Temsa
Temsa LD SB Plus
Dwuosiowy autobus międzymiastowy i szkolny Temsy: 12 365 lub 13 080 mm długości, od 59 do 63 miejsc siedzących, silnik wysokoprężny DAF MX11 o mocy 270 kW lub FPT N67 o mocy 235 kW.
- 235–270 kW
- Euro 6
- 12,37 m
- 18 t

Przegląd modelu
- Segment
- Autobus
- Norma emisji
- Euro 6
- Skrzynia biegów
- ZF Ecolife, automatyczna, 6 biegów do przodu + 1 wsteczny (DAF MX-11); ZF Ecoshift, manualna, 6 biegów do przodu + 1 wsteczny, lub Allison, automatyczna, jako opcja (FPT N67)
- Maks. masa całkowita
- 18 000 kg
- Długość
- 12 365 mm
- Rozstaw osi
- 6 335 mm
- Średnica zawracania
- 22 920 mm
- Pojemność
- 59-63
Rodziny silników
- Moc
- 270 kW
- Moment obrotowy
- 1950 Nm
- Obroty znamionowe
- 1600 rpm
- Moc
- 235 kW
- Moment obrotowy
- 1100 Nm
- Obroty znamionowe
- 2500 rpm
LD SB Plus to dwuosiowy autobus z silnikiem wysokoprężnym, który TEMSA wymienia w menu produktów swojej witryny międzynarodowej w kategorii „Intercity”, obok modelu LD SB E; autokary tej marki, wśród nich Maraton, figurują w kategorii „Coaches”. Broszura Temsy opisuje LD SB Plus jako pojazd „specialized in intercity transportation” i przedstawia go z myślą o „both school and intercity transport”. Jest oferowany w dwóch długościach, 12 365 mm i 13 080 mm, z jednym z dwóch sześciocylindrowych silników wysokoprężnych do wyboru: DAF MX11 lub FPT N67.
Strona opiera się na trzech anglojęzycznych dokumentach Temsy, wszystkich odczytanych 27 października 2026 r.: na broszurze LD SB Plus, do której strona produktowa odsyła jako „Download Brochure” i której stopka podaje, że informacje są aktualne na 10/2025 (plik PDF utworzono 26 września 2025 r., a ostatnio zmodyfikowano 9 lutego 2026 r.); na stronie produktowej LD SB Plus w międzynarodowej witrynie Temsy, bez daty, ze stopką „Copyright © 2025”; oraz na komunikacie Temsy o targach Busworld Europe 2025 z 3 października 2025 r. Żaden z otwartych dokumentów nie podaje daty wprowadzenia na rynek, wcześniejszej wersji modelu, masy własnej, formuły kół, układu drzwi, liczby miejsc stojących ani retardera.
Wymiary i masy
Broszura podaje każdy wiersz jeden raz dla obu długości, w postaci pary wartości tam, gdzie się różnią, i z kropką jako separatorem tysięcy („12.365 mm / 13.080 mm”). Strona produktowa podaje większość tych samych wierszy.
| Wiersz | Broszura, 10/2025 | Strona produktowa |
|---|---|---|
| Długość | 12 365 mm / 13 080 mm | 12 365 mm / 13 080 mm |
| Rozstaw osi | 6 335 mm / 7 050 mm | – |
| Zwis przedni | 2 730 mm | – |
| Zwis tylny | 3 300 mm | – |
| Szerokość | 2 550 mm | 2 550 mm |
| Wysokość wraz z klimatyzacją | 3 350 mm | 3 350 mm |
| Wysokość od podłogi do sufitu (strona produktowa: wysokość wnętrza) | 2 240 mm z przodu, 2 000 mm z tyłu | 2 240 mm z przodu, 2 000 mm z tyłu |
| Pojemność luków bagażowych | 4 m³ / 5 m³ | 4 m³ / 5 m³ |
| Średnica zawracania | 22 920 mm / 24 840 mm | – |
| Maksymalna masa całkowita | 18 000 kg / 19 000 kg („GVWR”) | 18 000 kg / 19 000 kg |
| Liczba pasażerów | „59/ 63”, z adnotacją „based on country regulations” | „Number of Seats 59-63” |
Strona produktowa podaje nośność osi przedniej 7 500 kg i nośność osi tylnej 13 000 kg. Oba dokumenty podają pojemność zbiornika paliwa 321 litrów i zbiornika AdBlue (mocznika) 30 litrów.
Silniki
Broszura wymienia silniki w rubryce „Standard equipments” w dwóch kolumnach, „Model 1” i „Model 2”, każda z własną skrzynią biegów i osią tylną. Strona produktowa nazywa je „Euro 6 DAF MX11 / Euro 6 FPT N67” i podaje dla obu jeden wpis w wierszu typu, „Diesel, 4-Stroke; Water cooled; Direct injection”, oraz w wierszu cylindrów, „6-cylinder in-line type engine”.
| Wiersz | DAF MX11 | FPT N67 |
|---|---|---|
| Kolumna w broszurze | Model 2 | Model 1 |
| Klasa emisji | Euro 6 („E6”) | Euro 6 („E6”) |
| Pojemność skokowa (strona produktowa) | 10,8 l | 6,7 l |
| Moc | 270 kW (367 KM) przy 1 600 obr./min | 235 kW (320 KM) przy 2 500 obr./min |
| Moment obrotowy, broszura | 1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min | 1 100 Nm przy 1 250–1 890 obr./min |
| Moment obrotowy, strona produktowa | 1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min | 1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min |
| Skrzynia biegów | ZF Ecolife, automatyczna | ZF Ecoshift, manualna; Allison, automatyczna, jako opcja („Opt.”) |
| Oś przednia | „ZF-Independent” | „ZF-Independent” |
| Oś tylna | „ZF Dif 4,18” | „Dif 4,77 / 5,12” |
Oba dokumenty różnią się co do momentu obrotowego silnika FPT N67: broszura podaje 1 100 Nm przy 1 250–1 890 obr./min, natomiast strona produktowa podaje 1 950 Nm przy 900–1 125 obr./min dla obu silników. Oba podają te same wartości mocy. Temsa zapisuje silnik DAF jako „DAF MX11” w wierszach danych i jako „DAF MX-11” w tekście broszury, który mówi o „engine options like the DAF MX-11 and FPT N67”. Rodzinę silników opisano w artykule Silnik PACCAR MX-11.
Skrzynie biegów, osie, zawieszenie i układ kierowniczy
Strona produktowa wymienia dwa typy skrzyń biegów, każdy z „6 Forward + 1 Reverse”: „ZF - Automatic (DAF Engine)” oraz „ZF - Manual / Allison - Automatic (FPT Engine)”. Broszura nazywa skrzynię silnika DAF „ZF Ecolife Automatic”, a dla silnika FPT wymienia „ZF Ecoshift Manual” i „Allison Automatic ( Opt.)”.
Strona produktowa określa oś przednią jako niezależną, a oś tylną jako sztywną. Broszura wymienia „Suspension with Air Bags and Shock Absorbers” i „Full Body Lifting and Kneeling”, a jej tekst mówi o układzie zawieszenia pneumatycznego oraz, wśród rozwiązań ułatwiających dostęp, o „a wheelchair lift and adjustable body height”. Jak autobus z zawieszeniem pneumatycznym podnosi się, obniża i przyklęka, opisano w artykule Zawieszenie pneumatyczne ECAS.
Układ kierowniczy jest hydrauliczny, z kierownicą regulowaną w pochyleniu i odległości („Steering Wheel Tilt and Telescopic”); strona produktowa oznacza oba elementy jako standard. Wiersz kół w broszurze wymienia 22,5-calowe felgi ze stopu aluminium i 22,5-calową felgę stalową, z oponami 295/80 R22.5; strona produktowa podaje rozmiar obręczy 22.5 x 8.25. Wiersze lusterek brzmią „Electrical Class 2 Sidewalk” i „Electrical Class 5&6”.
Hamulce, bezpieczeństwo i wspomaganie kierowcy
W rubryce „Safety” broszura wymienia hamulec roboczy, ABS (układ zapobiegający blokowaniu kół), ASR (układ przeciwpoślizgowy) i EBS (elektroniczny układ hamulcowy), a także system informujący o martwym polu, ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami, ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy, inteligentnego asystenta kontroli prędkości, system informacji przy cofaniu, system monitorowania ciśnienia w oponach, awaryjny sygnał stopu, alkomat blokujący zapłon i „Cyber Security Compliance”. Lista zatytułowana „Optional” zaczyna się od systemu ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, „AEBS (Advanced Emergency Braking System)” i hamulca postojowego. Których z tych systemów wymaga ogólne rozporządzenie UE w sprawie bezpieczeństwa i od kiedy, omówiono w artykule o obowiązkowych systemach wspomagania kierowcy.
Instalacja elektryczna, przestrzeń pasażerska i stanowisko kierowcy
Instalacja elektryczna ma napięcie 24 V, z systemem multipleksowym Continental i cyfrowym zestawem wskaźników oraz dwoma akumulatorami 12 V o pojemności 225 Ah. Wiersz oświetlenia wymienia światła do jazdy dziennej LED i światła przeciwmgłowe, a także oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, a wiersz diagnostyki – „Real Time Diagnostic of Engine, Transmission, Multiplex and A/C System”.
Kolumna wnętrza w broszurze wymienia pojedynczo szklone szyby boczne; siedzenia z „2 Point Seat Belt, Armrest for Aisle and Handle for Standing Passengers”; dwa gniazda USB typu A przy siedzeniach pasażerów („2xA type USB on Passenger Seats”); moduły pasażerskie z regulowanymi nawiewami, lampkami do czytania i głośnikiem; fotel kierowcy Gramer; wiersz deski rozdzielczej o treści „Full LCD Digital Cluster, Rear View”; system informacyjno-rozrywkowy AM/FM/DVD/MP3/BT; wiersz zatytułowany „Durable & Cleanable Interior”, który wymienia sufit; oraz dwa ręcznie otwierane włazy dachowe jako wyjścia awaryjne („2x Roof Hatch Manual”). Ogrzewanie i chłodzenie to odszraniacz po stronie kierowcy, chłodzenie dachowe oraz ogrzewanie dachowe i konwektorowe, wymienione z adnotacją „42kW, Max Cooling 143.000 BTU, Max Heating 221.000 BTU” (42 kW; 143 000 i 221 000 BTU).
Tekst broszury opisuje „adjustable multisets and dedicated area for wheelchairs” i podaje, że „The vehicle offers wheelchair accessibility through an integrated lift system and designated space”; strona wyposażenia wymienia wśród opcji „Handicapped Lift”. Przepisy dotyczące dostępu do autobusów dla wózków inwalidzkich omówiono w artykule o dostępności autobusów.
Opcje i przewozy szkolne
Jako opcje, oprócz trzech wymienionych wyżej pozycji, wymieniono podwójnie szklone szyby boczne; pas bezpieczeństwa, podłokietnik, siatkę na czasopisma, stolik i kosz na śmieci przy siedzeniach pasażerów; skórzane i materiałowe warianty obić siedzeń; box narciarski („Skibox”); osłony felg; ogrzewanie fotela kierowcy; klimatyzator; odszraniacz z klimatyzacją; podgrzewacz wstępny; monitor; koło zapasowe; podnośnik dla osób niepełnosprawnych; przednie światła przeciwmgłowe LED; światła do jazdy dziennej LED; alkomat („Alcoholmeter”); tablicę autobusu szkolnego; chłodziarkę na butelki w desce rozdzielczej; podgrzewaną przednią szybę; kamerę cofania; tylny czujnik parkowania oraz system informacyjno-rozrywkowy.
Tekst broszury mówi też o użyciu „as a school bus or for intercity travel”. Jak przepisy europejskie traktują autobusy używane do dowozu dzieci do szkół, opisano w artykule Autobus szkolny i przewóz dzieci.
LD SB na targach Busworld Europe 2025
Komunikat Temsy o targach Busworld Europe 2025 w Brukseli z 3 października 2025 r. podaje, że na jej stoisku pokazano także LD SB, który „is presented with a refreshed exterior design, streamlined GSR system, available in three versions including two diesel driveline alternatives and a fully electric version with battery capacities ranging from 280 to 350 kWh.” Komunikat nazywa model „LD SB”; menu produktów Temsy wymienia LD SB Plus i LD SB E w kategorii „Intercity”.
Uwagi do źródeł
Powyższa tabela podaje pierwszą wartość z każdej pary drukowanej w broszurze Temsy z 10/2025: długość 12 365 mm przy rozstawie osi 6 335 mm, średnica zawracania 22 920 mm i maksymalna masa całkowita 18 000 kg. Drugie wartości to 13 080 mm, 7 050 mm, 24 840 mm i 19 000 kg. Broszura podaje jedną szerokość, 2 550 mm, jedną wysokość, 3 350 mm wraz z klimatyzacją, zwis przedni 2 730 mm i zwis tylny 3 300 mm; pojemność luków bagażowych wynosi 4 m³ / 5 m³, a liczba pasażerów „59/ 63”, w zależności od przepisów danego kraju. Wymieniono dwa silniki Euro 6: DAF MX11 o mocy 270 kW (367 KM) przy 1 600 obr./min z momentem obrotowym 1 950 Nm przy 900-1 125 obr./min i automatyczną skrzynią biegów ZF Ecolife oraz FPT N67 o mocy 235 kW (320 KM) przy 2 500 obr./min z momentem obrotowym 1 100 Nm przy 1 250-1 890 obr./min i manualną skrzynią ZF Ecoshift lub opcjonalną automatyczną skrzynią Allison. Strona produktowa Temsy podaje 1 950 Nm przy 900-1 125 obr./min dla obu silników.
Krótkie odpowiedzi
- Jakie silniki oferuje Temsa LD SB Plus?
- Karta modelu Temsa LD SB Plus obejmuje następujące rodziny silników: DAF MX-11 (10,8 l), FPT N67 (6,7 l). Moc wynosi 235–270 kW, moment obrotowy 1100–1950 Nm.
- Jaką normę emisji spełnia Temsa LD SB Plus?
- Euro 6.
- Jaką skrzynię biegów ma Temsa LD SB Plus?
- Skrzynia biegów: ZF Ecolife, automatyczna, 6 biegów do przodu + 1 wsteczny (DAF MX-11); ZF Ecoshift, manualna, 6 biegów do przodu + 1 wsteczny, lub Allison, automatyczna, jako opcja (FPT N67).
- Jaka jest maksymalna masa całkowita dla Temsa LD SB Plus?
- Maksymalna masa całkowita: 18 000 kg.
- Jaką długość ma Temsa LD SB Plus?
- Długość: 12 365 mm; Rozstaw osi: 6 335 mm.
- Ilu pasażerów mieści Temsa LD SB Plus?
- Pojemność: 59-63.
Artykuły, w których występuje model Temsa LD SB Plus
Inne modele Temsa w tym serwisie
Źródła
- TEMSA LD SB PLUS brochure (English, information as of 10/2025) — Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş.
- LD SB Plus — product page (international site, English) — TEMSA
- Temsa Unveils Avenue Neo, Its New Electric City Bus At Busworld 2025, Highlighting Its Motto “Designed To Lead Your Journey” — TEMSA, 3 Oct 2025