TruckBusWorld

Renault Trucks

Renault Trucks T

Üç motor ailesi, dört kabin ve bir turbocompound seçeneği: Renault Trucks T nedir ve kendi belgeleri motor motor, kabin kabin neyi gösteriyor.

Yayın tarihi · Son güncelleme

  • 2013—
  • 5 dingil düzeni
  • 285–390 kW
  • Euro VI
2021 öncesi biçiminde mavi, iki dingilli bir Renault Trucks T çekici — krom ızgara çıtaları, tek parça krom baklava ve ayrı farlar — şehir kaldırımında bir tenteli yarı römorka bağlı
Alexandre Prevot from Nancy, France — CC BY-SA 4.0

Model künyesi

Segment
Uzun yol çekicisi
Üretim
2013—
Dingil düzenleri
5 (4x2…)
Emisyon
Euro VI
Şanzıman
Optidriver otomatikleştirilmiş (robotize) şanzıman, 12 ileri vitesli
Azami katar ağırlığı
60 t (gam posterinin her kabin, siluet ve motor için bastığı 40 / 44 / 60 t sütununun üst değeri)

Dingil düzenleri: 4x2 · 6x2 arka taşıyıcı aks · 6x2 itici aks · 6x2 yönlendirmeli itici aks · 6x2 yönlendirmeli aks (kamyon)

Motor aileleri

DE1110,8 l · R6
Güç
285–344 kW
Tork
1800–2200 Nm
DE1312,8 l · R6
Güç
330–390 kW
Tork
2200–2550 Nm
DE13 TC (Turbo Compound)12,8 l · R6
Güç
330–360 kW
Tork
2500–2700 Nm

Renault Trucks’ın kurumsal sitesi uzun yol serisini iki araçtan oluşan tek bir seri olarak tanımlıyor: “The Long haul range comprises the Renault Trucks T … and the Renault Trucks T High” [Uzun yol serisi Renault Trucks T … ve Renault Trucks T High’dan oluşuyor]. Alman T High sayfasına göre T High’ı T’den ayıran kabindir: “ohne Motortunnel”, yani motor tüneli olmayan bir kabin. Mayıs 2023 broşürünün seri posterinde bu kabin düz tabanlı High Sleeper’dır; High Sleeper satırlarını T High olarak okumak bu sayfanın kendi yorumudur. T, Renault Trucks’ın “taking advantage of the switch to the Euro 6 standard” [Euro 6 standardına geçişten yararlanarak] tüm serisini bir kerede yenilediği 11 Haziran 2013’te tanıtıldı — markanın sahibi Volvo Group’un, ertesi gün yayımladığı açıklamaya göre “over €2 billion” [2 milyar avronun üzerinde] yatırım yaptığı bir yenileme. Bu açıklama yeni uzun yol teklifini “a single vehicle” [tek bir araç] olarak adlandırıyor ve T’den söz ediyor, T High’dan değil; bu sayfanın dayandığı belgeler arasında ikinci adı ilk kullanan, 12 Aralık 2018 tarihli Renault Trucks açıklamasıdır. Markanın Volvo Group’a ait oluşu Avrupa’da kamyonu kim üretiyor sayfasında anlatılıyor. Renault Trucks, T, T High, C ve K’nin tasarımında ve konforunda “major changes in 2021” [2021’de büyük değişiklikler] yaptı ve bunu 17 Kasım 2021’de duyurulan DE11 ve DE13 motor nesli izledi. T, 2013’te DTI 11 ve DTI 13 motorlarıyla piyasaya sürüldü; Renault Trucks’ın 12 Aralık 2018 tarihli açıklamasına göre 2019 versiyonu T ve T High “already fitted with DTI 11 and DTI 13 Euro 6 Step D engines” [DTI 11 ve DTI 13 Euro 6 Step D motorlarıyla zaten donatılmış] durumdaydı; bunlar aşağıda anlatılan DE11 ve DE13’ten farklı motorlardır. Yukarıdaki fotoğraf, bu rakamların alındığı broşürde gösterilen ön yüzü değil, daha önceki ön yüzü (krom ızgara çıtaları, tek parça krom baklava ve ayrı dikdörtgen farlar) gösteriyor.

Üç motor ailesi, ikisi T High’da

Aşağıdaki rakamlar Mayıs 2023 tarihli T / T High broşüründen geliyor; aynı sitedeki Şubat 2025 tarihli T, C ve K broşüründe hiç teknik tablo yok. Mayıs 2023 çift sayfası her aile için tam bir tablo basıyor: silindir hacmi, silindir sayısı, çap, strok, sıkıştırma oranı, yağla birlikte ağırlık, torkuyla birlikte her güç kademesi ve her kademe için bir eğri. Arka kapaktaki kayıt bunların hepsi için geçerli: “Dimensions and characteristics are only indicative” [Ölçüler ve özellikler yalnızca gösterge niteliğindedir] ve üretici “reserves the right to modify them without notice” [bunları önceden bildirmeksizin değiştirme hakkını saklı tutar] — 2025 broşürünün arka kapağının da tekrarladığı sözler.

DE11 10,8 litrelik motordur. Üç kademesi var: 1.800 Nm ile 285 kW (380 hp), 2.050 Nm ile 323 kW (430 hp) ve 2.200 Nm ile 344 kW (460 hp). Hafif olan bu motor (yağla birlikte 965 kg) yalnızca T’de kullanılıyor: kurumsal uzun yol sayfası onu T altında listeliyor, T High altında değil; seri posteri de bunu doğruluyor.

DE13 12,8 litrelik motordur: 2.200 Nm ile 330 kW (440 hp), 2.400 Nm ile 360 kW (480 hp) ve 2.550 Nm ile 390 kW (520 hp). Hem T hem T High bu motorla satılıyor; Mayıs 2023 broşüründe, kurumsal uzun yol sayfasında ve “bis zu 520 PS” diyen Alman ürün sayfalarında ikisinin de en üst kademesi 520 hp.

Bu kademelerin her biri aynı satırda hem kilovat hem beygir gücü olarak yayımlanıyor, dolayısıyla bu sayfada hiçbir rakam bir birimden diğerine çevrilmiyor; iki birimin nasıl ilişkili olduğu kamyon güç değerlerinin nasıl ölçüldüğü sayfasında anlatılıyor.

Turbocompound seçeneği

DE13 TC üçüncü tablodur: turbocompound motor. Aynı silindir hacmi, aynı iki güç kademesi — 330 kW (440 hp) ve 360 kW (480 hp) — ama aynı güçlerde düz DE13’ün 2.200 ve 2.400 Nm’sine karşı 2.500 ve 2.700 Nm. Yani her kademede 300 Nm fazla; bu çıkarma bize ait: broşür iki tabloyu da basıyor, farkı ise basmıyor.

Aynı sayfa motor ağırlıklarını da veriyor. DE13 TC yağla birlikte 1.196 kg, DE13 ise 1.067 kg (129 kg fazla; bu da bizim hesabımız); 440 hp kademesinde eğrisi 2.500 Nm’nin tamamını 900 d/dk’dan itibaren gösteriyor. İki dipnot onu sınırlıyor: DE13 TC “available as an option on 440 and 480 hp” [440 ve 480 hp’de seçenek olarak mevcuttur] ve “not available on Day cab” [Day kabinle mevcut değildir].

İngiltere’deki T High ürün sayfası “up to 10% fuel savings” [%10’a varan yakıt tasarrufu] ifadesini DE13 Turbo Compound motorunun yanına koyuyor. Aynı motor neslini duyuran Renault Trucks açıklaması ise İngilizce ve Almanca sürümlerinde bunu farklı çerçeveliyor: yeni teknolojiler ve özel hizmetlerle birlikte yeni DE11 ve DE13 motorları için, “the previous generation of Renault Trucks engines” [Renault Trucks motorlarının önceki nesli] ile karşılaştırılarak ölçülen, %10’a varan tasarruf. Belgeler aynı rakamı veriyor; yalnızca ikincisi bir karşılaştırma noktası belirtiyor.

Dingiller ve ağırlıklar

Şasi tablosunda dört çekici profili çizili: 4x2 ve üç farklı 6x2 — arkada taşıyıcı dingilli, önde taşıyıcı dingilli ve önde yönlendirilebilir taşıyıcı dingilli. Aynı serideki kamyon şasisi ise 4x2, yönlendirilebilir dingilli 6x2 ve arkada taşıyıcı dingilli 6x2 olarak sunuluyor; yönlendirilebilir dingilli 6x2 yalnızca kamyon şasisi için çizili, yukarıdaki listenin onu böyle işaretlemesinin nedeni bu. Önde taşıyıcı (pusher) ve arkada taşıyıcı (tag) dingiller dingil düzenleri yazısında anlatılıyor.

Mayıs 2023 broşürü hiçbir 6x4, 8x4 ya da ön dingili tahrikli T çizmiyor.

Seri posteri, azami yüklü ağırlığı siluete göre veriyor: 4x2 için 19 ton, 6x2 için 26 ton; çekici ya da kamyon şasisi fark etmiyor. Kurumsal sayfa bu aralığı “GVW 18/19 > 26 t” olarak yazıyor.

Optidriver ve 2027 model yılı

Mayıs 2023 seri posteri her satırda tek bir şanzıman listeliyor: “Robotic gearbox, Optidriver (12)” [Robotik şanzıman, Optidriver (12)]; Alman ürün sayfaları da “12-Gang Optidriver-Getriebe” diyor. Bu belgelerde tek bir otomatikleştirilmiş şanzıman teklifin tamamını oluşturuyor.

Şanzıman 2027 model yılı için yenileniyor. Renault Trucks, 4 Haziran 2026’da DE13 R ile birlikte, önceki nesle göre vites değişimlerinin “up to 20% faster” [%20’ye kadar daha hızlı] olduğu yeni bir Optidriver nesli duyurdu. Motor freni de bununla birlikte geliyor: DE13 R için “is fitted as standard with a more powerful engine brake (Optibrake+)” [standart olarak daha güçlü bir motor freni (Optibrake+) takılıyor]; motor freni ile aktarma organı retarderi arasındaki fark retarder ve motor freni sayfasında ayrıntılı anlatılıyor. Renault Trucks’ın 1 Temmuz 2026 tarihli açıklaması, 2027 T High’ı DE13 R ile birlikte, 15-20 Eylül 2026 tarihleri arasında Hannover’deki IAA Transportation’da bir dünya galası olarak duyurdu; fuar sırasında yayımlanan açıklama da yeni aktarma grubu için “is introduced across the Renault Trucks T, T High, C and K ranges for the 2027 model year” [2027 model yılı için Renault Trucks T, T High, C ve K serilerinin tamamında sunuluyor] diyor.

Dört kabin

Day kabin standart tavanlı kısa bir kabin; Night & Day kabin aynı tavanla derin bir kabin; Sleeper kabin yüksek tavanlı ve derin; High Sleeper kabin derin, yüksek tavanlı ve düz tabanlı. Yayımlanan iç yükseklikler ilk ikisi için 1.605 mm, diğer ikisi için 2.136 mm; tabloda bunların yanında yıldız işareti yok.

Yıldız, bu tablonun yanındaki çizimlere ait; dış ölçüler de o çizimlerde. Her kabin için yerden iki ölçü verilmiş (Day ve Night & Day için 3.167 ve 3.246 mm, Sleeper için 3.477 ve 3.677 mm, High Sleeper için 3.722 ve 3.898 mm); hepsi tek bir “For 4x2 tractors” [4x2 çekiciler için] dipnotu altında ve sayfada bir çiftteki iki rakamı neyin ayırdığına dair hiçbir şey yazmıyor. Üstten görünüşler Day kabin için 2.423 mm, diğer üçü için 2.464 mm genişlik veriyor; kabin uzunlukları ise 1.799 ve 2.309 mm. Çizimler araç uzunluğu vermiyor; tek bir dingil düzeninde dört kabin için altı yükseklik veriyor.

Tabloya göre ilk üç kabinde 200 mm’lik bir motor tüneli var, High Sleeper’ın tabanı ise düz; High Sleeper aynı zamanda üç yerine dört basamakla listelenen tek kabin. Düz tabanın pratikte ne anlama geldiği kamyon kabinleri sayfasında anlatılıyor; bu seri kendine özgü bir kısıtlama daha ekliyor, çünkü broşür turbocompound motoru “not available on Day cab” [Day kabinle mevcut değil] diye dipnotluyor.

Donanım ve seçenekler

Renault Trucks’ın kurumsal sitesi T’yi “regional and national organised transport” [bölgesel ve ulusal organize taşımacılık] için, T High’ı ise “on demand and international haulage” [talep üzerine ve uluslararası nakliye] için tanımlıyor. İkisi de 2025 tarihli T, C ve K broşüründe “Class A+ tyres” [A+ sınıfı lastikler] ile listeleniyor; İngiltere’deki T High ürün sayfası “Category A+ tires as standard” [standart olarak A+ Kategori lastikler] diyor (bu, kamyon lastik etiketi sayfasında anlatılan AB etiketinin A’dan E’ye kadar olan sınıfları arasında yer almayan bir sınıf); aynı sayfa buna optimize edilmiş diferansiyel oranlarını ve aerodinamik özellikleri ekliyor.

Mayıs 2023 broşürü, yukarıda anlatılan 2027 neslinden önceki bir Optidriver güncellemesini belgeliyor: broşüre göre “the latest update of the Optidriver gearbox” [Optidriver şanzımanının en son güncellemesi], “dedicated Optivision software” [özel Optivision yazılımı] ile birlikte “30% quicker and smoother gear shifts” [%30 daha hızlı ve daha yumuşak vites değişimleri] sağlıyor. Optivision’ın kendisi harita tabanlı: “data transmission to the on-board computer is automatic and continuous throughout the journey, before starting each new incline … and for driving downhill” [araç bilgisayarına veri aktarımı, her yeni yokuşa başlamadan önce … ve yokuş aşağı sürüş için, yolculuk boyunca otomatik ve sürekli]; sistem “the gear shift, acceleration and speed strategies” [vites değişimi, hızlanma ve hız stratejilerini] optimize ediyor. Hız sabitleyici aynı sayfalarda seçilebilir iki modla sunuluyor: varsayılan mod olan Fuel Eco On “optimises fuel consumption by intervening with certain driving actions such as acceleration, gear shifting, cruise control or even deceleration” [hızlanma, vites değişimi, hız sabitleme hatta yavaşlama gibi belirli sürüş eylemlerine müdahale ederek yakıt tüketimini optimize ediyor]; Fuel Eco Off ise “can change the way the vehicle is being driven” [aracın sürülme biçimini değiştirebiliyor] ve benimsenen sürüş tarzı için bir gösterge sunuyor.

Broşürün aerodinamik tasarım sayfası, araca takılı olarak şunları listeliyor: ayarlanabilir ve sabit tipte, katlanır yan deflektörlü çatı deflektörleri, eğimli ön cam, entegre spoylerli tampon, trapez kabin şekli, şasi ve kapıdaki aerodinamik kaplama uzantıları, far ünitesine gömülü bir deflektör ve hava akışını iyileştirdiği, su sıçramasını azalttığı belirtilen çamurluklar.

Aynı belge, üreticinin fabrika servis programını anlatıyor: 0-5 yaş arası dizel araçlar için üç servis sözleşmesi — Reference, Performance ve Excellence. Parça kapsam tablosuna göre önleyici bakım üç kademenin hepsinde var; onarımlar Performance ve Excellence’ta, aşınan parçalar ise yalnızca Excellence’ta ekleniyor.

Güvenlik ve sürücü destek sistemleri

Mayıs 2023 broşürü, T ve T High için “Technology serving security” [Güvenliğe hizmet eden teknoloji] ve “Safety equipment to support you” [Sizi destekleyen güvenlik donanımı] başlıklı ayrı bir bölüm ayırıyor ve bu bölümü “the latest driver assistance technologies and the most efficient braking systems” [en son sürücü destek teknolojileri ve en verimli fren sistemleri] diye tanıtıyor. Madde madde şunları listeliyor:

  • Otomatik Acil Frenleme Sistemi (AEBS) — “warns of a possible collision, then brakes and stops the vehicle if any action from the driver. The hazard warning lights are activated automatically.” [olası bir çarpışmaya karşı uyarır, ardından sürücüden herhangi bir tepki gelmezse aracı frenler ve durdurur. Dörtlü flaşörler otomatik olarak devreye girer.]
  • Sürücü yorgunluk algılama ve şerit ihlali uyarı sistemi (LDWS/DDAW) — “audible and visual warning if a lane departure is detected or if the vehicle is following an unexpected trajectory.” [bir şerit ihlali algılanırsa veya araç beklenmedik bir yörünge izliyorsa sesli ve görsel uyarı.]
  • Yokuş kalkış desteği — “automatically manages braking when starting to climb, making it easier to set the vehicle in motion and prevent it from rolling back.” [yokuşa çıkarken frenlemeyi otomatik olarak yönetir, aracı harekete geçirmeyi kolaylaştırır ve geri kaymasını önler.]
  • Kaçak önleme modu (Antirunaway) — “emergency parking brake application” [acil park freni uygulaması]; “stopping the vehicle in case of driver’s mishandling.” [sürücünün hatalı müdahalesi durumunda aracı durdurma] olarak tanımlanıyor.
  • Mekanik zorlamaya karşı kilitleme (opsiyonel) — “for greater safety in the cab when the vehicle is parked.” [araç park hâlindeyken kabin içinde daha fazla güvenlik için.]
  • Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS), “NEW” [YENİ] işaretli — kamyonun ve kasanın jantlarındaki sensörler; bunlar “warn you and alert you on any problems about tire pressure or temperature.” [lastik basıncı veya sıcaklığıyla ilgili herhangi bir sorunu size bildirir ve sizi uyarır].
  • Hız Desteği (ISA), “NEW” [YENİ] işaretli, “depending on geographical location” [coğrafi konuma bağlı olarak] mevcut — “the camera recognises the prescribed speed limit and warns the driver if this is exceeded, to avoid any accidents or penalties.” [kamera öngörülen hız sınırını tanır ve bu aşılırsa, herhangi bir kaza veya cezayı önlemek için sürücüyü uyarır.]
  • Sürücü Hava Yastığı, “NEW” [YENİ] işaretli (opsiyonel) — “deployed in the event of a serious frontal collision.” [ciddi bir ön çarpışma durumunda açılır.]
  • Kamyonunuzun her yanına yerleştirilmiş radarlar ve kameralar, “NEW” [YENİ] işaretli — manevralar sırasında sürücüyü uyarır; yükü ya da bağlama sırasında çeki tablasını izlemek için dijital kameralar veya römork için analog bir kamera eklenebilir, ikisi de “on request for adaptation.” [uyarlama talebi üzerine]
  • Farların ve ön cam sileceklerinin otomatik devreye girmesi — “improves visibility and allows the driver to concentrate on the road.” [görüşü iyileştirir ve sürücünün yola odaklanmasını sağlar.]
  • Sarı boyalı kabin giriş basamakları ve tutamaklar (opsiyonel) — “improves safety when getting into and leaving the vehicle.” [araca binip inerken güvenliği artırır.]
Kaynak notları

Yukarıdaki azami katar ağırlığı tek bir aracın tescil değeri değildir; azami yüklü ağırlığın da tek bir değeri yok: gam posteri 4x2 için 19 t, 6x2 için 26 t azami yüklü ağırlık veriyor ve 40 t / 44 t / 60 t değerlerini, hiçbir değeri bir araca bağlamadan, her kabini, silueti ve motoru kapsayan tek bir azami katar ağırlığı sütunu olarak basıyor. renault-trucks.de her iki gam için 44 t veriyor, ancak bu değeri T sayfasında “zulässiges Gesamtgewicht”, T High sayfasında ise “zulässiges Zuggesamtgewicht” olarak adlandırıyor; bunlar iki farklı büyüklüktür. DE11 yalnızca T’ye aittir: Mayıs 2023 broşürü ve kurumsal uzun yol sayfası T High’ı yalnızca DE13 ve DE13 TC ile listeliyor. DE13 TC, 440 ve 480 hp kademelerinde opsiyondur ve Day cab ile sunulmuyor. Dört kabin yayımlanıyor: Day cab, Night & Day cab, Sleeper cab ve High Sleeper cab. İç yükseklik ilk ikisinde 1.605 mm, diğer ikisinde 2.136 mm’dir; ilk üçünde 200 mm motor tüneli, High Sleeper’da ise düz taban var. High Sleeper ayrıca üç yerine dört basamakla çıkılan tek kabindir. Yağ dahil motor ağırlığı: DE11 için 965 kg, DE13 için 1.067 kg, DE13 TC için 1.196 kg. En fazla 540 hp ve 2.800 Nm’lik DE13 R, Haziran 2026’da 2027 model yılı için duyuruldu; Renault Trucks’ın 2026 basın bültenlerinde bu motor için kilovat değeri verilmiyor, bu nedenle yukarıda satırı yok. DE11, DE13 ve DE13 TC satırları, Renault Trucks’ın T, T High, C ve K’de yaptığı 2021 değişikliklerinin ardından 17 Kasım 2021’de yeni Euro VI Step E motorları olarak duyurduğu kuşaktır; T, Haziran 2013’te DTI 11 ve DTI 13 motorlarıyla piyasaya çıktı, Renault Trucks’ın 12 Aralık 2018 tarihli basın bülteni de T ve T High’ın 2019 versiyonunu “already fitted with DTI 11 and DTI 13 Euro 6 Step D engines” olarak tanımlıyor. Broşür dış ölçüleri yalnızca kabin çizimleri olarak yayımlıyor: dört kabin genelinde 3.167 ile 3.898 mm arasında değişen, “For 4x2 tractors” dipnotlu altı toplam yükseklik, 2.423 ve 2.464 mm kabin genişlikleri ile 1.799 ve 2.309 mm kabin uzunlukları. Bu nedenle yukarıda tek bir uzunluk, genişlik ya da yükseklik kaydedilmemiştir. Broşürün arka kapağında “Dimensions and characteristics are only indicative” yazıyor ve üreticinin “reserves the right to modify them without notice” olduğu belirtiliyor.

Kısa cevaplar

Renault Trucks T hangi motorlarla sunuluyor?
Renault Trucks T künyesi şu motor ailelerini kapsıyor: DE11 (10,8 l), DE13 (12,8 l), DE13 TC (Turbo Compound) (12,8 l). Güç 285–390 kW, tork 1800–2700 Nm aralığında.
Renault Trucks T hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
4x2, 6x2 arka taşıyıcı aks, 6x2 itici aks, 6x2 yönlendirmeli itici aks, 6x2 yönlendirmeli aks (kamyon).
Renault Trucks T hangi emisyon sınıfında?
Euro VI.
Renault Trucks T üretimi ne zaman başladı?
Renault Trucks T üretimi 2013 yılında başladı.
Renault Trucks T hangi şanzımanla sunuluyor?
Şanzıman: Optidriver otomatikleştirilmiş (robotize) şanzıman, 12 ileri vitesli.
Renault Trucks T azami katar ağırlığı ne kadar?
Azami katar ağırlığı: 60 t (gam posterinin her kabin, siluet ve motor için bastığı 40 / 44 / 60 t sütununun üst değeri).

Sitedeki Renault Trucks modelleri yan yana

Rakamlar her modelin bu sitedeki kaydından; her sayfa kendi kaynaklarını listeler.
SegmentÜretimDingil düzenleriGüçTorkAzami katar ağırlığı
Renault Trucks Cİnşaat2013—12 dingil düzeni184–390 kW950–2700 Nm100 t
Renault Trucks D / D WideDağıtım4 dingil düzeni154–344 kW800–2200 Nm50 t
Renault Trucks Kİnşaat2013—7 dingil düzeni285–390 kW1800–2550 Nm120 t
Renault Trucks TUzun yol çekicisi2013—5 dingil düzeni285–390 kW1800–2700 Nm60 t

Bu sitede Renault Trucks T modelinden söz eden yazılar

Bu sitedeki diğer Renault Trucks sayfaları

Kaynaklar

  1. Renault Trucks T / T High brochure, May 2023 edition — Renault Trucks
  2. Renault Trucks T, C and K brochure, 2025 — Renault Trucks UK
  3. Renault Trucks at IAA 2026: practical solutions to accelerate the decarbonisation of road transport — Renault Trucks
  4. Two premieres and a complete electric portfolio: Renault Trucks takes the stage at IAA Transportation 2026 — Renault Trucks
  5. Renault Trucks T 2019: comfort, fuel savings and lower CO2 emissions — Renault Trucks
  6. Up to 10% fuel savings with the new generation of Renault Trucks engines — Renault Trucks
  7. Long haul range — Renault Trucks T and T High — Renault Trucks
  8. Renault Trucks T High — product page — Renault Trucks UK
  9. Renault Trucks T — Technische Daten — Renault Trucks Deutschland
  10. Renault Trucks T High — Technische Daten — Renault Trucks Deutschland
  11. Bis zu zehn Prozent Kraftstoffersparnis mit der neuen Motorengeneration — Renault Trucks Deutschland
  12. New Renault Trucks powertrain: up to 4% lower fuel consumption — Renault Trucks
  13. New Renault Trucks Range: centres of profit serving customers' businesses — Volvo Group