TruckBusWorld

Temsa

Temsa Avenue Neo 9e

Temsa'nın 9.496 mm uzunluğundaki batarya elektrikli şehir otobüsü: 265 kW TM4 Sumo MD motor, 192, 288 veya 384 kWh, 600 km'ye kadar menzil, 300 kW CCS2 şarj, en fazla 75 yolcu.

Yayın tarihi · Son güncelleme

  • 9,5 m
  • 15,7 t
Transexpo Kielce'de kapalı alandaki bir fuar standında duran, ön kapısı açık ve hedef tabelalarında TEMSA yazısı turuncu yanan leylak grisi Temsa Avenue Neo 9e batarya elektrikli şehir otobüsünün önden üç çeyrek görünümü; sağda bir Temsa Prestij midibüs kısmen görünüyor
Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) — CC BY-SA 4.0

Model künyesi

Segment
Otobüs
Azami yüklü ağırlık
15 700 kg
Batarya kapasitesi
192–384 kWh
Menzil
600 km
Şarj
300 kW (CCS2)
Elektrik motoru
265 kW tepe
Uzunluk
9 496 mm
Dingil mesafesi
4 600 mm
Kapasite
Sınıf I: 30; Sınıf II: 33 (tekerlekli sandalye alanı olmadan)
Kapı düzeni
2 kapı (standart) veya 3 kapı (opsiyonel)

Temsa Avenue Neo 9e, yaklaşık dokuz buçuk metrelik, batarya elektrikli bir şehir otobüsüdür. Temsa’nın 23 Eylül 2026 tarihli basın bülteni onu “its 9-metre all-electric city bus” olarak adlandırıyor; broşür 9.496 mm uzunluk basıyor. Bu sayfadaki rakamlar Temsa’nın kendi belgelerinden alınmıştır: künyesinde bilgilerin “accurate as of its publication date (05/2026)” olduğu ve “Specification may differ per country” yazan İngilizce Avenue Neo 9e broşürü; Temsa’nın uluslararası sitesindeki, 27 Ekim 2026’da okunan ve tarih taşımayan İngilizce Avenue Neo 9e ürün sayfası; ve 23 Eylül 2026 tarihli basın bülteni. Temsa’nın iki akslı seyahat otobüsü Temsa Maraton sayfasında anlatılıyor.

Sınıflar, gövde ve boyutlar

Broşür otobüsü iki sınıfta veriyor: “Class I” ve “Class II” için birer oturma kapasitesi ve lastik ölçüsü basıyor; “R66 Body” başlıklı sayfasında ise şöyle diyor: “The robust body structure of Avenue Neo 9e, ensures passenger protection and structural integrity in both Class 1 and Class 2 options.” BM 107 sayılı Regülasyon kapsamındaki Sınıf I ve Sınıf II otobüs sınıfları yazısında, devrilme kuralı ise UN R66’da otobüs devrilme mukavemeti yazısında anlatılıyor.

Broşür bir “new front and rear design” ve “Fully LED lightings” anlatıyor; ürün sayfası ise “redesigned front and rear” ve “LED lighting” ifadelerini kullanıyor. Donanım listesi LED aydınlatma grubunu, sis lambasını ve düz beyaz boyayı standart, metalik boyayı ise opsiyon olarak veriyor. Broşür ayrıca iki parçalı bir ön cam ve elektrikli asılı aynalar adlandırıyor.

Temsa’nın bastığı biçimiyle Avenue Neo 9e boyutları ve ağırlıkları (mm, kg). Broşür: İngilizce, bilgiler 05/2026 itibarıyla. Ürün sayfası: uluslararası site, İngilizce, 27 Ekim 2026’da okundu.
KalemBroşür, 05/2026Ürün sayfası
Uzunluk9.4969.500
Genişlik2.4502.400
Yükseklik, klima dahil3.2353.250
Dingil mesafesi4.600–
Ön çıkıntı2.056–
Arka çıkıntı2.840–
Dönüş yarıçapı7.070–
Yaklaşma / uzaklaşma açıları7° / 7°–
Azami yüklü ağırlık15.70015.700
Ön aks kapasitesi5.0005.750
Arka aks kapasitesi10.70010.700

Broşür rakamlarını binlik ayırıcı olarak noktayla basıyor (“9.496 mm”, “15.700 kg”). Basın bülteni aynı dönüş yarıçapını veriyor: “7,070 millimetres”. Ürün sayfasının “Interior Height” satırında bir tire var. Açılan hiçbir belge boş ağırlık ya da tekerlek formülü vermiyor.

Elektrik motoru ve tahrik

Broşürün “POWER” tablosu tipi “TM4 Sumo MD” olarak veriyor; azami motor gücü 265 kW, azami tork 2.760 Nm (“2760Nm”), tırmanma kabiliyeti %21,9 ve azami hız 90 km/sa. Ürün sayfası aynı motoru, 265 kW’ı ve 2.760 Nm’yi “Engine” başlığı altında basıyor; broşürün özellik sayfalarında ise “Electric Motor TM4 265 kW” ve “With up to 21.9% gradeability” yazıyor. Tek pedallı sürüş standart. Açılan hiçbir belge bir şanzıman adlandırmıyor ya da sürekli güç değeri vermiyor.

Batarya ve menzil

Batarya “Li – Ion NMC” olarak, kapasitesi “192/288/384kWh”, konumu “Rear and Roof” olarak listeleniyor; sıvı soğutmalı bir batarya ısı yönetim sistemi (“Liquid Cooling BTMS”) standart. Ürün sayfası “4/6/8 Packgages 192kWh/288kWh/384kWh” (yazımı basıldığı gibi) veriyor, SSS bölümü ise “three battery capacity options” diyor. Broşürün performans sayfası “8x48 kWh TemsaTech Batteries”, bir özellik sayfası ise “Battery up to 384 kWh” basıyor. Açılan hiçbir Temsa belgesi bu rakamların kurulu mu yoksa kullanılabilir kapasite mi olduğunu söylemiyor; aradaki fark kurulu ve kullanılabilir batarya kapasitesi yazısında açıklanıyor.

Broşür “up to 600 km” menzil veriyor (performans sayfasında “600km Range”) ve şu dipnotu ekliyor: “Range may vary depending on many parameters such as battery warranty, driving styles, topography, outside temperature, air conditioning systems, etc.” Basın bülteni “a range of up to 600 kilometres” veriyor. Hiçbir test çevrimi belirtilmiyor ve açılan hiçbir belge menzilin hangi batarya kapasitesine ait olduğunu söylemiyor.

Şarj

Broşür “Charging Technology … CCS2” satırını ve “Charging Technology 2” olarak bir “Inverted Pantograph” listeliyor; özellik sayfaları bunu “Inverted Pantograph Option” olarak da adlandırıyor ve “Designed for fast and efficient overhead charging” diye tanımlıyor. Şarj süresi “Charging Time (300 kW DC) … 1 hour 15 minutes” olarak basılmış. Ürün sayfası “With 300 kW DC fast charging, the vehicle reaches full charge in just 1 hour and 15 minutes” diyor; basın bülteni de otobüs için “300-kW DC fast-charging capability enables a full charge in 75 minutes” ifadesini kullanıyor. Açılan hiçbir belge bu şarj süresinin hangi batarya kapasitesine ait olduğunu söylemiyor.

Sağ önde bir şarj soketi standart; sol önde bir soket, sağ arkada bir soket ve hem sol hem sağ önde soketler opsiyon. Broşüre göre bu “Alternative Charge Plug Positions” ile “options available for front right, front left, and rear right plug-in positions” bulunuyor. Otobüslerin pantografla şarjı elektrikli otobüste fırsat şarjı yazısında ele alınıyor.

Akslar, frenler, direksiyon ve lastikler

Ön aks bağımsız bir ZF RL 55 EC; kapasitesi broşürde 5.000 kg, ürün sayfasında 5.750 kg. Arka aks rijit bir Dana G150; kapasitesi iki belgede de 10.700 kg. Broşürün donanım listesi gövde yükseltmeyi, gövdenin yana çökmesini, gövdenin çökmesini (kneeling) ve “ESAC”ı standart olarak veriyor; açılan hiçbir belge süspansiyon tipini adlandırmıyor.

Broşür “BRAKES” başlığı altında ABS, EBS, ASR, bir “Temporary Bus Stop” işlevi, elektronik park freni ve ESC (elektronik denge kontrolü) listeliyor, hepsi standart; açılan hiçbir belge fren tipini vermiyor. Ürün sayfası yükseklik ve eğim ayarlı hidrolik direksiyonu standart (“Standart”) olarak listeliyor.

Jantlar 7.5 x 19.5; çelik jantlar standart, alüminyum jantlar ve jant kapakları opsiyon. Broşür Sınıf I için 265/70 R19.5, Sınıf II için 285/70 R19.5 lastikler veriyor (“265/70/R19.5” ve “285/70/R19.5” olarak basılmış); ürün sayfası tek bir ölçü veriyor: 265/70 R19.5.

Yolcular, kapılar ve erişim

Broşürün tablosu “Seating Capacity … Class I: 30 Class II: 33*” veriyor, yıldız işaretinin notu “without wheelchair area”; iç mekân sayfası “30+3(Foldable) seats” ifadesini kullanıyor, ürün sayfası ise “Seating Capacity 31–33” veriyor. Broşür ve basın bülteni en fazla 75 yolcu kapasitesi veriyor. Açılan hiçbir belge ayakta yolcu yeri sayısını vermiyor.

Broşür “Ergonomic handrails, wide aisle space and new side windows”, ürün sayfası ise “wide corridors, ergonomic handrails, and expansive glass surfaces” ve bir “foldable seat layout” ifadelerini kullanıyor. Üç noktalı emniyet kemerleri, kayak kutusu (skibox) hazırlığı ve Sınıf II için bagaj rafı opsiyon.

İçe açılan pnömatik kapılar ve iki kapı standart; dışa açılan elektrikli kapı ve üçüncü kapı opsiyon, ürün sayfası da “2/3 door configurations” ifadesini kullanıyor. Elektromanyetik kilit standart. Manuel bir rampa (“Manual Disabled Ramp”) standart, hibrit rampa ise opsiyon; broşür bunu “Wheelchair Ramp with both manual and electric operation functions” olarak tanımlıyor. Tekerlekli sandalye emniyet kemeri ve tekerlekli sandalye sırtlığı standart, tekerlekli sandalye sabitleme donanımı ise opsiyon. Otobüsler için erişilebilirlik kuralları BM 107 sayılı Regülasyon kapsamında otobüslerde erişilebilirlik yazısında anlatılıyor.

Güvenlik ve sürücü destek sistemleri

Ürün sayfası “Smart Speed Assist”, “ESS Emergency Brake Warning”, “TPMS Tire Pressure Monitoring”, “Driver Fatigue Warning”, “Blind Spot Detection”, “Cybersecurity Protection”, “Pedestrian/Cyclist Detection”, “Rearview Camera”, “Alcohol Interlock” ve “Lane Departure Warning” listeliyor. Broşürün güvenlik sayfası şunları anlatıyor: hız sınırı levhalarını algılayan ve sınır aşıldığında sürücüyü uyaran bir sistem (“detects posted speed limits and alerts the driver in case of an exceedance”); yorgunluğun ya da konsantrasyon kaybının ilk belirtilerini saptayan bir DDAW/ADDW sistemi (“identifies early signs of fatigue or loss of concentration”); araç harekete geçerken yaya ya da bisikletli algılanırsa (“if pedestrians or cyclists are detected”) sürücüyü uyaran, öne monteli bir kamera sistemi; acil frenlemede yanıp sönen fren ve dörtlü ikaz lambalarını (“flashing brake and hazard lights”) devreye sokan ESS; kör noktaları algılayan yan kameralar; görüntüsü dijital gösterge panelinde gösterilen bir arka kamera; lastik basıncı izleme; güvenli yazılım güncellemeleri; elektronik sistemlerin siber tehditlere karşı (“against cyber threats”) korunması; alkol kilidi ve şeritten ayrılma uyarısı. Sayfa “Standard for GSR regions, optional for non-GSR regions” dipnotunu taşıyor. Bu sistemler ve tarihleri zorunlu sürücü destek sistemleri yazısında ele alınıyor.

6 kg’lık yangın söndürücü, emniyet çekici, merkezi test noktası, düşük voltaj uyarısı, bir “Engine Room Lid Open Warning”, bir “Circuit Seperator on Battery” (yazımı basıldığı gibi) ve geri vites sesli ikazı standart; AVAS sistemi ve alkolmetre opsiyon. Boru tipi yan aynalar standart, seyahat otobüsü tipi aynalar ve kamera aynaları opsiyon; broşür “Digital Mirror” için “Enhances visibility and reduces blind spots in all conditions.” diyor.

Sürücü mahalli, iklimlendirme ve donanım

Broşür bir “Digital Driver Information Display” ve “Offers semi-closed and fully-closed cabin options” diye tanımladığı bir “Fully Ergonomic Driver Area” adlandırıyor. Döner sürücü koltuğu ve elektrikli güneşlik opsiyon. Telematik sistem standart; broşüre göre sistem “Enables real-time vehicle monitoring and diagnostics to support efficient fleet management”. Elektrik sistemi 24 V ile çalışıyor ve 180 Ah’lik iki adet 12 V akü içeriyor (“2x12V 180 Ah”).

Tek camlı yan ve arka camlar standart, çift cam opsiyon. Klima, buğu çözücü ve birinci kapı bölgesi ile koridordaki ısı üfleyiciler standart; klimalı buğu çözücü ve arka ısı üfleyici opsiyon. Broşür klimanın soğutma kapasitesini 33 kW olarak veriyor. Broşürün 20 kW olarak verdiği elektrikli ön ısıtıcı ve 45 litrelik depolu dizel ön ısıtıcı opsiyon; broşür bunlar için “Ensure cabin comfort and component protection even in the coldest conditions.” diyor.

FIAA 2026 ve MD9 Electricity

Temsa’nın 23 Eylül 2026 tarihli basın bültenine göre (tarih satırı “Madrid, 22 September 2026”) Temsa, Avenue Neo 9e’yi Madrid’deki FIAA 2026’da sergiledi. Bültenin bir ara başlığı modeli “the symbol of TEMSA’s electric mobility ambitions in Europe” olarak adlandırıyor; bülten ayrıca “it is designed for both dense city operations and longer suburban routes” diyor ve şunu ekliyor: “The model builds on TEMSA’s experience with the MD9 Electricity, which has covered more than five million kilometres in service across different markets since 2016.” Açılan hiçbir belge Avenue Neo 9e’nin önceki bir sürümünü adlandırmıyor ya da tanıtıldığı yılı vermiyor.

Kaynak notları

Yukarıdaki rakamlar, künyesi bilgilerin 05/2026 itibarıyla doğru olduğunu belirten İngilizce Temsa Avenue Neo 9e broşüründen alınmıştır: 265 kW azami güç ve 2.760 Nm azami tork veren TM4 Sumo MD elektrik motoru, 90 km/sa azami hız ve %21,9 tırmanma kabiliyeti; broşürün 8 x 48 kWh TemsaTech batarya olarak da bastığı ve Temsa’nın kurulu ve kullanılabilir kapasite olarak ayırmadığı, sıvı soğutmalı, arkada ve tavanda bulunan 192, 288 veya 384 kWh’lik Li-ion NMC batarya; hiçbir test çevrimi belirtilmeden 600 km’ye kadar menzil; CCS2 şarj, 300 kW DC’de 1 saat 15 dakika, standart olarak sağ önde bir şarj soketi ve ikinci şarj teknolojisi olarak ters pantograf; uzunluk 9.496 mm, genişlik 2.450 mm, klima dahil yükseklik 3.235 mm, dingil mesafesi 4.600 mm, ön çıkıntı 2.056 mm, arka çıkıntı 2.840 mm, dönüş yarıçapı 7.070 mm, yaklaşma ve uzaklaşma açıları 7 derece; azami yüklü ağırlık 15.700 kg; 5.000 kg kapasiteli bağımsız ZF RL 55 EC ön aks ve 10.700 kg kapasiteli rijit Dana G150 arka aks; 7.5 x 19.5 jantlar üzerinde Sınıf I’de 265/70 R19.5, Sınıf II’de 285/70 R19.5 lastikler; Sınıf I’de 30, Sınıf II’de tekerlekli sandalye alanı olmadan 33 koltuk ve en fazla 75 yolcu; 180 Ah’lik iki adet 12 V akülü 24 V sistem; 33 kW klima ve opsiyon olarak 20 kW elektrikli ön ısıtıcı ya da 45 litrelik depolu dizel ön ısıtıcı. Temsa’nın İngilizce ürün sayfası 9.500 mm uzunluk, 2.400 mm genişlik, klima ile 3.250 mm yükseklik, 5.750 kg ön aks kapasitesi, 31 ile 33 arası koltuk ve tek bir lastik ölçüsü, 265/70 R19.5 veriyor; azami yüklü ağırlık, arka aks kapasitesi, motor, batarya ve şarj rakamları aynı. Temsa’nın 23 Eylül 2026 tarihli basın bülteni dönüş yarıçapını 7.070 mm, 300 kW DC şarj süresini 75 dakika olarak veriyor.

Kısa cevaplar

Temsa Avenue Neo 9e azami yüklü ağırlığı ne kadar?
Azami yüklü ağırlık: 15 700 kg.
Temsa Avenue Neo 9e batarya kapasitesi ne kadar?
Batarya kapasitesi: 192–384 kWh; Menzil: 600 km; Şarj: 300 kW (CCS2).
Temsa Avenue Neo 9e uzunluğu ne kadar?
Uzunluk: 9 496 mm; Dingil mesafesi: 4 600 mm.
Temsa Avenue Neo 9e kaç yolcu taşıyor?
Kapasite: Sınıf I: 30; Sınıf II: 33 (tekerlekli sandalye alanı olmadan).

Bu sitede Temsa Avenue Neo 9e modelinden söz eden yazılar

Bu sitedeki diğer Temsa sayfaları

Kaynaklar

  1. Avenue Neo 9e brochure (English, information as of 05/2026) — Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş.
  2. Avenue Neo 9e — product page (international site, English) — TEMSA
  3. TEMSA captures over 30% of the European midi market — TEMSA, 23 Sept 2026