BMC
BMC Procity
Autobus miejski BMC Procity w wersjach z silnikiem wysokoprężnym i CNG o długości 10,7, 12 i 18 m: silniki Cummins od 204 do 269 kW, automatyczne skrzynie ZF, osie, wymiary, masy i pojemność.
- 204–269 kW
- Euro 6
- 12,09 m

Przegląd modelu
- Segment
- Autobus
- Norma emisji
- Euro 6
- Skrzynia biegów
- Automatyczna skrzynia ZF, 6 biegów do przodu i 1 wsteczny
- Długość
- 12 090 mm
- Rozstaw osi
- 5 850 mm
- Pojemność
- 27 + 76
Rodziny silników
- Moc
- 204–209 kW
- Moment obrotowy
- 1082–1100 Nm
- Obroty znamionowe
- 2100 rpm
- Moc
- 235 kW
- Moment obrotowy
- 1357 Nm
- Obroty znamionowe
- 2000 rpm
- Moc
- 269 kW
- Moment obrotowy
- 1584 Nm
- Obroty znamionowe
- 2100 rpm
| Wersja | Rozstaw osi (mm) | Maks. masa całkowita (kg) | Karta |
|---|---|---|---|
| Procity 10.7 m diesel | 4470 | 18 000 | BMC Procity Technical Specifications, tab 10.7 METER DIESEL (web page, undated; read 2026-10-27) |
| Procity 12 m diesel | 5850 | BMC Procity Technical Specifications, tab 12 METER DIESEL (web page, undated; read 2026-10-27; no weight row) | |
| Procity 12 m CNG | 5850 | 18 000 | BMC Procity Technical Specifications, tab 12 METER CNG (web page, undated; read 2026-10-27) |
| Procity 18 m diesel | 5850 / 6010 | 28 000 | BMC Procity Technical Specifications, tab 18 METER DIESEL (web page, undated; read 2026-10-27) |
| Procity 18 m CNG | 5850 / 6010 | 28 000 | BMC Procity Technical Specifications, tab 18 METER CNG (web page, undated; read 2026-10-27) |
Procity to niskopodłogowy autobus miejski BMC. Strona przeglądowa BMC przedstawia rodzinę Procity jako oferowaną „with Diesel, CNG and EV options in 10.7 m, 12 m and 18 m sizes”, a strona techniczna poświęca każdej wersji osobną zakładkę. Ta strona obejmuje pięć zakładek z wersjami z silnikiem wysokoprężnym i CNG: 10,7 m z silnikiem wysokoprężnym, 12 m z silnikiem wysokoprężnym, 12 m CNG, 18 m z silnikiem wysokoprężnym i 18 m CNG. Elektryczne autobusy 12 m i 18 m, które BMC nazywa PROCITY+, opisuje strona BMC Procity+ Electric. Ta strona powstała na podstawie angielskich stron BMC ze specyfikacją techniczną i przeglądem Procity, obu bez daty i odczytanych 27 października 2026 r., oraz komunikatów BMC z 2 i 9 października 2025 r.
Gama i targi
Strona przeglądowa wymienia sześć modeli: 10.7 Meter Diesel, 12 Meter Diesel, 12 Meter CNG, 18 Meter Diesel, 18 Meter CNG i 12 Meter EV. 2 października 2025 r. BMC ogłosiło, że wystawi się na targach Busworld Europe 2025 w Brukseli od 4 do 9 października 2025 r., w hali 3, na stoisku 306, i wymieniło PROCITY 12M Diesel wśród modeli, które pokaże, obok NEOCITY 8.5M EV, PROCITY+ 12M EV i PROCITY+ 18M EV. Komunikat z 9 października 2025 r. informuje, że BMC wzięło udział w targach. Żaden z przejrzanych dokumentów BMC nie podaje daty rozpoczęcia produkcji Procity ani nie przedstawia jego wcześniejszej generacji. Rodzaje napędu, jakie może mieć autobus miejski, i dotyczące ich przepisy UE omawia tekst o napędach autobusów miejskich.
Silniki
Strona techniczna BMC podaje w każdej zakładce silnik Cummins: sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 6,7 litra w autobusach 10,7 m i 12 m z silnikiem wysokoprężnym oraz sześciocylindrowy silnik o pojemności 8,9 litra w 18-metrowej wersji wysokoprężnej i w obu autobusach CNG. Każdy silnik jest opisany jako turbodoładowany z intercoolerem.
| Zakładka | Silnik | Paliwo | Pojemność skokowa | Moc maksymalna | Maksymalny moment obrotowy |
|---|---|---|---|---|---|
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | Cummins B6.7 E6 | olej napędowy | 6,7 l, 6 cylindrów | 204 kW (280 KM) przy 2 100 obr./min | 1 082 Nm przy 1 400 obr./min |
| 12 m, silnik wysokoprężny | Cummins B6,7 E6E | olej napędowy | 6,7 l, 6 cylindrów | 209 kW przy 2 100 obr./min | 1 100 Nm przy 1 000 obr./min |
| 12 m CNG | Cummins L9NE6E | CNG | 8,9 l, 6 cylindrów | 235 kW (320 KM) przy 2 000 obr./min | 1 357 Nm przy 1 300–1 400 obr./min |
| 18 m, silnik wysokoprężny | Cummins L9 E6 | olej napędowy | 8,9 l, 6 cylindrów | 269 kW (370 KM) przy 2 100 obr./min | 1 584 Nm przy 1 300 obr./min |
| 18 m CNG | Cummins L9N E6E | CNG | 8,9 l, 6 cylindrów | 235 kW (320 KM) przy 2 000 obr./min | 1 357 Nm przy 1 300–1 400 obr./min |
Oba silniki o pojemności 6,7 litra mają różne oznaczenia i parametry: „Cummins B6.7 E6” w zakładce 10,7 m i „Cummins / B6,7 E6E” w zakładce 12 m, która nie podaje mocy w koniach mechanicznych. Obie zakładki CNG podają dla silnika gazowego te same parametry i zapisują go jako „Cummins L9NE6E” w zakładce 12 m i „Cummins L9N E6E” w zakładce 18 m. Rodzinę silników o pojemności 6,7 litra opisuje tekst o silniku Cummins B6.7.
Strona przeglądowa BMC opisuje silniki pod nagłówkiem „Environment Friendly Engine” i odwołuje się do normy Euro 6. Jej panel silnika wymienia silnik gazowy o innym oznaczeniu niż na stronie technicznej: „Cummins ISL G 320 E6 OBD C”, turbodoładowany z intercoolerem, o parametrach „239 KW (320 HP) @ 2000 rpm” i „1356 NM @ 1300 rpm”, z automatyczną skrzynią biegów z sześcioma biegami do przodu i jednym wstecznym. Karty modeli na tej samej stronie podają dla 10,7 m z silnikiem wysokoprężnym moment obrotowy „832 Nm @ 1400 d/dk”, a dla 12 m, którego karta podaje typ silnika CNG, „1082 Nm @ 1400 rpm”; strona techniczna podaje 1 082 Nm dla 10,7 m z silnikiem wysokoprężnym i 1 357 Nm dla 12 m CNG. Żadna z tych stron nie uzgadnia tych wartości.
Skrzynia biegów
Każda zakładka z wersją wysokoprężną i CNG podaje automatyczną skrzynię biegów ZF z sześcioma biegami do przodu i jednym wstecznym. Zakładka 10,7 m nazywa ją „ZF Ecolife 2 Auto”, zakładka 12 m CNG „ZF 6AP 1400B Ecolife”, zakładka 18 m CNG „ZF 6AP 1420B Ecolife 2”, a zakładka 18 m z silnikiem wysokoprężnym „ZF 6AP 1720B Ecolife 2”; zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym podaje „ZF, Automatic” bez typu. Każda zakładka wymienia jako hamulec pomocniczy retarder hydrauliczny, opisany poniżej razem z hamulcami.
Osie, zawieszenie, układ kierowniczy i hamulce
Każda zakładka podaje oś przednią ZF o nośności 8 200 kg i oś tylną ZF o nośności 13 000 kg; obie zakładki 18 m dodają portalową oś środkową ZF o nośności 11 500 kg. Oś tylna jest osią portalową w każdej zakładce z wyjątkiem 18 m z silnikiem wysokoprężnym, której wiersz osi tylnej brzmi tylko „ZF”. Oś przednia jest niezależna w zakładce 10,7 m i w obu zakładkach 18 m; w zakładkach 12 m z silnikiem wysokoprężnym i 12 m CNG standardem jest sztywna oś przednia ZF, a oś niezależna jest opcją. Są to nośności poszczególnych osi w postaci podanej przez BMC.
Zawieszenie stanowią miechy pneumatyczne z amortyzatorami hydraulicznymi: po dwa przy osi przedniej i po cztery przy osi tylnej; w zakładkach 18 m wiersz dla osi środkowej i tylnej brzmi „Air Bellows (4), Hydraulic Absorbers (4)”. Każda zakładka wymienia przyklęk boczny (ECAS). Zakładki 10,7 m, 12 m CNG i obie zakładki 18 m wymieniają ponadto w wyposażeniu standardowym ECAS (elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne); zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia zamiast tego przyklęk na prawą stronę (ECAS) oraz stabilizator przy osi tylnej, którego nie wymienia żadna inna zakładka z wersją wysokoprężną ani CNG. Jak ECAS utrzymuje autobus na zadanej wysokości jazdy, wyjaśnia tekst o zawieszeniu pneumatycznym ECAS. Układ kierowniczy jest w każdej zakładce hydrauliczny.
Każda zakładka podaje hamulce tarczowe. Zakładki 10,7 m, 12 m CNG i obie zakładki 18 m podają sterowane pneumatycznie hamulce tarczowe z przodu i z tyłu z EBS/ASR; zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia uruchamiane pneumatycznie hamulce tarczowe, pneumatyczny hamulec postojowy i EBS/ABS, a w wyposażeniu standardowym układ wspomagania ruszania na wzniesieniu (hill holder). Hamulcem pomocniczym jest retarder hydrauliczny (Intarder) włączany dźwignią ręczną i pedałem hamulca; zakładki 10,7 m i 18 m z silnikiem wysokoprężnym piszą w tym miejscu „and/or”. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) jest opcją w zakładkach 10,7 m, 12 m z silnikiem wysokoprężnym i 12 m CNG; zakładki 18 m go nie wymieniają. Jak działa retarder, wyjaśnia tekst o retarderach i hamowaniu silnikiem.
Każda zakładka podaje opony 275/70 R22.5 na obręczach 8.25 x 22.5. Zakładki 18 m podają dziesięć opon, a zakładka 18 m z silnikiem wysokoprężnym opisuje je jako bezdętkowe.
Wymiary i masy
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | 12 m, silnik wysokoprężny | 12 m CNG | 18 m, silnik wysokoprężny | 18 m CNG | |
|---|---|---|---|---|---|
| Rozstaw osi | 4 470 | 5 850 | 5 850 | 5 850–6 010 | 5 850 i 6 010 |
| Długość całkowita | 10 710 | 12 090 | 12 090 | 18 100 | 18 100 |
| Szerokość całkowita | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 |
| Wysokość maksymalna | 3 100 | 3 100 | 3 380 | 3 100 | 3 380 |
| Wysokość wewnętrzna | 2 370 | 2 370 | 2 370 | 2 370 | 2 370 |
| Zwis przedni | 2 840 | 2 840 | 2 840 | 2 840 | 2 840 |
| Zwis tylny | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 | 3 400 |
| Rozstaw kół osi przedniej | 2 152 | 2 096 | 2 096 | 2 152 | 2 152 |
| Rozstaw kół osi tylnej | 1 832 | 1 832 | 1 832 | 1 832 | 1 832 |
| Wysokość wejścia | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Szerokość wewnętrzna | 2 410 | 2 410 | 2 410 | 2 410 | 2 410 |
| Nośność osi przedniej | 8 200 | 8 200 | 8 200 | 8 200 | 8 200 |
| Nośność osi środkowej | — | — | — | 11 500 | 11 500 |
| Nośność osi tylnej | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 |
| Maksymalna masa całkowita | 18 000 | nie podano | 18 000 | 28 000 | 28 000 |
Zakładka 18 m z silnikiem wysokoprężnym podaje rozstaw osi w jednym wierszu jako „5850-6010” i nazywa wysokość „Overall Height”; zakładka 18 m CNG podaje dwa wiersze rozstawu osi, 5 850 i 6 010, i nie wskazuje, do której pary osi należy każdy z nich. Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym nie ma wiersza maksymalnej masy całkowitej. Żadna zakładka nie podaje średnicy zawracania, masy własnej ani prędkości maksymalnej.
Zbiorniki i instalacja elektryczna
Zakładki z wersjami wysokoprężnymi podają zbiornik paliwa o pojemności 328 litrów, zapisany w zakładce 12 m jako „328 L (164 L x 2)”, i zbiornik AdBlue o pojemności 40 litrów. Zakładka 12 m CNG podaje pojemność zbiorników CNG 1 352 litry w standardzie i 1 575 litrów jako opcję, a zakładka 18 m CNG podaje „1575 L (5x315 L)”. Obie zakładki CNG podają wlew jako „Right Side, NGV 2” i wymieniają jako opcje wlew po obu stronach oraz automatyczny zawór spustowy zbiornika CNG.
Instalacja elektryczna ma w każdej zakładce napięcie 24 V, z dwoma akumulatorami 12 V o pojemności 240 Ah. Wiersze alternatora brzmią „24 V / 2 x 120 Ah” w zakładce 10,7 m i „24V / 2 x 120 Ah” w zakładce 12 m z silnikiem wysokoprężnym, „24 V / 2 x 150 Ah” w zakładce 12 m CNG, „14 V / 2 x 150 Ah” w zakładce 18 m CNG i „24 V / 2 x 180 Ah” w zakładce 18 m z silnikiem wysokoprężnym.
Nadwozie, pojemność, drzwi i dostęp
Każda zakładka wymienia nadwozie samonośne z niską podłogą: „Monocoque Chassis and Body (Low-Floor)” w czterech zakładkach i „Monocoque Body / Fully Low Floor” w zakładce 12 m z silnikiem wysokoprężnym. Wysokość wejścia wynosi w każdej zakładce 340 mm, wysokość wewnętrzna 2 370 mm, a szerokość wewnętrzna 2 410 mm.
| Zakładka | Wiersz w zapisie zakładki |
|---|---|
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | 25 siedzących (23 stałe + 2 składane) |
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | 96 (23 siedzące + 73 stojące) |
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | 92 (25 siedzących + 67 stojących) |
| 10,7 m, silnik wysokoprężny | 89 (23 siedzące + 65 stojących + 1 wózek inwalidzki) |
| 12 m, silnik wysokoprężny | 27 miejsc siedzących + 76 stojących |
| 12 m, silnik wysokoprężny | 27 miejsc siedzących + 72 stojące + 1 osoba z niepełnosprawnością |
| 12 m CNG | 97 (27 miejsc siedzących + 70 stojących) |
| 12 m CNG | 94 (27 miejsc siedzących + 66 stojących) + 1 osoba z niepełnosprawnością |
| 18 m, silnik wysokoprężny | 39 siedzących (stałych) |
| 18 m, silnik wysokoprężny | 169 (39 siedzących + 130 stojących) |
| 18 m, silnik wysokoprężny | 163 (39 siedzących + 122 stojące + 2 wózki inwalidzkie) |
| 18 m CNG | 166 (39 siedzących) + 125 stojących |
| 18 m CNG | 160 (39 siedzących) + 117 stojących + 2 osoby z niepełnosprawnością |
W zakładce 18 m CNG wydrukowane sumy, 166 i 160, są każda o dwa większe od sum wartości w ich wierszach, 164 i 158.
Strona przeglądowa BMC podaje inne wartości pojemności. Jej zestawienia podają 22 miejsca siedzące i 72 stojące dla 10,7 m, 26 siedzących i 77 stojących dla 12 m oraz 38 siedzących i 115 stojących dla 18 m, a jej tekst podaje dla 12 m pojemność 103 pasażerów, a dla 18 m 165. Karty modeli podają dalsze wiersze: 26 siedzących + 68 stojących (22 stałe + 4 składane) oraz 22 siedzące + 64 stojące + 1 „EY” dla 10,7 m; 21 siedzących + 51 stojących, 24 siedzące + 43 stojące (21 stałych + 4 składane) oraz 21 siedzących + 43 stojące + 1 „EY” dla 12 m, którego karta podaje typ silnika CNG; oraz 38 siedzących + 117 stojących i 38 siedzących + 113 stojących + 2 „EY” + 1 wózek dziecięcy dla 18 m.
Żadna zakładka nie podaje standardowej liczby drzwi. Zakładka 10,7 m wymienia „Optional Door Configuration (2-2-0)”. Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia jako standard drzwi przednie z podgrzewanym przednim skrzydłem, a jako opcje drzwi otwierane elektrycznie do wewnątrz, drzwi otwierane elektrycznie na zewnątrz z wyjątkiem drzwi przednich, drzwi z podwójnym przeszkleniem oraz drzwi kierowcy z kasetą na pieniądze albo z zamkiem magnetycznym.
Każda zakładka wymienia jako standard ręczną pochylnię dla osób z niepełnosprawnością. Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym dodaje jako standard pas bezpieczeństwa dla wózka inwalidzkiego, oparcia dla wózka inwalidzkiego i dla osoby z niepełnosprawnością z osłoną z tworzywa ABS oraz oświetlenie miejsc wysiadania pasażerów (oświetlenie stopni), a jako opcje elektryczną pochylnię dla osób z niepełnosprawnością i oparcie dla wózka inwalidzkiego w formie deski do prasowania. Wymagania dotyczące dostępności autobusów miejskich omawia tekst o dostępności autobusów.
Zakładka 10,7 m wymienia „VDV 234 Compatible Driver’s Cabin”, zakładki 12 m i zakładka 18 m CNG odizolowaną kabinę kierowcy zgodną z VDV, a zakładka 18 m z silnikiem wysokoprężnym „DV 234 Compatible Driver’s Cabin”. Każda zakładka wymienia regulowaną kierownicę zintegrowaną z zestawem wskaźników lub deską rozdzielczą. Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia jako standard plastikowe fotele pasażerskie z tapicerką z tkaniny i fotel kierowcy z 3-punktowym pasem bezpieczeństwa, a jako opcje inne wykończenia foteli, podgrzewany fotel kierowcy i kabinę kierowcy z oddzielnym przejściem dla kierowcy.
Systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy
Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia jako standard „GSR Package”, wykrywanie martwego pola, ostrzeganie przed kolizją z pieszymi i rowerzystami, systemy wykrywania i informowania przy cofaniu (tylny czujnik parkowania), inteligentnego asystenta kontroli prędkości, instalację przygotowawczą do systemu wykrywania alkoholu i blokady silnika, wykrywanie zmęczenia kierowcy, system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), sygnalizację awaryjnego hamowania i cyberbezpieczeństwo. Zakładki 10,7 m, 12 m CNG i obie zakładki 18 m wymieniają wśród opcji „GSR II Compatibility” i czujnik parkowania. Monitorowanie opon jest standardem w każdej zakładce: TPMS w zakładkach 12 m i w zakładce 18 m CNG, a system monitorowania temperatury i ciśnienia w oponach (TTPMS) w zakładkach 10,7 m i 18 m z silnikiem wysokoprężnym. Które systemy wspomagania kierowcy są w UE obowiązkowe i od kiedy, wyjaśnia tekst o obowiązkowych systemach wspomagania kierowcy.
Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru jest standardem w zakładkach 10,7 m, 12 m CNG i w obu zakładkach 18 m; zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia jako standard system wykrywania i gaszenia pożaru w komorze silnika. Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia też jako standard młotki do wybijania szyb w wyjściach awaryjnych bez zwijacza, a jako opcje system monitorowania i rejestracji obrazu z kamer, system lusterek kamerowych, lusterka klasy V, kamerę cofania z rejestratorem, przycisk alarmowy dla kierowcy i pasażerów, młotki do wybijania szyb w wyjściach awaryjnych ze zwijaczem oraz tachograf. Pozostałe zakładki wymieniają wśród opcji system nadzoru i rejestracji obrazu z kamer.
Wyposażenie i opcje
Wyposażenie standardowe w zakładkach 10,7 m, 12 m CNG i w obu zakładkach 18 m obejmuje klimatyzację z funkcją chłodzenia, defroster z funkcją ogrzewania, sterowane elektrycznie podgrzewane lusterka boczne, oświetlenie wnętrza LED, wyświetlacze kierunkowe LED, przesuwne okna boczne, ładowarkę USB w kabinie kierowcy, zegar cyfrowy i hydrostatyczny napęd wentylatora układu chłodzenia; zakładki 10,7 m i 18 m dodają światła przeciwmgłowe, osłonę przeciwsłoneczną i klapy dachowe, po dwie w 10,7 m i 18 m z silnikiem wysokoprężnym i jedną w 18 m CNG. Ich opcje obejmują klimatyzację z chłodzeniem i ogrzewaniem, podgrzewacz wstępny, podgrzewaną szybę przednią, wentylację turbo, automatyczne smarowanie osi, sterowaną elektrycznie klapę dachową, monitor LCD, system zapowiedzi, mikrofon, panele kierunkowe LED, system liczenia pasażerów, GPS i Wi-Fi oraz lusterka boczne typu autokarowego.
Zakładka 12 m z silnikiem wysokoprężnym wymienia własny zestaw standardowy: klimatyzację, grzejniki konwektorowe, defroster z funkcją ogrzewania, elektrycznie podgrzewane lusterka boczne typu rurowego, wyświetlacze kierunkowe LED z przodu, z tyłu i z prawej strony, przednie światła przeciwmgłowe, rolety przednie i po stronie kierowcy, zewnętrzne oświetlenie nad drzwiami, ręcznie otwieraną klapę dachową, laminowany panel oddzielający i osłony spodu podwozia. Jej opcje obejmują niezależną klimatyzację stanowiska kierowcy, podgrzewacz wstępny na olej napędowy, lodówkę, radio z odtwarzaczem MP3, bezprzewodowy internet, ładowarkę USB dla pasażerów, przygotowanie lub montaż kasowników z przodu lub przy drzwiach, automatyczne doświetlanie zakrętów, światła mijania LED, automatyczne smarowanie osi przedniej, zamykane na klucz okna boczne, otwierane do wewnątrz okna boczne na zawiasach i wlew paliwa po obu stronach.
Pod nagłówkiem „Meet The PROCITY 12M CNG!” strona przeglądowa wymienia układ przyklęku, satynowe poręcze rurowe, oświetlenie wnętrza LED, sztywną oś, wyświetlacz linii LED, podgrzewane elektrycznie lusterka boczne i lusterko krawężnikowe, kierownicę z regulacją pochylenia i wysunięcia, światła do jazdy dziennej LED, klimatyzator o mocy 41 kW, opcjonalne szyby przesuwne, „22.5 » Portal Axle” i „5 Piece Buffer”. Niżej wymienia przestronne wnętrze, porty USB, ekran informacji pasażerskiej i odizolowaną kabinę kierowcy.
Uwagi do źródeł
Powyższe zestawienie dotyczy 12-metrowego Procity z silnikiem wysokoprężnym w postaci podanej na angielskiej stronie technicznej BMC: silnik wysokoprężny Cummins B6,7 E6E o pojemności 6,7 litra, sześciocylindrowy, o mocy 209 kW przy 2 100 obr./min i momencie obrotowym 1 100 Nm przy 1 000 obr./min, automatyczna skrzynia biegów ZF z sześcioma biegami do przodu i jednym wstecznym, długość 12 090 mm przy rozstawie osi 5 850 mm, wysokość maksymalna 3 100 mm oraz 27 miejsc siedzących i 76 stojących; ta zakładka nie podaje maksymalnej masy całkowitej. Karty silników obejmują też pozostałe zakładki z wersjami wysokoprężnymi i CNG na tej samej stronie. Wersja 10,7 m z silnikiem wysokoprężnym ma długość 10 710 mm przy rozstawie osi 4 470 mm, silnik Cummins B6.7 E6 o mocy 204 kW (280 KM) i momencie 1 082 Nm oraz maksymalną masę całkowitą 18 000 kg. Wersja 12 m CNG ma silnik gazowy Cummins L9NE6E o pojemności 8,9 litra, mocy 235 kW (320 KM) i momencie 1 357 Nm, zbiorniki CNG o pojemności 1 352 litrów w standardzie lub 1 575 litrów jako opcję, wysokość maksymalną 3 380 mm i maksymalną masę całkowitą 18 000 kg. Autobusy 18 m mają długość 18 100 mm przy rozstawach osi 5 850 i 6 010 mm oraz maksymalną masę całkowitą 28 000 kg: wersja wysokoprężna ma silnik Cummins L9 E6 o pojemności 8,9 litra, mocy 269 kW (370 KM) i momencie 1 584 Nm, a wersja CNG silnik Cummins L9N E6E o mocy 235 kW (320 KM) i 1 575 litrów CNG w pięciu zbiornikach po 315 litrów. Każda zakładka wymienia oś przednią ZF o nośności 8 200 kg i oś tylną ZF o nośności 13 000 kg, a zakładki 18 m oś środkową o nośności 11 500 kg. Strona przeglądowa BMC podaje dla niektórych z tych autobusów inne wartości: silnik gazowy Cummins ISL G 320 E6 OBD C o mocy 239 kW (320 KM) i momencie 1 356 Nm, 832 Nm dla 10,7 m z silnikiem wysokoprężnym oraz pojemność 103 pasażerów dla 12 m i 165 dla 18 m. Żaden z przejrzanych dokumentów nie podaje daty rozpoczęcia produkcji, średnicy zawracania, masy własnej ani prędkości maksymalnej.
Krótkie odpowiedzi
- Jakie silniki oferuje BMC Procity?
- Karta modelu BMC Procity obejmuje następujące rodziny silników: Cummins B6.7 (6,7 l), Cummins L9N (CNG) (8,9 l), Cummins L9 (8,9 l). Moc wynosi 204–269 kW, moment obrotowy 1082–1584 Nm.
- Jaką normę emisji spełnia BMC Procity?
- Euro 6.
- Jaką skrzynię biegów ma BMC Procity?
- Skrzynia biegów: Automatyczna skrzynia ZF, 6 biegów do przodu i 1 wsteczny.
- Jaką długość ma BMC Procity?
- Długość: 12 090 mm; Rozstaw osi: 5 850 mm.
- Ilu pasażerów mieści BMC Procity?
- Pojemność: 27; Miejsca stojące: 76.
Artykuły, w których występuje model BMC Procity
Inne modele BMC w tym serwisie
Źródła
- Procity — Technical Specifications (tabs 10.7 METER DIESEL, 12 METER DIESEL, 12 METER CNG, 18 METER CNG and 18 METER DIESEL) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Procity — urban bus family overview (General) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- BMC is ready for Busworld Europe 2025 (news) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2 Oct 2025
- We successfully completed the Busworld Europe 2025 (news) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 9 Oct 2025