Renault Trucks DE11 motoru: 10,8 litrelik dizel, güç kademeleri ve kamyonlar
Renault Trucks'ın kendi belgelerine göre 10,8 litrelik sıralı altı silindirli dizeli: DE11 ve DTI 11 adları, 285 ile 344 kW arası Euro VI güç kademeleri, yakıtlar ve onu kullanan kamyonlar.

DE11, Renault Trucks’ın 10,8 litrelik, altı silindirli sıralı dizel motorudur. Renault Trucks onu 17 Kasım 2021’de T, T High, C ve K serileri için “new 11 and 13 litre Euro VI Step E, DE11 and DE13 engines” (yeni 11 ve 13 litrelik Euro VI Step E motorları, DE11 ve DE13) arasında duyurdu; 2 Mayıs 2022 tarihli açıklaması ise şunu söyledi: “The 2023 models of the Renault Trucks D Wide and C 2.3 m will be fitted with the new DE11 engine.” (Renault Trucks D Wide ve C 2.3 m’nin 2023 modelleri yeni DE11 motoruyla donatılacak.) Eylül 2023 tarihli broşürü üç güç kademesi listeler: 285, 323 ve 344 kW (380, 430 ve 460 hp), 1.800 ile 2.200 Nm arası torkla. 2017 ile 2023 arası tarihli Renault Trucks belgeleri 11 litrelik motoru DTI 11 olarak da adlandırır. Bu sitede Renault Trucks C, D Wide, K ve T’nin 11 litrelik motorudur.
26 Ekim 2026 itibarıyla durum. Renault Trucks’ın kurumsal uzun yol, dağıtım ve inşaat serisi sayfaları 26 Ekim 2026’da okundu; bunlarla birlikte 17 Kasım 2021, 2 Mayıs 2022 ve 4 Haziran 2026 tarihli basın açıklamaları, D, D Wide ve C 2.3 için Eylül 2023 tarihli broşürü, askerî lojistik kamyonları üzerine Mayıs 2022 tarihli broşürü ve Renault Trucks UK’nin yayımladığı üç kişiselleştirilmiş teknik özellik föyü de okundu.
Motor nedir
Kurumsal sayfalarını “A Volvo Group Company” (bir Volvo Group şirketi) diye imzalayan Renault Trucks, 2021 ve 2022 açıklamalarında ve uzun yol ile inşaat sayfalarında DE11 adını, dağıtım sayfasında ise “DE 11” yazar. D, D Wide ve C 2.3 için Eylül 2023 tarihli broşür motor tablosuna “DE11 EURO 6 ENGINE” (DE11 EURO 6 MOTOR), özellik sayfasına ise “11-LITRE ENGINE (DE11) WITH A POWER RATING OF UP TO 460 HP” (460 HP’YE KADAR GÜÇ DEĞERİNE SAHİP 11 LİTRELİK MOTOR (DE11)) başlığını koyar.
| Öğe | Renault Trucks DE11 |
|---|---|
| Üretici | Renault Trucks (Volvo Group) |
| Belgelerdeki adlar | DE11, DE 11; 2017 ile 2023 arası tarihli belgelerde DTI 11 |
| Silindir hacmi | 10,8 l |
| Silindirler | 6, sıralı |
| Silindir çapı x strok | 123 mm x 152 mm |
| Supaplar ve zamanlama | 24 supap, üstten eksantrik mili, arkaya yerleştirilmiş zamanlama düzeni |
| Enjeksiyon | Common rail yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonu, 2.000 bar |
| Hava besleme | Turboşarj |
| Yakıt | Dizel, “XTL compatible” (XTL uyumlu) işaretli |
| Emisyon sınıfı | Euro VI Step E |
| Egzoz arıtma | Katalitik konvertör, DPF, SCR |
| Güç kademeleri | 285–344 kW (380–460 hp), 1.800–2.200 Nm |
| Yağ dahil ağırlık | 965 kg |
Silindir hacmi, silindirler, silindir çapı, strok, ağırlık, yakıt işareti ve güç kademeleri Eylül 2023 broşürüne aittir. Supap, zamanlama, enjeksiyon, turboşarj ve egzoz arıtma satırları, Renault Trucks UK’nin son olarak 16 Ocak 2025’te güncellenen bir C 380 teknik özellik föyünden alınmıştır; föy bir “6-cylinder in-line diesel engine - Common rail high-pressure fuel-injection (2000 bar) - 24 valves - overhead camshaft, rear-mounted timing” (6 silindirli sıralı dizel motor - common rail yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonu (2000 bar) - 24 supap - üstten eksantrik mili, arkaya yerleştirilmiş zamanlama) ve bir “Compact after-treatment system (catalytic converter, DPF, SCR)” (kompakt egzoz arıtma sistemi: katalitik konvertör, DPF, SCR) tanımlar. Emisyon sınıfı 17 Kasım 2021 açıklamasındandır; teknik özellik föyleri “EEC EURO VI pollution control level” (AET EURO VI kirlilik kontrol seviyesi), broşür ise “Euro 6” yazar. Euro VI aşamalarının neyi değiştirdiği kamyonlar için Euro VI ve Euro 7 yazısında, seçici katalitik indirgemenin nasıl çalıştığı AdBlue ve SCR sistemi yazısında anlatılıyor. Broşür, Renault Trucks D araçlarının Euro 6 bileşenleri arasında özel enjektörlü bir egzoz gazı ısıtma sistemi listeler ve onu “(except DE11)” (DE11 hariç) diye işaretler.
Renault Trucks’ın 17 Kasım 2021 tarihli açıklaması DE11 ve DE13’teki yenilikleri anlatır: alevleri yanma çanağı içinde yeniden yönlendirdiğini söylediği patentli bir Wave Piston; yeni enjektörler; ve sürtünme kayıplarını azaltmak için “connecting rods, pistons and the crankshaft have been redesigned and crankcase gas control has been optimised” (biyeller, pistonlar ve krank mili yeniden tasarlandı ve karter gazı kontrolü optimize edildi). Buna yeni bir bilyalı rulmanlı turboşarj ile “a variable flow oil pump combined with low-viscosity oil” (düşük viskoziteli yağla birlikte değişken debili bir yağ pompası) ekler ve Renault Trucks’ın “has opted for an optimised post-treatment system and a new engine control unit” (optimize edilmiş bir egzoz arıtma sistemi ve yeni bir motor kontrol ünitesi tercih ettiğini) söyler. 2 Mayıs 2022 açıklaması, 2023 D Wide ve C 2.3 m’deki DE11 için aynı öğeleri sıralar.
Yakıtlar
DE11 bir dizel motordur. Eylül 2023 broşüründe onun sütununda tek bir yakıt işareti bulunur: “XTL compatible” (XTL uyumlu). XTL, HVO’nun da dahil olduğu grup olan parafinik dizel yakıtlar için kullanılan etikettir; yakıt ve standardı HVO yakıt nedir yazısında ele alınıyor. Bu sayfa için açılan Renault Trucks belgeleri DE11 için HVO ya da B100 adını vermez.
Mayıs 2022 tarihli askerî lojistik broşürü, bir motor adı vermeden şunu söyler: “Certain Heavy-Duty and Medium-Duty range models can run on Biodiesel if mixture type sensors are installed and the engine settings are adapted” (ağır hizmet ve orta hizmet serilerinin belirli modelleri, karışım tipi sensörleri takılır ve motor ayarları uyarlanırsa biyodizelle çalışabilir). Belgelerin hiçbiri DE11’in gazlı bir sürümünü listelemez; D Wide’ın 320 hp’lik CNG motoru ayrı bir motordur ve broşür onu NGT 9 diye adlandırır.
Renault Trucks’ın verdiği güç kademeleri
Eylül 2023 broşürü üç DE11 güç kademesinin her biri için, azami gücün ve azami torkun devir aralığıyla birlikte bir eğri basar:
| Güç (kW) | Güç (hp) | Azami güç (d/dk) | Tork (Nm) | Azami tork (d/dk) |
|---|---|---|---|---|
| 285 | 380 | 1.700–1.900 | 1.800 | 938–1.400 |
| 323 | 430 | 1.700–1.900 | 2.050 | 1.008–1.400 |
| 344 | 460 | 1.700–1.900 | 2.200 | 1.050–1.400 |
Renault Trucks’ın 26 Ekim 2026’da okunan kurumsal seri sayfaları güç kademelerini beygir gücü (hp) olarak verir: T, C ve K için “DE11: 380/430/460 hp”, D Wide için “DE 11 : 380/430 hp”. Eylül 2023 broşürünün seri posteri DE11’i D Wide ve C 2.3 m için 380, 430 ve 460 hp olarak listeler.
Renault Trucks UK’nin kişiselleştirilmiş teknik özellik föyleri tek bir aracın motorunu basar; her biri kilovat cinsinden bir azami güç ve beygir gücü cinsinden bir “Power output (UK)” (güç çıkışı, Birleşik Krallık) verir:
| Föyün son güncellenme tarihi | Araç | Azami güç | Güç çıkışı (UK) | Azami tork |
|---|---|---|---|---|
| 20 Ocak 2017 | T 460, 6x2 | 338 kW, 1.700–1.900 d/dk | 453 hp | 2.200 Nm, 1.000–1.400 d/dk |
| 14 Ocak 2023 | C 430, 8x4 tridem | 316 kW, 1.700–1.900 d/dk | 424 hp | 2.050 Nm, 1.000–1.400 d/dk |
| 16 Ocak 2025 | C 380, vinçli 6x2 rijit | 285 kW, 1.700–1.900 d/dk | 380 hp | 1.800 Nm, 938–1.400 d/dk |
2017 ve 2023 föyleri motor bölümüne “DTI 11 ENGINE” (DTI 11 MOTOR) başlığını koyar. 2025 föyü ona “11 ENGINE” (11 MOTOR) başlığını koyar ve DE11 adını basmaz; föyün 285 kW, 1.800 Nm ve 938 ile 1.400 d/dk değerleri, broşürdeki 380 hp’lik DE11 kademesininkilerdir. T 460 ve C 430 için föyler 338 kW ve 316 kW verir; Eylül 2023 broşürünün 344 kW (460 hp) ve 323 kW (430 hp) değerlerini vermez ve belgelerin hiçbiri bu farkı açıklamaz. Kilovatın ve farklı beygir gücü birimlerinin birbiriyle ilişkisi bir kamyonun güç verileri nasıl okunur yazısında açıklanıyor.
Broşür DE11’in motor frenlemesini de verir: egzoz freniyle 170 kW, Optibrake ile 300 kW yavaşlatma gücü. C 380 föyü Optibrake’i “combination of the exhaust brake and valve compression braking” (egzoz freni ile supap kompresyon frenlemesinin birleşimi) diye tanımlar ve onun değerini 2.300 d/dk’da 270 kW olarak verir. Bu düzenekler retarder nedir yazısında anlatılıyor.
Nesiller ve tarihler
Bu sayfa için açılan belgelerin hiçbiri 11 litrelik bir motorun Renault Trucks serisinde ilk kez hangi yıl göründüğünü vermez ve hiçbiri DE11’in DTI 11’in yerini aldığını açıkça söylemez. Her iki ad altında aynı silindir çapını, stroku ve hacmi basarlar; askerî broşür ikisini birlikte yazar. Verdikleri tarihler şunlardır:
- 20 Ocak 2017: Renault Trucks UK’nin bir T 460 6x2 föyü motor bölümüne “DTI 11 ENGINE” başlığını koyar: 10,8 L, silindir çapı 123 mm, strok 152 mm, “EEC EURO VI pollution control level”.
- 17 Kasım 2021: Renault Trucks, T, T High, C ve K serileri için Wave Piston ve yukarıda sıralanan diğer değişikliklerle “new 11 and 13 litre Euro VI Step E, DE11 and DE13 engines” duyurur.
- 2 Mayıs 2022: Renault Trucks, D Wide ve C 2.3 m’nin 2023 modellerinin yeni DE11 ile donatılacağını söyler.
- Mayıs 2022: askerî lojistik broşürü C, K ve T serilerinin motorunu “DTI 11 / DE 11” olarak basar ve C ile K’yi Euro 6, Euro 5 ve Euro 3 sürümleriyle sunar. Euro 6 ve Euro 5 sütunlarında 11 litrelik motor 380, 430 ve 460 hp’dir; Euro 3 sütunu 11 litrelik motoru 13 litrelikten ayırmaz. 2,3 m kabin, D Wide ve C 2.3 m için satırları 380 ve 430 hp ile “DTI 11” yazar.
- 14 Ocak 2023: bir C 430 8x4 tridem föyü motor bölümüne “DTI 11 ENGINE” başlığını koyar.
- Eylül 2023: D, D Wide ve C 2.3 broşürü, yukarıdaki üç güç kademesiyle birlikte motor tablosuna “DE11 EURO 6 ENGINE” başlığını koyar.
- 16 Ocak 2025: C 380 föyü 285 kW, 1.800 Nm ve Euro VI verir.
- 4 Haziran 2026: Renault Trucks’ın 2027 model yılı aktarma organı üzerine açıklaması T, T High, C ve K serileri için yeni bir DE13 R motoru tanıtır; DE11’den söz etmez.
- 26 Ekim 2026: kurumsal seri sayfaları DE11’i T, C ve K için 380, 430 ve 460 hp, D Wide için 380 ve 430 hp olarak listeler.
Bu sitede Renault Trucks DE11 kullanan kamyon ve otobüsler
Kayıtların hepsi kamyondur; bu sitede hiçbir otobüs DE11’i kaydetmez. D sayfası hem D’yi hem D Wide’ı kapsar ve DE11 kaydı D Wide’ınkidir.
| Model | Kayıtlı motor | Güç (kW) | Tork (Nm) |
|---|---|---|---|
| Renault Trucks C | DE11 | 285–344 | 1.800–2.200 |
| Renault Trucks D | DE11 (D Wide) | 285–344 | 1.800–2.200 |
| Renault Trucks K | DE11 | 285–344 | 1.800–2.200 |
| Renault Trucks T | DE11 | 285–344 | 1.800–2.200 |
Rakamlar her modelin kendi sayfasındaki ve o sayfanın atıf yaptığı kaynaktaki değerlerdir; sitenin kayıtlarında tutulduğu gibi kilovat ve newton metre cinsindendir ve her kayıt en düşük DE11 güç kademesinden en yükseğine uzanan aralığı verir. T sayfası T’yi ve T High’ı kapsar; Renault Trucks’ın uzun yol sayfası DE11’i T altında listeler, T High altında listelemez. D Wide için kurumsal dağıtım sayfası 380 ve 430 hp, Eylül 2023 broşürü ise 380, 430 ve 460 hp verir.
Kısa cevaplar
- Renault Trucks DE11 motoru nedir?
- Renault Trucks'ın 10,8 litrelik, altı silindirli sıralı dizel motoru; silindir çapı 123 mm, stroku 152 mm. Renault Trucks onu 17 Kasım 2021'de T, T High, C ve K serileri için yeni 11 ve 13 litrelik Euro VI Step E motorlarından biri olarak duyurdu; 2 Mayıs 2022 tarihli açıklaması ise D Wide ve C 2.3 m'nin 2023 modellerinin bu motorla donatılacağını söyledi. Eylül 2023 tarihli broşürü, yağ dahil 965 kg ağırlık verir.
- Renault Trucks DE11'in gücü ve torku ne kadar?
- Renault Trucks'ın Eylül 2023 tarihli broşürü üç güç kademesi listeler: 285 kW (380 hp), 938–1.400 d/dk'da 1.800 Nm; 323 kW (430 hp), 1.008–1.400 d/dk'da 2.050 Nm; 344 kW (460 hp), 1.050–1.400 d/dk'da 2.200 Nm. Her birinde azami güç 1.700–1.900 d/dk aralığındadır. Renault Trucks'ın kurumsal seri sayfaları DE11'i T, C ve K için 380, 430 ve 460 hp, D Wide için 380 ve 430 hp olarak listeler.
- DE11, DTI 11 ile aynı motor mu?
- Renault Trucks'ın belgeleri 11 litrelik bir motor için iki adı da kullanır ve her ikisi için aynı silindir çapını, stroku ve hacmi basar: 123 mm, 152 mm ve 10,8 L. 20 Ocak 2017 ve 14 Ocak 2023 tarihli teknik özellik föyleri motor bölümüne DTI 11 ENGINE başlığını koyar, Mayıs 2022 tarihli askerî broşür DTI 11 / DE 11 yazar, Renault Trucks'ın 17 Kasım 2021 tarihli açıklaması ise yeni Euro VI Step E 11 litrelik motorunu DE11 diye adlandırır. Bu sayfa için açılan belgelerin hiçbiri DE11'in DTI 11'in yerini aldığını açıkça söylemez.
- Renault Trucks DE11 HVO ya da biyodizelle çalışabilir mi?
- Renault Trucks'ın Eylül 2023 tarihli broşürü DE11'i XTL compatible (XTL uyumlu) olarak işaretler; XTL, HVO gibi parafinik dizel yakıtlar için kullanılan etikettir. Bu sayfa için açılan belgeler DE11 için HVO ya da B100 adını vermez ve hiçbiri onun gazlı bir sürümünü listelemez. Mayıs 2022 tarihli askerî broşür, bir motor adı vermeden, ağır hizmet ve orta hizmet serilerinin belirli modellerinin karışım tipi sensörleri takılır ve motor ayarları uyarlanırsa biyodizelle çalışabileceğini söyler.
- Renault Trucks DE11'i hangi kamyonlar kullanır?
- Bu sitede Renault Trucks C, D Wide, K ve T: her kayıt DE11'i 285–344 kW ve 1.800–2.200 Nm olarak verir. Renault Trucks'ın uzun yol sayfası DE11'i T altında listeler, T High altında listelemez; Eylül 2023 tarihli broşürü onu C 2.3 m için de listeler. Bu sitede hiçbir otobüs DE11'i kaydetmez.
Bu yazıda geçen modeller
Kaynaklar
- Up to 10% fuel savings with the new generation of Renault Trucks engines (press release, 17 November 2021) — Renault Trucks, 17 Nov 2021
- Up to 10% less fuel and CO2 with the new Renault Trucks D, D Wide & C 2.3m (press release, 2 May 2022) — Renault Trucks, 2 May 2022
- New Renault Trucks powertrain: boosting fuel efficiency by up to 4% (press release, 4 June 2026) — Renault Trucks, 4 Jun 2026
- Long haul range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Distribution range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Construction range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Renault Trucks D, D Wide and C 2.3: Distribution and Light Construction Range brochure (edition 09/2023) — Renault Trucks UK
- Personalised specification sheet: Renault Trucks C 380, 6x2 rigid with crane, 11L E6 (last updated 16 January 2025) — Renault Trucks UK, 16 Jan 2025
- Personalised specification sheet: Renault Trucks C 430, 8x4 tridem, 11L E6 (last updated 14 January 2023) — Renault Trucks UK, 14 Jan 2023
- Personalised specification sheet: Renault Trucks T 460, 6x2, E6 (last updated 20 January 2017) — Renault Trucks UK, 20 Jan 2017
- Militarised logistics trucks brochure (English edition, 05/2022) — Renault Trucks