TruckBusWorld

Iveco

Iveco E-Way

Autobus miejski E-Way firmy Iveco Bus z napędem bateryjnym, 12 i 18 m, oraz midibusy 9,5 i 10,7 m: silnik Siemens ELFA 3, baterie NMC od 346 do 624 kWh, ładowanie i wymiary.

Opublikowano · Zaktualizowano

  • 12,05 m
  • 20 t
Niebieski autobus miejski Iveco E-Way z napędem bateryjnym widziany od przodu z prawej strony na stoisku targowym podczas Busworld Europe 2025 w Brukseli, z otwartymi drzwiami przednimi, znakiem z błyskawicą i napisem ELECTRIC na przedniej szybie oraz tabliczką EWAY pod znaczkiem IVECO
Matti Blume — CC BY-SA 4.0

Przegląd modelu

Segment
Autobus
Skrzynia biegów
Centralny silnik elektryczny Siemens ELFA 3 w przedziale tylnym; oś tylna ZF AV 133
Maks. masa całkowita
20 000 kg
Pojemność baterii
346–485 kWh
Ładowanie
150 kW (CCS Combo2)
Silnik elektryczny
290 kW w szczycie
Długość
12 050 mm
Rozstaw osi
6 120 mm
Pojemność
27 lub 24, plus przestrzeń dla wózka inwalidzkiego
Drzwi
2 lub 3 drzwi otwierane do wewnątrz/przesuwne

E-Way to autobus miejski Iveco Bus z napędem bateryjnym, oferowany w czterech długościach: 9,5 m, 10,7 m, 12 m i 18 m; autobusy 12 m i 18 m są dostępne także w wersji do systemów szybkiego transportu autobusowego (Bus Rapid Transit, BRT) o nazwie LINIUM. Dane na tej stronie pochodzą z sześciu anglojęzycznych dokumentów Iveco Bus z międzynarodowej witryny firmy, wszystkich odczytanych 27 października 2026 r.: z kart danych E-Way 12 m i 18 m, których pliki PDF utworzono 16 października 2024 r. i 16 stycznia 2025 r.; z kart danych E-Way 9,5 m i 10,7 m, obu utworzonych 6 października 2023 r.; z broszury E-Way ze stopką PUBLICATION E-WAY_EN 10/24, utworzonej 21 października 2024 r.; oraz z niedatowanej strony produktu E-Way, która zawiera odnośniki do broszury i czterech kart. Karty podają adres IVECO France w Vénissieux. Gamę międzymiastową Iveco Bus opisuje strona Iveco Crossway.

Cztery długości i wersja LINIUM

Na stronie gamy w broszurze napisano: „the E-Way by HEULIEZ is available in 4 different lengths (9.5 m, 10.7, 12 m and 18 m), with a choice of overnight slow charging or fast charging using a pantograph” (E-Way by HEULIEZ jest dostępny w 4 różnych długościach: 9,5 m, 10,7, 12 m i 18 m, z wyborem między powolnym ładowaniem nocnym a szybkim ładowaniem pantografem). Tabela gamy podaje długość i szerokość jako 9,5 x 2,33 m, 10,7 x 2,33 m, 12 x 2,55 m i 18 x 2,55 m, a konfigurację jako STD dla dwóch krótszych autobusów i STD / BRT dla autobusów 12 m i 18 m. Strona produktu nazywa dwa krótsze autobusy „E-WAY midibus models” (modelami midibusów E-WAY), o długości 9,5 lub 10,7 m i szerokości 2,33 m.

Strona produktu podaje, że modele 12 m i 18 m „now are available as a Bus Rapid Transit system (BRT version), named LINIUM” (są teraz dostępne jako system szybkiego transportu autobusowego, czyli w wersji BRT, o nazwie LINIUM), a personalizacja LINIUM „includes among other things, a distinctive front end, roof trim and wheel covers” (obejmuje między innymi charakterystyczny przód, wykończenie dachu i osłony kół). Karty danych 12 m i 18 m wymieniają jako opcje BRT przód GX LINIUM i osłony kół. Podają długość wersji BRT jako 12 302 mm i 18 212 mm, a wersji standardowej jako 12 050 mm i 17 960 mm, ze zwisem 2 957 mm w wersji BRT i 2 705 mm w wersji standardowej.

Wymiary i masy

Karty danych Iveco E-Way: 9,5 m i 10,7 m (pliki PDF utworzone 6 października 2023 r.), 12 m (16 października 2024 r.) i 18 m (16 stycznia 2025 r.).
Wiersz karty danych9,5 m10,7 m12 m18 m
Dopuszczalna masa całkowita (G.V.W., maksymalna masa dopuszczalna)16 000 kg17 900 kg20 000 kg30 000 kg
Długość całkowita (12 m, 18 m: wersja standardowa / BRT)9 510 mm10 735 mm12 050 / 12 302 mm17 960 / 18 212 mm
Zwis (12 m, 18 m: wersja standardowa / BRT)2 505 mm2 505 mm2 705 / 2 957 mm2 705 / 2 957 mm
Rozstaw osi4 130 mm5 355 mm6 120 mm5 355 / 6 675 mm
Szerokość całkowita2 330 mm2 330 mm2 550 mm2 550 mm
Wysokość całkowita przy pełnym obciążeniu (12 m, 18 m: bez pantografu / z pantografem)3 234 mm3 234 mm3 234 / 3 318 mm3 234 / 3 318 mm
Wysokość wnętrza (12 m, 18 m: część przednia / część tylna)2 370 mm2 370 mm2 384 / 2 262 mm2 384 / 2 262 mm
Nachylenie podłogi (tylko część tylna)7,2%7,2%7,2%7,2%
Wysokość pierwszego stopnia, drzwi przednie320 mm320 mm320 mm320 mm
Wysokość pierwszego stopnia, drzwi środkowe (12 m, 18 m: drzwi środkowe / tylne)330 mm330 mm330 / 340 mm330 / 340 mm
Szerokość drzwi (9,5 m, 10,7 m: przednie / środkowe)1 000 / 1 200 mm1 000 / 1 200 mm1 200 mm1 200 mm
Wysokość podłogi340 mm340 mm340 mm340 mm
Prześwit pod osłoną boczną300 mm300 mm300 mm300 mm
Rozstaw kół przód / tył1 950 / 1 796 mm1 950 / 1 796 mm2 087 / 1 869 mm2 087 / 1 869 mm
Wewnętrzny promień skrętu6 570 mm8 085 mm9 095 mm10 182 mm
Zewnętrzny promień skrętu8 147 mm9 671 mm10 890 mm11 650 mm
Kąt natarcia / zejścia8° / 8°8° / 8°7,4° / 7,2°7,4° / 7,4°

Karty 12 m i 18 m podają masę własną jako „according to equipment” (w zależności od wyposażenia); karty 9,5 m i 10,7 m nie mają wiersza masy własnej. Karta 18 m podaje dwie wartości rozstawu osi, 5 355 / 6 675 mm, nie nazywając ich. Według broszury technologia baterii i układ E-Way utrzymują „the overall height of the vehicle” (wysokość całkowitą pojazdu) poniżej 3 300 mm, „allowing the E-Way to pass under small bridges and small tunnels” (co pozwala E-Way przejeżdżać pod małymi mostami i przez małe tunele).

Miejsca siedzące i drzwi

Drzwi i układy miejsc siedzących w czterech kartach danych E-Way.
DługośćDrzwiUkłady miejsc narysowane na karcie
9,5 m216 miejsc siedzących + przestrzeń dla wózka inwalidzkiego + kierowca
10,7 m217 miejsc siedzących + przestrzeń dla wózka inwalidzkiego + kierowca
12 m2 lub 327 miejsc siedzących + przestrzeń dla wózka inwalidzkiego + kierowca; 24 miejsca siedzące + przestrzeń dla wózka inwalidzkiego + kierowca
18 m3 lub 435 miejsc siedzących + przestrzeń dla wózka inwalidzkiego + kierowca

Wszystkie cztery karty opisują drzwi jako otwierane do wewnątrz/przesuwne, z podwójnymi szybami w obu skrzydłach drzwi przednich, i wymieniają ręczną lub elektryczną pochylnię wejściową 800 mm przy drzwiach środkowych; karty 12 m i 18 m podają drzwi jako elektryczne lub pneumatyczne. Układ przyklęku i podnoszenia o skoku 72 mm działa po prawej stronie autobusu i jest sterowany ze stanowiska kierowcy. Karty wymieniają przestrzeń dla wózka inwalidzkiego i wózka dziecięcego, siedzenia wspornikowe, poręcze epoksydowe lub ze stali nierdzewnej (na karcie 18 m słupki i poręcze) oraz wykładzinę podłogową o wysokiej odporności na ścieranie, sięgającą do górnej krawędzi cokołów. Żaden otwarty dokument nie podaje liczby pasażerów stojących ani całkowitej liczby pasażerów.

Strona produktu podaje, że podłoga jest płaska „along the entire length of the vehicle” (na całej długości pojazdu) dla pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się, wózków dziecięcych i wózków inwalidzkich, że można wybrać kolory wnętrza i układ siedzeń oraz że dostępne są zintegrowane ekrany informacyjne i monitoring wideo. Broszura opisuje trójkątne okna w dolnej części platformy i pełne oświetlenie LED, z opcją Lampa’Bus do pośredniego oświetlenia nastrojowego w kolorze niebieskim, zielonym lub białym. Wymagania dostępności dotyczące pochylni, układów przyklęku i przestrzeni dla wózków inwalidzkich omawia artykuł o dostępności autobusów.

Silnik elektryczny i napęd

Wszystkie cztery karty danych wymieniają silnik elektryczny Siemens ELFA 3. Broszura opisuje nowy centralny eMotor w przedziale tylnym, z umieszczoną tam energoelektroniką, i podaje, że wyposażenie wysokonapięciowe oraz eDrive zamontowano w przedziale tylnym i na dachu, „leaving the passenger room and the floor free from any HV device” (pozostawiając przestrzeń pasażerską i podłogę wolne od jakichkolwiek urządzeń HV). Karty i broszura podają następujące wartości:

Parametry silnika w kartach danych E-Way i w broszurze ze stopką PUBLICATION E-WAY_EN 10/24.
Dokument9,5 m10,7 m12 m18 m
Karta danych, moc310 kW mocy szczytowej310 kW mocy szczytowej290 kW mocy maksymalnej (R85)450 kW mocy maksymalnej (R85)
Karta danych, maksymalny moment obrotowy3 000 Nm3 000 Nm3 000 Nm5 000 Nm
Broszura, moc maksymalna290 kW290 kW290 kW450 kW
Broszura, maksymalny moment obrotowy3 000 Nm3 000 Nm3 000 Nm4 000 Nm

Tekst broszury podaje, że eMotor dostarcza „up to 290 kW power for 9.5, 10.7 and 12 meters, whereas it delivers up to 450 kW for the 18 m bus” (do 290 kW mocy w autobusach 9,5, 10,7 i 12 m, a w autobusie 18 m do 450 kW). Na górze drugiej strony karty 18 m, na której wymieniono silnik, baterię i wyposażenie, widnieją słowa „To be updated” (do aktualizacji). Żaden otwarty dokument nie rozdziela mocy ciągłej i szczytowej ani nie wymienia skrzyni biegów.

Oś tylna we wszystkich czterech kartach to ZF AV 133, z wierszem „Axle torque: 7,36 (16x37)” (na karcie 18 m „Axle torque: 7,36 - 16 x 37”). Oś przednia ma koła niezależne; karty 12 m i 18 m rozpoczynają pozycję osi przedniej od „8,165 tons axle”. Jak zbudowany jest autobus miejski z napędem bateryjnym, wyjaśnia artykuł o autobusach elektrycznych.

Baterie i ładowanie

Wszystkie cztery karty wymieniają baterię NMC (nikiel-mangan-kobalt) „High energy battery” (baterię wysokoenergetyczną). Broszura nazywa ją „the latest NMC battery technology industrialized specifically by FPT for IVECO BUS, whose single-unit capacity reaches 69.3 kWh” (najnowszą technologią baterii NMC, wdrożoną do produkcji przez FPT specjalnie dla IVECO BUS, o pojemności jednostkowej sięgającej 69,3 kWh), w pakietach, z których część znajduje się na dachu, a pozostałe w przedziale tylnym; strona produktu mówi o chemii NMC z „high-performance Battery Management System” (wysokowydajnym systemem zarządzania baterią). Co oznacza skrót NMC, wyjaśnia artykuł o chemii baterii w ciężkich samochodach ciężarowych.

Pojemność baterii w kartach danych E-Way i w tabeli gamy w broszurze (PUBLICATION E-WAY_EN 10/24).
DługośćKarta danych: seryjnieKarta danych: opcjaBroszura: pakiety i pojemność
9,5 m346 kWh (bez oznaczenia seryjnie/opcja)nie wymieniono5 pakietów, 346 kWh
10,7 m346 kWh416 kWh5 pakietów, 346 kWh; 6 pakietów, 416 kWh
12 m346 kWh416 lub 485 kWh5 pakietów, 346 kWh; 6 pakietów, 416 kWh; 7 pakietów, 485 kWh
18 m416 kWh485, 554 lub 624 kWh5 pakietów, 346 kWh; 6 pakietów, 416 kWh; 7 pakietów, 485 kWh; 8 pakietów, 554 kWh; 9 pakietów, 624 kWh

Tekst broszury podaje, że „From 5 to 7 packs are offered for the 9.5, 10.7 and 12 meters, while the 18 meters version can include up to 9 packs” (dla autobusów 9,5, 10,7 i 12 m oferuje się od 5 do 7 pakietów, a wersja 18 m może mieć do 9 pakietów); jej tabela wymienia pięć pakietów dla autobusu 9,5 m oraz pięć lub sześć dla 10,7 m. Broszura podaje też, że dzięki tej technologii baterii „IVECO BUS can now offer overnight charging at the depot on the articulated version of the E-Way” (IVECO BUS może teraz oferować ładowanie nocne w zajezdni w przegubowej wersji E-Way) oraz że „The extended battery capacity will enable to provide a range of up to 400 km according to operation conditions” (zwiększona pojemność baterii pozwoli uzyskać zasięg do 400 km w zależności od warunków eksploatacji). Żaden otwarty dokument nie podaje użytkowej pojemności baterii. Strona produktu opisuje „Modularity approach” (podejście modułowe): „By increasing the payload on the front axle and introducing a new element in the design, we can create various combinations of roof component layouts to maximize passenger capacity based on desired autonomy and charging strategy.” (Zwiększając ładowność na osi przedniej i wprowadzając nowy element konstrukcji, możemy tworzyć różne kombinacje rozmieszczenia podzespołów dachowych, aby zmaksymalizować pojemność pasażerską w zależności od pożądanego zasięgu i strategii ładowania.)

Każda karta wymienia złącze CCS Combo2 o mocy do 150 kW. Karty 12 m i 18 m dodają ładowanie okazjonalne pantografem typu bottom-up lub top-down o mocy do 450 kW; karty 9,5 m i 10,7 m mają nagłówek OVERNIGHT CHARGE i wymieniają tylko złącze. Strona produktu opisuje ładowanie nocne w zajezdni i ładowanie okazjonalne pantografem typu top-down lub bottom-up, które wskazuje dla autobusów 12 i 18 m, podaje, że uwzględniono inteligentne ładowanie (smart charging) „in accordance with ISO 15 118” (zgodnie z ISO 15 118), oraz że „The plug-in charge can be placed at multiple points based on customer requirements and complies with VDV 236 standards” (gniazdo ładowania plug-in można umieścić w wielu miejscach zgodnie z wymaganiami klienta i spełnia ono normy VDV 236). Karty deklarują zgodność z ISO 15-118 w zakresie inteligentnego ładowania. Oba układy pantografu opisuje artykuł o ładowaniu okazjonalnym i pantografach.

Karty wymieniają opcjonalną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i/lub stanowiska kierowcy z układem R134a lub pompą ciepła na CO2 oraz wstępne kondycjonowanie komfortu cieplnego. Broszura podaje, że pompa ciepła „can also use its power to keep the batteries in the proper temperature range” (może też wykorzystywać swoją moc do utrzymywania baterii w odpowiednim zakresie temperatur), a strona produktu – że pompa ciepła na CO2 działa na rzecz optymalizacji zużycia energii elektrycznej przy zimnej i gorącej pogodzie, „allowing to increase the portion of battery capacity dedicated to the traction of the vehicle” (co pozwala zwiększyć część pojemności baterii przeznaczoną na napęd pojazdu).

Zawieszenie, hamulce i koła

Zawieszenie jest pneumatyczne o stałej wysokości, z układem przyklęku i podnoszenia po prawej stronie. Sprężone powietrze o ciśnieniu 10 bar dostarcza elektryczna sprężarka o wydajności 400 l/min, z jednowieżowym osuszaczem powietrza, ręcznym odwadnianiem zbiorników powietrza, cyklonowym filtrem powietrza i separatorem oleju.

Hamulce robocze to sterowane pneumatycznie hamulce tarczowe z przodu i z tyłu, z ABS-ASR i EBS. Hamulec postojowy i hamulec drzwiowy są sterowane przez oddzielne obwody; hamulec postojowy jest pneumatyczny, uruchamiany brakiem powietrza, z siłownikami sprężynowymi na kołach tylnych, a hamulce włączają się po otwarciu drzwi środkowych. Karty wymieniają też „Service braking: electrical FAE” oraz retarder „made by the electric traction motor” (realizowany przez elektryczny silnik trakcyjny), z ręcznym sterowaniem retarderem.

Opony to Michelin lub Bridgestone, z przodu 275/70 R 22.5; z tyłu karty 12 m i 18 m podają opony bliźniacze, a karty 9,5 m i 10,7 m opony 455/45 R 22.5. Karty 12 m i 18 m wymieniają osłony kół jako opcję, a broszura podaje, że koła mają czujniki systemu monitorowania ciśnienia w oponach.

Nadwozie, przeszklenie i ogrzewanie

Konstrukcja jest samonośna i integralna, a podwozie jest zabezpieczone przed korozją metodą kataforezy zanurzeniowej. Nadwozie składa się z pięciu paneli – przedniego, tylnego, lewego, prawego i górnego – wykonanych ze spawanych profili i blach ze stali nierdzewnej i przykręconych do podwozia; karta 18 m podaje w tym wierszu pięć paneli, a w następnym „Assembling of the 8 panels” (montaż 8 paneli). Podłoga to sklejka 12 mm zabezpieczona żywicami fenolowymi z obu stron i żywicami z dodatkiem wosku od strony jezdni. Przód i tył, dach i panele boczne są kompozytowe i klejone, nadkola odporne na uderzenia żwiru, a zderzaki kompozytowe, trzyczęściowe; zewnętrzne ramy reklamowe są opcją. Strona produktu podaje, że konstrukcji ze stali nierdzewnej towarzyszy wzornictwo „rewarded at the DNA Paris Design Awards 2021” (nagrodzone w konkursie DNA Paris Design Awards 2021).

Przednia szyba to klejona panoramiczna szyba laminowana, przyciemniana TSA lub Shade-Lite, a okno kierowcy jest przesuwne w przedniej części. Szyby boczne są klejone, ze szkła przyciemnianego TSA na całym obwodzie albo ze szkła przyciemnianego Athermal Venus Grey 40 lub 35 z wyjątkiem okna kierowcy, drzwi przednich i szyby tylnej; trójkątne okna na platformie są opcją. Dach jest izolowany, z dwoma wywietrznikami wyciągowymi w tylnej części (czterema na karcie 18 m). Karty wymieniają „HVO or fuel or electric 20 kW or mix HVO/electric heater” (nagrzewnicę na HVO lub paliwo albo elektryczną 20 kW, albo mieszaną HVO/elektryczną), od jednej do trzech nagrzewnic w przestrzeni pasażerskiej w autobusach 12 m i 18 m oraz jedną lub dwie w autobusach 9,5 m i 10,7 m, a także izolację termiczną obiegu wody.

Wyposażenie elektryczne i stanowisko kierowcy

Karty wymieniają dwa bezobsługowe akumulatory 12 V, 225 Ah w autobusach 12 m i 18 m oraz 185 Ah w autobusach 9,5 m i 10,7 m, na wysuwanym wsporniku w zewnętrznym schowku z przodu po lewej stronie, oraz przetwornicę DC/DC 600/24 V z opcjonalnym gniazdem 24 V w przedziale tylnym. Oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz jest typu LED, z oświetleniem stopni przy otwieraniu drzwi, oświetleniem stanowiska kierowcy, miejsca płatności za przejazd i stopni oraz opcjonalnym oświetleniem nastrojowym. Karty wymieniają też gniazdo FMS 4.0, system oszczędzania energii elektrycznej przy intensywnym użytkowaniu „whilst engine is off” (przy wyłączonym silniku), termiczne wyłączniki automatyczne, gniazdo FENWICK do doładowywania akumulatorów i rozruchu, cztery głośniki pasażerskie (osiem na karcie 18 m), jeden głośnik kierowcy i jeden głośnik zewnętrzny, przygotowanie do przednich, bocznych i tylnych elektronicznych tablic kierunkowych, system telematyczny i bezpieczny rejestrator na potrzeby cyberbezpieczeństwa (secure logger). Opcjami są kierunkowskazy/światła stop w górnej części tylnej ściany, kompletne wyposażenie radiowe, gong do stref pieszych, przednie światła przeciwmgłowe i przygotowanie do ITxPT.

Kierowca ma kierownicę z regulacją wysokości i kąta pochylenia, zawieszony pneumatycznie fotel z elementem regulacji po prawej stronie, deskę rozdzielczą VDV z lampkami ostrzegawczymi i panelem wyświetlacza kontrolnego, dwa reflektorki punktowe i schowek na bagaż oraz drzwi kierowcy z osłoną antyagresyjną lub bez niej; ściana za kierowcą ma przeszkloną górną część. Karty wymieniają ręczne lub elektryczne lewe i prawe lusterka wsteczne z samoczynnym odmrażaniem i zintegrowanymi uchwytami na flagi oraz lusterka kamerowe z kamerą podjazdową lub bez niej. Strona produktu podaje, że stanowisko kierowcy jest podniesione względem podłogi przestrzeni pasażerskiej, i opisuje boczny pulpit oraz cyfrowy zestaw wskaźników.

Bezpieczeństwo i wspomaganie kierowcy

Każda karta wymienia w pozycji „ADAS/GSR equipment including” (wyposażenie ADAS/GSR obejmujące) system informujący o martwym polu, system informowania przy ruszaniu, kamerę cofania, inteligentnego asystenta kontroli prędkości z wyświetlaniem ograniczenia prędkości, ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy, przygotowanie do montażu alkomatu blokującego zapłon, monitorowanie ciśnienia w oponach i awaryjny sygnał stopu. Broszura umieszcza BSIS, MOIS, ISA i DDAW w nowym przodzie: radar z przodu i kamera za przednią szybą wspólnie wykrywają niechronionych uczestników ruchu zbliżających się z przodu i z boków oraz sygnały drogowe, a czujnik światła w kamerze automatycznie włącza reflektory. Opisuje monitorowanie martwego pola po prawej stronie, z lewą stroną jako opcją, oraz tylną kamerę z dynamicznymi liniami, która ostrzega przed ryzykiem kolizji z niechronionym uczestnikiem ruchu, z obrazem wyświetlanym na ekranie w górnym panelu przednim lub w prawym górnym rogu. Strona produktu wymienia lusterka kamerowe, widok z lotu ptaka i BSIS po stronie kierowcy jako systemy dodatkowe względem obowiązkowych na mocy GSR. Systemy wymagane przez GSR wymienia artykuł o obowiązkowych systemach wspomagania kierowcy.

Część certyfikacyjna kart brzmi: „In accordance with the R100-2 Regulation” (zgodnie z regulaminem R100-2), „In accordance with the appendix 8 of the ECE R107 Regulation and with the appendix 11 of the decree of August 3rd, 2007” (zgodnie z dodatkiem 8 do regulaminu ECE R107 i z dodatkiem 11 do dekretu z 3 sierpnia 2007 r.) oraz „Compliance with R66, R29 & R93 standards” (zgodność z normami R66, R29 i R93), wraz ze zgodnością z ISO 15-118 w zakresie inteligentnego ładowania. Broszura wiąże R29 ze stanowiskiem pracy kierowcy, R66 z przestrzenią pasażerską, a R93 ze zderzeniami czołowymi z samochodem osobowym, a strona produktu podaje, że konstrukcja E-Way „offers leading achievements in both mandatory and complementary regulations for passive safety in a class I CityBus” (osiąga czołowe wyniki zarówno w obowiązkowych, jak i uzupełniających przepisach dotyczących bezpieczeństwa biernego w autobusie miejskim klasy I). Co obejmuje regulamin ONZ nr 66, opisuje artykuł o wytrzymałości autobusów na przewrócenie według UN R66.

Łączność

Broszura podaje, że Smart Pack wchodzi w skład wyposażenia seryjnego wszystkich pojazdów ciężkiej gamy IVECO BUS, wraz z portalem klienta IVECO ON i raportami dla dyspozytorni, w tym osobnym raportem baterii trakcyjnej, i opisuje aplikację IVECO Easy Bus z oceną stylu jazdy i zdalnymi aktualizacjami oprogramowania (over-the-air). Premium Pack to usługa zarządzania flotą obejmująca wskaźniki w czasie rzeczywistym, takie jak geolokalizacja, zużycie energii oraz stan naładowania baterii trakcyjnej lub pozostały zasięg; broszura podaje, że nowe usługi „will support” (będą wspierać) floty autobusów elektrycznych w zakresie monitorowania stacji ładowania, inteligentnego ładowania i zarządzania zajezdnią, oraz przedstawia produkty do zarządzania flotą firmy ChargePoint, które według niej można aktywować przez portal IVECO ON. TiGR Web API, specyfikowane według broszury przez europejskie stowarzyszenie ITxPT, dostarcza dane floty jako ustandaryzowany, wielomarkowy strumień danych. Strona produktu dodaje raporty flotowe online w czasie rzeczywistym, wsparcie dyspozytorni i web API do raportów niestandardowych.

Linia modelowa

Broszura Iveco Bus podaje, że firma ma „more than 20 years of experience paving the way for generations of trolleybuses, hybrid buses and battery-electric buses” (ponad 20 lat doświadczenia, w których torowała drogę kolejnym generacjom trolejbusów, autobusów hybrydowych i autobusów z napędem bateryjnym) oraz że „Close to 1,000 units are currently in service in more than a dozen European countries, having run more than 55,000,000 km” (blisko 1 000 egzemplarzy jest obecnie eksploatowanych w kilkunastu krajach europejskich i przejechało ponad 55 000 000 km). Obecny autobus przedstawia jako „E-Way new generation” (E-Way nowej generacji), a strona produktu jako „the new IVECO BUS E-WAY” (nowy IVECO BUS E-WAY). Żaden otwarty dokument nie podaje daty wprowadzenia E-Way ani jego nowej generacji, ani nie opisuje wcześniejszego E-Way.

Uwagi do źródeł

Wartości w przeglądzie dotyczą E-Way 12 m w wersji standardowej i pochodzą z międzynarodowej karty danych EN-Eway-12m-01_2025 (PDF utworzono 16 października 2024 r.): silnik elektryczny Siemens ELFA 3 o mocy maksymalnej 290 kW (R85) i 3 000 Nm, baterie NMC 346 kWh w standardzie oraz 416 lub 485 kWh w opcji, złącze CCS Combo2 do 150 kW i ładowanie okazjonalne pantografem typu bottom-up lub top-down do 450 kW, dopuszczalna masa całkowita 20 000 kg, długość 12 050 mm (12 302 mm w wersji BRT), szerokość 2 550 mm, wysokość przy pełnym obciążeniu 3 234 mm bez pantografu i 3 318 mm z pantografem, rozstaw osi 6 120 mm, 27 lub 24 miejsca siedzące, w każdym układzie z przestrzenią dla wózka inwalidzkiego, oraz 2 lub 3 drzwi. Wiersz masy własnej na kartach 12 m i 18 m brzmi: w zależności od wyposażenia. Karta 18 m (PDF utworzono 16 stycznia 2025 r.) podaje moc maksymalną 450 kW (R85), 5 000 Nm, 416 kWh w standardzie oraz 485, 554 lub 624 kWh w opcji, te same wartości złącza i pantografu, dopuszczalną masę całkowitą 30 000 kg, długość 17 960 mm (18 212 mm w wersji BRT), rozstaw osi 5 355 / 6 675 mm, wewnętrzny i zewnętrzny promień skrętu 10 182 i 11 650 mm, 35 miejsc siedzących z przestrzenią dla wózka inwalidzkiego oraz 3 lub 4 drzwi; na górze jej drugiej strony widnieją słowa To be updated. Broszura ze stopką PUBLICATION E-WAY_EN 10/24 podaje dla autobusu 18 m 450 kW i 4 000 Nm oraz wymienia dla niego od 5 do 9 pakietów, od 346 do 624 kWh. Karty 9,5 m i 10,7 m (pliki PDF utworzone 6 października 2023 r., z nagłówkiem OVERNIGHT CHARGE) podają silnik Siemens ELFA 3 o mocy szczytowej 310 kW i 3 000 Nm, 346 kWh dla 9,5 m oraz 346 kWh z 416 kWh w opcji dla 10,7 m, złącze CCS Combo2 do 150 kW bez pantografu, dopuszczalną masę całkowitą 16 000 i 17 900 kg, długość 9 510 i 10 735 mm, szerokość 2 330 mm, rozstaw osi 4 130 i 5 355 mm, 16 i 17 miejsc siedzących z przestrzenią dla wózka inwalidzkiego oraz 2 drzwi; broszura podaje dla tych dwóch długości 290 kW i 3 000 Nm. Tabela gamy w broszurze wymienia 5 pakietów (346 kWh) dla 9,5 m, 5 lub 6 pakietów (346 lub 416 kWh) dla 10,7 m oraz od 5 do 7 pakietów (od 346 do 485 kWh) dla 12 m, natomiast jej tekst podaje, że dla 9,5, 10,7 i 12 m oferuje się od 5 do 7 pakietów, a dla 18 m do 9, przy pojemności pojedynczego pakietu 69,3 kWh. Żaden otwarty dokument nie podaje daty wprowadzenia, opisu wcześniejszej generacji, wartości masy własnej, użytkowej pojemności baterii, liczby pasażerów stojących ani całkowitej liczby pasażerów, formuły kołowej ani skrzyni biegów.

Krótkie odpowiedzi

Jaką skrzynię biegów ma Iveco E-Way?
Skrzynia biegów: Centralny silnik elektryczny Siemens ELFA 3 w przedziale tylnym; oś tylna ZF AV 133.
Jaka jest maksymalna masa całkowita dla Iveco E-Way?
Maksymalna masa całkowita: 20 000 kg.
Jaką pojemność ma bateria modelu Iveco E-Way?
Pojemność baterii: 346–485 kWh; Ładowanie: 150 kW (CCS Combo2).
Jaką długość ma Iveco E-Way?
Długość: 12 050 mm; Rozstaw osi: 6 120 mm.
Ilu pasażerów mieści Iveco E-Way?
Pojemność: 27 lub 24, plus przestrzeń dla wózka inwalidzkiego.

Artykuły, w których występuje model Iveco E-Way

Inne modele Iveco w tym serwisie

Źródła

  1. E-WAY FULL ELECTRIC 12m — international data sheet (EN-Eway-12m-01_2025, PDF created 16 October 2024) — Iveco Bus
  2. E-WAY FULL ELECTRIC 18m — international data sheet (EN-Eway-18m-01-2025, PDF created 16 January 2025) — Iveco Bus
  3. E-WAY FULL ELECTRIC 10.7 m — international data sheet (PDF created 6 October 2023) — Iveco Bus
  4. E-WAY FULL ELECTRIC 9.5 m — international data sheet (PDF created 6 October 2023) — Iveco Bus
  5. E-Way — brochure (PUBLICATION E-WAY_EN 10/24) — Iveco Bus
  6. E-WAY — city bus product page (worldwide site) — Iveco Bus