TruckBusWorld

Ile waży autobus i ile ma miejsc: limity UE i dane producentów

W ruchu międzynarodowym w UE autobus dwuosiowy może ważyć 19,5 t, a przegubowy trzyosiowy 28 t. Masy całkowite, miejsca i liczby pasażerów producentów dla 40 serii oraz GVWR autobusów szkolnych z USA.

Opublikowano · Zaktualizowano

Puste wnętrze autokaru widziane od przodu ku tyłowi: podwójne siedzenia z tkaniny z polarowymi pokrowcami na zagłówkach po obu stronach środkowego przejścia, a nad nimi półki bagażowe z numerami miejsc
ZidaneHartono — CC BY-SA 4.0

Autobus nie ma jednej masy. Przepisy i dokumenty producentów przytoczone poniżej podają masę przy pełnym załadowaniu. W Unii Europejskiej załącznik I do dyrektywy Rady 96/53/WE dopuszcza w ruchu międzynarodowym 19,5 tony dla autobusu dwuosiowego, 25 lub 26 ton dla trzyosiowego pojazdu silnikowego i 28 ton dla trzyosiowego autobusu przegubowego. Dokumenty producentów dotyczące 40 serii autobusów i autokarów z poniższej tabeli podają masy całkowite od 5 000 kg (Karsan e-JEST, minibus o długości 5,8 m) do 34 000 kg (Otokar Kent XL, o długości 21 m, na czterech osiach); dla autobusów dwuosiowych o długości około 12 m podaje się od 18 000 do 20 000 kg. Liczba miejsc siedzących wynosi od 9 stałych w e-JEST do 83 w układzie standardowym w dwupokładowym modelu Setra S 531 DT i do 91 w układzie międzymiastowym w Neoplan Skyliner, a łączne liczby z pasażerami stojącymi sięgają 169 w BMC Procity 18 m i 220 w Kent XL. Amerykańscy producenci autobusów szkolnych publikują wartości maksymalne od 33 000 do 35 000 funtów dla Type C i od 36 200 do 37 600 funtów dla Type D. Żaden z tych dokumentów nie podaje wartości dla pustego autobusu.

Stan na 5 listopada 2026 r. 4 i 5 listopada przeczytano: dyrektywę 96/53/WE w tekście skonsolidowanym z 14 sierpnia 2019 r., najnowszym, jaki Urząd Publikacji UE wymienia 5 listopada, oraz regulamin ONZ nr 107 w tekście Dziennika Urzędowego z 29 stycznia 2026 r. Dane dotyczące autobusów szkolnych pochodzą ze stron i kart producentów odczytanych 28 października 2026 r. Dane 40 serii pochodzą ze stron modeli podlinkowanych w tabeli, z których każda powołuje się na dokumenty producenta.

Limity masy w UE

Maksymalne dopuszczalne masy autobusów w załączniku I do dyrektywy Rady 96/53/WE, tekst skonsolidowany z 14 sierpnia 2019 r.
Pkt załącznika IPojazd lub przepisLimitDodatek z tytułu technologii
2.3.1Autobus dwuosiowy19,5 tonyBrak po tej wartości; dodatki z tego punktu sformułowano w odniesieniu do 18 ton innych dwuosiowych pojazdów silnikowych
2.3.2Trzyosiowy pojazd silnikowy25 ton lub 26 ton, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w podwójne opony i zawieszenie pneumatyczne lub równorzędne albo jeżeli każda z osi napędowych jest wyposażona w podwójne opony, a żadna oś nie przekracza 9,5 tonyDo 1 tony przy paliwie alternatywnym, do 2 ton przy technologii bezemisyjnej
2.4Trzyosiowy autobus przegubowy28 tonDo 1 tony przy paliwie alternatywnym, do 2 ton przy technologii bezemisyjnej
3.4.2Oś napędowa pojazdów z pkt 2.3 i 2.411,5 tony–
4.1Ciężar przenoszony przez oś napędową lub osie napędowe, w ruchu międzynarodowymNie mniej niż 25 % rzeczywistej masy całkowitej–

Pkt 2.3.1 wymienia autobusy, a pkt 2.4 autobusy przegubowe; pkt 2.3.2 mówi „Trójosiowe pojazdy silnikowe” i nie wyłącza autobusów. Limity dotyczą użytkowania, a nie konstrukcji. Art. 2 definiuje maksymalną dopuszczalną masę jako „masę maksymalną dla załadowanego pojazdu w ruchu międzynarodowym”, a art. 1 ust. 2 stanowi, że masy z załącznika I „obowiązują jako normy transportowe i dlatego odnoszą się do warunków załadunku, a nie do norm produkcji”. W krajowym transporcie osób art. 4 ust. 2 lit. b) pozwala państwu członkowskiemu dopuścić do ruchu pojazdy, które nie odpowiadają ppkt 1.3, pkt 2, 3, ppkt 4.1 i 4.3, w tym masom. Dyrektywa nie ma zastosowania do autobusów przegubowych zawierających więcej niż jedną część przegubową (art. 1 ust. 3).

Długość, szerokość, wysokość i historia przepisów dotyczących autobusów są omówione w artykule wymiary autobusów i autokarów, a odpowiednie wiersze dla pojazdów ciężarowych w artykule masy ciężarówek, DMC i masa całkowita zespołu.

Masy i miejsca według serii

Serie autobusów i autokarów, które mają w tym serwisie stronę modelu, w kolejności alfabetycznej marek: maksymalna masa całkowita, miejsca siedzące i łączna liczba pasażerów, które każda strona odnotowuje z dokumentów producenta, w zapisie samego producenta. Kreska oznacza, że dokumenty te nie podają wartości. Liczby miejsc i pasażerów zależą od układu.
SeriaMaksymalna masa całkowitaMiejsca siedząceŁączna liczba pasażerów lub siedzący + stojący
BMC Procity10,7 m z silnikiem wysokoprężnym i 12 m CNG 18 000 kg; 18 m z silnikiem wysokoprężnym i CNG 28 000 kg; brak wiersza masy dla 12 m z silnikiem wysokoprężnym10,7 m 23 lub 25; 12 m 27; 18 m 3910,7 m z silnikiem wysokoprężnym 96 (23 + 73); 12 m z silnikiem wysokoprężnym 27 + 76; 12 m CNG 97 (27 + 70); 18 m z silnikiem wysokoprężnym 169 (39 + 130)
BMC Procity+ Electric12 m 20 t i 18 m 30 t, tylko w wierszach oznaczonych GVM12 m 31; 18 m 4312 m 31 + 31 lub 31 + 60 przy GVM 20 t; 18 m 43 + 63 lub 43 + 92 przy GVM 30 t
HABAŞ ComfortCityZ silnikiem wysokoprężnym 18 000 kg; ComfortCity-e i ComfortCity-H2 19 500 kg26Z silnikiem wysokoprężnym i ComfortCity-e 106 (26 + 80); ComfortCity-H2 90 (26 + 64)
Irizar i6SDwie osie od 18 000 do 19 000 kg; trzy osie od 25 000 do 26 000 kg12 m: od 55+1+1 do 45+1+1, zależnie od toalety i kuchniHydrogen i6S Efficient drugiej generacji: 69 miejsc siedzących i do 18 stojących
Isuzu CitiportCitiport 18 28 000 kg; 18 CNG 29 000 i 12 CNG 18 700 (bez wydrukowanej jednostki)Citiport 18 40; 18 CNG 41; 12 CNG 26, w tym 3 składane155 (40 + 115); 145 (41 + 104); 92 (26 + 66)
Isuzu Citivolt 1219 500 kg3434 + 48 (449 kWh); 34 + 66 (361 kWh); maksymalnie 100 (361 kWh)
Isuzu Grand Toro11 480 kg37+1; 35+1+1 z siedzeniem hostessy; 33+1–
Iveco CrosswayCursor 9 19 000 kg; Tector 7 18 000 kg; ELEC 19 500 kg; zależnie od kraju rejestracjiLine 47, 55, 61 (10,8, 12, 13 m); ELEC 57 przy 12 m, najwyżej 63 przy 13 m–
Iveco E-Way9,5 m 16 000 kg; 10,7 m 17 900 kg; 12 m 20 000 kg; 18 m 30 000 kg9,5 m 16; 10,7 m 17; 12 m 27 lub 24; 18 m 35; każdy z miejscem na wózek inwalidzki–
Iveco Evadys19 000 kgMaksymalnie od 53 do 55 przy 12 m i od 59 do 63 przy 13 m, zależnie od układu drzwi–
Iveco Urbanway12 m 20 000 kg; 18 m 30 000 kg; maksimum zależne od kraju rejestracji12 m od 20 do 31 (3 drzwi), od 27 do 36 (2 drzwi); 18 m od 29 do 46 (4 drzwi), od 36 do 51 (3 drzwi)–
Karsan e-ATAe-ATA 10, 12 i LE 19 000 kg (opcjonalnie 19 500 kg); e-ATA 18 29 000 kg (opcjonalnie 28 000 kg)Maksymalnie: e-ATA 10 32; 12 40; LE 41; 18 52e-ATA 10 +/-79; 12 +/-89; LE do 90; 18 +/-135
Karsan e-ATA HYDROGEN19 000 kg (opcjonalnie 19 500 kg)Maksymalnie 40+/-90
Karsan e-ATAK11 500 kg18, 21 lub 23, zależnie od układuDo 52; od 19 do 34 stojących, zależnie od układu
Karsan e-JEST5 000 / 5 200 kg9 lub 10 stałych, plus 2 składane w niektórych układachDo 20 w klasie A; od 5 do 11 stojących, zależnie od układu
MAN Lion’s City– w kartach danych; komunikat z 13 maja 2020 r. podaje do 30 ton dla ówczesnego 18 ENajwyżej 33 (10 E), 37 (12, 12 G), 44 (12 E, 12 E LE), 49 (18, 18 G), 53 (19, 19 G), 60 (18 E)– w kartach danych; ten sam komunikat podaje do 120 dla ówczesnego 18 E
MAN Lion’s CoachWersja podstawowa 19 700 kg; C, dwie osie, 20 600 kg; C, trzy osie, i L 25 530 kg; 14 E, trzy osie, 27 300 kgNajwyżej: wersja podstawowa 53; C, dwie osie, 59; C, trzy osie, 57; L 61–
MAN Lion’s Intercity–Do 55 + 1 (R60), 59 + 1 (R61), 63 + 1 (R62)–
Mercedes-Benz CitaroCitaro i LE 19 500 kg; K 18 000 kg; G 28 000 kgCitaro 1/31; K 1/25; G 42; LE 1/34Karta eCitaro: najwyżej 84 (K), 88 (12 m), 146 (G)
Mercedes-Benz ConectoConecto 19 500 kg; G 28 000 kg26; G 40Do 101; G do 150
Mercedes-Benz eIntouro19 500 kg51; M 59Najwyżej 55; M 63
Mercedes-Benz IntouroIntouro, K i M 19 500 kg; L, trzy osie, 24 750 kg55; K 47; M 63; L 71Najwyżej 92; K 79; M 103; L 117
Mercedes-Benz TourismoDwie osie 19 500 kg; trzy osie 24 750 kg1/51; modele M 1/55; L 1/59Od 44 do 65 w całej gamie
Mercedes-Benz Travego–15 SHD 46+1+1; 16 SHD 2+1 41+1+1–
Neoplan Skyliner–Do 83+1+1; do 91 w układzie międzymiastowym z broszurySkyliner Express: do 91 miejsc siedzących i 5 stojących
Neoplan Tourliner–Do 53; C, dwie osie, 59; C, trzy osie, 57; L 63–
Otokar Kente-Kent 18 000 kg; przegubowy e-Kent 28 000 kg; Kent XL, cztery osie, 34 000 kgKent LF 26; e-Kent 27; Kent LF Körüklü 36; Kent XL 3826 + 76; 27 + 36; 36 + 119; 38 + 182
Otokar Sultan–Comfort 29+1; Mega 35+1+1; Giga 39+1+1–
Otokar Territo– w dokumentach modelu; broszura TERRITO school 19 000 kge-TERRITO U: do 57 siedzących (12 m), do 63 siedzących (13 m)Do 49 (U 10), 57 (U 12), 63 (U 13)
Setra ComfortClassS 511 HD, S 515 HD i S 516 HD/2 19 500 kg; S 516 HD, S 517 HD i S 519 HD 24 750 kgS 511 HD 43; S 515 HD 51; S 516 HD/2 i S 516 HD 55; S 517 HD 59; S 519 HD 63Najwyżej 49; 55; 57 i 59; 61; 72
Setra MultiClass 500 LES 510, S 515 i S 516 LE 19 500 kg; S 518 LE 24 750 kgS 515 LE 51; S 516 LE do 55Najwyżej: S 510 LE 99; S 515 LE 129; S 516 LE 135; S 518 LE 156
Setra TopClassS 515, S 516 i S 517 HDH 24 750 kg; S 531 DT 26 000 kg51; 55; 59; S 531 DT 83Najwyżej 53; 57; 63; S 531 DT 93
Solaris Urbino 10,5 electric19 500 kg, do 20 000 kg zależnie od kraju i opon29, opcjonalnie do 33Do 85
Solaris Urbino 12 electric19 500 kg, do 20 000 kg zależnie od kraju i opon35, opcjonalnie do 41Do 100
Temsa Avenue Neo 9e15 700 kgKlasa I 30; klasa II 33, bez miejsca na wózek inwalidzkiDo 75
Temsa LD SB Plus18 000 kg / 19 000 kgOd 59 do 63, zależnie od przepisów krajowych–
Temsa MaratonMaraton 12 18 000 kg; Maraton 13 19 000 kg, na niektórych stronach Temsa 18 000 kg53+1+1; 57+1+1„50/ 55”, „based on country regulations” (na podstawie przepisów krajowych)
Temsa Prestij–29+1; opcjonalnie 25+1 i 27+1–
VDL CiteaLF-122, LE-122 i LE-135 19 500 kg; LE-149 25 250 kg; LF-181 30 000 kg„at least 45 seated passengers” (co najmniej 45 pasażerów siedzących) w każdym typieNajwyżej: LF-122 110; LE-122 105; LE-135 89; LE-149 138; LF-181 163
Volvo 7900 Electric12,0 m 19 500 kg; 18,0 i 18,7 m 30 000 kg–12,0 m 95; 18,0 m 150; 18,7 m 145

Dwie osie, około 12 metrów. Masy całkowite wynoszą od 18 000 kg (HABAŞ ComfortCity z silnikiem wysokoprężnym, BMC Procity 12 m CNG, e-Kent, Temsa Maraton 12) do 20 000 kg (Iveco Urbanway i E-Way 12 m). Wartość z pkt 2.3.1, 19 500 kg, widnieje dla Mercedes-Benz Citaro, Conecto, Intouro, eIntouro i Tourismo, Setra S 515 HD i S 515 LE, VDL Citea LF-122, Solaris Urbino 12 electric, Isuzu Citivolt 12 i Volvo 7900 Electric 12,0 m. Dla autobusów miejskich tej długości podaje się 26 miejsc siedzących (Mercedes-Benz Conecto, Otokar Kent LF), 27 (BMC Procity), 1/31 (Citaro), 35 (Urbino 12 electric) lub najwyżej 37 (MAN Lion’s City 12), a łącznie 100 (Urbino 12 electric), 101 (Conecto) lub 110 (Citea LF-122). Dla autokarów podaje się 46+1+1 (Travego 15 SHD), 51 (Tourismo, S 515 HD), najwyżej 53 (MAN Lion’s Coach, Neoplan Tourliner) i 53+1+1 (Maraton 12).

Trzy osie, jedno sztywne nadwozie. Dla Mercedes-Benz Tourismo M/3 i L, Intouro L, Setra S 516 HD, S 517 HD, S 519 HD i S 518 LE oraz trzech modeli TopClass HDH podaje się 24 750 kg, dla trzyosiowego MAN Lion’s Coach z silnikiem wysokoprężnym 25 530 kg, a dla akumulatorowego elektrycznego Lion’s Coach 14 E 27 300 kg; Irizar podaje dla trzyosiowego i6S przedział od 25 000 do 26 000 kg. VDL podaje dla mierzącego 14,9 m Citea LE-149 25 250 kg i nie podaje liczby osi. Liczba miejsc w układzie standardowym w tych nadwoziach sięga 59 (Tourismo L, S 517 HD i S 517 HDH), 63 (S 519 HD) i 71 (Intouro L), a maksymalna pojemność 117 (Intouro L) i 156 (S 518 LE).

Przegubowe. Wartość z pkt 2.4, 28 000 kg, widnieje dla Mercedes-Benz Citaro G i Conecto G, Isuzu Citiport 18, BMC Procity 18 m i przegubowego e-Kent. Karta Citiport 18 CNG podaje 29 000 bez jednostki, Karsan podaje dla e-ATA 18 29 000 kg z opcją 28 000 kg, a dla Iveco Urbanway i E-Way 18 m, VDL Citea LF-181 i przegubowego Volvo 7900 Electric podaje się 30 000 kg. Wśród podanych liczb miejsc są 35 (E-Way 18 m, z miejscem na wózek inwalidzki), 39 (Procity), 40 (Conecto G, Citiport 18) i 42 (Citaro G) oraz najwyżej 60 w MAN Lion’s City 18 E; wśród łącznych liczb 150 (Conecto G, Volvo 18,0 m), 155 (Citiport 18), 163 (Citea LF-181) i 169 (Procity z silnikiem wysokoprężnym).

Cztery osie, 21 metrów. Dla Otokar Kent XL podaje się 34 000 kg przy 38 miejscach siedzących i 182 stojących. Art. 1 ust. 3 dyrektywy wyłącza autobusy przegubowe zawierające więcej niż jedną część przegubową, a dokumenty Otokara, na których opiera się strona modelu, nie podają, ile części przegubowych ma ten pojazd.

Dwupokładowe. Dla Setra S 531 DT podaje się 26 000 kg, 83 miejsca w układzie standardowym i pojemność od 54 do 93 pasażerów. Broszura Neoplan Skyliner podaje do 83+1+1 miejsc, do 91 w układzie międzymiastowym, i nie podaje masy.

Poniżej 11 metrów. Dla Karsan e-JEST podaje się 5 000 / 5 200 kg, dla Isuzu Grand Toro o długości 8,5 m 11 480 kg, dla Karsan e-ATAK o długości 8,3 m 11 500 kg, dla Temsa Avenue Neo 9e o długości 9,5 m 15 700 kg, a dla Iveco E-Way 16 000 kg przy 9,5 m i 17 900 kg przy 10,7 m. Dla Citaro K i BMC Procity 10,7 m podaje się po 18 000 kg.

Bez masy całkowitej. Dokumenty dotyczące MAN Lion’s Intercity, Mercedes-Benz Travego, Neoplan Skyliner i Tourliner, Otokar Sultan i Temsa Prestij jej nie podają. Karta Travego podaje zamiast niej nośności osi.

Masa całkowita i masa pustego pojazdu

Karty danych podają masę całkowitą pod wieloma nazwami: „Gross vehicle weight” (Mercedes-Benz, Setra), „G.V.W. max permitted weight” (Iveco E-Way), „GVWR” (Temsa). Regulamin ONZ nr 107 nazywa ją technicznie dopuszczalną maksymalną masą całkowitą, M: „podaną przez producenta maksymalną masę pojazdu w oparciu o jego budowę i sposób działania” (pkt 2.19). Jest to liczba innego rodzaju niż limit z załącznika I: MAN podaje dla dwuosiowego Lion’s Coach C 20 600 kg, czyli ponad 19,5 tony z pkt 2.3.1, a karty Urbanway firmy Iveco zawierają przypis „Max depending on registration country” (maksimum zależne od kraju rejestracji). To, jak oba zestawy wartości odczytuje się obok siebie w karcie danych, wyjaśniono w artykule jak czytać kartę danych technicznych autokaru.

Dla pustego autobusu regulamin używa określenia masa pojazdu w stanie gotowym do jazdy: „masę własną pojazdu z nadwoziem”, liczoną „łącznie z płynem chłodzącym, olejami, 90 % paliwa, 100 % innych cieczy z wyjątkiem zużytej wody, narzędziami, kołem zapasowym i kierowcą (75 kg)” oraz, w przypadku autobusów i autokarów, z członkiem załogi o masie 75 kg, jeżeli w pojeździe znajduje się dla niego miejsce (pkt 2.18). Pusta masa według regulaminu obejmuje zatem już kierowcę. Pkt 3.1 załącznika 11 nakazuje mierzyć tę masę w pojazdach przedstawionych do homologacji; jeżeli wynik nie różni się o więcej niż 3 % od masy podanej przez producenta dla danej konfiguracji technicznej (5 % w przypadku pojazdu M2 o masie do 3 500 kg), stosuje się masę podaną.

W dokumentach producentów, na których opiera się tabela, nie ma dla niej żadnej wartości. W kartach Iveco E-Way 12 m i 18 m w wierszu „Gross kerb weight” widnieje „according to equipment” (zależnie od wyposażenia), w bloku „Dimensions & Weights” na stronie Temsa Prestij nie ma wiersza masy, a karta Travego nie podaje masy bez obciążenia.

Jak pasażerowie liczą się do masy

Pkt 3.2.3.1 załącznika 11 do regulaminu ONZ nr 107 określa sumę: masa pojazdu w stanie gotowym do jazdy plus masa jednego pasażera (Q) pomnożona przez liczbę pasażerów siedzących i stojących plus masy wózków inwalidzkich i bagażu oraz ewentualna masa na sprzęgu „nie mogą przekraczać masy M”. Pkt 3.2.3.2 sprawdza następnie to samo obciążenie oś po osi. Regulamin nie ma zastosowania do pojazdów zaprojektowanych specjalnie do przewozu uczniów (pkt 1.2.4); zob. autobusy szkolne.

Wartości z pkt 3.2.3.2.1 załącznika 11 do regulaminu ONZ nr 107 (Dz.U. L, 29.1.2026). Klasy zdefiniowano na podlinkowanej niżej stronie o klasach autobusów.
PozycjaKlasy I i AKlasa IIKlasy III i B
Masa jednego pasażera, Q68 kg71 kg, w tym 3 kg bagażu podręcznego71 kg, w tym 3 kg bagażu podręcznego
Umowna powierzchnia dla jednego pasażera stojącego0,125 m²0,15 m²Brak; powierzchnia dla pasażerów stojących wynosi zero
Każde miejsce na wózek inwalidzki250 kg „odpowiadające masie wózka inwalidzkiego i użytkownika”
Przedziały bagażowe, BPodana przez producenta, nie mniejsza niż 100 × pojemność w m³
Bagaż na dachu, BXPodana przez producenta, nie mniejsza niż 75 kg/m²; zero w pojazdach dwupokładowych

Przy tych wartościach 100 pasażerów liczy się jako 6 800 kg w klasie I lub A (100 × 68 kg). Przy M wynoszącej 19 500 kg na masę pojazdu w stanie gotowym do jazdy oraz masy wózków inwalidzkich, bagażu i sprzęgu pozostaje 12 700 kg. W klasie III 51 pasażerów liczy się jako 3 621 kg (51 × 71 kg). Definicje klas podano w artykule klasy autobusów według regulaminu ONZ nr 107, a dolną granicę masy bagażu przeliczono w artykule jak czytać kartę danych technicznych autokaru.

Od czego zależy liczba miejsc siedzących

Regulamin ONZ nr 107 wychodzi od podłogi. Dla klas I, II i A pkt 7.2.2.3 załącznika 3 stanowi, że liczba miejsc siedzących na każdym pokładzie „jest co najmniej równa liczbie metrów kwadratowych powierzchni podłogi na danym pokładzie dostępnym dla pasażerów i załogi (o ile występuje), zaokrąglonej w dół do najbliższej liczby całkowitej”. W klasie I, z wyłączeniem pokładu górnego, liczbę tę można zmniejszyć o 10 %. Pokład z 30 m² takiej podłogi ma zatem co najmniej 30 miejsc siedzących, a w klasie I 27.

Liczba pasażerów stojących wynika z tego, co pozostaje. Ich liczba „nie może przekraczać” powierzchni dla pasażerów stojących podzielonej przez umowną powierzchnię (pkt 3.2.3.2.1 załącznika 11), co przy powyższych wartościach daje 8 osób na metr kwadratowy w klasach I i A i około 6,7 w klasie II. Od powierzchni dla pasażerów stojących odejmuje się między innymi 300 mm przed siedzeniami innymi niż składane (przy siedzeniu zwróconym bokiem do kierunku jazdy można stosować 225 mm), każdą część podłogi niedostępną, gdy siedzenia są zajęte, powierzchnię, na której w klasie II nie mogą przebywać pasażerowie stojący, oraz cały górny pokład pojazdu dwupokładowego (pkt 7.2.2.2 załącznika 3). Przy zmiennym układzie siedzeń wymogi stosuje się kolejno do każdego stanu: najpierw zajęte wszystkie siedzenia, najpierw zajęte wszystkie powierzchnie dla pasażerów stojących i najpierw zajęte wszystkie miejsca na wózki inwalidzkie (pkt 3.2.3.2.2 załącznika 11).

Pkt 7.7.8.4.1 załącznika 3 ustala minimalny odstęp między siedzeniami zwróconymi w tym samym kierunku na 650 mm w klasach I, A i B oraz 680 mm w klasach II i III. Dokumenty producentów wiążą liczbę miejsc z układem:

  • Rozstaw i wyposażenie. Tabela Irizara dla i6S 12 m wymienia między innymi układy 55+1+1, 53+1+1 i 51+1+1 z niską toaletą lub bez toalety przy minimalnym rozstawie od 710 do 750 mm oraz 51+1+1, 49+1+1 lub 45+1+1 z wysoką toaletą i kuchnią przy rozstawie od 710 do 800 mm.
  • Liczba siedzeń w rzędzie. Mercedes-Benz Travego 15 SHD ma 46+1+1 w układzie 2+2; dłuższy 16 SHD 2+1 ma 41+1+1.
  • Drzwi. Iveco Urbanway 12 m mieści od 20 do 31 miejsc przy 3 drzwiach i od 27 do 36 przy 2 drzwiach. W klasach I, A i II minimalna liczba drzwi głównych w samym regulaminie ONZ nr 107 zależy od liczby pasażerów (pkt 7.6.1.1 załącznika 3).

Każdy pojazd ma własne wartości. Pkt 3.3.1 załącznika 11 wymaga, aby we wnętrzu pojazdu, w miejscu widocznym dla kierowcy, wyraźnie oznaczyć maksymalną liczbę miejsc siedzących oraz ewentualnych miejsc stojących i wózków inwalidzkich, a także masę bagażu.

Jak producenci zapisują liczbę miejsc

Zapis nie jest jednolity. Anadolu Isuzu rozpisuje go dla Grand Toro jako 37 pasażerów plus 1 kierowca albo 35 pasażerów plus 1 hostessa plus 1 kierowca. Temsa, Otokar, Irizar i Neoplan stosują formy takie jak 53+1+1 i 39+1+1, Mercedes-Benz pisze 1/51 przy Tourismo i 46+1+1 przy Travego, a MAN przy Lion’s Intercity pisze „Up to 55 + 1” (do 55 + 1), przy czym jego dokumenty nie wyjaśniają, czym jest siedzenie „+ 1”.

Układ standardowy i pojemność to różne wiersze. Setra S 515 HD ma 51 miejsc w układzie standardowym i pojemność od 40 do 55 pasażerów; jej S 515 LE ma pojemność od 22 do 129 pasażerów. W autobusach z miejscami stojącymi maksimum może łączyć pasażerów siedzących i stojących, jak w Isuzu Citiport 18: 155 to 40 siedzących i 115 stojących, a przy 2 wózkach inwalidzkich 40 miejsc siedzących i 107 stojących.

Dokumenty jednego producenta też mogą się różnić. Dla Isuzu Citivolt 12 katalog podaje maksymalnie 100 pasażerów, turecka strona modelu do 98, a angielska strona modelu do 115. Dla Volvo 7900 Electric 12,0 m strona specyfikacji podaje 95, a strona produktu 98. Dla Otokara Kent 12 m tureckie karty podają 26 + 76, a strona KENT C 12 firmy Otokar Europe 108.

Gdzie masa i liczba pasażerów zmieniają się razem

Dokumenty niektórych producentów wiążą liczbę pasażerów bezpośrednio z masą całkowitą, akumulatorem lub krajem rejestracji.

  • Solaris. Przypis do komunikatu prasowego z 5 marca 2024 r. podaje dla Urbino 12 electric z akumulatorami 300 kWh 100 osób jako maksimum we Włoszech, Francji i Hiszpanii przy masie całkowitej 20 ton oraz 94 osoby przy 19,5 tony „pursuant to European provisions” (zgodnie z przepisami europejskimi).
  • BMC. Specyfikacja Procity+ Electric 12 m wymienia 31 miejsc siedzących i 31 stojących, a w wierszu oznaczonym GVM 20 t 31 siedzących i 60 stojących; przy 18 m 43 i 63 oraz 43 i 92 przy GVM 30 t.
  • Anadolu Isuzu. Katalog Citivolt 12 utrzymuje 34 miejsca siedzące i podaje 48 miejsc stojących z akumulatorem 449 kWh oraz 66 z akumulatorem 361 kWh.
  • Otokar. Turecka broszura gamy z 2024 r. podaje dla e-Kent maksymalnie 74 pasażerów przy maksymalnej masie całkowitej 18 000 kg; strona e-KENT C 12 firmy Otokar Europe podaje do 122.
  • Karsan. Przypis do danych e-ATA mówi, że pojemność pasażerska może się zmieniać wraz z pojemnością akumulatora, układem siedzeń, układem drzwi, GVW i techniczną wartością brutto osi, zależnie od kraju rejestracji.
  • Temsa. Broszura LD SB Plus podaje „59/ 63” pasażerów z uwagą „based on country regulations” (na podstawie przepisów krajowych).

Amerykańskie autobusy szkolne

Amerykańskie przepisy federalne definiują gross vehicle weight rating (GVWR) jako „the value specified by the manufacturer as the loaded weight of a single vehicle” (wartość określoną przez producenta jako masa załadowanego pojedynczego pojazdu) (49 CFR 571.3). Producenci autobusów szkolnych publikują tę wartość, a w poniższych dokumentach nie pojawia się masa własna (curb weight).

GVWR i pojemność pasażerska autobusów szkolnych w publikacjach producentów (odczytano 28 października 2026 r.). Kilogramy to przeliczenia wartości w funtach.
ModelTyp podany przez producentaGVWRPasażerowie
Collins Type A, SH / TH / DH / DE SeriesType A9 900–10 100 / 9 070–11 000 / 11 500–14 500 / 11 500–14 500 (bez podanej jednostki)Maksymalna liczba miejsc siedzących 20 / 21 / 35 / 32
Thomas Built Saf-T-Liner C2Type CDo 33 000 lbs (14 969 kg)Do 81
IC Bus CE Series, z silnikiem wysokoprężnym lub benzynowymType CDo 33 000 lbs (14 969 kg)Do 83
IC Bus CE Series, elektrycznyType CDo 35 000 lbs (15 876 kg)Do 78
Thomas Built Saf-T-Liner EFX2 i HDX2Type DDo 36 200 lbs (16 420 kg)Do 90
Thomas Built Saf-T-Liner HDX2 WattsonType DDo 37 600 lbs (17 055 kg)Do 90

Autobus szkolny Type A firmy Trans Tech (do 35 pasażerów), RE Series firmy IC Bus (do 90) i BEAST firmy GreenPower (do 90 pasażerów i kierowca) nie mają GVWR w odczytanym tekście stron. Collins dodaje: „All passenger capacities are references and subject to final weight analysis” (wszystkie pojemności pasażerskie mają charakter orientacyjny i podlegają końcowej analizie masy). Definicje typów, podklasy GVWR w prawie stanowym i granica 4 536 kg w Federal Motor Vehicle Safety Standard No. 222 należą do tematu typów i wymiarów autobusów szkolnych, a federalne limity dla załadowanego pojazdu ciężarowego do tematu masy ciągnika siodłowego z naczepą.

Przepisy według krajów

Limity masy i przepisy dotyczące miejsc siedzących w autobusach według krajów, w brzmieniu odczytanym 4 i 5 listopada 2026 r., ze źródłem każdego wiersza. Niezweryfikowane: na potrzeby tej strony nie odczytano żadnego oficjalnego tekstu danego kraju.
KrajMasa maksymalnaMiejsca i masa pasażeraŹródło
Państwa członkowskie UE19,5 tony przy dwóch osiach, 25 lub 26 ton dla trzyosiowego pojazdu silnikowego, 28 ton dla trzyosiowego autobusu przegubowego, w ruchu międzynarodowym; państwo członkowskie może dopuścić do ruchu nieodpowiadające tym wartościom pojazdy służące krajowemu transportowi osób (art. 4 ust. 2 lit. b)); przepisy krajowe niezweryfikowaneRegulamin ONZ nr 107: miejsca siedzące na m² podłogi w klasach I, II i A, 68 lub 71 kg na pasażeraDyrektywa 96/53/WE, tekst skonsolidowany z 14 sierpnia 2019 r.; regulamin ONZ nr 107, Dz.U. L, 29.1.2026
Stany ZjednoczoneLimit federalny dla autobusów niezweryfikowany; GVWR to wartość producentaNiezweryfikowane49 CFR 571.3, wydanie według stanu na 1 października 2025 r.
Zjednoczone KrólestwoNiezweryfikowaneNie odczytano żadnego tekstu
SzwajcariaNiezweryfikowaneNie odczytano żadnego tekstu
TurcjaNiezweryfikowaneNie odczytano żadnego tekstu
RosjaNiezweryfikowaneNie odczytano żadnego tekstu

Kraje, które nie mają wiersza w tabeli, nie są tu omówione.

Krótkie odpowiedzi

Ile waży autobus?
Przepisy i dokumenty producentów przytoczone na tej stronie podają masę z ładunkiem, a nie masę pustego pojazdu. W UE dyrektywa 96/53/WE dopuszcza w ruchu międzynarodowym 19,5 tony dla autobusu dwuosiowego, 25 lub 26 ton dla trzyosiowego pojazdu silnikowego i 28 ton dla trzyosiowego autobusu przegubowego. Dokumenty producentów podają od 18 000 do 20 000 kg dla autobusów dwuosiowych o długości około 12 m, od 24 750 do 27 300 kg dla autokarów trzyosiowych, od 28 000 do 30 000 kg dla autobusów przegubowych o długości około 18 m, 34 000 kg dla mierzącego 21 m Otokara Kent XL i 5 000 / 5 200 kg dla minibusa Karsan e-JEST. Żaden z dokumentów, na których opiera się tabela na tej stronie, nie podaje wartości dla pustego autobusu; w kartach Iveco E-Way 12 m i 18 m w wierszu masy własnej widnieje „according to equipment” (zależnie od wyposażenia).
Ile miejsc siedzących ma autobus lub autokar?
Zależy to od nadwozia i układu. Wśród autobusów miejskich o długości 12 m producenci podają 26 miejsc w Mercedes-Benz Conecto, 1/31 w Citaro 12 m i najwyżej 37 w MAN Lion's City 12; wśród autokarów o długości około 12 m 46+1+1 w Mercedes-Benz Travego 15 SHD, 51 w Mercedes-Benz Tourismo i Setra S 515 HD oraz najwyżej 53 w MAN Lion's Coach i Neoplan Tourliner; 71 w trzyosiowym Mercedes-Benz Intouro L; 83 w układzie standardowym w dwupokładowym modelu Setra S 531 DT; a wśród midibusów 29+1 w Otokar Sultan Comfort i Temsa Prestij.
Ilu pasażerów może przewieźć autobus, licząc z pasażerami stojącymi?
Producenci podają przy długości około 12 m do 100 w Solaris Urbino 12 electric, 101 w Mercedes-Benz Conecto i 110 w VDL Citea LF-122; wśród autobusów przegubowych 150 w Conecto G, 155 w Isuzu Citiport 18 i 169 w BMC Procity 18 m z silnikiem wysokoprężnym; a w mierzącym 21 m Otokarze Kent XL 38 miejsc siedzących i 182 stojące. Regulamin ONZ nr 107 ogranicza liczbę pasażerów stojących do powierzchni dla pasażerów stojących podzielonej przez 0,125 m² na osobę w klasach I i A oraz 0,15 m² na osobę w klasie II; klasy III i B nie przewożą żadnych. Łączna liczba może się zmieniać wraz z masą całkowitą: Solaris podaje 100 osób przy 20 tonach i 94 przy 19,5 tony.
Ile waży autobus szkolny?
Producenci amerykańscy publikują gross vehicle weight rating (GVWR), który 49 CFR 571.3 definiuje jako wartość określoną przez producenta jako masa załadowanego pojedynczego pojazdu; dokumenty producentów, na których opiera się tabela na tej stronie, nie podają masy własnej. Thomas Built i IC Bus podają do 33 000 lbs (14 969 kg) dla Saf-T-Liner C2 oraz CE Series z silnikiem wysokoprężnym lub benzynowym, IC Bus do 35 000 lbs (15 876 kg) dla elektrycznej CE Series, a Thomas Built do 36 200 lbs (16 420 kg) dla swoich modeli Type D EFX2 i HDX2 oraz do 37 600 lbs (17 055 kg) dla HDX2 Wattson. Collins wymienia od 9 070 do 14 500 dla swojej serii Type A bez podania jednostki.
Ile liczy się jeden pasażer w masie autobusu?
Regulamin ONZ nr 107 liczy 68 kg na pasażera w klasach I i A oraz 71 kg, w tym 3 kg bagażu podręcznego, w klasach II, III i B. Miejsce na wózek inwalidzki liczy się jako 250 kg, bagaż jako co najmniej 100 kg na metr sześcienny pojemności przedziału, a bagaż na dachu jako co najmniej 75 kg/m². Kierowca (75 kg) oraz członek załogi (75 kg), jeżeli w pojeździe znajduje się miejsce dla członka załogi, są już wliczeni w masę pojazdu w stanie gotowym do jazdy. Cała suma nie może przekraczać podanej przez producenta maksymalnej masy całkowitej.

Modele wymienione w tym artykule

Źródła

  1. Council Directive 96/53/EC on the maximum authorised dimensions and weights of certain road vehicles — consolidated text of 14 August 2019: Articles 1 to 4, Annex I points 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 3.4.2 and 4.1 — EUR-Lex, European Union
  2. UN Regulation No. 107 — approval of category M2 or M3 vehicles with regard to their general construction [2026/139] (OJ L, 29.1.2026), incorporating all valid text up to the 10 and 11 series of amendments: paragraphs 1.2.4, 2.18 and 2.19; Annex 3 paragraphs 7.2.2, 7.6.1.1 and 7.7.8; Annex 11 paragraphs 3.1, 3.2.3 and 3.3.1 — Official Journal of the European Union / UNECE
  3. 49 CFR 571.3 — Definitions (Code of Federal Regulations, annual edition revised as of October 1, 2025) — National Highway Traffic Safety Administration (govinfo, U.S. Government Publishing Office)
  4. Mobility Move 2024: new version of the Solaris Urbino 12 electric bus debuts (press release, 5 March 2024), footnote 1 — Solaris Bus & Coach, 5 Mar 2024
  5. Solaris Urbino 12 electric with modular drive — technical data (Busworld 2025 press assets) — Solaris Bus & Coach
  6. Citivolt 12 — catalogue (PDF, Türkiye, created 20 July 2026): passenger capacity rows — Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  7. Grand Toro — technical specifications and equipment (catalogue, Türkiye; PDF created 15 October 2026) — Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  8. Citiport 18 — technical specifications and equipment (data sheet, Türkiye; PDF created 20 July 2026) — Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  9. Procity — Technical Specifications, tabs for the diesel, CNG and +12 and +18 meter electric buses (web page, undated) — BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  10. e-ATA 12 — specs, with the footnotes to seat and passenger capacity — Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  11. E-WAY FULL ELECTRIC 12m — international data sheet (EN-Eway-12m-01_2025, PDF created 16 October 2024), weights rows — Iveco Bus
  12. URBANWAY — Low Floor Cursor 9 Diesel Euro VI/E GSR B, 12 m (international technical sheet, code DTHQBCL2021) — Iveco Bus
  13. Irizar i6S — Technical specifications (technical catalogue, 11 pages): 12 m seat table — Irizar
  14. Prestij — product page (international site, English) — TEMSA
  15. TEMSA LD SB PLUS brochure (English, information as of 10/2025) — Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş.
  16. TERRITO school — Technical specifications Europe (brochure, footer code OEU - EN - TERRITO School - 09/2025), weight rows — Otokar Europe SAS
  17. ComfortClass 500 HD models — technical data and equipment (data sheet, footer 03/2026) — Setra / Daimler Buses
  18. TRAVEGO technical and equipment sheet (January 2026) — Mercedes-Benz Türk A.Ş.
  19. Collins Type A School Bus brochure (03/26) — Collins, a division of Forest River, Inc.
  20. Trans Tech buses: Type A School Bus — Trans Tech Bus
  21. Evolved Saf-T-Liner C2: product page — Thomas Built Buses
  22. Saf-T-Liner EFX2: product page — Thomas Built Buses
  23. Saf-T-Liner HDX2: product page — Thomas Built Buses
  24. Saf-T-Liner HDX2 Wattson: product page — Thomas Built Buses
  25. IC Bus CE Series school bus specification sheet, diesel and gasoline (06/2025) — IC Bus
  26. IC Bus CE Series electric school bus specification sheet (01/2024) — IC Bus
  27. RE Series Type D School Bus: product page — IC Bus
  28. BEAST school bus: product page — GreenPower Motor Company
  29. Kent LF — teknik özellikler (technical data sheet, document code KS70TP-26) — Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş.
  30. Kent XL — teknik özellikler (technical data sheet, document code KS90TA-21) — Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş.
  31. Şehir içi otobüsler — city bus range brochure (document code KS87TE-24) — Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş.
  32. KENT C 12 — model page giving a maximum capacity of 108 — Otokar Europe SAS
  33. e-KENT C 12 — model page — Otokar Europe SAS
  34. Specifications for Volvo 7900 Electric — Volvo Buses
  35. Volvo 7900 Electric bus (product page) — Volvo Buses
  36. Isuzu Citivolt 12 — model page (Türkiye) — Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  37. Isuzu Citivolt 12 — model page (English version) — Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  38. MAN Lion's Coach C (two axles) — data sheet (man-bus-datenblatt-lions-coach-c2-en.pdf) — MAN Truck & Bus
  39. Bigger, more powerful and more efficient: MAN Lion's City 18 E celebrates sales launch and première (13 May 2020) — MAN Truck & Bus Press
  40. MAN Lion's Intercity — brochure (footer D112.596 · 09/2025), technical data page 11 — MAN Truck & Bus
  41. NEOPLAN Skyliner brochure, English (edition Sky_0923_en), technical data pages 22-23 — NEOPLAN / MAN Truck & Bus SE
  42. MultiClass 500 — technical data and equipment (data sheet, footer 02/2026) — Setra / Daimler Buses
  43. TopClass S 531 DT — technical data and equipment (data sheet, footer 09/2026) — Setra / Daimler Buses
  44. E-WAY FULL ELECTRIC 18m — international data sheet (EN-Eway-18m-01-2025, PDF created 16 January 2025) — Iveco Bus