Iveco
Iveco S-Way
İki dizel motor ailesi, iki doğalgaz motoru ve açılan hiçbir Iveco belgesinde azami katar ağırlığı yok: Iveco'nun belgelerinden S-Way'in motorları, kabinleri, dingil düzenleri ve gaz tankları.
- 2019—
- 3 dingil düzeni
- 251–426 kW
- Euro VI Step E

Model künyesi
- Segment
- Uzun yol çekicisi
- Üretim
- 2019—
- Dingil düzenleri
- 3 (4x2…)
- Emisyon
- Euro VI Step E (C9, C9G, diesel XC13; not confirmed for XC13G)
- Şanzıman
- 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş ZF TraXon Gen2; kamyon konfigürasyonlarında C9 ve C9G ile otomatik şanzıman da sunuluyor
Dingil düzenleri: 4x2 · 6x2C · 6x2P
Motor aileleri
- Güç
- 251–294 kW
- Tork
- 1400–1700 Nm
- Güç
- 338–426 kW
- Tork
- 2500–2800 Nm
- Güç
- 251–294 kW
- Tork
- 1500–1700 Nm
- Güç
- 368 kW
- Tork
- 2200 Nm
S-Way, Iveco’nun ağır yol tipi kamyonu; arazi tipi T-Way’i ve hafif arazi tipi X-Way’i de kapsayan WAY ailesinin uzun yol üyesi. Aracı Torino merkezli Iveco S.p.A. üretiyor. 2 Temmuz 2019 tarihli bir basın açıklamasıyla Madrid’de tanıtıldı. Iveco o tarihten bu yana adını değiştirmeden motorlarını iki kez değiştirdi — 1 Haziran 2021’de yeni bir motor gamı, 15 Kasım 2023’te xCursor 13 — ve 3 Temmuz 2026’da Torino’da Model Year 26 versiyonunu tanıttı.
Aşağıdaki her şey Model Year 24 verisidir: Iveco’nun 02/24 tarihli, H2331001MASTER yayın numaralı kendi e-broşürü ile İngiltere, Almanya ve İtalya ürün sayfalarında hâlâ yer alan motor tabloları. 2026 açıklaması hiçbir motor tablosu yayımlamıyor ve aracın aynı xCursor 13 ile Model Year 24’ün üzerine kurulduğunu söylüyor. S-Way’de bu Model Year 24 gamında yer almayan bir motor da bulunabilir: Iveco’nun 1 Haziran 2021 açıklaması Cursor 11 ile Cursor 13’ün adını veriyor ve Cursor 13 gamını 490 ve 530 hp olmak üzere iki yeni değerle genişletiyor; 15 Kasım 2023 açıklaması ise XCursor 13’ü duyuruyor ve Cursor 11’in üretimden kaldırıldığını belirtiyor.
Dört motor: iki dizel aile ve bir gaz ikilisi
Dördünü de Iveco Group içinde Iveco’nun kardeş markası olan FPT Industrial üretiyor. C9, üç kademeli 8,7 litrelik altı silindirli motor: 340 hp / 251 kW ve 1.400 Nm, 360 hp / 265 kW ve 1.650 Nm, 400 hp / 294 kW ve 1.700 Nm. Iveco’nun görev kartları gamı güce ve kabine göre ikiye ayırıyor: Uzun mesafe, AS kabinle 460 - 580 hp; Bölgesel Dağıtım, İngiltere’deki çekici ve İsviçre’nin İtalyanca çekici sayfalarında AT ve AD kabinlerle 360 - 540 hp, İngiltere’deki kamyon (rijit) sayfasında ise 340 - 540 hp. Dolayısıyla bölgesel bant, 540 hp değerine kadar XC13’ü de kapsıyor. C9’un üç kademesi de AS için değil, AT ve AD kabinleri için işaretli; yani Iveco, tam genişlikte uzun yol yataklı kabinle C9 sunmuyor.
XC13, Kasım 2023’te duyurulan 12,9 litrelik altı silindirli motor; duyuru metni Cursor 11’in üretimden kaldırıldığını belirtiyor. Dört kademe var ve bunlar gamın tüm üst kısmını oluşturuyor: 460 hp / 338 kW ve 2.500 Nm, 500 hp / 368 kW ve 2.600 Nm, 540 hp / 397 kW ve 2.700 Nm, 580 hp / 426 kW ve 2.800 Nm. Burada kabin işaretleri güç sırasını izlemiyor: 460 ve 500 hp kademeleri her kabinle sunuluyor, 540 hp kademesi yalnızca AT ve AD kabinleri için işaretli, 580 hp kademesi ise yalnızca AS kabini için. Iveco’nun İtalyan çekici sayfası da aynı ayrımı gösteriyor.
Gaz ikilisi doğalgazla çalışıyor; bu yakıt LNG ve biyo-LNG kamyonlar yazısında ele alınıyor. C9G, aynı 8,7 litre hacimle 340 hp / 251 kW ve 1.500 Nm ile 400 hp / 294 kW ve 1.700 Nm sunuyor; XC13G ise tek değerle sunuluyor: 500 hp / 368 kW ve 2.200 Nm; Iveco bu motor için yüzde 11’e varan daha düşük yakıt tüketimi iddia ediyor. Gaz gamı daha dar: bir 4x2 çekici ile 4x2 ve 6x2P rijitler, başka bir şey yok. XC13G bir AS kabin motoru; iki C9G kademesi ise yalnızca AT ve AD kabinler için. Iveco 2021’de, doğalgazlı modellerinin satılan birimlerin dörtte birinden fazlasıyla o dönem Avrupa’da lider olduğunu iddia ediyordu.
Iveco ve FPT motor değerleri
Iveco devir aralıkları yayımlıyor: 460 hp kademesi en yüksek gücüne 1.600 ile 1.650 d/dk arasında, 580 hp kademesi ise 1.450 ile 1.850 arasında ulaşıyor. FPT ise aynı motorlar için tek bir devir yayımlıyor: S-Way’in kullandığı dört XC13 değerinin tamamı için 1.650 d/dk; azami tork ise 820, 843, 956 ve 978 d/dk’da. Bu kayıt bu nedenle nominal devir değeri vermiyor. İki üretici beygir gücünde de uyuşmuyor: Iveco’nun tablosunda en üst kademe 580 hp / 426 kW, FPT’nin bu değere ait föyünde ise 426 (579) @ 1650 yazıyor. Güç değerlerinin nasıl verildiği kamyon güç değerleri nasıl ölçülür yazısında anlatılıyor.
Downspeeding, şanzıman ve motor freni
2021 açıklaması, standart profilli lastiklerle 2,31:1’e kadar inen daha uzun diferansiyel oranları sundu; Model Year 24 broşürü ise yakıt tasarrufu önlemleri listesine 2,17 ve 2,06’yı ekliyor.
Bunun arkasında otomatikleştirilmiş bir şanzıman var: 2023 açıklaması, vites değişimleriyle motor frenlemesini senkronize eden Shift Assistant’lı, ZF üretimi 12 vitesli TRAXON Gen2’nin adını veriyor; broşürün gam tablosu ise rijit versiyonda C9 ve C9G için yanına bir otomatik şanzıman da ekliyor. 2019 lansman açıklaması S-Way’in şanzımanına Hi-Tronix adını vermişti ve bu sayfanın açtığı hiçbir belge, iki adın aynı üniteyi tanımlayıp tanımlamadığını söylemiyor.
İkincil frenleme konusunda broşür, “capable to substitute the Intarder in most missions” (çoğu görevde Intarder’ın yerini alabilecek) diye nitelediği bir High Performance Engine Brake tanımlıyor; 2023 açıklaması aynı sistemin yüzde 30 daha etkili olduğunu ve çoğu görev senaryosunda Retarder’ın yerini alabileceğini söylüyor; FPT de XCursor 13 için 530 kW’a varan frenleme gücü veriyor. Bunlar motor freninin neler yapabileceğine dair, “in most missions” (çoğu görevde) kaydıyla sınırlanmış iddialar; opsiyon listesini tanımlamıyorlar. Bu sayfanın açtığı hiçbir belge, motor freninin yanında hâlâ hidrolik bir retarder sunulup sunulmadığını söylemiyor.
Emisyon: yalnızca SCR ve HVO
FPT emisyon kademesini motor motor veriyor, ama dördünün hepsi için değil. Bu sayfanın açtığı dört XC13 kamyon föyü (S-Way’in kullandığı her değer için bir tane) “Certification: Euro VI E” ibaresini taşıyor ve her birinde bunun yanında “Diesel 4 stroke” termodinamik çevrimi yer alıyor; yani sertifikalandırılan şey dizel XC13. Cursor 9 kamyon sayfası iki 8,7 litrelik motoru tek cümlede ele alıyor: bunlar “available in both Diesel and CNG versions, compliant with Euro VI Step E standards” (hem dizel hem CNG versiyonlarında mevcut, Euro VI Step E standartlarına uygun). Bu sayfanın açtığı hiçbir kaynak XC13G için kademe vermiyor. FPT’nin XCursor 13 sayfası yalnızca motorun dizel, metan ve ileride hidrojenle çalışacak şekilde tasarlandığını söylüyor; Iveco’nun bu standardı andığı kendi belgesi ise gazlı 13 litrelik motorun Kasım 2023’teki duyurusundan önceye ait: 1 Haziran 2021 açıklaması, yeni motor gamı için “meets Euro VI/E emissions standards” (Euro VI/E emisyon standartlarını karşılıyor) diyor. Dolayısıyla yukarıdaki tablodaki Euro VI Step E kaydı C9’u, C9G’yi ve dizel XC13’ü kapsıyor; XC13G için kanıt değil. Iveco’nun ürün sayfaları kademe adı vermediği için buradaki kademenin kaynağı FPT; harfli kademeler Euro 6 ve Euro 7 yazısında anlatılıyor. Bu sayfanın açtığı hiçbir belge, 2021 açıklamasından önce üretilmiş bir S-Way için de kademe vermiyor. Egzoz arıtma SCR ağırlıklı: XC13 föyleri diziyi DOC + DPF + SCR + CUC olarak veriyor; XCursor 13 ürün sayfası buna 600.000 km’ye varan DPF değişim aralıklarını ve 150.000 km’ye varan yağ değişim aralıklarını ekliyor; Cursor 9 sayfası ise EGR’siz bir mimariyi, rejenerasyon gerektirmeyen bir HI-eSCR sistemini ve 450.000 km’ye varan DPF bakımını tanımlıyor. Bunlar FPT’nin motor için verdiği rakamlar, Iveco’nun araç için verdiği değil. Yakıta gelince, Iveco’nun İtalyan sayfası motor tablosuna “Tutti i motori diesel sono compatibili con i carburanti sostenibili HVO” dipnotunu düşüyor: tüm dizel motorlar sürdürülebilir HVO yakıtlarıyla uyumludur.
Dingiller, kabinler ve dingil mesafeleri
Avrupa için yayımlanan dingil düzenleri 4x2, 6x2C ve 6x2P; çekici ve rijit gamlarında aynı üç düzen kullanılıyor. 6x2C ve 6x2P, Iveco’nun kendi adlandırmaları. Çekici dingil mesafeleri 4x2’de 3.650-3.800 mm, 6x2C’de 3.800-4.000 mm, 6x2P Twin’de 3.200-3.300 mm; rijitlerde dingil mesafesi çok daha uzun, 6.700 mm’ye kadar çıkıyor. S-Way gam tablosunda 6x4 ya da 8x4 yok.
Üç kabin sunuluyor: tam genişlikte yataklı AS, kompakt yataklı AT ve gündüz kabini AD; ilk ikisinde alçak ya da yüksek tavan seçilebiliyor. Motor tablosu her değerin hangi kabinle sunulduğunu işaretliyor. Aynasız kameralar bir opsiyon; Iveco bunlara standart aynaya göre yüzde 1,5’e varan yakıt avantajı biçiyor; aerodinamik arka plan kabin aerodinamiği yazısında anlatılıyor.
Gaz versiyonunda tanklar ve menzil
CNG, 70, 80, 115 ve 148 litrelik çelik tip-1 tüplerde taşınıyor; her yanda 2 x 135 ve 2 x 175 litrelik daha yeni tanklar da var. Iveco 190 kg metanla 800 km’ye varan menzil veriyor; gam tablosu ise 4x2 çekicide 800 km’ye, rijitlerde 1.000 km’ye kadar menzil gösteriyor. LNG tankları paslanmaz çelik: büyük kesitte 250, 410 ve 540 litre, küçük kesitte 400 litre; menzil 1.700 km’ye kadar veriliyor. Iveco, 4x2 çekicide sınıfının en iyisi olarak 1.080 litre iddia ediyor; bu, broşürün gösterdiği dört LNG tank yerleşiminden ilkindeki iki 540 litrelik tankın toplamı ve Iveco’nun bastığı bir toplam değil, bizim hesabımız. Gazlı araç, 72 dB’nin altındaki değerle PIEK Quiet Truck Test sertifikalı.
Broşür ayrıca bir AB muafiyeti sayesinde 18 tonluk ve 26 tonluk doğalgazlı araçlara, boş ağırlıktaki artışı karşılayacak ek bir kütle tanınabildiğini söylüyor. Ne bir rakam ne de bir mevzuat adı veriyor. Araç sınıfına göre yol ücretlendirmesi karayolu ücretleri ve CO2 sınıfları yazısında anlatılıyor.
Güvenlik ve sürücü destek sistemleri
Broşür, bir dizi İleri Sürücü Destek Sistemini “the latest European General Safety regulations” (en güncel Avrupa Genel Güvenlik yönetmelikleri) kapsamına bağlıyor ve bunları Seviye 2 ADAS başlığı altında sıralıyor: satış sonrası ya da OEM alkol kilidi cihazları için standartlaştırılmış bir arayüz olan Alkol Kilidi (ALC); sert frenlemede dörtlü flaşörlerle arkadan gelen trafiği uyaran Acil Durma Sinyali (ESS); yolcu tarafındaki kör noktada 5-20 km/sa hızla hareket eden yol kullanıcılarına karşı sürücüyü uyaran Kör Nokta Bilgilendirme Sistemi (BSIS); ön kör nokta için Kalkış Bilgilendirme Sistemi (MOIS); traversteki bir arka kamera olan Geri Manevra Algılama (REV); Sürücü Uyuklama ve Dikkat Uyarısı (DDAW); işaretli hız sınırı hakkında görsel ve sesli geri bildirim veren Akıllı Hız Asistanı (ISA); broşüre göre olası bir önden çarpışmayı algılayıp “80’den 0 km/sa’ye garantili tam frenleme” ile fren yapan İleri Acil Frenleme Sistemi (AEBS) ve araç sinyal verilmeden şeridinden çıktığında uyaran Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDWS). Bu sayfanın açtığı kaynakların hiçbiri bunlardan hangisinin standart, hangisinin opsiyonel olduğunu belirtmiyor. Broşür bunlardan ayrı olarak Highway Assist ile Stop&Go özellikli Adaptif Hız Sabitleyicinin de adını veriyor. Highway Assist, aracı şeridin ortasında tutmak için ön kamera, aktif direksiyon ve direksiyondan el çekildiğini kapasitif olarak algılayan bir sistemle çalışıyor; broşüre göre Adaptif Hız Sabitleyici bu sistemi otomatik olarak devreye alabiliyor. Stop&Go özellikli Adaptif Hız Sabitleyici ise trafik kuyruğunu takip ediyor, en fazla 3 saniyelik bir duruştan sonra otomatik olarak yeniden kalkıyor ve motor ile fren gücüyle ayarlanabiliyor.
Donanım ve seçenekler
Kabin içinde şunlar tanımlanıyor: özelleştirilebilir bir gösterge paneli, 10 ya da 12 inç seçenekli bir TFT gösterge ekranı ile 10 inçlik bilgi-eğlence dokunmatik ekranı, elektrikli park freni, gösterge panelinde standart iki USB bağlantısı, bardak ve şişe tutucular ve yolcu tarafında katlanabilir bir masa. Koltuklar vinil, kumaş ya da deri kaplamayla sunuluyor; ısıtma, havalı süspansiyon ve bel desteği seçenekler arasında, emniyet kemerinin rengi de seçilebiliyor. Broşüre göre ECO’dan Power’a uzanan üç sürüş modunun parametreleri fabrikada, sürücü eliyle ya da telematik yoluyla özelleştirilebiliyor. Dışta broşür şunları sıralıyor: sekiz ızgara kaplama seçeneği, IVECO logosu için krom ya da mat füme seçeneği, plastik ya da hibrit tampon seçenekleri, standart LED gündüz farları (LED ana farlar da sunuluyor), ADAS işlevleri için radar ve yukarıda kabinler bölümünde anlatılan aynasız kamera. Bu sayfanın açtığı hiçbir belge bu kalemleri fiyatlandırmıyor ya da hangisinin standart donanım, hangisinin fabrika opsiyonu olduğunu başka bir yolla ayırt etmiyor.
Kaynak notları
Ağırlıklar. Iveco’nun S-Way için yayımladığı tek ağırlık bir aralıktır: 18 - 26 t. Bu aralık İsviçre’nin İtalyanca çekici sayfasında MTT, Birleşik Krallık ürün sayfalarında GVW olarak etiketlenmiştir ve hem uzun yol hem de bölgesel görevleri kapsar. Aynı görev kartları ürün gamını güce göre metin olarak ayırıyor: Birleşik Krallık Artic ve İsviçre’nin İtalyanca çekici sayfalarında AS kabinli Long distance 460 - 580 hp, AT ve AD kabinli Regional Delivery 360 - 540 hp (da 460 a 580 CV, da 360 a 540 CV); Birleşik Krallık Rigid sayfasında ise hem Regional Delivery hem de Municipality and Specialities kartlarında 340 - 540 hp. Dolayısıyla bölgesel bant yalnızca C9’u değil, her iki dizel aileyi kapsıyor. Bu kayıt için açılan Iveco belgelerinin hiçbirinde azami katar ağırlığı değeri yer almıyor. 2023 basın bültenindeki 60 t, bültenin “can withstand up to 60t GCW” dediği yeni 18x tek redüksiyonlu arka aksın kapasitesidir; aynı bülten 6x2 kamyonlarda güçlendirilmiş 9,0 t tag akstan söz ediyor (başka bir model adı vermeden 6x2 kamyonlarla sınırlanmış bir iddia) ve 17xHE Meritor arka aksının adını veriyor. Aynı paragraftaki 9,0 t aks yüküne (GAW) sahip güçlendirilmiş ön havalı süspansiyon “The IVECO S-Way and X-Way” için ortak olarak yazılmıştır ve yalnızca S-Way’e özgü olduğunu belirten bir ifade içermez; bu nedenle burada S-Way’e atfedilmemiştir; aynı nedenle bültenin “6x4 and 8x4 Tridem” cümlesi de atfedilmemiştir. Güç kademeleri ve devir aralıkları MY24 broşür tablolarından alınmıştır. Dizel C9, 8,7 l: 1.710-2.200 d/dk’da 340 hp / 251 kW, 1.100-1.710 d/dk’da 1.400 Nm (WG turbo); 1.530-2.200 d/dk’da 360 hp / 265 kW, 1.200-1.530 d/dk’da 1.650 Nm (WG); 1.655-2.200 d/dk’da 400 hp / 294 kW, 1.200-1.655 d/dk’da 1.700 Nm (eVGT). Dizel XC13, 12,9 l, tamamı eVGT: 1.600-1.650 d/dk’da 460 hp / 338 kW, 820-1.100 d/dk’da 2.500 Nm; 1.600-1.650 d/dk’da 500 hp / 368 kW, 843-1.100 d/dk’da 2.600 Nm; 1.500-1.650 d/dk’da 540 hp / 397 kW, 950-1.200 d/dk’da 2.700 Nm; 1.450-1.850 d/dk’da 580 hp / 426 kW, 980-1.450 d/dk’da 2.800 Nm. Doğal gazlı C9G, 8,7 l, WG: 1.600-2.000 d/dk’da 340 hp / 251 kW, 1.100-1.600 d/dk’da 1.500 Nm; 1.575-2.000 d/dk’da 400 hp / 294 kW, 1.200-1.575 d/dk’da 1.700 Nm. Doğal gazlı XC13G, 12,9 l, eWG: 1.600-1.700 d/dk’da 500 hp / 368 kW, 1.000-1.500 d/dk’da 2.200 Nm. Kabin seçenekleri, aynı tablolardan ve İtalyanca sayfada da tekrarlandığı şekliyle: üç C9 dizel kademesi ve her iki C9G kademesi AS için değil, AT ve AD kabinler için işaretlenmiştir; 540 hp dizel de öyle; 580 hp dizel ve 500 hp XC13G yalnızca AS kabin için işaretlenmiştir. FPT’nin S-Way’de kullanılan dört XC13 güç kademesi için kendi teknik föyleri tek bir azami güç devri olarak 1.650 d/dk, tek tork devirleri olarak 820, 843, 956 ve 978 d/dk, 135 x 150 mm silindir çapı ve strok, ECR 2500 bar enjeksiyon, EVGT BB turboşarj, DOC + DPF + SCR + CUC egzoz arıtma dizisi, Euro VI E sertifikası ve 426 kW’lık güç kademesi için 1.018 kg kuru ağırlık veriyor. FPT 426 kW’ı 579 HP olarak veriyor, Iveco’nun tablosu ise 580 hp diyor. FPT’nin XCURSOR 13 sayfası motoru 460 hp / 2.300 Nm’den 600 hp / 2.850 Nm’ye kadar bir aralıkta veriyor; 530 kW’a kadar frenleme gücü, 1.600.000 km’ye kadar ömür, 150.000 km’ye kadar yağ değişim aralığı ve 600.000 km’ye kadar DPF değişim aralığı belirtiyor. Dokuzuncu teknik föydeki 1.900 d/dk’da 442 kW / 601 HP ve 1.100 d/dk’da 2.850 Nm, S-Way’in kullanmadığı bir güç kademesidir. FPT’nin Cursor 9 kamyon sayfası 300 ile 400 HP arasında güç kademeleri, EGR’siz mimari, rejenerasyon gerektirmeyen HI-eSCR sistemi ve 450.000 km’ye kadar DPF bakım aralığı belirtiyor. Ürün gamı ve dingil mesafeleri MY24 broşürünün 16. sayfasından alınmıştır. Çekici: 4x2 3.650-3.800 mm, 6x2C 3.800-4.000 mm, 6x2P (Twin) 3.200-3.300 mm. Kamyon: 4x2 3.800-6.700 mm, 6x2P 3.120-6.050 mm, 6x2C 4.200-4.500 mm. Arka aks süspansiyonu tümünde havalı veya tam havalıdır. Doğal gazlı gam daha dardır: 3.800 mm dingil mesafeli bir 4x2 çekici ile 4x2 ve 6x2P kamyonlar; kamyon dingil mesafeleri 4x2’de 3.800-6.300 ve 5.700 mm, 6x2P’de 3.120-6.050 ve 4.200-6.050 mm olarak veriliyor. Gaz tankları ve menzil broşürün 14, 15 ve 17. sayfalarından alınmıştır. 70, 80, 115 ve 148 litrelik tip 1 çelik CNG tüpleri; her bir yanda 2 x 135 ve 2 x 175 litrelik yeni CNG tankları, 800 km’ye kadar menzil sağlayan 190 kg metan; 5.500 mm ve üzeri dingil mesafeli kamyonlarda sağ tarafta toplam 1.500 litrenin üzerinde çift CNG paketi. Ürün gamı tablosu CNG için 4x2 çekicide 800 km’ye, kamyonlarda 1.000 km’ye kadar, LNG için ise üçünde de 1.700 km’ye kadar menzil veriyor. LNG tankları paslanmaz çeliktir: 26 inç, 660 mm kesitte 250, 410 ve 540 litre ve 24 inç, 610 mm kesitte 400 litre. Iveco 4x2 çekicide sınıfının en iyisi olarak 1.080 litre iddia ediyor ve gösterdiği dört tank düzeni için 1.700, 1.500, 1.250 ve 850 km’ye kadar menzil veriyor. Gazlı araç 72 dB altı değerle PIEK Quiet Truck Test sertifikalıdır. Iveco’nun broşürü, bir AB muafiyeti sayesinde 18 t ve 26 t doğal gazlı araçlara boş ağırlıktaki artışı karşılayacak bir ek kütle tanınabildiğini söylüyor; ne bir değer ne de bir mevzuat adı veriyor. Diferansiyel oranları: 1 Haziran 2021 tarihli basın bülteni standart profilli lastiklerle 2,31:1’e kadar inen daha uzun oranlar veriyor, MY24 broşürü ise 2,17 ve 2,06 olmak üzere yeni diferansiyel oranları ekliyor. Frenleme ve verimlilik iddiaları: broşürde çoğu görevde Intarder’in yerini alabilecek, 2023 bülteninde ise %30 daha etkili ve çoğu görev senaryosunda Retarder’in yerini alabilecek olarak tanımlanan High Performance Engine Brake; dizelde %10’a kadar daha iyi yakıt tüketimi ve hizmetlerden ek %4; XC13G gazlı motorda %11’e kadar; %10 azaltılmış motor ağırlığı ve öncülüne göre %33 daha yüksek, 1,6 milyon kilometreye kadar dayanıklılık; standart aynaya göre %1,5’e kadar kazanç sağlayan aynasız kameralar. İki resmi belge biyometan konusunda ayrışıyor: MY24 broşürü biyometanla çalışırken CO2’de %90’a kadar, 15 Kasım 2023 tarihli basın bülteni ise %95’e kadar azalma veriyor. Adlandırma: 2 Temmuz 2019 tarihli lansman bülteni şanzımanı Hi-Tronix olarak adlandırıyor ve kabinin ECE R29.03 çarpışma normuna uygun olduğunu belirtiyor; 2023 bülteni ZF’nin 12 ileri vitesli TRAXON Gen2 şanzımanının adını veriyor ve Hi-Tronix adını kullanmıyor. Açılabilen hiçbir belge iki adın aynı üniteyi tanımlayıp tanımlamadığını belirtmiyor. 3 Temmuz 2026 tarihli Model Year 26 bülteni %11’e kadar yakıt tasarrufu, 450 mm direksiyon simidi, 10 inç dokunmatik ekran ve 32.000’e kadar konfigürasyon veriyor ve aracın aynı xCursor 13 motoruyla Model Year 24’ün üzerine inşa edildiğini söylüyor; bu kayıttaki değerler, Iveco’nun ürün sayfalarında hâlâ yer alan Model Year 24 tablolarıdır. S-Way aynı motorlarla kamyon olarak da satılıyor; yukarıdaki segment Iveco’nun kendi Artic ürün gamını izliyor. Bataryalı elektrikli kamyon ayrı bir model olan S-eWay’dir ve değerlerinin hiçbiri burada yer almıyor. Güvenlik ve sürücü destek sistemleri MY24 e-broşürünün ADAS sayfalarından alınmıştır. “the latest European General Safety regulations” kapsamına atfedilen Seviye 2 ADAS: ALC (Alcohol Interlock; satış sonrası veya OEM cihazlar için standartlaştırılmış bir arayüz); ağır frenlemede dörtlü flaşörlerle ESS (Emergency Stop Signal); yolcu tarafındaki kör noktada 5-20 km/h hızdaki yol kullanıcılarını algılayan BSIS (Blind Spot Info System); ön kör nokta için MOIS (Moving Off Info System); arka travers kamerası olan REV (Reversing Detection); DDAW (Driver Drowsiness Attention Warning); ISA (Intelligent Speed Assist); 80’den 0 km/h’e kadar garantili tam frenlemeli AEBS (Advanced Emergency Braking System); LDWS (Lane Departure Warning System). Bunlardan ayrı olarak Highway Assist (ön kamera, aktif direksiyon, ellerin direksiyondan çekildiğini kapasitif olarak algılama; Adaptive Cruise Control tarafından otomatik olarak etkinleştirilebilir) ve Stop and Go özellikli Adaptive Cruise Control (trafik kuyruğunda 3 saniyeye kadar duruştan sonra otomatik yeniden kalkış). Broşürde bunların hiçbiri standart ya da opsiyonel olarak işaretlenmemiştir. İç donanım: 10 veya 12 inç TFT gösterge paneli, 10 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranı, elektrikli park freni, ön panelde standart 2 USB bağlantısı, katlanabilir yolcu tarafı masası, seçenek olarak ısıtma, havalı süspansiyon ve bel desteği sunulan vinil, kumaş veya deri koltuklar, seçilebilir emniyet kemeri rengi ve ECO’dan Power’a 3 sürüş modu. Dış donanım: 8 ızgara kaplama seçeneği, krom veya mat füme IVECO logosu, plastik veya hibrit tampon seçenekleri, standart LED gündüz farları (LED ana farlar da sunuluyor) ve ADAS işlevleri için radar. Açılan hiçbir belge bu donanımların hiçbirini standart ya da opsiyonel olarak ayırmıyor.
Kısa cevaplar
- Iveco S-Way hangi motorlarla sunuluyor?
- Iveco S-Way künyesi şu motor ailelerini kapsıyor: FPT Cursor 9 (C9) (8,7 l), FPT XCursor 13 (XC13) (12,9 l), FPT Cursor 9 natural gas (C9G) (8,7 l), FPT XCursor 13 natural gas (XC13G) (12,9 l). Güç 251–426 kW, tork 1400–2800 Nm aralığında.
- Iveco S-Way hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
- 4x2, 6x2C, 6x2P.
- Iveco S-Way hangi emisyon sınıfında?
- Euro VI Step E (C9, C9G, diesel XC13; not confirmed for XC13G).
- Iveco S-Way üretimi ne zaman başladı?
- Iveco S-Way üretimi 2019 yılında başladı.
- Iveco S-Way hangi şanzımanla sunuluyor?
- Şanzıman: 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş ZF TraXon Gen2; kamyon konfigürasyonlarında C9 ve C9G ile otomatik şanzıman da sunuluyor.
Sitedeki Iveco modelleri yan yana
| Segment | Üretim | Dingil düzenleri | Güç | Tork | Azami katar ağırlığı | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Iveco Daily | Dağıtım | 2014— | 2 dingil düzeni | 85–152 kW | 340–470 Nm | |
| Iveco Eurocargo | Dağıtım | 1991— | 2 dingil düzeni | 118–235 kW | 680–1100 Nm | 35 t |
| Iveco S-Way | Uzun yol çekicisi | 2019— | 3 dingil düzeni | 251–426 kW | 1400–2800 Nm | |
| Iveco T-Way | İnşaat | 2021— | 6 dingil düzeni | 265–397 kW | 1650–2500 Nm | |
| Iveco X-Way | İnşaat | 5 dingil düzeni | 251–426 kW | 1400–2600 Nm |
Bu sitede Iveco S-Way modelinden söz eden yazılar
- FPT Cursor 9 motoru: sürümler, yakıtlar, güç değerleri ve kullanan araçlar
- FPT XCursor 13 motoru: sürümler, yakıtlar, güç değerleri ve kullanan kamyonlar
- Rakamlarla bir tır: vites, güç, lastik, yakıt deposu, motor ömrü ve hız
- Dünyanın en büyük kamyon ve otobüsleri: taşıma kapasitesi, uzunluk ve güç
- FPT Cursor 11 motoru: güç değerleri, yakıtlar, emisyon sınıfları ve kullanan kamyonlar
- Retarder nedir? Hidrodinamik retarder, motor freni ve UN R13 kuralları
Bu sitedeki diğer Iveco sayfaları
Kaynaklar
- IVECO S-Way eBrochure (publication H2331001MASTER, 02/24) — IVECO
- FPT Industrial XC13 truck datasheet — 426 kW (579 HP) at 1650 rpm — FPT Industrial
- New IVECO Way Range is born and built around you — Iveco S.p.A.
- IVECO S-Way Artic — product page — IVECO UK
- IVECO S-Way Rigid — product page — IVECO UK
- IVECO S-Way Sattelzugmaschine — product page — IVECO Deutschland
- IVECO S-Way Trattore — product page — IVECO Italia
- IVECO S-Way Trattore — product page (mission data) — IVECO Svizzera
- FPT Industrial XC13 truck datasheet — 338 kW (460 HP) at 1650 rpm — FPT Industrial
- FPT Industrial XC13 truck datasheet — 368 kW (500 HP) at 1650 rpm — FPT Industrial
- FPT Industrial XC13 truck datasheet — 397 kW (540 HP) at 1650 rpm — FPT Industrial
- FPT Industrial XC13 truck datasheet — 442 kW (601 HP) at 1900 rpm — FPT Industrial
- XCURSOR 13 — on-road truck engine — FPT Industrial
- CURSOR 9 — on-road truck engine — FPT Industrial
- New IVECO S-Way: the 100% connected truck takes fuel efficiency and driver-centricity to the next level — Iveco S.p.A.
- IVECO launches new IVECO S-WAY: the 100% connected, driver-centric long-haul truck — Iveco S.p.A.
- IVECO raises the bar: a new generation of vehicles and services for drivers and fleets — Iveco S.p.A.