TruckBusWorld

Iveco

Iveco T-Way

Dört güç kademesinde iki FPT dizel motoru, 4x4'ten 8x8'e altı dingil düzeni ve Iveco'nun İngiltere sayfalarının, broşürünün ve lansman duyurusunun vermediği bir katar ağırlığı.

Yayın tarihi · Son güncelleme

  • 2021—
  • 6 dingil düzeni
  • 265–397 kW
  • Euro VI
Kasası kaldırılmış siyah, dört dingilli bir Iveco T-Way damperli kamyon; IAA Transportation 2022'de sergileniyor
MarcelX42 — CC BY-SA 4.0

Model künyesi

Segment
İnşaat
Üretim
2021—
Dingil düzenleri
6 (4x4…)
Emisyon
Euro VI
Şanzıman
12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş Traxon 2, dört geri vites (MY2024); 2021 lansmanında 12 ve 16 ileri vitesli otomatikleştirilmiş HI-TRONIX

Dingil düzenleri: 4x4 · 6x4 · 6x4x4 · 6x6 · 8x4 · 8x8

Motor aileleri

FPT Cursor 9 (C9)8,7 l · R6
Güç
265 kW
Tork
1650 Nm
FPT XCursor 13 (XC13)12,9 l · R6
Güç
338–397 kW
Tork
2300–2500 Nm

Genel bakış ve nesiller

T-Way, Iveco’nun ağır sınıf programının arazi ucudur. Iveco onu bayi ağına ve uluslararası ticaret basınına 28 Nisan 2021’de Trakker’ın yerini alan araç olarak tanıttı. T-Way, serinin hafif arazi aracı X-Way’in yanında yer alır; Iveco’nun İngiltere kasalı sayfası T-Way’i “used almost entirely in sites that are difficult to reach, or on unpaved roads” [neredeyse tamamen ulaşılması zor sahalarda veya asfaltsız yollarda kullanılan” bir araç olarak tanımlıyor; taş ocaklarını, şantiyeleri ve madenleri örnek veriyor.

2021 lansmanında serinin en üst kademesi 510 hp’ye varan bir Cursor 13 dizel motoruydu; lansman duyurusuna göre bu, üretimden kalkan Trakker’ın kademesinden 10 hp fazlaydı. Motor 12 ve 16 vitesli otomatikleştirilmiş HI-TRONIX şanzımanlarla eşleştiriliyordu. Bu kayıt, motor ve model listesi tabloları Iveco’nun İngiltere T-Way alt sayfalarında ve MY2024 broşüründe (H2332601MASTER yayını, 11/23) bulunan model yılı 2024 T-Way’i anlatıyor: Cursor 13 bu tablolardan kalkmış, yerini aşağıdaki Cursor 9 ve XCursor 13 motorları almış; şanzıman da Traxon 2 olmuş. Iveco İngiltere artık ayrıca “540 hp’ye ve 2.500 Nm torka kadar] güç kademelerine ve “a frame thickness of up to 10 mm” [10 mm’ye kadar şasi kalınlığına] sahip bir “New IVECO T-Way Range 2026” [Yeni IVECO T-Way 2026 Serisi] sunuyor; MY2026 broşürü (H2645801MASTER yayını, 07/26) model listesi tablolarında MY2024 broşürüyle aynı motor tablosunu ve aynı konfigürasyonları, arka dingilleri, frenleri ve dingil mesafelerini basıyor, dolayısıyla aşağıdaki kayıt onun için de geçerli.

T-Way, WAY serisini yol tipi S-Way ve X-Way ile paylaşır; aşağıdaki iki motor da, Avrupa’da kamyonu kim üretiyor yazısında anlatılan Iveco Group bünyesindeki bir marka olan FPT Industrial’den gelir.

Kabin ve şasi

Iveco’nun model listesi tablolarında iki kabin çeşidinin yer aldığı bir Kabin tavanı satırı bulunur: AD ve AT. AD her konfigürasyonda listelenir; AT ise 8x8 kasalı hariç hepsinde — o da yalnızca AD ile gelir. Satırın piktogramları AT’yi iki tavan yüksekliğinde, AD’yi tek yükseklikte gösterir; bu da lansman duyurusunun “AD short cab and AT long cab with standard or high roof” [standart veya yüksek tavanlı AD kısa kabin ve AT uzun kabin” ifadesiyle örtüşür.

Lansman duyurusuna göre T-Way’in yüksek dayanımlı çelik şasisinde 10 mm kalınlığında çerçeve var; şasi kirişi eğilme momenti 177 kNm, ön dingil kapasitesi 9 tona kadar. Iveco’nun İngiltere T-Way alt sayfaları “with a 7,7 or 10 mm thick frame” [7,7 veya 10 mm kalınlığında bir çerçeveye] sahip çelik bir şasiden söz ediyor ve 10 mm’lik çerçeveyi “the transport of high capacity mixers” [yüksek kapasiteli mikserlerin taşınmasına] bağlıyor; MY2026 sayfası ise “up to 10 mm” [10 mm’ye kadar] diyor. IVECO Australia’nın föyleri, adı verilen her araç için bir şasi kirişi kesiti veriyor: AD190T36W 4x4 için 304,4x80x7,7 mm; hem AD380T45W 6x6 hem de AD410T51 8x4 için 610 N/mm² değerinde 309x80x10 mm. Dolayısıyla lansman duyurusundaki 10 mm, her T-Way’in çerçevesi değil. Aynı duyuru, Trakker’ın boş ağırlığına göre 325 kg’lık bir düşüş veriyor ve bu kazancı arka dingillerdeki yeni tek parça tandem desteğine bağlıyor.

Motorlar

Iveco, T-Way için iki aileden dört güç kademesini tek bir motor tablosunda yayımlıyor. Güç sütununun yanında, hangi kademenin kısmi çekişle hangisinin tam çekişle geldiğini gösteren iki sütun daha bulunuyor.

Cursor 9 (tablodaki adıyla C9) 8,7 litrelik motordur; FPT onu altı silindirli olarak veriyor. T-Way’de yalnızca tek bir kademesi var: 360 hp, 265 kW, 1.650 Nm, wastegate turbolu; bulunabilirlik sütunu onu yalnızca tam çekişli şasilerde sunuyor. Iveco’ya göre bu motor daha hafif konfigürasyonlara uygun.

XCursor 13 (tablodaki adıyla XC13) değişken geometrili turbolu 12,9 litrelik motordur ve o da altı silindirlidir; FPT silindir sayısını kendi veri kartlarında yazıyor. T-Way’de üç kademesi var: 460 hp (338 kW, 2.300 Nm), 500 hp (368 kW, 2.400 Nm) ve 540 hp (397 kW, 2.500 Nm). Burada bulunabilirlik sütunları ayrışıyor. 460 her iki tahrik düzeninde de var; 500 ve 540 yalnızca kısmi çekişte.

Tam çekişte uygunluk sütunu yalnızca 360 hp’lik Cursor 9 ile 460 hp’lik XCursor 13’ü listeliyor. Model listesi tabloları Cursor 9’u daha da sınırlıyor: satırı 4x4 ve 6x6 kasalıda işaretli, geri kalan her yerde üzeri çizili; yani 6x4x4, 8x8 ve her iki tam çekişli çekici yalnızca XCursor 13 ile geliyor. Iveco’nun özet etiketleri kasalı sayfasında 360-540 hp, çekici sayfasında 460-540 hp veriyor. En üstteki iki kademe yalnızca kısmi çekişte.

Her kademe tek bir noktada değil, bir aralıkta yayımlanıyor: Cursor 9 gücünü 1.530 ile 2.200 d/dk arasında koruyor, XCursor 13’ün kademeleri ise zirveye 1.600–1.650 ve 1.500–1.650 d/dk aralıklarında ulaşıyor; anma devrinin ve tork platosunun nasıl okunduğu kamyon güç değerleri nasıl ölçülür yazısında. Tork daha da düşük devirlerde geliyor: Cursor 9’da 1.200 d/dk’dan, 460 kademesinde 770 d/dk’dan itibaren. Iveco’ya göre düşük motor devirlerindeki yüksek tork “permits the use of faster rear axle ratios” [daha hızlı arka dingil oranlarının kullanılmasına izin veriyor”; bu da seyir hızlarında motor devrini ve dolayısıyla yakıt tüketimini düşürüyor. Arka aks oranları ise dingil oranları ve nihai tahrik yazısında ele alınıyor. Iveco, XCursor 13 için 2.500 bar enjeksiyon basıncı ve önceki modele göre %33 daha fazla, 1,6 milyon kilometreye varan dayanıklılık belirtiyor.

IVECO Australia’nın Cursor 9 ve Cursor 13 motorlarına ait üç veri föyü, egzoz arıtma sistemini dizel oksidasyon katalizörü, partikül filtresi, seçici katalitik indirgeme ve temizleme katalizörü olarak listeliyor; Euro VI mevzuatının reaktif sistemi işleten herkesten ne istediği, sisteme müdahale yasağı dahil, SCR ve AdBlue yazısında anlatılıyor. Burada anılan Avrupa belgelerinin hiçbiri Cursor 9 veya XCursor 13’e takılı egzoz arıtma bileşenlerini belirtmiyor.

Şanzıman

MY2024 şanzımanı Traxon 2’dir: sallama, arazi ve sürünme modları ile dört geri vitesi olan, 12 vitesli otomatikleştirilmiş bir ünite; şanzıman tipi otomatikleştirilmiş şanzımanlar yazısında anlatılıyor. İngiltere alt sayfaları sallama ve arazi modlarının ne yaptığını söylemiyor, sürünme modunu ise yalnızca aşağıdaki HI-TRACTION ile birlikte anlatıyor; lansman duyurusu, 2021 HI-TRONIX şanzımanındaki aynı adlı işlevleri anlatırken, sallama moduna “help recover traction in slippery conditions” [kaygan zeminlerde çekiş gücünü yeniden kazanmaya yardımcı olma], sürünme moduna ise “ultra-low speed when idling” [rölantide çok düşük hız” işlevini veriyor. IVECO Australia’nın föylerinde Cursor 13’ün arkasında oranları 14,68’den 0,82’ye inen 16 vitesli bir Hi-Tronix, 4x4’ün standart Cursor 9’unun arkasında ise 12 vitesli bir Hi-Tronix var. Bu belgelerin hiçbiri şanzıman üreticisinin adını vermiyor.

HI-TRACTION, lansman duyurusunun 6x4 kasalı ve çekici modeller için sunduğu hidrostatik bir ön tahrik sistemidir. Sürücü sistemi hazır konuma getirir; arka dingilde patinaj olduğunda sistem ön tekerlekleri kendiliğinden devreye alır. Lansman duyurusu sistemin üst hız sınırını 25 km/sa olarak veriyor, onu yalnızca ara sıra tam çekiş gereken görevler için sunuyor ve tam çekişli bir şasiye göre “significant benefits in terms of fuel consumption and payload” [yakıt tüketimi ve yük kapasitesi açısından önemli avantajlar] sağladığını söylüyor. Iveco’nun İngiltere alt sayfaları, HI-TRACTION’dan söz eden bir kereste taşımacılığı bölümünde, sistemin “is also available with the new Creep Mode function, which completely disconnects the driveline allowing you to move the vehicle only by hydrostatic power” [aracı yalnızca hidrostatik güçle hareket ettirmenizi sağlayan, aktarma organlarını tamamen ayıran yeni Sürünme Modu işleviyle de mevcut olduğunu” ekliyor.

Dingiller, süspansiyon ve frenler

Altı konfigürasyon iki grup hâlinde listelenir. Dingil düzenleri yazısı bu gösterimi ele alıyor; Iveco’nun buna kattığı ise her düzende neyin değiştiğini gösteren bir tablo: arka dingil tipi, süspansiyon, frenler ve dingil mesafesi. Kısmi çekiş 6x4 ve 8x4 kasalıları ile 6x4 çekiciyi kapsar; tam çekiş 4x4, 6x4x4, 6x6 ve 8x8 kasalıları ile 4x4 ve 6x6 çekicileri kapsar.

Kısmi çekişli her şasi önde ve arkada diskli fren ile listelenir; tam çekişli olanlar, kampana ve disk karışımı kullanan 6x4x4 dışında, kampanalı fren kullanır. Lansman duyurusunun açıkça belirttiği gibi seri genelinde standart arka dingil poyra redüksiyonludur; tek redüksiyonlu olarak da sunulan tek konfigürasyon 8x4’tür. IVECO Australia’nın AD410T51 8x4 föyü diferansiyel oranını 3,79, ön dingil ve süspansiyon kapasitesini 16.000 kg, arka tandem dingil ve süspansiyon kapasitesini 26.000 kg olarak veriyor; bunlar bileşen değerleridir, plakalı dingil yükleri değil, çünkü toplamları aynı föyün kendi plakalı azami yüklü ağırlığını aşıyor.

Dingil mesafeleri konfigürasyon başına ve çoğunlukla aralık olarak verilir: 6x4 kasalıda 3.300–4.500 mm, 8x4’te 4.250–5.820, 4x4’te 3.800–4.500, 6x4x4’te 3.800–4.000, 6x6’da 3.500–4.500 ve 8x8’de 4.750–5.020; yalnızca çekicide tek değerler yayımlanır.

Iveco’nun İngiltere sayfaları bir “Super Engine Brake” için 530 kW’a kadar yavaşlatma gücü veriyor. MY2024 broşürü, yeni “High Performance Engine Brake”i “capable to substitute the Intarder in most missions” [çoğu görevde Intarder’ın yerini alabilecek] nitelikte olarak tanımlıyor; İngiltere sayfaları bunun “the standard version” [standart versiyona] göre “more than 15% higher braking torque” [%15’ten fazla yüksek frenleme torkuna] sahip olduğunu ve “is always present for AS cab” [AS kabin için her zaman mevcut” olduğunu ekliyor; AS kabin T-Way tablolarında yer almıyor. Bu belgelerin hiçbiri belirli bir T-Way’in hangi motor frenini taşıdığını ya da Super ile High Performance Engine Brake’in aynı ünite olup olmadığını söylemiyor. IVECO Australia’nın Cursor 13’lü bir 8x4 (AD410T51, 510 hp) föyü, aynı araçta bir şanzıman intarder’ı ile üç kademeli bir motor freni listeliyor; retarder ve motor freni yazısı bu ikiliyi iki değil tek bir dayanıklı fren sistemi olarak ele alıyor.

Boyutlar ve ağırlıklar

Iveco’nun İngiltere sayfaları azami yüklü ağırlık için bir aralık yayımlıyor, katar ağırlığı ise hiç vermiyor: kasalıda 18–41 t, çekicide 18–34,5 t. Yukarıdaki ağırlık satırları bu nedenle boş. Ne İngiltere alt sayfaları ne MY2024 broşürü ne de lansman duyurusu katar ağırlığı veriyor; IVECO Australia’nın föyleri 4x4 için 44.000 kg, hem 6x6 hem de 8x4 için 60.000 kg plakalı azami katar ağırlığı basıyor. Her biri Avrupa dışındaki bir pazarda adı verilen tek bir araca ait ve Avrupa plaka değeri değil; azami yüklü ağırlık ve katar ağırlığı yazısı plakalı bir katar ağırlığının neyi belirlediğini ele alıyor.

Burada anılan Avrupa belgelerinin hiçbiri araç uzunluğu, genişliği veya yüksekliği yayımlamıyor. Bulduğumuz değerler Avustralya föylerinde ve her biri adı verilen tek bir araca ait. AD410T51 8x4 için föyde 10.019 mm toplam uzunluk, çamurluklar üzerinden 2.500 mm azami genişlik, boşken kabin tavanına kadar 3.163 mm yükseklik, bordürden bordüre 21.300 mm dönüş çapı ve aynı 60.000 kg’lık katar ağırlığına karşılık 41.000 kg azami yüklü ağırlık listeleniyor. AD190T36W 4x4’ün uzunluğu dingil mesafesine göre 7.932, 7.077 veya 6.672 mm, yüksekliği 3.213 mm, standart Cursor 9 kademesinde azami yüklü ağırlığı 20.500 kg. AD380T45W 6x6’nın uzunluğu 9.597, 9.327 veya 8.697 mm, yüksekliği 3.213 mm; aynı föy kendi azami yüklü ağırlığını iki farklı şekilde basıyor: ilk sayfasında 32.000 kg, boyutlar tablosunda ise “Gross Vehicle Mass (Plated)” ifadesiyle 33.500 kg. Bu rakamlar her Avustralya varyantı için ayrı yayımlanıyor; yukarıdaki boyut ve katar ağırlığı satırları bu nedenle boş.

Depolar

IVECO Australia’nın AD410T51 8x4 föyü, burada açılan belgeler arasında depo hacimlerini yayımlayan tek belge: 50 L AdBlue’ya karşılık 550 L yakıt. Burada anılan Avrupa T-Way belgelerinin hiçbiri yakıt veya AdBlue depo hacmi vermiyor.

Güvenlik ve sürücü destek sistemleri

Iveco’nun İngiltere T-Way alt sayfaları, MY2024 T-Way için “Assisted drive and safety” (Sürüş desteği ve güvenlik) adlı bir liste veriyor: TPMS (Lastik Basıncı İzleme), 2. Seviye ADAS sistemleri, DDAW (Sürücü Uykululuk ve Dikkat Uyarısı), ALC (Alkol Kilidi Ön Hazırlığı), ISA (Akıllı Hız Desteği), MOIS (Harekete Geçiş Bilgi Sistemi), BSIS (Kör Nokta Bilgi Sistemi), REV (Geri Vites Algılama), ESS (Acil Durma Sinyali), LDWS (Şerit Takip Uyarı Sistemi) ve EVSC (Elektronik Araç Denge Kontrolü) ile birlikte AEBS (Gelişmiş Acil Frenleme Sistemi). MY2024 broşürü aynı takımı “Advanced Driver Assistance Systems (ADAS)” (Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri) başlığı altında “Level 2 ADAS systems” [2. Seviye ADAS sistemleri] olarak veriyor ve her birini tanımlıyor: Highway Assist “actively supports the driver in keeping just the centre of the lane” [sürücüyü şeridin tam ortasında tutma konusunda aktif olarak destekliyor], bunu “the Front Camera, Active Steering and the Capacitive Hands-off Detection” [Ön Kamera, Aktif Direksiyon ve Kapasitif Ellerin Direksiyondan Ayrılma Algılaması’nı] kullanarak yapıyor ve “automatically activated by the Adaptive Cruise Control” [Adaptif Hız Sabitleyici tarafından otomatik olarak devreye alınabiliyor”; Stop&Go’lu Adaptif Hız Sabitleyici “modulates engine and braking power according to traffic conditions” [trafik koşullarına göre motor ve fren gücünü ayarlıyor] ve “can follow vehicles in a queue with auto-restart after up to a 3 second stop” [bir kuyrukta en fazla 3 saniyelik bir duruşun ardından otomatik yeniden başlatmayla araçları takip edebiliyor]; ISA “aids the driver in observing the road speed limit, providing visual and acoustic feedback” [görsel ve sesli geri bildirim sağlayarak sürücünün yol hız sınırına uymasına yardımcı oluyor]; ALC, “an alcohol interlock standardised interface for the fitment of compatible aftermarket or OEM alcohol interlock devices” [uyumlu satış sonrası veya OEM alkol kilidi cihazlarının takılması için standartlaştırılmış bir alkol kilidi arayüzü]; ESS, “warns the road users behind the vehicle via hazard lights, when braking heavily” [sert frenleme sırasında dörtlü flaşörler aracılığıyla aracın arkasındaki yol kullanıcılarını uyarıyor]; BSIS, “detects road users moving at 5-20 km/h speed in the nearside blind spot zone” [yolcu tarafındaki kör nokta bölgesinde 5-20 km/sa hızla hareket eden yol kullanıcılarını algılıyor]; MOIS, “nearby road users in the front blind spot zone” [ön kör nokta bölgesindeki yakın yol kullanıcılarını] kapsıyor; REV, “thanks to a camera placed in the rear crossmember” [arka enine kirişe yerleştirilmiş bir kamera sayesinde] bir geri görüş sağlıyor; DDAW “monitors the driver alertness and provide a warning when he is drowsy” [sürücü uyanıklığını izliyor ve sürücü uykuluysa uyarı veriyor]; LDWS, “warns the inattentive driver of the departure of the vehicle from the lane when turn indicators are not activated” [sinyal lambaları etkin değilken aracın şeritten ayrılmasını dikkatsiz sürücüye uyarıyor]; AEBS ise artık “now available on steel bumper” [çelik tamponda mevcut] olup “recognizes a potential front collision, warning the driver and slowing down the vehicle as much as possible” [olası bir ön çarpışmayı tanıyor, sürücüyü uyarıyor ve aracı mümkün olduğunca yavaşlatıyor], “guaranteed full braking from 80 to 0 km/h” [80’den 0 km/sa’ya garantili tam frenleme] ile. Ne İngiltere alt sayfaları ne de broşür, bu sistemlerden hangisinin belirli bir T-Way konfigürasyonunda standart, hangisinin opsiyonel olduğunu söylüyor ya da herhangi birini belirli bir dingil düzenine bağlıyor.

Zorunlu sürücü destek sistemleri yazısının anlattığı gibi bu zorunluluklar evrensel değil, tarihe bağlıdır. (AB) 2019/2144 sayılı Tüzüğün Ek II’sindeki not (4), şerit takip uyarısı ve ağır ticari araçlarda gelişmiş acil frenleme satırlarından altı araç grubunu “exempted” (muaf) olarak sayıyor; bunlar arasında N3 kategorisindeki arazi araçları ve üçten fazla aksı olan N3 araçları var. Bizim okumamıza göre ikinci grup, yalnızca aks sayısı nedeniyle dört akslı 8x4’ü ve 8x8’i kapsıyor. Bu muafiyet hangi yasal zorunluluğun T-Way’i kapsamadığını gösterir; üreticinin hangi sistemleri taktığını göstermez.

Donanım ve opsiyonlar

MY2024 broşürü T-Way’in kabin içini şöyle anlatıyor: “digital driver cockpit including new TFT instruments, new infotainment and mirrorless camera” [yeni TFT göstergeler, yeni bilgi-eğlence sistemi ve aynasız kamera içeren dijital sürücü kokpiti], “new dash panel with the 10 inch instrument cluster and the 10 inch central display screen incorporating DAB radio” [10 inç gösterge paneli ve DAB radyo içeren 10 inç merkezi ekranlı yeni gösterge tablosu”, yeni direksiyon kolonu kumandalarının yanında “diameter reduced to 450 mm” [çapı 450 mm’ye indirilmiş] bir direksiyon simidi ve elektrikli park freni. Koltuklar “all with full backrest” [hepsi tam sırt dayamalı] geliyor, “vinyl or fabric, heated, air suspension, lumber support and even seat belt colour” [vinil veya kumaş, ısıtmalı, havalı süspansiyonlu, bel desteği ve hatta emniyet kemeri rengiyle] sunuluyor; gösterge tablosunda “2 USB connections… as standard” [standart olarak 2 USB bağlantısı” ile bardak ve şişe tutucular ve kabin içinde ve altında saklama bölmeleri var. Iveco’nun İngiltere alt sayfaları, “the integrated HVAC system offers heating, ventilation and air conditioning with ‘Eco-Mode’ function also available” [entegre HVAC sisteminin, ‘Eco-Mode’ işlevi de mevcut olmak üzere ısıtma, havalandırma ve klima sağladığını” ekliyor.

Aynı alt sayfalar dış tasarımı anlatıyor: LED gündüz farları “as standard” [standart], LED farlar “available” [mevcut], “for ADAS functions” [ADAS işlevleri için] bir radar, ön cama erişim için basamaklar ve tutamaklar, kötü hava koşullarında kapı ve aynaları temiz tutan yan hava deflektörleri ve sayfaların “ideal for the off-road environment” [arazi ortamı için ideal] olarak nitelediği çelik bir ön tampon.

Iveco’nun İngiltere alt sayfaları, lansman duyurusunun da verdiği gibi (“up to 2,300 Nm” [2.300 Nm’ye kadar]), sandviç güç çıkışını “up to a maximum of 2300 Nm” [azami 2300 Nm’ye kadar] olarak veriyor; AD410T51 8x4 föyü ise Cursor 13’lü araçta standart arka motor güç çıkışının anma değerini 800 Nm, opsiyonel sandviç güç çıkışınınkini 2.000 Nm olarak veriyor: adı verilen o tek araç için daha düşük bir rakam. MY2024 broşürü, tam çekişte artık otomatikleştirilmiş şanzımanla birlikte sunulan bir transfer kutusu güç çıkışı listeliyor ve üstyapıcı ön donanımını bu güç çıkışının ötesine taşıyarak şunları ekliyor: “push switches in the upper shelf and the dashboard, pre-installed wirings from cab to chassis and from BB connectors to windscreen header panel, dedicated slots for rocker switches in the dashboard” [üst raftaki ve gösterge tablosundaki itmeli şalterler, kabinden şasiye ve BB konektörlerinden ön cam üst paneline kadar önceden döşenmiş kablo tesisatı, gösterge tablosunda sallanır şalterler için ayrılmış yuvalar”.

IVECO Australia’nın üç föyü, her üç şasi için de önde 385/65 R22.5, arkada 315/80 R22.5 lastik belirtiyor; bu sayfanın açabildiği hiçbir Avrupa belgesi bir lastik boyutu vermiyor.

Kaynak notları

Iveco’nun Birleşik Krallık sayfaları tek bir değer yerine bir azami yüklü ağırlık aralığı yayımlıyor (kamyon için 18-41 t, çekici için 18-34,5 t); burada atıf yapılan Avrupa belgelerinin hiçbiri azami katar ağırlığı vermiyor, bu nedenle yukarıdaki iki ağırlık satırı da boştur. Ürün gamı tablolarından: kısmi çekiş grubu 6x4 ve 8x4 kamyonları ve 6x4 çekiciyi kapsar; bunlarda önde ve arkada disk fren bulunur, dingil mesafeleri 6x4 kamyonda 3.300-4.500 mm, 8x4’te 4.250-5.820 mm, çekicide ise tek değer olarak 3.300 mm’dir. 6x4 kamyonda porya redüksiyonlu arka aks, 8x4’te tek redüksiyonlu veya porya redüksiyonlu arka aks kullanılır. Tüm tekerlekten çekiş grubu 4x4, 6x4x4, 6x6 ve 8x8 kamyonları ve 4x4 ile 6x6 çekicileri kapsar; hepsinde porya redüksiyonu bulunur; frenler, karışık kampana ve disk kullanılan 6x4x4 dışında hepsinde kampanalıdır. Dingil mesafeleri 4x4 kamyonda 3.800-4.500 mm, 6x4x4’te 3.800-4.000, 6x6’da 3.500-4.500, 8x8’de 4.750-5.020’dir. Aynı tablolarda bir Engine/Gearbox satırı da var ve bu satır motor tablosunun uygunluk sütunundan daha dardır: C9 yalnızca 4x4 ve 6x6 kamyonlarda işaretlidir; 6x4 ve 8x4 kamyonlar, 6x4x4 ve 8x8 kamyonlar ve üç çekicinin tamamı yalnızca XC13’tür. Tabloların Cab roof satırı AD’yi tüm konfigürasyonlar için, AT’yi ise 8x8 kamyon dışındaki tüm konfigürasyonlar için listeliyor; satırdaki piktogramlar AT’yi iki, AD’yi tek tavan yüksekliğiyle gösteriyor ve bu, lansman bültenindeki “AD short cab and AT long cab with standard or high roof” ifadesiyle örtüşüyor. Lansman basın bülteninde ayrıca şunlar yer alıyor: kiriş eğilme momenti 177 kNm olan yüksek mukavemetli çelik şaside 10 mm kalınlığında çerçeve (Iveco’nun Birleşik Krallık T-Way alt sayfaları “a 7,7 or 10 mm thick frame” diyor ve 10 mm’lik çerçeveyi yüksek kapasiteli mikserlerle ilişkilendiriyor); 9 t’a kadar ön aks kapasitesi; arka aksta standart porya redüksiyonu; Trakker’ınkinden 325 kg daha düşük boş ağırlık (bülten bu tasarrufu arka akslardaki yeni tek parça döküm tandem desteğine bağlıyor, yani bu bir tandem şasi değeridir); 25 km/h’e kadar çalışan HI-TRACTION hidrostatik ön tahrik ve 2.300 Nm’ye kadar tork ileten sandviç tip PTO. Iveco, XCursor 13 için 2.500 bar enjeksiyon basıncı, %10 daha düşük motor ağırlığı ve öncülüne göre %33 daha yüksek, 1,6 milyon kilometreye kadar dayanıklılık standardı belirtiyor ve motor freninden 530 kW’a kadar yavaşlatma gücü veriyor. Avrupa dışındaki tek bir pazarda adı belirtilen tek bir araca ait değerler, IVECO Australia AD410T51 8x4 kabinli şasi teknik föyünden: azami yüklü ağırlık 41.000 kg ve azami katar ağırlığı 60.000 kg, dingil mesafesi 5.820 mm, toplam uzunluk 10.019 mm, çamurluklar üzerinden azami genişlik 2.500 mm, yüksüz durumda kabin üstüne kadar toplam yükseklik 3.163 mm, kaldırımdan kaldırıma dönüş çapı 21.300 mm, ön aks ve süspansiyon kapasitesi 16.000 kg, arka tandem aks ve süspansiyon kapasitesi 26.000 kg (bunlar föyün aks bölümündeki bileşen kapasiteleridir, plakalı aks yükleri değildir, çünkü toplamları föyün kendi plakalı azami yüklü ağırlığını aşıyor), diferansiyel oranı 3,79, oranları 14,68 ile 0,82 arasında olan Hi-Tronix 16TX 2440 TO, 610 N/mm2 değerinde 309x80x10 mm şasi kirişleri, 50 l AdBlue’ya karşı 550 l yakıt, önde 385/65 R22.5, arkada 315/80 R22.5 lastikler. PTO torku konusunda Iveco’nun Birleşik Krallık T-Way alt sayfaları ve lansman basın bülteni sandviç PTO için 2.300 Nm’ye kadar değer veriyor; o föy ise opsiyonel sandviç ünitenin kapasitesini nominal 2.000 Nm, Cursor 13 için standart arka motor PTO’sununkini 800 Nm olarak veriyor. Diğer iki Avustralya föyü AD190T36W 4x4 için 304,4x80x7,7 mm, AD380T45W 6x6 için 309x80x10 mm şasi kirişleri basıyor; AD190T36W 4x4 için Avrupa tablosundaki aynı 360 hp / 265 kW / 1.650 Nm C9 güç kademesiyle 20.500 kg azami yüklü ağırlık, AD380T45W 6x6 için ise burada atıf yapılan Avrupa belgelerinin hiçbirinde geçmeyen 450 hp / 331 kW / 2.200 Nm güç kademesi veriyor. Bu föy azami yüklü ağırlığı ilk sayfasında 32.000 kg, ölçü tablosunda ise “Gross Vehicle Mass (Plated)” olarak 33.500 kg diye basıyor. Bu iki föy tek bir değer yerine her dingil mesafesi için ayrı bir toplam uzunluk yayımlıyor: 4x4’te 7.932, 7.077 veya 6.672 mm, 6x6’da 9.597, 9.327 veya 8.697 mm; hepsinde çamurluklar üzerinden genişlik 2.500 mm, yüksüz durumda kabin üstüne kadar yükseklik 3.213 mm’dir.

Kısa cevaplar

Iveco T-Way hangi motorlarla sunuluyor?
Iveco T-Way künyesi şu motor ailelerini kapsıyor: FPT Cursor 9 (C9) (8,7 l), FPT XCursor 13 (XC13) (12,9 l). Güç 265–397 kW, tork 1650–2500 Nm aralığında.
Iveco T-Way hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
4x4, 6x4, 6x4x4, 6x6, 8x4, 8x8.
Iveco T-Way hangi emisyon sınıfında?
Euro VI.
Iveco T-Way üretimi ne zaman başladı?
Iveco T-Way üretimi 2021 yılında başladı.
Iveco T-Way hangi şanzımanla sunuluyor?
Şanzıman: 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş Traxon 2, dört geri vites (MY2024); 2021 lansmanında 12 ve 16 ileri vitesli otomatikleştirilmiş HI-TRONIX.

Sitedeki Iveco modelleri yan yana

Rakamlar her modelin bu sitedeki kaydından; her sayfa kendi kaynaklarını listeler.
SegmentÜretimDingil düzenleriGüçTorkAzami katar ağırlığı
Iveco DailyDağıtım2014—2 dingil düzeni85–152 kW340–470 Nm
Iveco EurocargoDağıtım1991—2 dingil düzeni118–235 kW680–1100 Nm35 t
Iveco S-WayUzun yol çekicisi2019—3 dingil düzeni251–426 kW1400–2800 Nm
Iveco T-Wayİnşaat2021—6 dingil düzeni265–397 kW1650–2500 Nm
Iveco X-Wayİnşaat5 dingil düzeni251–426 kW1400–2600 Nm

Bu sitede Iveco T-Way modelinden söz eden yazılar

Bu sitedeki diğer Iveco sayfaları

Kaynaklar

  1. IVECO T-Way Rigid — engine line-up and configuration tables — IVECO
  2. IVECO T-Way Artic — engine line-up and configuration tables — IVECO
  3. IVECO T-Way brochure, model year 2024 (H2332601MASTER, 11/23) — IVECO
  4. New IVECO T-Way Range 2026: Italian design for extreme missions — IVECO
  5. IVECO T-Way brochure, model year 2026 (H2645801MASTER, 07/26) — IVECO
  6. New IVECO T-WAY: the toughest vehicle engineered for the most extreme off-road missions — IVECO Press Office
  7. IVECO T-Way 8x4 Cab Chassis data sheet (AD410T51) — IVECO Australia
  8. IVECO T-Way 6x6 Cab Chassis data sheet (AD380T45W) — IVECO Australia
  9. IVECO T-Way 4x4 Cab Chassis data sheet (AD190T36W) — IVECO Australia
  10. Cursor 9 truck engine — FPT Industrial
  11. XCursor 13 truck engine — FPT Industrial
  12. Regulation (EU) 2019/2144 on general safety type-approval requirements — consolidated text of 2 August 2026, Annex II rows C2 and C8 and note (4) — EUR-Lex, European Union
  13. IVECO MY24 press release highlights, 16 November 2023 — FPT Industrial