Temsa
Temsa Avenue Neo 9e
Miejski autobus Temsy z napędem bateryjnym, o długości 9 496 mm: silnik TM4 Sumo MD 265 kW, 192, 288 lub 384 kWh, do 600 km, ładowanie CCS2 300 kW i do 75 pasażerów.
- 9,5 m
- 15,7 t

Przegląd modelu
- Segment
- Autobus
- Maks. masa całkowita
- 15 700 kg
- Pojemność baterii
- 192–384 kWh
- Zasięg
- 600 km
- Ładowanie
- 300 kW (CCS2)
- Silnik elektryczny
- 265 kW w szczycie
- Długość
- 9 496 mm
- Rozstaw osi
- 4 600 mm
- Pojemność
- Klasa I: 30; klasa II: 33 (bez miejsca dla wózka inwalidzkiego)
- Drzwi
- 2 drzwi (standard) lub 3 drzwi (opcja)
Temsa Avenue Neo 9e to miejski autobus z napędem bateryjnym o długości około dziewięciu i pół metra. Komunikat prasowy Temsy z 23 września 2026 r. nazywa go „its 9-metre all-electric city bus”; broszura podaje długość 9 496 mm. Dane na tej stronie pochodzą z własnych dokumentów Temsy: z angielskiej broszury Avenue Neo 9e, której stopka podaje, że informacje są „accurate as of its publication date (05/2026)” i że „Specification may differ per country”; z angielskiej strony produktowej Avenue Neo 9e w międzynarodowej witrynie Temsy, odczytanej 27 października 2026 r., która nie nosi daty; oraz z komunikatu prasowego z 23 września 2026 r. Dwuosiowy autokar Temsy opisano na stronie Temsa Maraton.
Klasy, nadwozie i wymiary
Broszura podaje autobus w dwóch klasach: dla „Class I” i „Class II” podaje liczbę miejsc siedzących i rozmiar opon, a jej strona zatytułowana „R66 Body” stwierdza: „The robust body structure of Avenue Neo 9e, ensures passenger protection and structural integrity in both Class 1 and Class 2 options.” Klasę I i klasę II według regulaminu ONZ nr 107 wyjaśniono w artykule o klasach autobusów, a przepis dotyczący przewrócenia – w tekście o wytrzymałości autobusów na przewrócenie według regulaminu ONZ nr 66.
Broszura opisuje „new front and rear design” i „Fully LED lightings”; strona produktowa mówi o „redesigned front and rear” i „LED lighting”. Lista wyposażenia podaje w standardzie grupę oświetlenia LED, światło przeciwmgłowe i jednolity biały lakier, a lakier metalizowany jako opcję. Broszura wymienia też dwuczęściową szybę przednią i elektryczne lusterka wiszące.
| Pozycja | Broszura, 05/2026 | Strona produktowa |
|---|---|---|
| Długość | 9 496 | 9 500 |
| Szerokość | 2 450 | 2 400 |
| Wysokość z klimatyzatorem | 3 235 | 3 250 |
| Rozstaw osi | 4 600 | – |
| Zwis przedni | 2 056 | – |
| Zwis tylny | 2 840 | – |
| Promień skrętu | 7 070 | – |
| Kąt natarcia / kąt zejścia | 7° / 7° | – |
| Maksymalna masa całkowita | 15 700 | 15 700 |
| Nośność osi przedniej | 5 000 | 5 750 |
| Nośność osi tylnej | 10 700 | 10 700 |
Broszura zapisuje liczby z kropką jako separatorem tysięcy („9.496 mm”, „15.700 kg”). Komunikat prasowy podaje ten sam promień skrętu, „7,070 millimetres”. Wiersz „Interior Height” na stronie produktowej zawiera kreskę. Żaden otwarty dokument nie podaje masy własnej ani formuły kołowej.
Silnik elektryczny i napęd
Tabela „POWER” w broszurze podaje typ „TM4 Sumo MD”, maksymalną moc silnika 265 kW, maksymalny moment obrotowy 2 760 Nm („2760Nm”), zdolność pokonywania wzniesień 21,9% i prędkość maksymalną 90 km/h. Strona produktowa podaje ten sam silnik, 265 kW i 2 760 Nm pod nagłówkiem „Engine”, a strony broszury opisujące cechy pojazdu mają napisy „Electric Motor TM4 265 kW” i „With up to 21.9% gradeability”. Jazda z użyciem jednego pedału jest standardem. Żaden otwarty dokument nie wymienia skrzyni biegów ani nie podaje mocy ciągłej.
Akumulator i zasięg
Akumulator jest opisany jako „Li – Ion NMC” o pojemności „192/288/384kWh”, z umiejscowieniem „Rear and Roof”, a w standardzie jest chłodzony cieczą układ zarządzania temperaturą akumulatora („Liquid Cooling BTMS”). Strona produktowa podaje „4/6/8 Packgages 192kWh/288kWh/384kWh” (pisownia oryginału), a jej sekcja FAQ wymienia „three battery capacity options”. Strona broszury poświęcona osiągom podaje „8x48 kWh TemsaTech Batteries”, a jedna ze stron z cechami pojazdu – „Battery up to 384 kWh”. Żaden otwarty dokument Temsy nie podaje, czy są to pojemności zainstalowane, czy użytkowe; różnicę wyjaśniono w artykule o pojemności baterii zainstalowanej i użytkowej.
Broszura podaje zasięg „up to 600 km” („600km Range” na stronie poświęconej osiągom), z przypisem „Range may vary depending on many parameters such as battery warranty, driving styles, topography, outside temperature, air conditioning systems, etc.” Komunikat prasowy podaje „a range of up to 600 kilometres”. Nie wymieniono żadnego cyklu badawczego, a żaden otwarty dokument nie podaje, do której pojemności akumulatora odnosi się ten zasięg.
Ładowanie
Broszura wymienia „Charging Technology … CCS2”, a jako „Charging Technology 2” – „Inverted Pantograph”, który strony z cechami pojazdu nazywają też „Inverted Pantograph Option” i opisują jako „Designed for fast and efficient overhead charging”. Czas ładowania jest podany jako „Charging Time (300 kW DC) … 1 hour 15 minutes”. Strona produktowa podaje, że „With 300 kW DC fast charging, the vehicle reaches full charge in just 1 hour and 15 minutes”, a komunikat prasowy – że w tym autobusie „300-kW DC fast-charging capability enables a full charge in 75 minutes”. Żaden otwarty dokument nie wymienia pojemności akumulatora, do której odnosi się ten czas ładowania.
Gniazdo ładowania z przodu po prawej stronie jest standardem; gniazdo z przodu po lewej, gniazdo z tyłu po prawej oraz gniazda z przodu po lewej i po prawej stronie są opcjami. Broszura podaje, że przy tych „Alternative Charge Plug Positions” istnieją „options available for front right, front left, and rear right plug-in positions”. Ładowanie autobusów pantografem omawia tekst o ładowaniu okazjonalnym autobusów elektrycznych.
Osie, hamulce, układ kierowniczy i opony
Oś przednia to niezależna ZF RL 55 EC o nośności 5 000 kg według broszury i 5 750 kg według strony produktowej; oś tylna to sztywna Dana G150 o nośności 10 700 kg w obu dokumentach. Lista wyposażenia w broszurze podaje w standardzie podnoszenie nadwozia, boczny przyklęk nadwozia, przyklęk nadwozia i „ESAC”; żaden otwarty dokument nie podaje rodzaju zawieszenia.
W części „BRAKES” broszura wymienia ABS, EBS, ASR, funkcję „Temporary Bus Stop”, elektroniczny hamulec postojowy i ESC (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy), wszystkie w standardzie; żaden otwarty dokument nie podaje rodzaju hamulców. Strona produktowa wymienia w standardzie („Standart”) hydrauliczny układ kierowniczy z regulacją wysokości i pochylenia.
Obręcze mają rozmiar 7.5 x 19.5; obręcze stalowe są standardem, a obręcze aluminiowe i osłony obręczy – opcjami. Broszura podaje opony 265/70 R19.5 dla klasy I i 285/70 R19.5 dla klasy II (zapisane jako „265/70/R19.5” i „285/70/R19.5”); strona produktowa podaje jeden rozmiar, 265/70 R19.5.
Pasażerowie, drzwi i dostęp
Tabela w broszurze podaje „Seating Capacity … Class I: 30 Class II: 33*”, a przypis do gwiazdki brzmi „without wheelchair area”; strona broszury poświęcona wnętrzu mówi o „30+3(Foldable) seats”, a strona produktowa podaje „Seating Capacity 31–33”. Broszura i komunikat prasowy podają pojemność do 75 pasażerów. Żaden otwarty dokument nie podaje liczby miejsc stojących.
Broszura mówi o „Ergonomic handrails, wide aisle space and new side windows”, strona produktowa – o „wide corridors, ergonomic handrails, and expansive glass surfaces” i o „foldable seat layout”. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, półka bagażowa dla klasy II i przygotowanie do skrzyni narciarskiej są opcjami.
Pneumatyczne drzwi otwierane do wewnątrz i dwoje drzwi są standardem; elektryczne drzwi otwierane na zewnątrz i trzecie drzwi są opcjami, a strona produktowa wymienia „2/3 door configurations”. Zamek elektromagnetyczny jest standardem. Ręczna pochylnia („Manual Disabled Ramp”) jest standardem, a pochylnia hybrydowa – opcją; broszura opisuje ją jako „Wheelchair Ramp with both manual and electric operation functions”. Pas bezpieczeństwa dla wózka inwalidzkiego i oparcie dla wózka inwalidzkiego są standardem, a wyposażenie do mocowania wózka inwalidzkiego – opcją. Przepisy dotyczące dostępności autobusów omawia tekst o dostępności autobusów według regulaminu ONZ nr 107.
Systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy
Strona produktowa wymienia „Smart Speed Assist”, „ESS Emergency Brake Warning”, „TPMS Tire Pressure Monitoring”, „Driver Fatigue Warning”, „Blind Spot Detection”, „Cybersecurity Protection”, „Pedestrian/Cyclist Detection”, „Rearview Camera”, „Alcohol Interlock” i „Lane Departure Warning”. Strona broszury poświęcona bezpieczeństwu opisuje system, który rozpoznaje ograniczenia prędkości ze znaków i ostrzega kierowcę o ich przekroczeniu („detects posted speed limits and alerts the driver in case of an exceedance”), system DDAW/ADDW, który wykrywa wczesne oznaki zmęczenia lub utraty koncentracji („identifies early signs of fatigue or loss of concentration”), system kamer zamontowanych z przodu, który przy ruszaniu pojazdu ostrzega kierowcę, jeśli wykryje pieszych lub rowerzystów („if pedestrians or cyclists are detected”), ESS, który podczas hamowania awaryjnego włącza migające światła hamowania i światła awaryjne („flashing brake and hazard lights”), kamery boczne wykrywające martwe pola, kamerę tylną z obrazem na cyfrowym zestawie wskaźników, monitorowanie ciśnienia w oponach, bezpieczne aktualizacje oprogramowania, ochronę układów elektronicznych przed cyberzagrożeniami („against cyber threats”), blokadę alkoholową i ostrzeganie o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu. Strona ma przypis „Standard for GSR regions, optional for non-GSR regions”. Te systemy i terminy ich wprowadzenia omawia tekst o obowiązkowych systemach wspomagania kierowcy.
Gaśnica 6 kg, młotek bezpieczeństwa, centralny punkt testowy, ostrzeżenie o niskim napięciu, „Engine Room Lid Open Warning”, „Circuit Seperator on Battery” (pisownia oryginału) i brzęczyk biegu wstecznego są standardem; system AVAS i alkomat są opcjami. Lusterka boczne typu rurowego są standardem, a lusterka typu autokarowego i lusterka kamerowe – opcjami; broszura pisze, że jej „Digital Mirror” „Enhances visibility and reduces blind spots in all conditions.”
Stanowisko kierowcy, klimatyzacja i wyposażenie
Broszura wymienia „Digital Driver Information Display” oraz „Fully Ergonomic Driver Area”, która „Offers semi-closed and fully-closed cabin options”. Obrotowy fotel kierowcy i elektryczna osłona przeciwsłoneczna są opcjami. System telematyczny jest standardem; według broszury „Enables real-time vehicle monitoring and diagnostics to support efficient fleet management”. Instalacja elektryczna ma napięcie 24 V i dwa akumulatory 12 V o pojemności 180 Ah („2x12V 180 Ah”).
Boczne i tylne szyby z pojedynczym przeszkleniem są standardem, a podwójne przeszklenie – opcją. Klimatyzacja, odszraniacz oraz nagrzewnice przy pierwszych drzwiach i w przejściu są standardem; odszraniacz z klimatyzacją i tylna nagrzewnica są opcjami. Broszura podaje wydajność chłodniczą klimatyzatora 33 kW. Elektryczny podgrzewacz wstępny, któremu broszura przypisuje 20 kW, i podgrzewacz wstępny na olej napędowy ze zbiornikiem 45 l są opcjami; broszura pisze, że „Ensure cabin comfort and component protection even in the coldest conditions.”
FIAA 2026 i MD9 Electricity
Według komunikatu prasowego Temsy z 23 września 2026 r. (z miejscem i datą nadania „Madrid, 22 September 2026”) Temsa pokazała Avenue Neo 9e na targach FIAA 2026 w Madrycie. Jeden ze śródtytułów komunikatu nazywa model „the symbol of TEMSA’s electric mobility ambitions in Europe”, a komunikat podaje, że „it is designed for both dense city operations and longer suburban routes”. Dodaje: „The model builds on TEMSA’s experience with the MD9 Electricity, which has covered more than five million kilometres in service across different markets since 2016.” Żaden otwarty dokument nie wymienia wcześniejszej wersji Avenue Neo 9e ani nie podaje roku jej wprowadzenia.
Uwagi do źródeł
Podane wyżej wartości pochodzą z angielskiej broszury Temsy o Avenue Neo 9e, której stopka podaje, że informacje są aktualne według stanu na 05/2026: silnik elektryczny TM4 Sumo MD o mocy maksymalnej 265 kW i maksymalnym momencie obrotowym 2 760 Nm, prędkość maksymalna 90 km/h i zdolność pokonywania wzniesień 21,9%; akumulator Li-ion NMC o pojemności 192, 288 lub 384 kWh, który broszura zapisuje też jako 8 x 48 kWh akumulatorów TemsaTech i którego Temsa nie rozdziela na pojemność zainstalowaną i użytkową, chłodzony cieczą i umieszczony z tyłu i na dachu; zasięg do 600 km bez podania cyklu badawczego; ładowanie CCS2, 1 godzina 15 minut przy 300 kW DC, z gniazdem ładowania z przodu po prawej stronie w standardzie i odwróconym pantografem jako drugą technologią ładowania; długość 9 496 mm, szerokość 2 450 mm, wysokość 3 235 mm z klimatyzatorem, rozstaw osi 4 600 mm, zwis przedni 2 056 mm, zwis tylny 2 840 mm, promień skrętu 7 070 mm, kąty natarcia i zejścia 7 stopni; maksymalna masa całkowita 15 700 kg; niezależna oś przednia ZF RL 55 EC o nośności 5 000 kg i sztywna oś tylna Dana G150 o nośności 10 700 kg; obręcze 7.5 x 19.5 z oponami 265/70 R19.5 w klasie I i 285/70 R19.5 w klasie II; 30 miejsc siedzących w klasie I i 33 w klasie II bez miejsca dla wózka inwalidzkiego oraz do 75 pasażerów; instalacja 24 V z dwoma akumulatorami 12 V 180 Ah; klimatyzator 33 kW, a jako opcje elektryczny podgrzewacz wstępny 20 kW lub podgrzewacz wstępny na olej napędowy ze zbiornikiem 45 l. Angielska strona produktowa Temsy podaje długość 9 500 mm, szerokość 2 400 mm, wysokość 3 250 mm z klimatyzacją, nośność osi przedniej 5 750 kg, od 31 do 33 miejsc siedzących i jeden rozmiar opon, 265/70 R19.5, przy tej samej maksymalnej masie całkowitej i nośności osi tylnej oraz tych samych wartościach silnika, akumulatora i ładowania. Komunikat prasowy Temsy z 23 września 2026 r. podaje promień skrętu 7 070 mm i czas ładowania przy 300 kW DC wynoszący 75 minut.
Krótkie odpowiedzi
- Jaka jest maksymalna masa całkowita dla Temsa Avenue Neo 9e?
- Maksymalna masa całkowita: 15 700 kg.
- Jaką pojemność ma bateria modelu Temsa Avenue Neo 9e?
- Pojemność baterii: 192–384 kWh; Zasięg: 600 km; Ładowanie: 300 kW (CCS2).
- Jaką długość ma Temsa Avenue Neo 9e?
- Długość: 9 496 mm; Rozstaw osi: 4 600 mm.
- Ilu pasażerów mieści Temsa Avenue Neo 9e?
- Pojemność: Klasa I: 30; klasa II: 33 (bez miejsca dla wózka inwalidzkiego).
Artykuły, w których występuje model Temsa Avenue Neo 9e
Inne modele Temsa w tym serwisie
Źródła
- Avenue Neo 9e brochure (English, information as of 05/2026) — Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş.
- Avenue Neo 9e — product page (international site, English) — TEMSA
- TEMSA captures over 30% of the European midi market — TEMSA, 23 Sept 2026