmî metin, bir lastiğin taşıdığı yükle ilgili sınırlar koyar. 96/53/AT sayılı Direktif, uluslararası trafikte tahrikli dingilde 11,5 tona, tahriksiz tekil dingilde 10 tona izin verir (Ek I, 3.4 ve 3.1 numaralı noktalar). ABD’de 23 CFR 658.17(f), “States may not limit tire loads to less than 500 pounds per inch of tire or tread width, except that such limits may not be applied to tires on the steering axle” (eyaletler lastik yüklerini lastik veya sırt genişliğinin inç başına 500 libreden aza sınırlayamaz; ancak bu sınırlar direksiyon dingilindeki lastiklere uygulanamaz) der; (c) paragrafı ise herhangi bir dingil için 20.000 libre koyar.

Depolar ne kadar yakıt alır

Her üreticinin bastığı haliyle yakıt deposu hacimleri. İki deponun toplamı yalnız üreticinin bastığı yerde yer alır.
PazarKamyon ve belgeHacim
AvrupaVolvo FH16, Birleşik Krallık özellikleri“Aluminium or steel tanks in volumes from 150 to 900 litres. Maximum fuel volume is 1510 litres for a 4x2 tractor.” (150 ila 900 litre hacimlerde alüminyum veya çelik depolar. 4x2 çekicide azami yakıt hacmi 1.510 litredir.)
AvrupaScania, Super Powertrain sayfası“aluminium D-shaped fuel tanks, ranging from 165 litres to 910 litres” (165 litreden 910 litreye kadar alüminyum D biçimli yakıt depoları)
AvrupaDAF, çekiciler için Birleşik Krallık föyleriXF 340 ila 620 l; XG 400 ila 790 l
AvrupaMAN TGXMAN UK’nin Mayıs 2022 tarihli özelliklerinde standart 400 l; D30 sayfasında “Intelligent combination tanks for diesel and AdBlue enable a fuel volume of up to 1,270 litres” (dizel ve AdBlue için akıllı kombinasyon depoları 1.270 litreye kadar yakıt hacmi sağlar)
AvrupaMercedes-Benz, Actros L 1845 LS 4x2Ana depo 850 l
AvrupaFord Trucks, Temmuz 2026 tarihli F-MAX föyü600 l ve 450 l; F-MAX L 750 l ve 600 l; F-MAX LL 510 l ve 410 l. Ekim 2025 tarihli İspanyolca föy standart olarak tek bir 600 l veya 750 l depo listeler
AvrupaBMC PRO L, IAA 2026 bülteni“800- and 400-liter aluminum fuel tanks providing a total fuel capacity of 1,200 liters” (toplam 1.200 litre yakıt kapasitesi sağlayan 800 ve 400 litrelik alüminyum yakıt depoları)
AvrupaHABAŞ SteelPower 4x2650 l; opsiyonel ek 400 l depo
Kuzey AmerikaPeterbilt 579, Eylül 2025 tarihli Body Builder ManualDepo başına kullanılabilir 40 ila 150, toplam 46 ila 163 ABD galonu
Kuzey AmerikaVolvo VNL, Eylül 2025 tarihli Body Builder InstructionsDepo başına 50 ila 150 ABD galonu, 190 ila 570 l; “driver, passenger or dual tank options” (sürücü tarafı, yolcu tarafı veya çift depo seçenekleri)
Kuzey AmerikaInternational LT, Ocak 2026 tarihli teknik föylerÇift depoda 70 ila 140 galon; tek depoda 70 ila 120 galon, LT sayfasında çift olarak basılı
Kuzey AmerikaKenworth T680, 30 Ağustos 2024 tarihli Meksika föyüStandart 378 l; 212 ila 568 l seçenekler. Okunan hiçbir ABD belgesi hacim vermez
Kuzey AmerikaFreightliner CascadiaDoğrulanmadı: okunan belgelerde hacim yok

Motorin ne kadar ağırdır

Benzin ve dizel yakıtların kalitesine ilişkin 98/70/AT sayılı Direktif, piyasaya sürülen yakıt için sınırlar koyar. 13 Ekim 1998’de kabul edilen metnin Ek II’si, 15 °C’deki yoğunluk için metreküp başına en çok 845 kg verir, alt sınır vermez. Bu, litre başına en çok 0,845 kg, ya da bizim hesabımıza göre 3,785 litrelik ABD galonu başına yaklaşık 3,20 kg ve 7,05 lb eder. Bu bir üst sınırdır, belirli bir yakıtın ağırlığı değildir. Aynı metnin, Madde 4’ün en geç 1 Ocak 2005’ten itibaren öngördüğü Ek IV’ü yoğunluk için rakam vermez. Direktifin sonraki konsolide metni açılmadı; yoğunluk rakamı içeren herhangi bir ABD resmî metni de açılmadı. Bir kamyonun ne kadar yaktığı resmî verilerde kamyon yakıt tüketimi sayfasında ele alınır.

Kaç tekerlek ve dingil var

6x4 gibi bir kodun ilk rakamı tekerlek konumlarını, ikincisi tahrikli olanları sayar; bunu dingil düzenleri açıklar. DAF’ın Birleşik Krallık föyleri çekicileri FT 4x2, FTS 6x2, FTT 6x4 ve FTM 8x4 olarak listeler. Volvo’nun FH veri föyleri çekicileri 4x2, 6x2, 6x4 ve 8x4 olarak listeler, rijit kamyon şasileri için 8x2 ve 10x4 ekler. Kuzey Amerika’da Volvo VNL’yi 4x2, 6x2 ve 6x4 olarak çizer, International da LT’yi aynı düzenlerle listeler; okunan Peterbilt ve Kenworth belgeleri dizel çekici için tekerlek formülü listesi vermez, Freightliner ise tekli ve tandem arka dingillerden söz eder. HABAŞ, SteelPower 4x2’sinin lastik sayısını “6 +1” olarak basar. Beş dingilli bir katarın tekerleklerinin nasıl 18 ettiği tır, çekici ve dorse nedir sayfasındadır.

Bir motorun ne kadar dayanacağı için verilen değerler

Aşağıdaki rakamlar, okunan kamyon belgelerinde bulunan beyan edilen motor ömürleridir. Mercedes-Benz’in 14 Mart 2012 tarihli bülteni, bizim çevirimizle, B10 değerinin motorların en az %90’ının genel revizyona ihtiyaç duymadan o mesafeye ulaştığı anlamına geldiğini söyler; Peterbilt’in 2021 tarihli broşürü de kendi değerini “Up to one million miles without a major overhaul” (büyük revizyon olmadan 1 milyon mile kadar) diye ifade eder. Bu belgelerin hiçbiri rakamın nasıl hesaplandığını ya da B50’nin ne anlama geldiğini söylemez.

Her belgenin bastığı haliyle beyan edilen motor ömrü; önce Kuzey Amerika belgeleri.
MotorBasıldığı haliyleBelge
International S13, 12,74 l“B10 Design life 1,200,000 mi (1,931,000 km)” (B10 tasarım ömrü 1.200.000 mil, 1.931.000 km)International, Haziran 2025 tarihli LT broşürü
Cummins X15, LT’de“B10 Design Life 1,000,000 mi (1,609,000 km)” (B10 tasarım ömrü 1.000.000 mil, 1.609.000 km)International, Haziran 2025 tarihli LT broşürü
PACCAR MX-13, 12,9 l, ve MX-11, 10,8 l“B10 Design Life – 1.0 M miles” (B10 tasarım ömrü: 1,0 milyon mil)Peterbilt, 2021 tarihli Model 579 broşürü
International A26, 12,4 l, daha önceki bir LT motoru“1.2 million miles” (1,2 milyon mil) için “B10 design life standard” (standart B10 tasarım ömrü)International, 27 Şubat 2017 tarihli bülten
Volvo D13TC“The fixed geometry turbo is designed to meet the 1.2 million mile B50 life of the engine” (sabit geometrili turbo, motorun 1,2 milyon millik B50 ömrünü karşılayacak şekilde tasarlanmıştır)Volvo Trucks USA, D13TC sayfası
FPT XCursor 13“High reliability and lifetime of up to 1,600,000 km” (yüksek güvenilirlik ve 1.600.000 km’ye kadar ömür)FPT Industrial, XCURSOR 13 sayfası
Iveco xCursor 13, 2023 Way serisinde“the durability standard is now up to 1.6 million kilometres, 33% greater than its predecessor” (dayanıklılık standardı artık 1,6 milyon kilometreye kadardır, öncülünden %33 fazla)Iveco, 15 Kasım 2023 tarihli bülten
Mercedes-Benz OM 470 ve OM 471“valore B10 di 1,2 milioni di chilometri” (1,2 milyon kilometrelik B10 değeri, bizim çevirimiz)Mercedes-Benz, 14 Mart 2012 tarihli İtalyanca bülten

Cummins’in kendi X15 bülteni 5410582 beyan edilen bir ömür vermez. Başka bir sayı olan garantiyi verir: temel kapsam “good for 2 years/250,000 miles (402,336 km)” (2 yıl/250.000 mil, 402.336 km için geçerli), uzatılmış planlar ise “for up to 7 years or up to 600,000 miles (965,606 km)” (7 yıla veya 600.000 mile, 965.606 km’ye kadar). Detroit’in Extended OPTIMUM sayfası DD13, DD15 ve DD16 motorları için 6 ay ile 3 yıl ve 50.000 ile 375.000 mil (80.500 ile 603.750 km) arasında kapsam seçenekleri verir, beyan edilen bir ömür vermez.

Ne kadar hızlı gidebilir

Hız sınırlama cihazı ile yol hız sınırı ayrı kurallardır. 92/6/AET sayılı Direktif, gerekçelerinde “does not affect Member States’ prerogatives as regards speed restriction provisions for traffic” (üye devletlerin trafikte hız kısıtlamasına ilişkin hükümler konusundaki yetkilerini etkilemez) der. Avrupa’daki ulusal sınırlar Avrupa’da kamyon ve otobüs hız sınırları sayfasında toplanmıştır.

Bu sayfa için okunan hız kuralları. Yargı alanı başına bir satır, kaynağıyla.
Yargı alanıKuralKaynak
Avrupa BirliğiN2 ve N3 kategorileri yolda yalnız, “their speed cannot exceed 90 kilometres per hour” (hızları saatte 90 kilometreyi aşamayacak) şekilde ayarlanmış bir hız sınırlama cihazıyla kullanılabilir. Bir üye devlet, tescil ettiği ve yalnız tehlikeli madde taşıyan araçlar için daha düşük bir ayar isteyebilir92/6/AET sayılı Direktif, Madde 3, 2002/85/AT sayılı Direktifle değiştirilen haliyle
Almanya3,5 tonu aşan motorlu araçlar ve römorklu çekiciler için otoyollarda ve ayrı taşıt yollu motorlu taşıt yollarında 80 km/sa. Yerleşim yerleri dışında 7,5 tonu aşan motorlu araçlar ile otomobiller, 3,5 tona kadar kamyonlar ve karavanlar dışındaki römorklu motorlu araçlar için 60 km/sa. Yerleşim yerlerinde 50 km/saStVO, § 18(5) ve § 3(3)
ABD, federalFMCSA ve NHTSA, 26.000 libreyi aşan ağır araçlara hız sınırlama cihazı zorunluluğu getiren 2016 önerisini, FMCSA da 2022 bildirimini, 24 Temmuz 2025’te yayımlanan bir belgeyle geri çektiFederal Register 2025-13928
ABD, TeksasDoğrulanmadıHiçbir eyalet metni okunmadı
ABD, KaliforniyaDoğrulanmadıHiçbir eyalet metni okunmadı

Kısa cevaplar

Bir tırın kaç vitesi vardır?
Bu sayfa için okunan üretici belgelerinde Avrupa'daki uzun yol çekicilerinde 12, 14 veya 16 ileri vites vardır: Volvo FH, DAF XF ve XG, Renault Trucks T ve Iveco S-Way'de 12, Scania Opticruise ve MAN TipMatic 14'te 14, Mercedes-Benz G 280-16 ve Ford Trucks Ecotorq 16S'te 16. Scania ayrıca 8 ve 12 vitesli şanzımanlar da listeler. Kuzey Amerika'da Freightliner Cascadia, Kenworth T680 ve Volvo VNL'de 12 vitesli otomatikleştirilmiş şanzımanlar, International LT'de 14 vitesli T14 vardır. Peterbilt 579 ve LT listeleri otomatikleştirilmiş şanzımanlarda 10 ila 18, manuel şanzımanlarda 9 ila 18 vites arasında değişir.
Bir tır kaç beygir gücündedir?
Burada okunan Kuzey Amerika kayıtlarında 320 hp ve 1.000 lb-ft'ten (Peterbilt 579'da Cummins L9N) 605 hp ve 2.050 lb-ft'e (Peterbilt 579'da Cummins X15) kadar. Avrupa'da 206 kW, 280 hp ve 1.350 Nm'den (Scania R) 574 kW, 780 hp ve 3.800 Nm'ye (Volvo FH16) kadar. Avrupa listeleri gazlı motorları ve rijit kamyon şasilerine yönelik motorları da içerebilir.
Bir tırın lastikleri ne kadar büyüktür?
Burada okunan Avrupa çekici belgeleri 295/60 R22.5'ten (Ford Trucks F-MAX LL) 315/80 R22.5'e (Volvo FH16, DAF XF FTM 8x4) kadar 22,5 inçlik ölçüler verir; DAF XF ve XG 4x2 ile Mercedes-Benz Actros L 1845 LS'te 315/70 R22.5 yer alır. Kuzey Amerika'da Kenworth Mexicana'nın T680 föyü 11R24.5 verir, 22,5 ve 24,5 inçlik seçeneklerle. Okunan ABD çekici belgelerinin hiçbiri bir ölçü vermez; belgelerin hiçbiri de bir lastiğin ağırlığını vermez.
Bir tırın deposu kaç litre, kaç galon yakıt alır?
Depo başına, Peterbilt'in Model 579 el kitabı kullanılabilir 40 ila 150 ABD galonu, Volvo'nun VNL talimatları ise sürücü tarafı, yolcu tarafı veya çift depo seçenekleriyle 50 ila 150 galon (190 ila 570 litre) listeler. International'ın LT teknik föyleri çift depoda 70 ila 140 galon verir. Avrupa'da Volvo depo başına 150 ila 900 litre ve 4x2 çekicide en çok 1.510 litre verir.
Motorin ne kadar ağırdır?
Bu sayfa için okunan tek resmî rakam bir üst sınırdır: AB'nin 98/70/AT sayılı Direktifinin 1998'de kabul edilen Ek II'si, 15 °C'de metreküp başına en çok 845 kg yoğunluk öngörür. Bu, litre başına en çok 0,845 kg ya da bizim hesabımıza göre ABD galonu başına yaklaşık 7,05 lb eder. Rakam içeren bir ABD resmî metni okunmadı.

Bu yazıda geçen modeller

Kaynaklar

  1. Council Directive 96/53/EC laying down the maximum authorised dimensions and weights — consolidated text of 14 August 2019, Annex I, points 1.1, 2.2.2 and 3 — EUR-Lex, European Union
  2. Council Directive 92/6/EEC of 10 February 1992 on the installation and use of speed limitation devices — recitals — EUR-Lex, European Union, 10 Feb 1992
  3. Directive 2002/85/EC of 5 November 2002 amending Council Directive 92/6/EEC — Article 1, replacing Articles 1 to 5 — EUR-Lex, European Union, 5 Nov 2002
  4. Directive 98/70/EC of 13 October 1998 relating to the quality of petrol and diesel fuels — text as adopted, Annex II (table read in the Polish-language version; the English HTML omits the tables) — EUR-Lex, European Union, 13 Oct 1998
  5. Straßenverkehrs-Ordnung (StVO), § 3 Geschwindigkeit (speed) — Bundesministerium der Justiz, gesetze-im-internet.de
  6. Straßenverkehrs-Ordnung (StVO), § 18 Autobahnen und Kraftfahrstraßen (motorways and motor roads) — Bundesministerium der Justiz, gesetze-im-internet.de
  7. 23 CFR 658.17, Weight — Code of Federal Regulations, edition of 1 April 2024 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
  8. 23 CFR 658.13, Length — Code of Federal Regulations, edition of 1 April 2024 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
  9. Federal Motor Vehicle Safety Standards; Federal Motor Carrier Safety Regulations; Parts and Accessories Necessary for Safe Operation; Speed Limiting Devices; Withdrawal, document 2025-13928 — abstract — Federal Register, National Archives, 24 Jul 2025
  10. 49 CFR 565.15, Content requirements, Table II Gross Vehicle Weight Rating Classes — Code of Federal Regulations, edition of 1 October 2025 — U.S. Government Publishing Office, govinfo
  11. Volvo FH specifications — Volvo Trucks UK
  12. Volvo FH16 specifications: engines, I-Shift, tanks and data sheets — Volvo Trucks UK
  13. R-series specifications: engines and gearboxes — Scania
  14. The Scania V8 Range, brochure, Edition 2025.02: kW of the 16-litre engines — Scania
  15. Moteurs Euro 6 NTG, engine data sheets dated 19/10/2020: kW of the 9-litre engines — Scania
  16. Super Powertrain page: D-shaped fuel tanks — Scania
  17. Specification sheets, New Generation DAF: XF and XG tractors (issue 202545A) — DAF Trucks Ltd
  18. PACCAR MX-11 engines, infosheet, MY2025 — DAF Components
  19. PACCAR MX-13 engines, infosheet, MY2025 — DAF Components
  20. MAN TGX, specifications: power steps of the D15, D26, D30 and D38 — MAN Truck & Bus
  21. The MAN TGX, brochure D111.3697/EN, September 2026 — MAN Truck & Bus
  22. MAN D30 PowerLion driveline: torque range and combination tanks — MAN Truck & Bus
  23. TGX tractor, chassis specification, May 2022 — MAN Truck & Bus UK
  24. TGX D38 6x4 tractor, chassis specification, May 2022 — MAN Truck & Bus UK
  25. Renault Trucks T and T High brochure, May 2023 — Renault Trucks
  26. IVECO S-Way eBrochure, H2331001MASTER, February 2024 — IVECO
  27. New IVECO Way Range is born and built around you, 15 November 2023 — Iveco S.p.A., 15 Nov 2023
  28. XCURSOR 13, on-road truck engine — FPT Industrial
  29. Actros L: technical data and model overview — Mercedes-Benz Trucks
  30. Mercedes-Benz Powerliner: engine, transmission and axle generation — Mercedes-Benz Trucks
  31. Technical data, Actros L 1845 LS 4x2 (BM 96340312) — Mercedes-Benz
  32. Nuovo motore OM 470 Mercedes Benz (press release in Italian, Stuttgart, 14 March 2012) — Mercedes-Benz Italia media site, 14 Mar 2012
  33. F-MAX series, Technical Features, July 2026 — Ford Trucks
  34. F-MAX, fichas técnicas, October 2025 — Ford Trucks España
  35. BMC launches the new 560-hp PRO L 1856 at IAA Transportation 2026 (press release) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  36. SteelPower 4x2, Technical Specifications (English data sheet, no printed date, PDF created September 2024) — HABAŞ
  37. SteelPower 4x2, Technical Datasheet (Turkish data sheet, no printed date, PDF created November 2025) — HABAŞ
  38. Freightliner Cascadia specifications — Freightliner Trucks
  39. Freightliner unveils Fifth Generation Cascadia, 15 October 2024 — Daimler Truck North America, 15 Oct 2024
  40. T680, product page (Internet Archive capture of 3 May 2026) — Kenworth Truck Company, via the Internet Archive
  41. Ficha T680 - 2024, MODELO T680 Next Gen (spec sheet, REV. 08/30/2024) — Kenworth Mexicana (PACCAR México)
  42. Model 579, product page — Peterbilt Motors Company
  43. Model 579 brochure, A New Era of Class (2021): MX-13 and MX-11 technical specifications — Peterbilt Motors Company
  44. Heavy Duty Body Builder Manual, Models 589, 579 and 567 (Revision D, September 2025): Table 3-26, Fuel Tank Data — Peterbilt Motors Company
  45. The Volvo VNL, product page — Volvo Trucks USA
  46. Volvo D13TC Engine, engine page — Volvo Trucks USA
  47. Body Builder Instructions VN (4), Section 0, General Guidelines and Certification (September 2025): fuel tanks and axle configurations — Volvo Trucks North America
  48. Body Builder Instructions VN (4), Section 4, I-Shift Transmission (November 2025): gear ratios — Volvo Trucks North America
  49. LT Series, product page — International Motors
  50. LT Series Day Cab spec card (TAD16010, January 2026) — International Motors
  51. LT Series Sleeper spec card (TAD16011, January 2026) — International Motors
  52. LT Series Truck product brochure 2024–25 (TAD16013, June 2025): S13 and Cummins X15 tables — International Motors
  53. International Truck Launches 12.4L A26 Engine, 27 February 2017 — International Truck (Navistar), 27 Feb 2017
  54. 2020 X15 Efficiency Series for truck applications, bulletin 5410582, Rev. 11/24 — Cummins Inc.
  55. Detroit Extended OPTIMUM: OEM Backed Extended Coverage — Detroit Diesel Corporation