TruckBusWorld

Irizar

Irizar i6S

10.780 ila 14.980 mm arasında on konfigürasyon, beş motor kademesi, Irizar'ın tek bir rakam yerine bir aralık olarak yayımladığı bir ağırlık ve üreticinin kendi iki belgesinin çeliştiği rakamlar.

Yayın tarihi · Son güncelleme

  • 2016—
  • 2 dingil düzeni
  • 271–375 kW
  • Euro 6
  • 12,2 m
Faroe Adaları'ndaki Vágar adasında, Gásadalur'da alçak bulutların altında yeşil bir dağ yamacının eteğine park etmiş beyaz, üç dingilli bir Irizar i6S entegre şehirlerarası otobüs, önden sağ çapraz açıdan görülüyor
Kk70088 — CC BY-SA 4.0

Model künyesi

Segment
Otobüs
Üretim
2016—
Dingil düzenleri
2 (İki dingilli (10,8 m, 12 m, 13 m)…)
Emisyon
Euro 6
Şanzıman
Tork konvertörlü, 2.300 Nm'ye kadar tork iletebilen 6 ileri vitesli otomatik ZF Ecolife ve ZF Power Retarder; ya da 2.700 Nm'ye kadar 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş ZF AS Tronic ve ZF Power Intarder. Her iki retarderde de 3 fren kademesi vardır
Yakıt hücresi
190 kW · Bosch
Hidrojenle menzil
1000 km
Uzunluk
12 200 mm
Dingil mesafesi
6 100 mm
Dönüş çapı
23 200 mm
Kapasite
12 m: tuvalet ve mutfak durumuna göre 55+1+1 ile 45+1+1 arası; ayrıca PRM yerleşimleri
Kapı düzeni
Ön kapı 900 mm, arka kapı 900 mm

Dingil düzenleri: İki dingilli (10,8 m, 12 m, 13 m) · Üçüncü dingili yönlendirmeli üç dingilli (13,2 m, 14 m, 15 m)

Motor aileleri

MX1110,8 l · R6
Güç
271–320 kW
MX1312,9 l · R6
Güç
340–375 kW
Tork
2300–2500 Nm

i6S, Irizar’ın Ekim 2016’da piyasaya sürdüğü şehirlerarası otobüstür. Üreticinin o aya ait haber arşivi, İnternet Arşivi’nin 8 Haziran 2017 tarihli kaydında bunu açıkça söylüyor: “A year on from unveiling the Irizar i8, Irizar is launching the new Irizar i6S, a high-tech coach that replaces the Irizar pb.” [Irizar i8’in tanıtımından bir yıl sonra Irizar, Irizar pb’nin yerini alan yüksek teknolojili bir şehirlerarası otobüs olan yeni Irizar i6S’yi piyasaya sürüyor.] Irizar bu aracı hem entegre araç (kaporta ve şasi tek bir firmadan, tek bir ürün olarak) hem de şasi üzerine kaporta olarak sundu: i6S entegre sayfasının 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında “Available in integral and chassis versions” [entegre ve şasi üzerine versiyonlarda mevcuttur] notu yer alıyordu. Buradaki rakamların hepsi entegre araca aittir: üreticinin iki teknik tablosunun başlığı da böyledir. Irizar’ın şasi üzerine i6S sayfası, 23 Kasım 2021 tarihli kaydında kaporta ölçülerini, dönüş çaplarını, bagaj hacimlerini, koltuk düzenlerini ve entegre otobüsün sayfasıyla aynı izin verilen azami ağırlık aralığını veriyordu; motor, dingil mesafesi veya taşma vermiyordu. Irizar’ın kendi model sayfası da 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında otobüsü “a coach for medium and long distance lines and occasional use” [orta ve uzun mesafe hatları ve arızi kullanım için bir şehirlerarası otobüs] olarak tanımlıyordu.

2016 nesli ve güncel model aralığı

2016 nesli i6S, Irizar’ın bugün sattığı otobüs değildir; Irizar’ın eski sitesi ve teknik kataloğu onu belgelemişti. Eski sitenin i6S sayfaları artık Irizar’ın ana sayfasına yönlendiriyor. Irizar’ın güncel model listesi, 23 Eylül 2026’da okunduğunda, i8, i6S Efficient, i6, i4, i3 ve elektrikli seriden oluşuyor; sade bir i6S yok. Irizar’ın Mayıs 2022 tanıtım haberi, i6S Efficient’i “a new generation of the Irizar i6S model coach” [Irizar i6S model otobüsünün yeni bir nesli] olarak sunuyor ve tüketim ile emisyonların yüzde 13’e varan oranda, ağırlığın 950 kg’a varan miktarda azaldığını, aerodinamik katsayının da yüzde 30 düştüğünü söylüyor. Irizar’ın i6S Efficient sayfası, o otobüsün üçüncü taraf bir okuyucuda 2025 tarihli bir adla duran teknik kataloğuna bağlantı veriyor. Rakamlar bunun yerine iki belgeden geliyor: Irizar’ın hâlâ barındırdığı ve teknik föy dizininin 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında bağlantı verdiği teknik katalog ile aynı eski sitedeki i6S model sayfasının aynı günkü kaydı. Tablodaki “Yakıt hücresi” ve “Hidrojenle menzil” satırları 2016 otobüsüne ait değildir: Irizar’ın 28 Temmuz 2026 tarihli haberinde ikinci nesil i6S Efficient H2 FCEV için verilen rakamlardır (son bölümde ele alınıyor); diğer bütün satırlar yine 2016 otobüsüne aittir.

On konfigürasyon, dokuz donanım sütunu

Kataloğun içindekiler sayfası on yapı sayıyor: iki akslı 10,8, 12 ve 13 m, üç akslı 13,2, 14 ve 15 m; en kısası ve 13,2 m dışında hepsi 3,5 m veya 3,7 m gövdeyle. Hepsi 2.550 mm genişliğinde; 3,5 m gövde 3.731 mm yüksekliğinde, 3,7 m gövde ise 3.931 mm. İki akslı otobüslerin uzunluğu 10.780, 12.200 ve 12.920 mm, üç akslılarınki ise 13.220, 14.070 ve 14.980 mm; üç akslılarda tahrik aksının 1.500 mm gerisinde yönlendirmeli bir üçüncü aks bulunuyor. Dingil mesafeleri iki akslıda 5.280, 6.100 ve 6.820 mm iken üç akslıda 6.135, 6.370 ve 7.280 mm; dönüş çapları 21.174, 23.200 ve 24.290 mm’ye karşı 23.340, 23.396 ve 24.680 mm.

Bu rakamlar birbirini doğruluyor: ön taşma, dingil mesafesi, varsa üçüncü aks aralığı ve arka taşma toplandığında on yapının tamamında basılı uzunluk tam olarak çıkıyor. 2.690 artı 6.100 artı 3.410, 12.200 mm’lik otobüsü; 2.690 artı 6.135 artı 1.500 artı 2.895 ise 13.220 mm’lik otobüsü veriyor. Katalog parçaları ve toplam uzunlukları basıyor, toplama işlemini değil. Model sayfası aynı otobüsü 13.200 mm olarak veriyordu ve iki rakamdan üreticinin kendi taşma ve dingil mesafesi değerlerinin toplamıyla tutmayanı 13.200’dür.

Ön ve arka kapılar her konfigürasyonda 900 mm genişliğinde; tek istisna, 10,8 m sütununun ve iki 14 m sütununun arka kapıyı “900mm / 800mm**” olarak vermesi. Çift yıldız “Rear toilet on the floor / rear door” [arkada zemine monte tuvalet / arka kapı] notuna gönderme yapıyor. Serbest ayakta durma koridoru baştan sona 2.060 mm, ilk basamak 360 mm. Ardından gelen donanım matrisi bu on yapı için dokuz sütun içeriyor: 13,2 m’lik otobüsün bir ölçü sütunu ve bir koltuk tablosu var, ama hiç donanım sütunu yok.

İki ailede beş motor kademesi

Aktarma organı tablosunda beş sütun var; hepsi değişken geometrili türbinli, 24 supaplı, common-rail, sıralı altı silindirli motor ve hepsi harfli alt kademe belirtilmeden EURO 6 olarak beyan edilmiş. Üçü 271, 291 ve 320 kW’lık 10,8 litrelik MX11; ikisi 340 ve 375 kW’lık 12,9 litrelik MX13. Ne katalog ne de model sayfası motor üreticisinin adını veriyor.

Tork burada yalnızca MX13 için, 2.300 ve 2.500 Nm olarak kayıtlı. Katalog 271 kW kademesine 1.580 Nm, model sayfası ise aynı kademeye 1.600 Nm veriyordu; burada incelenen Irizar belgelerinin hiçbiri bu farkı çözmüyor. Kataloğun diğer MX11 rakamları 291 kW’da 1.900 Nm ve 320 kW’da 2.100 Nm.

Nominal devir de yayımlanmıyor. Azami güç en küçük kademe için 1.650 d/dk’da, diğerleri için ise devir bantlarında veriliyor (büyük MX11 kademeleri için 1.450 ila 1.700 d/dk, iki MX13 kademesi için 1.425 ila 1.750 d/dk); tepe tork da 1.000 d/dk’dan başlayan ikinci bir bantta veriliyor. Bant nominal devir olmadığı için alan boş bırakılıyor; bir güç rakamının neyi kapsayıp neyi kapsamadığı kamyon güç rakamlarını okumak sayfasında anlatılıyor.

Şanzıman, retarder ve akslar

İki şanzıman sunuluyor. Biri tork konvertörlü, altı vitesli ZF Ecolife otomatik şanzıman: “Capable of transmitting torques of up to 2,300Nm” [2.300 Nm’ye kadar tork aktarabilir] ve içinde yerleşik bir ZF Power Retarder var. Diğeri tam otomatikleştirilmiş, on iki vitesli ZF AS Tronic: “up to 2,700Nm” [2.700 Nm’ye kadar] tork aktarabiliyor ve içinde yerleşik bir ZF Power Intarder var. İki retarder de üç fren kademesiyle veriliyor. Burada incelenen Irizar belgelerinin hiçbiri motorları şanzımanlarla eşleştirmiyor. Ecolife’ın 2.300 Nm’si 340 kW’lık motorun torkuna tam olarak eşit, 375 kW’lık motorun 2.500 Nm’sinin ise altında; AS Tronic’in 2.700 Nm’si bütün kademelerin üzerinde. Kataloğun uygunluk ifadeleri genel niteliktedir: koltuk tablolarındaki “Some of the distribution options shown may not be available depending on the selected powertrain” [gösterilen dağılım seçeneklerinin bazıları seçilen aktarma organına bağlı olarak mevcut olmayabilir] notu ile ölçü tablolarındaki “The information shown above may vary depending on the selected country, powertrain and configuration” [yukarıda gösterilen bilgiler seçilen ülkeye, aktarma organına ve konfigürasyona bağlı olarak değişebilir] notu. Her donanımın yokuş inişinde ne yaptığı retarder ve motor freni sayfasında anlatılıyor. Aksların tamamı ZF’den (önde RL82EC, tahrikte A132, yönlendirmeli üçüncü aksta yine RL82EC); süspansiyon elektronik kontrollü havalı süspansiyon ve çökme (kneeling) özellikli, tüm tekerleklerde EBS kontrollü disk fren var.

İzin verilen azami ağırlık

Irizar’ın i6S model sayfası, 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında izin verilen azami ağırlığı iki akslı otobüslerde 18.000 ila 19.000 kg, üç akslılarda ise 25.000 ila 26.000 kg olarak veriyordu; şasi üzerine sayfanın 23 Kasım 2021 tarihli kaydı da aynı iki aralığı veriyordu. Bu bir aralık ve yalnızca üreticinin web sayfalarında yer alıyordu: teknik kataloğun on bir sayfasında ağırlık satırı yok. Burada incelenen Irizar belgelerinin hiçbiri azami yüklü ağırlığı tek bir rakam olarak vermiyor. Bir şehirlerarası otobüs teknik föyünün ağırlık satırlarının nasıl okunacağı bir şehirlerarası otobüs teknik föyünü okumak sayfasında anlatılıyor.

12 m koltuk tablosu, diğer düzenlerin yanı sıra, alçak tuvaletli veya tuvaletsiz 55+1+1, 53+1+1 ve 51+1+1 düzenlerini 710 ila 750 mm asgari sıra aralığıyla, yüksek tuvaletli ve mutfaklı 51+1+1, 49+1+1 veya 45+1+1 düzenlerini ise 710 ila 800 mm ile listeliyor. 12 m’de bagaj hacmi 3,5 m gövdede yaklaşık 9,1 m³; tuvalet varsa 1 m³, şoför ranzası varsa 1,8 m³ azalıyor. 3,7 m gövdede ise yaklaşık 12,59 m³; aynı iki donanımla 1,2 m³ ve 2,1 m³ azalıyor. Düşülen hacim satırının başlığında yalnızca “with WC” [tuvaletli] yazıyor; satır, alçak, yüksek ve arka tuvaletten hangisi için geçerli olduğunu hiç belirtmiyor.

Güvenlik tabloları neyi beyan ediyor

Model sayfası, 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında, i6S’nin “complies with the R/66.02 safety regulation” [R/66.02 güvenlik regülasyonuna uygun olduğunu] söylüyordu. Irizar’ın kurumsal yolcu güvenliği sayfası ise aynı gün alınan kaydında “Irizar coaches comply with R66/01 regulations on the roll-over resistance of the structure (effective in 2017)” [Irizar şehirlerarası otobüsleri, yapının devrilme direnciyle ilgili R66/01 regülasyonlarına uygundur (2017’den itibaren geçerli)] diyordu. İkisi de Irizar’a ait ve hiçbiri ötekine atıfta bulunmuyor. UN R66’nın 4.2 paragrafı uyarınca onay numarasının ilk iki rakamı, “onayın verildiği tarihte Regülasyonda yapılmış en son büyük teknik değişiklikleri içeren değişiklik serisini göstermelidir”; konu UN R66 kapsamında devrilme mukavemeti sayfasında ayrıntılı olarak anlatılıyor. Genel yapıyla ilgili ayrı bir regülasyon olan UN R107, R107 kapsamındaki onaylar için kendi 3.2 paragrafında şunu söylüyor: “Tip onaylı bir kaportayla bir şasinin birleştirilmesiyle yapılan bir araç onayı başvurusu durumunda, üretici terimi montajcıyı ifade eder.” Burada atıf yapılan R66 metninde böyle bir hüküm bulunmuyor.

Koltuklarda iki nokta kemer, donanım matrisinin dokuz sütununun tamamında standart, üç nokta kemer ise dokuzunda da opsiyonel; bu da güvenlik sayfasının “In addition to two-point belts, customers may opt for” [iki nokta kemere ek olarak müşteriler şunları tercih edebilir] üç nokta kemer ve Isofix ifadesiyle örtüşüyor. Aynı sayfa, Irizar koltuklarının “comply with the most stringent new regulations, R.14 in Europe, 20G in the USA and ADR80 in Australia” [Avrupa’da R.14, ABD’de 20G ve Avustralya’da ADR80 olmak üzere en sıkı yeni yönetmeliklere uygun] olduğunu söylüyordu. O sayfanın Irizar’ın bugünkü sitesinde yeni bir adreste yayında olan bir devamı var: 25 Eylül 2026’da okunduğunda kemer cümlesini hâlâ kelimesi kelimesine aynı veriyor, diğer iki cümleyi ise vermiyor. Devrilme satırı, hiçbir yönetmelik anmayan “Structural design taking into account resistance to roll-overs, head-on collisions and cabin deformation” [yapının devrilmeye, önden çarpışmaya ve kabin deformasyonuna direncini gözeten yapısal tasarım] ifadesine dönüşmüş; koltuk paragrafı da artık kalan yaşam alanı testiyle bitiyor. Burada açılan Irizar belgeleri arasında o iki cümleyi içeren tek belge 3 Ağustos 2025 kaydıdır. Belirli bir otobüsün kemer taşımak zorunda olup olmadığı sınıfına ve tarihine bağlıdır; UN R16’nın 8.1.7 paragrafı uyarınca da üç koşuldan biri karşılanmadıkça üç nokta kemer “sağlanmalıdır”, karşılanırsa iki nokta kemer “sağlanabilir”. Konu otobüslerde emniyet kemeri sayfasında ayrıntılı olarak ele alınıyor. Motor bölmesinde yangın algılama sistemi dokuz sütunun tamamında standart, söndürme sistemi ise dokuzunda da opsiyonel; tuvalet ve şoför ranzası da duman dedektörü içerdiği belirtilen birer opsiyon. Bu işaretler kataloğun opsiyon listesidir; belirli bir otobüs için mevzuatın neyi zorunlu kıldığının beyanı değildir. UN R107 Ek 3’ün 7.5.1.5 paragrafı, “İçten yanmalı bir motoru veya şoför bölmesinin arkasında yer alan bir yanmalı ısıtıcısı olan araçlar söz konusu olduğunda”, “I, II ve III sınıfı araçların motor bölmesinde ve bir yanmalı ısıtıcının bulunduğu her bölmede bir yangın söndürme sistemiyle donatılması gerekir” ve “A ve B sınıfı araçlar … bir tane ile donatılabilir” diyor; burada incelenen hiçbir Irizar belgesi i6S’nin sınıfını, motorunun nerede bulunduğunu veya belirli bir otobüsün R107’nin hangi serisine onaylandığını belirtmiyor. Aynı Ek’in 7.5.6.1 paragrafı, araçların “tuvalet bölmelerinde, şoförün uyku bölmelerinde ve diğer ayrı bölmelerde aşırı sıcaklığı veya dumanı algılayan bir alarm sistemiyle donatılması gerektiğini” söylüyor; yangın kurallarının geri kalanı otobüs yangın güvenliği sayfasında.

Donanım ve opsiyonlar

Kataloğun donanım matrisi on yapıdan dokuzunu kapsıyor (13,2 m’lik üç akslı yapının ölçü ve koltuk tablosu var ama donanım sütunu yok) ve aynı kalemleri baştan sona işaretliyor: standart, opsiyonel ya da birkaç kalem için “according to country standard” (ACS) [ülke standardına göre]. ACS, kataloğun bir donanımı standart ya da opsiyonel olarak işaretlemek yerine her pazarın kendi kurallarına bıraktığını belirtmek için kullandığı kendi terimi. Matris beş başlık altında basılmış.

Isıtma ve havalandırma başlığında iki bölgeli klima sistemi ve ısıtma sistemi dokuz sütunun tamamında standart; “Artic Heating/Isolation system” (kutup ısıtma/yalıtım sistemi), programlanabilir ön ısıtıcı ve tuvalette konvektör fanın hepsi ACS olarak işaretli.

Şoför ve rehber başlığında moket kaplı şoför ve rehber koltuğu, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, şoför mikrofonu, rehber mikrofonu, şoför ve rehber için bagaj rafı dolabı, lastik basıncı ve ısı sensörü izleme, şoför kasası ve gösterge panelinde buzdolabı dokuz sütunun tamamında standart. Siyah deri şoför ve rehber koltukları, döner şoför koltuğu, ısıtmalı şoför koltuğu, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, üçüncü ön cam sileceği, şoför koltuğuna monte mikrofon, rehber için kablosuz mikrofon ve ısıtmalı ön cam dokuzunda da opsiyonel olarak listeleniyor; rehber için esnek harita lambası ACS olarak işaretli. Katalog şoför koltuğu kolçağı için dokuz değil, yalnızca üç işaret basıyor.

Yolcu bölümü başlığında sentetik deri baş dayanaklı moket kumaş i6 koltuklar, koltuklarda iki nokta emniyet kemeri ve koltuk başına LED aydınlatmalı bireysel klima dokuz sütunun tamamında standart. Dokuzunda da opsiyonel: deri ekli i6 koltuklar, üç nokta emniyet kemeri, Tecam koltuk sabitleme sistemi, ekstra dolgulu koltuklar, askı kancası, masa, dergi filesi, orta kolçak, ayak dayama yeri, bagaj rafı dolap kapakları, koridor/şoför bölgesi/arka halı, ahşap görünümlü zemin ve giriş ile orta kapıda çöp kutusu. Moket kumaşlı veya sentetik deri baş dayanaklı I6 Plus koltuklar ACS olarak işaretli; deri ekli I6 Plus koltuklar dokuzunda da opsiyonel.

Elektrik ve elektronik başlığında Actia ses ekipmanı, dijital saat ve LED iç aydınlatma dokuz sütunun tamamında standart. Dokuzunda da opsiyonel: 22” veya 19” ön ekranlı Actia ve Bosch DVD paketleri, Bosch Classic ve Professional serisi ses sistemleri, Actia ve Bosch 15” ikinci ve üçüncü ekranlar, Bosch 19” aşağı katlanır monitör, dijital TV alıcısı, orta basamak üzerinde kamera, yol kamerası, park sensörleri, geri görüş kamerası, ekranlara bağlı GPS, ön/yan/arka güzergâh tabelaları, Wi-Fi internet, tekerlekli sandalye asansörü, uzaktan kumandalı açma ve alarm, bagaj raflarında temas sensörleri ve şoför yorgunluk uyarı sistemi.

“Diğerleri” başlığında pnömatik bagaj rafları, motor bölmesinde yangın algılama ve Alcoa alüminyum jantlar dokuz sütunun tamamında standart; çift camlı pencereler ve ekstra koyu renkli yan camlar ACS olarak işaretli. Dokuzunda da opsiyonel: her koltuk çifti için USB/220 V prizler, bireysel eğlence sistemleri, elektrikli süpürge, orta girişin yanında mutfak, biksenon ön farlar, paslanmaz çelik gövde, motor bölmesinde yangın söndürme sistemi, hava temizleme sistemi, ek yakıt depoları (kataloğun hiçbir yerinde litre rakamı basılı değil), çeki demiri, Alcoa Durabright alüminyum jantlar (siyah etiket) ve kayak kutusu sabitleme sistemi. Orta gövdeye gömülü tuvalet veya arkada zemine monte tuvalet ile şoför ranzası, kataloğa göre her biri duman dedektörü içeren birer opsiyon.

Kataloğun kapanış paneli EBS, ABS, ASR, ESC, BFD, ECAS, ACC, AEBS, LDWS ve TPMS’yi tanımlıyor ama hangi konfigürasyonda hangisinin bulunduğunu işaretlemiyor. ECAS orada çökme (kneeling) ve manuel yükseklik ayarını standart olarak sağlayan, üçüncü aks süspansiyonunu ağırlık dağılımına göre kontrol eden bir sistem olarak tanımlanıyor.

Model sayfası, 3 Ağustos 2025 tarihli kaydında, Irizar’ın i6S’yi diğer yapılandırılabilir kalemler arasında “six lengths, three types of WC, new seats with optional side movement, a range of entertainment systems” [altı uzunluk, üç tip tuvalet, opsiyonel yanal hareketli yeni koltuklar, bir eğlence sistemleri yelpazesi] ile sunduğunu söylüyordu.

Hidrojen yakıt hücreli i6S Efficient (H2 FCEV)

Irizar’ın haberleri, i6S Efficient’in hidrojen yakıt hücreli bir versiyonunu anlatıyor; Mayıs 2022 tanıtım haberi bu seriyi i6S’nin yeni bir nesli olarak sunuyor. Söz konusu araç model serisinin sonraki bir nesline ait; yukarıda tanımlanan 2016 otobüsü değil. Otobüslerde yakıt hücreli tahrik ve AB’nin hidrojen ikmaline ilişkin kuralları şehir otobüsü tahrik seçenekleri sayfasında ele alınıyor.

İlk nesil, 2023’te Busworld’de, Irizar’ın Irizar Hydrogen i6S Efficient olarak adlandırdığı aracın ilk prototipi olarak sergilendi. Irizar’ın Ekim 2023 tarihli haberi 1000 km’ye kadar menzil ve yaklaşık 20 dakikalık şarj süreleri veriyor ve otobüsün gerektiğinde kısa süreler için yüzde 100 elektrikli modda çalışabildiğini söylüyor. Nisan 2025 tarihli haber tahriki, entegre üç vitesli şanzımanlı, 510 beygir gücünde bir elektrik motoru olarak veriyor ve Irizar’ın genel merkezinin bulunduğu Ormaiztegi ile Fransız Alpleri’ndeki Briançon arasında yapılan gidiş-dönüş bir yolculuğu bildiriyor: toplam 2.500 km, 1.400 metreden fazla yükseklik kazanımı, test sırasında gösterilen 900 km menzil ve 20 dakikanın altında tam yakıt ikmali süresi.

Irizar’ın 29 Mayıs 2026 tarihli haberi, İspanyol Hidrojen Ağı SHYNE’nin genel kurulunda lansmanı yapılan ikinci nesli tanıtıyor ve aracın tip onayı testlerini geçtiğini söylüyor. 28 Temmuz 2026 tarihli haber araç için 190 kW’lık bir Bosch hidrojen yakıt hücresi ve orta ve uzun mesafe işletmeciliği için tasarlanmış bir elektrikli tahrik sistemi, 69 kişilik oturma kapasitesi, 18’e kadar ayakta yolcu ve 1.000 km’yi aşan bir menzil veriyor; menzil tek bir rakam değil, bir alt sınır. Yakıt ikmali süresi Temmuz haberinde yaklaşık 10–15 dakika, Mayıs haberinde ise yaklaşık 10 dakika. Irizar, önceki versiyona göre iyileştirmeler arasında daha fazla bagaj ve yolcu kapasitesini, daha uzun menzili ve daha düşük ağırlığı sayıyor; bunların hiçbiri için rakam vermiyor. Temmuz haberi, otobüsün Haziran ve Temmuz boyunca Madrid’de Alsa ile çalıştığını bildiriyor ve hem şehirlerarası hem de uzun mesafe hatlarında test edildiğini söylüyor. Haber ayrıca otobüsün 2027’nin ilk yarısında üretime hazır olacağını söylüyor; söz konusu olan, 28 Temmuz 2026’da açıklanmış bir plan, üretim başlangıcı değil.

Bu sayfa için okunan Irizar haberlerinin hiçbiri ikinci nesil için hidrojen deposu kütlesi, hacmi veya basıncı, batarya kapasitesi, motor gücü, boyut ya da ağırlık vermiyor. Bu ikinci nesil, yakıt hücreli otobüslerle birlikte hidrojen yakıt hücreli otobüsler yazısında da ele alınıyor.

Kaynak notları

Yukarıdaki tablo 12 m x 3,5 m ölçülerindeki iki akslı entegre otobüsü tanımlar. Irizar’ın model sayfası, Internet Archive’daki 3 Ağustos 2025 tarihli kaydına göre altı uzunluk sunuyordu; katalog bunlardan 3,5 m ya da 3,7 m gövde üzerinde on konfigürasyon veriyor ve hepsinin genişliği 2.550 mm’dir. 3,7 m gövdenin yüksekliği, diğer gövdenin 3.731 mm’sine karşılık 3.931 mm’dir. İzin verilen azami ağırlık tek bir değer olarak değil, bir aralık olarak yayımlanmıştı: iki akslı otobüslerde 18.000-19.000 kg, üç akslılarda 25.000-26.000 kg. Bu değerler yalnızca üreticinin internet sayfalarında (Internet Archive kayıtlarından okunarak) yer alıyordu; teknik kataloğun on bir sayfasının hiçbirinde ağırlık satırı yok. 12 m otobüsün bagaj hacmi 3,5 m gövdede yaklaşık 9,1 m3’tür; WC varsa 1 m3, sürücü yatağı varsa 1,8 m3 azalır. 3,7 m gövdede bagaj hacmi yaklaşık 12,59 m3’tür; aynı iki donanımla 1,2 m3 ve 2,1 m3 azalır. Tork yalnızca MX13 için kaydedilmiştir: katalog 271 kW’lık MX11 güç kademesi için 1.580 Nm veriyor, model sayfası ise 1.600 Nm veriyordu; iki belge de aradaki farkı çözmüyor. Aksların tamamı ZF’dir (önde RL82EC, arkada A132, yönlendirmeli üçüncü aks takıldığında yine RL82EC); süspansiyon elektronik kontrollü havalı süspansiyondur ve tüm tekerleklerde EBS kontrolünde disk frenler bulunur. Yakıt hücresi ve hidrojen satırları 2016 model otobüse ait değildir: bunlar, Irizar’ın 28 Temmuz 2026 tarihli haberinde ikinci nesil i6S Efficient H2 FCEV için verilen 190 kW’lık Bosch hidrojen yakıt hücresi ve 1.000 km’yi aşan menzil değerleridir. Bu kayıt için okunan Irizar kaynaklarının hiçbiri bu araç için tank, basınç, batarya veya motor değeri vermiyor.

Kısa cevaplar

Irizar i6S hangi motorlarla sunuluyor?
Irizar i6S künyesi şu motor ailelerini kapsıyor: MX11 (10,8 l), MX13 (12,9 l). Güç 271–375 kW aralığında.
Irizar i6S hangi dingil düzenlerinde sunuluyor?
İki dingilli (10,8 m, 12 m, 13 m), Üçüncü dingili yönlendirmeli üç dingilli (13,2 m, 14 m, 15 m).
Irizar i6S hangi emisyon sınıfında?
Euro 6.
Irizar i6S üretimi ne zaman başladı?
Irizar i6S üretimi 2016 yılında başladı.
Irizar i6S hangi şanzımanla sunuluyor?
Şanzıman: Tork konvertörlü, 2.300 Nm'ye kadar tork iletebilen 6 ileri vitesli otomatik ZF Ecolife ve ZF Power Retarder; ya da 2.700 Nm'ye kadar 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş ZF AS Tronic ve ZF Power Intarder. Her iki retarderde de 3 fren kademesi vardır.
Irizar i6S uzunluğu ne kadar?
Uzunluk: 12 200 mm; Dingil mesafesi: 6 100 mm.
Irizar i6S kaç yolcu taşıyor?
Kapasite: 12 m: tuvalet ve mutfak durumuna göre 55+1+1 ile 45+1+1 arası; ayrıca PRM yerleşimleri.

Bu sitede Irizar i6S modelinden söz eden yazılar

Kaynaklar

  1. Irizar i6S — Technical specifications (technical catalogue, 11 pages) — Irizar
  2. Irizar i6S — model page with variant dimensions, weights and powertrain (archived capture, 3 August 2025; the address now redirects to Irizar's home page) — Irizar via the Internet Archive
  3. Irizar i6S integral — model page (archived capture, 3 August 2025; the address now redirects to Irizar's home page) — Irizar via the Internet Archive
  4. Irizar i6S on chassis — model page (archived capture, 23 November 2021) — Irizar via the Internet Archive
  5. Technical data sheets — download index (archived capture, 3 August 2025) — Irizar via the Internet Archive
  6. Passenger safety — the values of an Irizar (archived capture, 3 August 2025; the address now redirects to Irizar's home page) — Irizar via the Internet Archive
  7. Safety above all — Irizar's passenger-safety page at its current address on the maker's site (read 25 September 2026) — Irizar
  8. News archive, October 2016: Irizar launches the new Irizar i6S (archived capture, 8 June 2017) — Irizar via the Internet Archive
  9. Irizar i6S Efficient Launch; the most efficient coach in the history of Irizar (news item, May 2022) — Irizar
  10. All models — Irizar range — Irizar
  11. Irizar i6S Efficient — model page — Irizar
  12. UN Regulation No 66 — Uniform provisions concerning the approval of large passenger vehicles with regard to the strength of their superstructure (OJ L 84, 30.3.2011), incorporating all valid text up to the 02 series of amendments: paragraphs 4.2, 4.4 and 4.6 — UNECE / Official Journal of the European Union
  13. UN Regulation No 107 — Uniform provisions concerning the approval of category M2 or M3 vehicles with regard to their general construction [2026/139] (OJ L, 2026/139, 29.1.2026), incorporating all valid text up to the 10 and 11 series of amendments: paragraph 3.2 and Annex 3, paragraphs 7.5.1.5 and 7.5.6.1 — UNECE / Official Journal of the European Union
  14. UN Regulation No 16 — Uniform provisions concerning the approval of safety-belts, restraint systems, child restraint systems and ISOFIX child restraint systems for occupants of power-driven vehicles, and of vehicles equipped with them [2018/629] (OJ L 109, 27.4.2018), paragraph 8.1.7 — UNECE / Official Journal of the European Union
  15. The new generation of the Irizar i6S Efficient H2 FCEV operating in real-world conditions with passengers (news item, 28 July 2026) — Irizar
  16. The new generation of the Irizar i6S Efficient H2 FCEV is here (news item, 29 May 2026) — Irizar
  17. Irizar makes history with the Irizar i6S Efficient Hydrogen coach (news item, 14 April 2025) — Irizar
  18. Irizar at Busworld (news item, 7 October 2023) — Irizar