Silnik Renault Trucks DE11: 10,8-litrowy diesel, moce i ciężarówki
10,8-litrowy rzędowy sześciocylindrowy diesel Renault Trucks według własnych dokumentów producenta: nazwy DE11 i DTI 11, moce Euro VI od 285 do 344 kW, paliwa i ciężarówki z tym silnikiem.

DE11 to 10,8-litrowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny Renault Trucks. Renault Trucks ogłosił go 17 listopada 2021 r. wśród swoich „new 11 and 13 litre Euro VI Step E, DE11 and DE13 engines” (nowych 11- i 13-litrowych silników Euro VI etap E, DE11 i DE13) dla gam T, T High, C i K, a jego komunikat z 2 maja 2022 r. stwierdzał: „The 2023 models of the Renault Trucks D Wide and C 2.3 m will be fitted with the new DE11 engine.” (Modele Renault Trucks D Wide i C 2.3 m na rok 2023 będą wyposażone w nowy silnik DE11). Jego broszura z września 2023 r. podaje trzy moce, 285, 323 i 344 kW (380, 430 i 460 hp), przy momencie obrotowym od 1 800 do 2 200 Nm. Dokumenty Renault Trucks z lat 2017–2023 nazywają silnik 11-litrowy także DTI 11. W tym serwisie jest to silnik 11-litrowy modeli Renault Trucks C, D Wide, K i T.
Stan na 26 października 2026 r. Korporacyjne strony gamy długodystansowej, dystrybucyjnej i budowlanej Renault Trucks przeczytano 26 października 2026 r., razem z jego komunikatami prasowymi z 17 listopada 2021 r., 2 maja 2022 r. i 4 czerwca 2026 r., broszurą z września 2023 r. dla D, D Wide i C 2.3, broszurą z maja 2022 r. o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych oraz trzema spersonalizowanymi kartami specyfikacji opublikowanymi przez Renault Trucks UK.
Czym jest ten silnik
Renault Trucks, który podpisuje swoje strony korporacyjne „A Volvo Group Company” (spółka Grupy Volvo), zapisuje nazwę DE11 w komunikatach z 2021 i 2022 r. oraz na stronach gamy długodystansowej i budowlanej, a „DE 11” na stronie gamy dystrybucyjnej. Broszura z września 2023 r. dla D, D Wide i C 2.3 tytułuje swoją tabelę silnika „DE11 EURO 6 ENGINE” (SILNIK DE11 EURO 6), a stronę z cechami „11-LITRE ENGINE (DE11) WITH A POWER RATING OF UP TO 460 HP” (SILNIK 11-LITROWY (DE11) O MOCY DO 460 HP).
| Pozycja | Renault Trucks DE11 |
|---|---|
| Producent | Renault Trucks (Grupa Volvo) |
| Nazwy w dokumentach | DE11, DE 11; DTI 11 w dokumentach z lat 2017–2023 |
| Pojemność skokowa | 10,8 l |
| Cylindry | 6, w układzie rzędowym |
| Średnica cylindra x skok tłoka | 123 mm x 152 mm |
| Zawory i rozrząd | 24 zawory, wałek rozrządu w głowicy, napęd rozrządu z tyłu |
| Wtrysk | Wysokociśnieniowy wtrysk paliwa common rail, 2 000 bar |
| Doładowanie | Turbosprężarka |
| Paliwo | Olej napędowy, oznaczenie „XTL compatible” (kompatybilny z XTL) |
| Klasa emisji | Euro VI etap E |
| Oczyszczanie spalin | Katalizator, DPF, SCR |
| Moce | 285–344 kW (380–460 hp), 1 800–2 200 Nm |
| Masa z olejem | 965 kg |
Pojemność skokowa, cylindry, średnica cylindra, skok tłoka, masa, oznaczenie paliwa i moce pochodzą z broszury z września 2023 r. Wiersze o zaworach, rozrządzie, wtrysku, turbosprężarce i oczyszczaniu spalin pochodzą z karty specyfikacji Renault Trucks UK dla C 380, ostatnio zaktualizowanej 16 stycznia 2025 r., która opisuje „6-cylinder in-line diesel engine - Common rail high-pressure fuel-injection (2000 bar) - 24 valves - overhead camshaft, rear-mounted timing” (6-cylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny – wysokociśnieniowy wtrysk paliwa common rail (2000 bar) – 24 zawory – wałek rozrządu w głowicy, napęd rozrządu z tyłu) oraz „Compact after-treatment system (catalytic converter, DPF, SCR)” (kompaktowy układ oczyszczania spalin: katalizator, DPF, SCR). Klasa emisji pochodzi z komunikatu z 17 listopada 2021 r.; karty specyfikacji piszą „EEC EURO VI pollution control level” (poziom ograniczania zanieczyszczeń EWG EURO VI), a broszura „Euro 6”. Co zmieniały kolejne etapy normy Euro VI, wyjaśnia artykuł Euro VI i Euro 7 dla ciężarówek, a jak działa selektywna redukcja katalityczna – artykuł AdBlue i układ SCR. Broszura wymienia wśród komponentów Euro 6 pojazdów Renault Trucks D układ podgrzewania spalin z osobnym wtryskiwaczem i oznacza go „(except DE11)” (z wyjątkiem DE11).
Komunikat Renault Trucks z 17 listopada 2021 r. opisuje nowości w DE11 i DE13: opatentowany Wave Piston, który według komunikatu przekierowuje płomienie wewnątrz komory spalania w tłoku; nowe wtryskiwacze; a w celu ograniczenia strat tarcia: „connecting rods, pistons and the crankshaft have been redesigned and crankcase gas control has been optimised” (korbowody, tłoki i wał korbowy zostały przeprojektowane, a kontrola gazów ze skrzyni korbowej została zoptymalizowana). Dodaje nową turbosprężarkę na łożyskach kulkowych oraz „a variable flow oil pump combined with low-viscosity oil” (pompę oleju o zmiennym wydatku w połączeniu z olejem o niskiej lepkości) i podaje, że Renault Trucks „has opted for an optimised post-treatment system and a new engine control unit” (zdecydował się na zoptymalizowany układ oczyszczania spalin i nową jednostkę sterującą silnika). Komunikat z 2 maja 2022 r. wymienia te same elementy dla DE11 w D Wide i C 2.3 m z 2023 roku.
Paliwa
DE11 to silnik wysokoprężny. W broszurze z września 2023 r. jego kolumna ma jedno oznaczenie paliwa: „XTL compatible” (kompatybilny z XTL). XTL to oznaczenie stosowane dla parafinowych olejów napędowych, grupy, do której należy HVO; samo paliwo i jego normę omawia tekst o tym, czym jest HVO. Dokumenty Renault Trucks otwarte na potrzeby tej strony nie wymieniają HVO ani B100 dla DE11.
Broszura o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych z maja 2022 r. podaje, nie wskazując silnika: „Certain Heavy-Duty and Medium-Duty range models can run on Biodiesel if mixture type sensors are installed and the engine settings are adapted” (niektóre modele gam ciężkiej i średniej mogą pracować na biodieslu, jeśli zostaną zamontowane czujniki rodzaju mieszanki i dostosowane ustawienia silnika). Żaden z dokumentów nie podaje wersji gazowej DE11; silnik CNG o mocy 320 hp w D Wide to osobny silnik, który broszura nazywa NGT 9.
Moce według Renault Trucks
Broszura z września 2023 r. drukuje krzywą dla każdej z trzech mocy DE11, wraz z zakresem prędkości obrotowej mocy maksymalnej i maksymalnego momentu obrotowego:
| Moc (kW) | Moc (hp) | Moc maksymalna (obr./min) | Moment obrotowy (Nm) | Maksymalny moment obrotowy (obr./min) |
|---|---|---|---|---|
| 285 | 380 | 1 700–1 900 | 1 800 | 938–1 400 |
| 323 | 430 | 1 700–1 900 | 2 050 | 1 008–1 400 |
| 344 | 460 | 1 700–1 900 | 2 200 | 1 050–1 400 |
Korporacyjne strony gam Renault Trucks, odczytane 26 października 2026 r., podają moce w hp: „DE11: 380/430/460 hp” dla T, C i K oraz „DE 11 : 380/430 hp” dla D Wide. Plakat gamy w broszurze z września 2023 r. podaje DE11 z mocą 380, 430 i 460 hp dla D Wide i C 2.3 m.
Spersonalizowane karty specyfikacji Renault Trucks UK podają silnik jednego pojazdu, każda z mocą maksymalną w kilowatach i wartością „Power output (UK)” (moc wyjściowa, Wielka Brytania) w hp:
| Ostatnia aktualizacja karty | Pojazd | Moc maksymalna | Moc wyjściowa (UK) | Maksymalny moment obrotowy |
|---|---|---|---|---|
| 20 stycznia 2017 r. | T 460, 6x2 | 338 kW, 1 700–1 900 obr./min | 453 hp | 2 200 Nm, 1 000–1 400 obr./min |
| 14 stycznia 2023 r. | C 430, 8x4 tridem | 316 kW, 1 700–1 900 obr./min | 424 hp | 2 050 Nm, 1 000–1 400 obr./min |
| 16 stycznia 2025 r. | C 380, 6x2, jednoczłonowy z żurawiem | 285 kW, 1 700–1 900 obr./min | 380 hp | 1 800 Nm, 938–1 400 obr./min |
Karty z 2017 i 2023 r. tytułują sekcję silnika „DTI 11 ENGINE” (SILNIK DTI 11). Karta z 2025 r. tytułuje ją „11 ENGINE” (SILNIK 11) i nie podaje nazwy DE11; jej 285 kW, 1 800 Nm i zakres od 938 do 1 400 obr./min to wartości wersji DE11 o mocy 380 hp z broszury. Dla T 460 i C 430 karty podają 338 kW i 316 kW, a nie 344 kW (460 hp) i 323 kW (430 hp) z broszury z września 2023 r., i żaden z dokumentów nie wyjaśnia tej różnicy. Jak mają się do siebie kilowaty i różne jednostki koni mechanicznych, wyjaśnia artykuł kW, KM i Nm: jak czytać dane o mocy ciężarówki.
Broszura podaje też hamowanie silnikiem DE11: moc hamowania 170 kW z hamulcem wydechowym i 300 kW z Optibrake, który karta C 380 opisuje jako „combination of the exhaust brake and valve compression braking” (połączenie hamulca wydechowego i zaworowego hamowania kompresyjnego) i określa na 270 kW przy 2 300 obr./min. Urządzenia te opisuje artykuł Co to jest retarder?.
Generacje i daty
Żaden z dokumentów otwartych na potrzeby tej strony nie podaje roku, w którym silnik 11-litrowy po raz pierwszy pojawił się w gamie Renault Trucks, i żaden nie mówi wprost, że DE11 zastąpił DTI 11. Pod obiema nazwami podają tę samą średnicę cylindra, skok tłoka i pojemność, a broszura o ciężarówkach zmilitaryzowanych zapisuje je razem. Daty, które podają, są następujące:
- 20 stycznia 2017 r.: karta Renault Trucks UK dla T 460 6x2 tytułuje sekcję silnika „DTI 11 ENGINE”: 10,8 L, średnica cylindra 123 mm, skok tłoka 152 mm, „EEC EURO VI pollution control level”.
- 17 listopada 2021 r.: Renault Trucks ogłasza „new 11 and 13 litre Euro VI Step E, DE11 and DE13 engines” dla gam T, T High, C i K, z Wave Piston i innymi zmianami wymienionymi wyżej.
- 2 maja 2022 r.: Renault Trucks podaje, że modele D Wide i C 2.3 m na rok 2023 zostaną wyposażone w nowy DE11.
- Maj 2022 r.: broszura o zmilitaryzowanych ciężarówkach logistycznych podaje silnik gam C, K i T jako „DTI 11 / DE 11” i oferuje C i K w wersjach Euro 6, Euro 5 i Euro 3. W jej kolumnach Euro 6 i Euro 5 silnik 11-litrowy ma 380, 430 i 460 hp; kolumna Euro 3 nie oddziela silnika 11-litrowego od 13-litrowego. Jej wiersze dla kabiny 2,3 m, D Wide i C 2.3 m mają zapis „DTI 11”, z mocą 380 i 430 hp.
- 14 stycznia 2023 r.: karta dla C 430 8x4 tridem tytułuje sekcję silnika „DTI 11 ENGINE”.
- Wrzesień 2023 r.: broszura dla D, D Wide i C 2.3 tytułuje tabelę silnika „DE11 EURO 6 ENGINE”, z trzema mocami podanymi wyżej.
- 16 stycznia 2025 r.: karta dla C 380 podaje 285 kW, 1 800 Nm i Euro VI.
- 4 czerwca 2026 r.: komunikat Renault Trucks o układzie napędowym na rok modelowy 2027 przedstawia nowy silnik DE13 R dla gam T, T High, C i K; nie wspomina o DE11.
- 26 października 2026 r.: korporacyjne strony gam podają DE11 z mocą 380, 430 i 460 hp dla T, C i K oraz 380 i 430 hp dla D Wide.
Ciężarówki i autobusy z silnikiem Renault Trucks DE11 w tym serwisie
Wszystkie pozycje to ciężarówki; żaden autobus w tym serwisie nie ma zapisanego silnika DE11. Strona D obejmuje zarówno D, jak i D Wide, a jej zapis DE11 dotyczy D Wide.
| Model | Silnik według zapisu | Moc (kW) | Moment obrotowy (Nm) |
|---|---|---|---|
| Renault Trucks C | DE11 | 285–344 | 1 800–2 200 |
| Renault Trucks D | DE11 (D Wide) | 285–344 | 1 800–2 200 |
| Renault Trucks K | DE11 | 285–344 | 1 800–2 200 |
| Renault Trucks T | DE11 | 285–344 | 1 800–2 200 |
Wartości pochodzą z własnej strony każdego modelu i ze źródła, na które ta strona się powołuje, w kilowatach i niutonometrach, tak jak przechowują je zapisy serwisu; każdy zapis podaje zakres od najniższej do najwyższej mocy DE11. Strona T obejmuje T i T High, a strona gamy długodystansowej Renault Trucks wymienia DE11 przy T, a nie przy T High. Dla D Wide korporacyjna strona gamy dystrybucyjnej podaje 380 i 430 hp, a broszura z września 2023 r. 380, 430 i 460 hp.
Krótkie odpowiedzi
- Czym jest silnik Renault Trucks DE11?
- To 10,8-litrowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny Renault Trucks o średnicy cylindra 123 mm i skoku tłoka 152 mm. Renault Trucks ogłosił go 17 listopada 2021 r. jako jeden ze swoich nowych 11- i 13-litrowych silników Euro VI etap E dla gam T, T High, C i K, a jego komunikat z 2 maja 2022 r. podał, że modele D Wide i C 2.3 m na rok 2023 zostaną w niego wyposażone. Jego broszura z września 2023 r. podaje masę 965 kg wraz z olejem.
- Jaką moc i jaki moment obrotowy ma Renault Trucks DE11?
- Broszura Renault Trucks z września 2023 r. podaje trzy moce: 285 kW (380 hp) i 1 800 Nm w zakresie od 938 do 1 400 obr./min, 323 kW (430 hp) i 2 050 Nm w zakresie od 1 008 do 1 400 obr./min oraz 344 kW (460 hp) i 2 200 Nm w zakresie od 1 050 do 1 400 obr./min, każdą z mocą maksymalną w zakresie od 1 700 do 1 900 obr./min. Korporacyjne strony gam Renault Trucks podają DE11 z mocą 380, 430 i 460 hp dla T, C i K oraz 380 i 430 hp dla D Wide.
- Czy DE11 to ten sam silnik co DTI 11?
- Dokumenty Renault Trucks używają obu nazw dla silnika 11-litrowego i podają dla obu tę samą średnicę cylindra, skok tłoka i pojemność: 123 mm, 152 mm i 10,8 L. Karty specyfikacji z 20 stycznia 2017 r. i 14 stycznia 2023 r. tytułują sekcję silnika DTI 11 ENGINE, broszura o ciężarówkach zmilitaryzowanych z maja 2022 r. pisze DTI 11 / DE 11, a komunikat Renault Trucks z 17 listopada 2021 r. nazywa swój nowy 11-litrowy silnik Euro VI etap E DE11. Żaden z dokumentów otwartych na potrzeby tej strony nie mówi wprost, że DE11 zastąpił DTI 11.
- Czy Renault Trucks DE11 może pracować na HVO lub biodieslu?
- Broszura Renault Trucks z września 2023 r. oznacza DE11 jako XTL compatible (kompatybilny z XTL), przy czym XTL to oznaczenie stosowane dla parafinowego oleju napędowego, takiego jak HVO. Dokumenty otwarte na potrzeby tej strony nie wymieniają HVO ani B100 dla DE11 i żaden nie podaje jego wersji gazowej. Broszura o ciężarówkach zmilitaryzowanych z maja 2022 r. podaje, nie wskazując silnika, że niektóre modele gam ciężkiej i średniej mogą pracować na biodieslu, jeśli zostaną zamontowane czujniki rodzaju mieszanki i dostosowane ustawienia silnika.
- Które ciężarówki mają silnik Renault Trucks DE11?
- W tym serwisie Renault Trucks C, D Wide, K i T: każdy zapis podaje DE11 z mocą 285–344 kW i momentem obrotowym 1 800–2 200 Nm. Strona gamy długodystansowej Renault Trucks wymienia DE11 przy T, a nie przy T High, a broszura z września 2023 r. wymienia go także dla C 2.3 m. Żaden autobus w tym serwisie nie ma zapisanego silnika DE11.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- Up to 10% fuel savings with the new generation of Renault Trucks engines (press release, 17 November 2021) — Renault Trucks, 17 Nov 2021
- Up to 10% less fuel and CO2 with the new Renault Trucks D, D Wide & C 2.3m (press release, 2 May 2022) — Renault Trucks, 2 May 2022
- New Renault Trucks powertrain: boosting fuel efficiency by up to 4% (press release, 4 June 2026) — Renault Trucks, 4 Jun 2026
- Long haul range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Distribution range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Construction range (corporate product page, read 26 October 2026) — Renault Trucks
- Renault Trucks D, D Wide and C 2.3: Distribution and Light Construction Range brochure (edition 09/2023) — Renault Trucks UK
- Personalised specification sheet: Renault Trucks C 380, 6x2 rigid with crane, 11L E6 (last updated 16 January 2025) — Renault Trucks UK, 16 Jan 2025
- Personalised specification sheet: Renault Trucks C 430, 8x4 tridem, 11L E6 (last updated 14 January 2023) — Renault Trucks UK, 14 Jan 2023
- Personalised specification sheet: Renault Trucks T 460, 6x2, E6 (last updated 20 January 2017) — Renault Trucks UK, 20 Jan 2017
- Militarised logistics trucks brochure (English edition, 05/2022) — Renault Trucks