Kontenerówki i ciężarówki dystrybucyjne: podwozia 7,5–26 t, zabudowy i przepisy UE
Ciężarówki jednoczłonowe 7,5–26 t z zabudową kontenerową, kurtynową lub chłodniczą: podwozia producentów, wymiary zabudów i unijne granice masy, długości i prawa jazdy.

Kontenerówka, czyli jednoczłonowa ciężarówka dystrybucyjna, przewozi zabudowę ładunkową na własnym podwoziu za kabiną: zamknięty kontener, zabudowę kurtynową albo izolowaną zabudowę chłodniczą. W dyrektywie 96/53/WE taki samochód jest pojazdem silnikowym; sprzęgnięty z przyczepą tworzy pociąg drogowy, a pojazd silnikowy sprzęgnięty z naczepą jest pojazdem przegubowym. Kilku producentów oferuje takie podwozia od 7,5 tony: DAF przedstawia swój XB jako „a full series of distribution vehicles in the 7.5 up to 19 tonnes class” (pełną serię pojazdów dystrybucyjnych w klasie od 7,5 do 19 ton), MAN – TGL od 7,5 do 12 t i TGM od 12 do 26 t do dystrybucji towarów, a Renault Trucks – samochody jednoczłonowe D i D Wide od 7,5 do 26 t. Prawo UE wyznacza w tym przedziale trzy granice: 7 500 kg, na których kończy się prawo jazdy kategorii C1, 18 ton dla dwuosiowego pojazdu silnikowego oraz 25 lub 26 ton dla trzyosiowego. Producenci zabudów, tacy jak Schmitz Cargobull i SPIER, oferują swoje zabudowy na podwozia kilku producentów; DAF dostarcza też samochody XB z własnymi zabudowami PACCAR.
Stan na 27 października 2026 r. Tego dnia przeczytano: dyrektywę Rady 96/53/WE w tekście skonsolidowanym z 14 sierpnia 2019 r., dyrektywę 2006/126/WE i dyrektywę (UE) 2025/2205; karty danych, broszury, strony internetowe i komunikaty prasowe DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault Trucks i Volvo, strony Anadolu Isuzu poświęcone serii N oraz strony ze specyfikacjami International i Freightliner; a także dane publikowane przez producentów zabudów Schmitz Cargobull, SPIER, Krone i Gray & Adams.
Trzy granice w prawie UE
Granicę prawa jazdy wyznacza art. 4 ust. 4 dyrektywy 2006/126/WE, obowiązującej dyrektywy w sprawie praw jazdy. Jej kategoria C1 obejmuje pojazdy silnikowe nieujęte w kategoriach autobusowych D1 lub D, „o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3 500 kg, lecz nieprzekraczającej 7 500 kg”, konstrukcyjnie przystosowane do przewozu nie więcej niż ośmiu pasażerów oprócz kierowcy, z przyczepą do 750 kg; kategoria C obejmuje te same pojazdy powyżej 3 500 kg bez górnej granicy masy. Dyrektywa (UE) 2025/2205, która uchyla dyrektywę 2006/126/WE ze skutkiem od 26 listopada 2029 r., określa przedział masy kategorii C1 tymi samymi słowami w art. 6 ust. 1. Wiek, kategorie przyczep i pojazdy egzaminacyjne omawia tekst prawo jazdy kategorii C1, C1E, C i CE, a zasady obowiązujące w Wielkiej Brytanii – tekst o kierowaniu minibusem lub ciężarówką 7,5 t na podstawie prawa jazdy na samochód osobowy.
Granice masy zawiera załącznik I do dyrektywy 96/53/WE, którego masy są maksymalnymi masami w ruchu międzynarodowym (art. 2). Punkt 2.3.1 brzmi: „Dwuosiowe pojazdy silnikowe inne niż autobusy: 18 ton”. Punkt 2.3.2 podaje dla trzyosiowych pojazdów silnikowych „25 ton lub 26 ton, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w podwójne opony i zawieszenie pneumatyczne lub zawieszenie uznawane w Unii za równorzędne”, albo jeżeli każda z osi napędowych ma podwójne opony, a żadna oś nie przekracza 9,5 tony. Oba punkty dodają dodatkową masę wymaganą z racji technologii paliw alternatywnych lub technologii bezemisyjnej: maksymalnie 1 tonę dla pojazdu napędzanego paliwem alternatywnym i maksymalnie 2 tony dla pojazdu bezemisyjnego. Naciski na osie, odstępstwa krajowe oraz wartości z tabliczki znamionowej i wartości konstrukcyjne w dokumentach pojazdu omawia tekst masy ciężarówek: DMC, masa całkowita zespołu pojazdów i naciski na osie. W brytyjskich kartach DAF, MAN i Volvo dwuosiowe samochody jednoczłonowe są zarejestrowane lub mają na tabliczce do 18 000 kg, a trzyosiowe do 26 000 kg; kilka kart podaje obok wyższą wartość techniczną lub konstrukcyjną, na przykład 20 500 kg wartości konstrukcyjnej wobec 18 000 kg na tabliczce w karcie Volvo dla jednoczłonowego FE 4x2.
W zakresie wymiarów pkt 1.1 tego samego załącznika ustala maksymalną długość 12,00 m dla pozycji „pojazd silnikowy inny niż autobus”, a pkt 1.3 maksymalną wysokość 4,00 m dla wszelkich pojazdów; pkt 1.4 wlicza do tych wymiarów usuwalne nadbudówki i standardowe ładunki, takie jak kontenery. Punkt 1.2 ustala szerokość na 2,55 m, z opisanym niżej wyjątkiem dla zabudów pojazdów z kontrolowaną temperaturą. Art. 4 ust. 1 lit. a) zabrania państwom członkowskim dopuszczania do normalnego ruchu pojazdów służących krajowemu transportowi rzeczy, które nie odpowiadają między innymi punktom dotyczącym długości i szerokości, a art. 4 ust. 2 pozwala im dopuścić w transporcie krajowym pojazdy, które nie odpowiadają punktom dotyczącym wysokości i masy. Tabelę długości i wyjątki od niej omawiają teksty o kabinach aerodynamicznych i przepisach dotyczących długości oraz o wymiarach naczep.
Art. 7 dodaje ograniczenia lokalne. Pozostawia w mocy krajowe przepisy drogowe ograniczające ciężar lub wymiary pojazdów na niektórych drogach lub obiektach inżynieryjnych, a od zmiany z 2002 r. brzmi dalej: „Obejmuje to również możliwość nakładania lokalnych ograniczeń na maksymalne dopuszczalne wymiary i/lub ciężary pojazdów, które mogą być używane, w przypadku gdy infrastruktura nie jest przystosowana do długich i ciężkich pojazdów, w określonych obszarach lub na określonych drogach, takich jak centra miast, małe wioski lub miejsca o szczególnym znaczeniu przyrodniczym.”
Podwozia według producentów
W kolejności alfabetycznej, tak jak podają je dokumenty poszczególnych producentów.
| Podwozie | DMC | Układy osi | Rozstawy osi | Dokument |
|---|---|---|---|---|
| DAF XB | od 7,5 do 19 t | 4x2 | od 3,15 do 6,90 m | brytyjskie karty specyfikacji, 10 lipca 2025 r. |
| DAF XD | 18 t (4x2), 26 t (6x2, 6x4), jako brytyjska GVM | 4x2, 6x2, 6x4 | od 3,80 do 6,90 m | brytyjskie karty specyfikacji, 10 lipca 2025 r. |
| Isuzu serii N | 7 500 kg (NPR, NPR Long), 9 800 kg (NPR 10), 12 500 kg (NPR 3D) | trzecia oś w NPR 3D | — | strony modeli Anadolu Isuzu |
| Iveco Eurocargo | od 7,5 do 19 t | 4x2, 4x4 | od 2 790 do 6 570 mm | broszura Model Year 26, 07/26; komunikat z 15 listopada 2023 r. |
| MAN TGL | od 7,5 do 12 t | 4x2 | od 3 600 do 6 700 mm | brytyjskie karty podwozi, maj 2022 r.; komunikat z 21 października 2020 r. |
| MAN TGM | od 12 do 26 t | 4x2, 4x4, 6x2-4 | od 3 525 do 6 975 mm | brytyjskie karty podwozi, maj 2022 r.; komunikat z 21 października 2020 r. |
| Mercedes-Benz Atego | od 7,5 do 15 t | 4x2, 4x4 | — | brytyjska karta produktu, luty 2025 r. |
| Renault Trucks D | od 7,5 do 19 t (4x2), od 12 do 16 t (4x4) | 4x2, 4x4 | od 3 250 do 6 500 mm | broszura 09/2024 |
| Renault Trucks D Wide | od 18 do 19 t (4x2), 26 t (6x2, 6x2*4) | 4x2, 6x2, 6x2*4 | od 3 500 do 6 800 mm | broszura 09/2024 |
| Volvo FE | 18 t (4x2), 26 t (6x2, 6x4) | 4x2, 6x2, 6x4 | od 3 495 do 6 800 mm | brytyjskie karty danych, 29 września 2026 r. |
| Volvo FL | od 10 do 18 t | 4x2, 4x4 | od 3 250 do 6 800 mm | brytyjskie karty danych, luty i wrzesień 2026 r.; przewodnik produktowy |
- DAF. Komunikat DAF z 10 lipca 2025 r. rozszerzył ofertę montowanych fabrycznie zabudów PACCAR dla DAF XB: zabudowy kontenerowe, kurtynowe i warianty Aerobody, „with multiple options for length, tail lifts, side and rear doors, lighting, and much more” (z wieloma opcjami długości, wind załadowczych, drzwi bocznych i tylnych, oświetlenia i wielu innych), montowane na specjalnej linii produkcyjnej w Leyland; w Europie kontynentalnej zabudowa kontenerowa jest oferowana na podwoziu 12 t. Broszura XB podaje długość tej zabudowy kontenerowej 7,3 m i miejsce na maksymalnie 18 europalet, a długość ładunkową XB – do 9 metrów; komunikat z premiery w 2023 r. podaje rozstawy osi do 6,9 m i długości podwozia „allowing over 9 metres superstructures” (pozwalające na zabudowy dłuższe niż 9 metrów). Karta XB 12 t oferuje wsporniki lusterek dla zabudów o szerokości od 2,10 do 2,60 m i złącze aplikacyjne dla platformy hydraulicznej, a broszura przypisuje modelom XB 7,5, 12 i 16 t ocenę trzech gwiazdek w londyńskim standardzie bezpośredniej widoczności (London Direct Vision Standard). Brytyjskie karty DAF XD wykraczają poza 26 t – do samochodów jednoczłonowych 8x2 i 8x4 o masie 32 000 kg.
- Isuzu. Tureckie strony Anadolu Isuzu dla Isuzu serii N podają użyteczną długość podwozia 4 370 mm dla NPR i NPR 10, 5 020 mm dla NPR Long i 5 235 mm dla trzyosiowego NPR 3D oraz ładowność 4 668 kg dla NPR o masie 7 500 kg, 4 659 kg dla NPR Long, 6 507 kg dla NPR 10 o masie 9 800 kg i 8 817 kg dla NPR 3D o masie 12 500 kg.
- Iveco. Broszura Model Year 26 dla Iveco Eurocargo wymienia 11 wartości dopuszczalnej masy całkowitej i 17 rozstawów osi, zawieszenie pneumatyczne na osi tylnej lub na obu osiach, które pozwala pojazdowi „raise and lower to meet loading decks” (podnosić się i obniżać do poziomu ramp załadunkowych), oraz możliwość dodania trzeciej osi w modelach 16 t i 18 t. Iveco Austria podaje dla transportu regionalnego długość całkowitą do 9 800 mm, a dla pracy w mieście wersję 7,5 t z rozstawem osi 3 105 mm i średnicą zawracania 12,5 m.
- MAN. Brytyjskie karty podwozi MAN TGL i MAN TGM podają dla każdego rozstawu osi i kabiny minimalną i maksymalną zalecaną długość zabudowy; z podstawową kabiną CC jest to dla TGL 7,5 t od 4 868 do 4 960 mm przy najkrótszym rozstawie osi, 3 600 mm, i od 7 827 do 8 060 mm przy najdłuższym, 5 550 mm; dla TGL 12 t od 9 324 do 9 760 mm przy rozstawie osi 6 700 mm, „available with 250 PS engine only” (dostępnym wyłącznie z silnikiem o mocy 250 KM); dla TGM 26 t 6x2-4 od 6 175 do 6 403 mm przy 3 875 mm i od 9 300 do 9 360 mm przy 5 775 mm. Każda karta dodaje: „Recommended body length only applicable to bodies with UDL, without auxiliary equipment and vehicle to base specification.” (Zalecana długość zabudowy dotyczy wyłącznie zabudów z obciążeniem równomiernie rozłożonym (UDL), bez wyposażenia dodatkowego, i pojazdu w specyfikacji podstawowej.) Karty DAF zawierają podobną uwagę: „Body lengths shown based on evenly distributed load at max axle load.” (Podane długości zabudowy zakładają obciążenie równomiernie rozłożone przy maksymalnym nacisku na oś.) Komunikat MAN z 21 października 2020 r. wymienia zabudowy, które przyjmują jego podwozia TGL, TGM i TGS: „a dry box, a flatbed with sliding tarpaulin, a special body for beverages, a refrigerated box or a tank” (kontener do ładunków suchych, skrzynia z przesuwną plandeką, specjalna zabudowa do przewozu napojów, chłodnia lub cysterna).
- Mercedes-Benz. Brytyjska karta produktu Mercedes-Benz z lutego 2025 r. podaje dla Mercedes-Benz Atego dopuszczalną masę całkowitą od 7,5 do 15 t, formułę kół 4x2 lub 4x4, silniki OM 934 i OM 936 o mocy od 115 do 220 kW oraz szerokość kabiny 2,30 m. Niemiecka broszura dystrybucyjna Mercedes-Benz z 2016 r., z przedziałem od 6,5 do 26 ton w tytule, umieszczała Atego w przedziale od 6,5 do 16 t, a Antos od 18 t.
- Renault Trucks. Broszura Renault z września 2024 r. dla Renault Trucks D i D Wide podaje „17 wheelbase options (up to 6,800 mm)” (17 wariantów rozstawu osi, do 6 800 mm), od 3 250 mm, oraz szerokości kabiny 2,1 m w D i 2,3 m w D Wide. Dokumenty samego Renault różnią się co do tego, gdzie kończy się D: plakat z gamą w broszurze i niemiecka strona produktu podają do 19 t, a międzynarodowa strona gamy dystrybucyjnej wymienia D jako „rigids from 7.5 to 18 t” (samochody jednoczłonowe od 7,5 do 18 t), a D Wide jako „rigids and tractors from 16 to 26 t” (samochody jednoczłonowe i ciągniki od 16 do 26 t).
- Volvo. Brytyjskie karty danych Volvo dla Volvo FL i Volvo FE podają obok masy własnej dla każdego rozstawu osi „Payload (including body, driver, fuel, etc.)” (ładowność łącznie z zabudową, kierowcą, paliwem itp.): od 8 080 kg przy rozstawie osi 3 250 mm do 7 825 kg przy 6 500 mm dla jednoczłonowego FL 12 t i od 18 585 do 18 225 kg dla FE 6x4 26 t. Przewodnik produktowy FE wymienia wysokości przekroju ramy 266 i 300 mm.
DAF, MAN i Renault Trucks budują te gamy także do wywozu odpadów lub do pracy jako wywrotki; te zabudowy omawiają teksty śmieciarki i wywrotki, a sposób zapisu formuł kół – tekst układy osi ciężarówek.
Zabudowy kontenerowe, kurtynowe i chłodnicze
Producenci zabudów publikują wymiary swoich zabudów, niektórzy także masę zabudowy i liczbę palet. Wymiary palet i liczby palet na podłodze naczep omawia tekst o tym, ile palet mieści naczepa, a kalkulator palet liczy je dla innych przestrzeni ładunkowych.
Zabudowy kontenerowe to zamknięte zabudowy do ładunków suchych. SPIER buduje swoje zabudowy kontenerowe Athlet ze sklejki, wielowarstwowej płyty drewnianej pokrytej tworzywem wzmocnionym włóknem szklanym, na podwozia od 7,0 do 26 t, a każdą zabudowę Athlet powyżej 12,0 t – ze sklejki; lżejsza Athlet Plus, z lekkimi ścianami pokrytymi GRP wokół rdzenia ze sztywnej pianki, sięga do 12,0 t. SPIER podaje, że zabudowy Athlet są badane i certyfikowane zgodnie z VDI 2700, EN 12195 część 1 i EN 12642. M.KO EXPRESS Schmitz Cargobull to zabudowa kontenerowa do ładunków cennych i suchych, a Schmitz Cargobull buduje też zabudowy kontenerowe ze składaną ścianą boczną do załadunku z boku na całej długości przestrzeni ładunkowej.
Zabudowy kurtynowe ładuje się z boku po rozsunięciu kurtyn. Dane techniczne Schmitz Cargobull dla M.CS 26 S, zabudowy kurtynowej do samochodu ciężarowego o masie 26 000 kg z naciskami na osie 7 500 i 19 000 kg, podają długości wewnętrzne 7 320, 7 720 i 8 120 mm dla 18, 19 i 20 miejsc na europalety oraz od 53,5 do 59,5 m³ przy wysokości wewnętrznej 2 950 mm; wysokości wewnętrzne od 2 900 do 3 000 mm w wersji MEGA; masę zabudowy od 2 100 kg; wysokość załadunku ok. 1 030 mm, „depending on truck chassis” (w zależności od podwozia samochodu ciężarowego); oraz wytrzymałość zabudowy certyfikowaną zgodnie z DIN EN 12642 Code XL, kodem objaśnionym w tekście o zabezpieczaniu ładunku. Fabryczna gama PACCAR DAF obejmuje zabudowy kurtynowe.
Zabudowy chłodnicze to izolowane kontenery z agregatem chłodniczym, który Schmitz Cargobull oferuje na ścianie przedniej lub w wersji podpodłogowej dla swoich zabudów M.KO do samochodów ciężarowych i przyczep Z.KO. Jego skrócona informacja podaje dla M.KO długość zabudowy w świetle od 6 050 do 8 900 mm, szerokość całkowitą 2 600 mm, wysokość całkowitą do 4 000 mm, szerokość wewnętrzną 2 460 mm lub 2 490 mm, oznaczoną FP 60 i FP 45, oraz wysokość montażową w świetle do 2 600 mm, dla pojazdów silnikowych od 12 t i ze świadectwem ATP-FRC. SPIER buduje swoje zabudowy chłodnicze Athlet Thermo na podwozia od 3,5 do 26 t. Jego karta danych z września 2026 r. dla Athlet Thermo 6 na MAN e-TGM o masie 15 500 kg podaje wewnętrzną długość zabudowy ok. 8 000 mm, szerokość ok. 2 490 mm i wysokość ok. 2 200 mm, ok. 41,90 m³, ściany boczne ok. 50 mm, ścianę przednią i dach ok. 100 mm, podłogę ok. 100 mm, ładowność ok. 5 050 kg i windę załadowczą Bär BC 2000 S4; własna strona MAN o eTGM podaje dopuszczalną masę całkowitą 16,01 t, opcjonalnie 16,5 t. Gray & Adams buduje zabudowy chłodnicze „from a 3.5 tonne panel van to specialist eight-wheel, 32 tonne delivery vehicles” (od furgonu 3,5 t po specjalistyczne ośmiokołowe pojazdy dostawcze 32 t), z lekkimi panelami 3-elementowymi lub panelami 5-elementowymi „for intensive loading and unloading operations” (do intensywnych operacji załadunku i rozładunku), drzwiami dwuskrzydłowymi, potrójnymi lub roletowymi oraz windami załadowczymi chowanymi pod podwozie lub kolumnowymi.
Zabudowy z kontrolowaną temperaturą mają własną regułę szerokości. Pkt 1.2 załącznika I do dyrektywy 96/53/WE ustala 2,55 m dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem pozycji „nadbudówki pojazdów chłodni lub kontenerów chłodniczych bądź chłodniczych nadwozi wymiennych przewożonych przez pojazdy”, które mogą mieć szerokość 2,60 m. Art. 2 definiuje pojazd chłodnię jako pojazd, którego trwałe lub odłączalne części „są przeznaczone w szczególności do przewozu towarów w określonej temperaturze, a ich ściany boczne włącznie z izolacją termiczną mają grubość nie mniejszą niż 45 mm”, a art. 3 ust. 3 pozwala państwom członkowskim wprowadzić obowiązek przewożenia przez takie pojazdy świadectwa ATP lub tabliczki ATP. Umowę ATP i jej badania omawia tekst o transporcie chłodniczym i ATP, czynniki chłodnicze transportowych agregatów chłodniczych – tekst rozporządzenie F-gazowe: klimatyzacja pojazdów i agregaty chłodnicze, a zdejmowane kontenery – tekst o nadwoziach wymiennych.
| Zabudowa | Typ | Długość | Szerokość | Wysokość | Podano też |
|---|---|---|---|---|---|
| Zabudowa kontenerowa PACCAR, DAF XB | Kontenerowa | 7,3 m, zabudowa | — | — | Do 18 europalet |
| Schmitz Cargobull M.CS 26 S | Kurtynowa | 7 320, 7 720 lub 8 120 mm | — | od 2 900 do 3 000 mm (MEGA) | 18, 19 lub 20 miejsc na europalety; od 53,5 do 59,5 m³ przy wysokości wewnętrznej 2 950 mm; masa zabudowy od 2 100 kg; do samochodu ciężarowego o masie 26 000 kg |
| Schmitz Cargobull M.KO | Kontenerowa, z kontrolowaną temperaturą | od 6 050 do 8 900 mm | 2 460 mm (FP 60) lub 2 490 mm (FP 45) | — | Szerokość całkowita 2 600 mm; wysokość całkowita do 4 000 mm; wysokość montażowa w świetle do 2 600 mm; do pojazdów silnikowych od 12 t |
| SPIER Athlet Thermo 6 na MAN e-TGM | Chłodnicza | ok. 8 000 mm | ok. 2 490 mm | ok. 2 200 mm | ok. 41,90 m³; ściany boczne ok. 50 mm; ładowność ok. 5 050 kg przy 15 500 kg |
Z przyczepą: pociąg drogowy
Samochód ciężarowy jednoczłonowy z przyczepą to w dyrektywie 96/53/WE pociąg drogowy; dyrektywa definiuje przyczepę jako pojazd przeznaczony do doczepienia do pojazdu silnikowego, „z wyjątkiem naczep” (art. 2). Dla pociągu drogowego załącznik I ustala:
- maksymalną długość 18,75 m (pkt 1.1) wobec 12,00 m dla pojazdu silnikowego i dla przyczepy;
- maksymalnie 16,40 m od skrajnego punktu części ładunkowej za kabiną do najdalszego zewnętrznego punktu przyczepy (pkt 1.8) i 15,65 m dla tej samej odległości minus odległość między tyłem pojazdu ciągnącego a przodem przyczepy (pkt 1.7);
- co najmniej 3,00 m między tylną osią pojazdu silnikowego a przednią osią przyczepy (pkt 4.2);
- 18 ton dla przyczepy dwuosiowej i 24 tony dla przyczepy trzyosiowej (pkt 2.1.1 i 2.1.2);
- 36 ton dla czteroosiowego pociągu drogowego złożonego z dwuosiowego pojazdu silnikowego i dwuosiowej przyczepy (pkt 2.2.3) i 40 ton dla pociągu drogowego z pięcioma lub sześcioma osiami (pkt 2.2.1), w obu przypadkach zwiększone maksymalnie o 1 lub 2 tony, jeżeli w zespole jest pojazd napędzany paliwem alternatywnym lub pojazd bezemisyjny.
Punkty 1.7 i 1.8 omawia także tekst o nadwoziach wymiennych, 40 ton – tekst masy ciężarówek, a kody homologacyjne przyczep z obrotnicą i przyczep z osią centralną – słownik pojęć.
Producenci zabudów budują obie części takich zespołów. Przelotowy zestaw Schmitz Cargobull, złożony z kontenerówki M.KO i przyczepy z osią centralną Z.KO, ładuje się wózkiem widłowym przez obie zabudowy bez rozprzęgania, a winda załadowcza zabudowy samochodu tworzy pomost. Broszura rysuje go na długości 16 400 mm jako dwie zabudowy po 7 820 mm z odstępem 760 mm i podaje cztery podziały między zabudową samochodu a zabudową przyczepy: 7 820 i 7 820 mm, 7 990 i 7 640 mm, 8 290 i 7 290 mm oraz 8 900 i 6 740 mm. Broszura liczy 38 miejsc paletowych dla zestawu z przyczepą z osią centralną, „five more pallets than in a semi-trailer” (o pięć palet więcej niż w naczepie), a strony M.KO EXPRESS i M.CS podają do 38 europalet; ulotka z 2026 r. dla chłodniczego M.KO COOL/Z.KO COOL podaje do 36. Krone oferuje swój Load Carrier, przyczepę ze stałą zabudową, jako przyczepę z obrotnicą lub przyczepę z osią centralną i podaje dla ZZP 18 eL4-CS dopuszczalną masę całkowitą 18 000 kg, masę własną ok. 4 830 kg, długość wewnętrzną 7 300 mm i długość 9 620 mm do środka ucha dyszla. SPIER buduje dwuosiowe przyczepy z obrotnicą i dwuosiowe przyczepy z osią centralną ze swoją zabudową kontenerową Athlet, a Gray & Adams wymienia opcje przyczep z obrotnicą dla swoich chłodni na podwoziach jednoczłonowych.
Karty podwozi podają też masę zespołu. Brytyjska karta DAF dla XB 12 t podaje w standardzie techniczną GCM związaną z układem napędowym, „equal to GVM” (równą GVM), z opcjami 18 000, 20 000 i 22 000 kg lub GVM plus 3 500 kg; brytyjskie karty MAN podają dla TGM 15, 18 i 26 t maksymalną masę całkowitą zespołu pojazdów (gross train weight) 33 000 kg, „Maximum value subject to specification” (wartość maksymalna zależna od specyfikacji); a brytyjskie karty Volvo dla jednoczłonowych FL podają na tabliczce masę całkowitą zespołu pojazdów 0 obok wartości konstrukcyjnych od 15 500 do 24 000 kg. Po stronie prawa jazdy pojazd kategorii C1 z przyczepą o masie przekraczającej 750 kg należy do kategorii C1E, pod warunkiem że masa zespołu nie przekracza 12 000 kg, a pojazd kategorii C z taką przyczepą – do kategorii CE (art. 4 ust. 4 lit. e) i g) dyrektywy 2006/126/WE).
Podwozia elektryczne
| Podwozie | DMC | Rozstawy osi | Bateria według producenta | Dla zabudowy |
|---|---|---|---|---|
| DAF XB Electric | 12, 16 i 19 t | od 4,2 m | od 141 do 282 kWh brutto | — |
| MAN eTGL | 12 t | 4 500 mm | 160 kWh użytkowe | Długości zabudowy od 6 200 do 7 300 mm; ładowność do 6,6 t; złącze wysokiego napięcia do zasilania agregatu chłodniczego |
| MAN eTGM | 16,01 t, opcjonalnie 16,5 t | od 4 125 do 5 475 mm | do 320 kWh użytkowe | Ładowność ok. 10,6 t bez zabudowy, z 2 bateriami; opcjonalne złącze wysokiego napięcia 22 kW DC dla agregatów chłodniczych |
| Renault Trucks E-Tech D | 14 t, 16 t | od 3 800 do 6 500 mm (14 t), od 3 800 do 6 400 mm (16 t) | — | Szerokość pojazdu 2,40 m |
| Renault Trucks E-Tech D Wide | — | od 3 800 do 6 800 mm, 4x2 lub 6x2 | — | Szerokość pojazdu 2,50 m |
| Volvo FL Electric, wersja 14 t | 14 t, jak w nazwie z komunikatu | od 3 800 do 6 500 mm | 145 kWh użytkowe | Baterie, które „do not interfere with any bodybuilding installations on the frame” (nie kolidują z żadnymi elementami zabudowy na ramie); minimalna szerokość pojazdu 2,4 m |
| Volvo FE Electric | 18 t (4x2), 26 t (6x2), na tabliczce | od 5 250 do 6 800 mm (4x2), od 5 250 do 6 100 mm (6x2) | — | Ładowność łącznie z zabudową od 8 920 do 8 775 kg (4x2) i od 15 785 do 15 665 kg (6x2) |
MAN buduje eTGL w Krakowie, gdzie od połowy lipca 2026 r. zjeżdża on z linii, i spodziewa się rozpoczęcia produkcji eTGM w grudniu 2026 r.; Volvo ogłosiło w grudniu 2025 r., że produkcja FL Electric 14 t rozpocznie się w drugiej połowie 2026 r. Dodatek masy na technologię bezemisyjną w załączniku I do dyrektywy 96/53/WE omawia tekst masy ciężarówek, a różnicę między pojemnością baterii zainstalowaną a użytkową – tekst pojemność baterii zainstalowana i użytkowa.
Ameryka Północna
International sprzedaje swoją MV Series jako dry van (z zabudową kontenerową): jej karta specyfikacji ze stycznia 2026 r. podaje GVWR od 21 500 do 54 700 lbs., układ 4x2 lub 6x4 i rozstawy osi od 128 do 311 cali, a strona internetowa łączy rozstawy osi wersji dry van z długościami skrzyni: 217 cali dla skrzyni 20-stopowej, 236 cali dla 22 stóp, 254 cale dla 24 stóp i 272 cale dla 26 stóp. Freightliner podaje dla M2 106 Plus klasy od 6 do 8, GVWR 66 000 lbs. i od 200 do 360 HP. Kategorie prawa jazdy w USA omawia tekst o klasach CDL i uprawnieniach dodatkowych.
Krótkie odpowiedzi
- Czym jest jednoczłonowa ciężarówka dystrybucyjna?
- To samochód ciężarowy, który przewozi zabudowę ładunkową, na przykład zamknięty kontener, zabudowę kurtynową lub zabudowę chłodniczą, na własnym podwoziu za kabiną, a nie na naczepie. Dyrektywa 96/53/WE nazywa go pojazdem silnikowym, a gdy ciągnie przyczepę – pociągiem drogowym. Kilku producentów oferuje takie podwozia od 7,5 t: DAF – XB od 7,5 do 19 t, MAN – TGL od 7,5 do 12 t i TGM od 12 do 26 t, a Renault Trucks – samochody jednoczłonowe D i D Wide od 7,5 do 26 t.
- Ile może ważyć w UE dwuosiowa lub trzyosiowa ciężarówka jednoczłonowa?
- Załącznik I do dyrektywy 96/53/WE ustala 18 ton dla dwuosiowego pojazdu silnikowego innego niż autobus. Dla trzyosiowego pojazdu silnikowego ustala 25 ton albo 26 ton, jeżeli oś napędowa ma podwójne opony i zawieszenie pneumatyczne lub zawieszenie uznawane za równorzędne albo jeżeli każda z osi napędowych ma podwójne opony, a żadna oś nie przekracza 9,5 tony. Pojazdy napędzane paliwem alternatywnym i pojazdy bezemisyjne mogą ważyć maksymalnie o 1 i 2 tony więcej. Są to maksymalne masy w ruchu międzynarodowym.
- Jakie prawo jazdy obejmuje ciężarówkę o masie 7,5 tony?
- Kategoria C1. Zgodnie z art. 4 ust. 4 dyrektywy 2006/126/WE obejmuje ona pojazdy silnikowe nieujęte w kategoriach autobusowych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3 500 kg, ale nieprzekraczającej 7 500 kg, z przyczepą do 750 kg; cięższe ciężarówki należą do kategorii C. Dyrektywa (UE) 2025/2205, która uchyla tę dyrektywę ze skutkiem od 26 listopada 2029 r., określa przedział masy kategorii C1 tymi samymi słowami.
- Jak długi może być w UE samochód ciężarowy z przyczepą?
- 18,75 m dla pociągu drogowego wobec 12,00 m dla samego pojazdu silnikowego lub samej przyczepy (pkt 1.1 załącznika I do dyrektywy 96/53/WE). Od przodu części ładunkowej za kabiną do tyłu przyczepy zespół może mierzyć najwyżej 16,40 m, a po odjęciu odstępu między samochodem a przyczepą najwyżej 15,65 m; przednia oś przyczepy musi się znajdować co najmniej 3,00 m za tylną osią samochodu.
- Ile palet mieści kontenerówka?
- Producenci zabudów podają własne liczby. DAF podaje dla swojej zabudowy kontenerowej PACCAR do XB o długości 7,3 m miejsce na maksymalnie 18 europalet, a Schmitz Cargobull dla zabudowy kurtynowej M.CS 26 S – 18, 19 lub 20 miejsc na europalety przy długościach wewnętrznych 7 320, 7 720 i 8 120 mm. Dla samochodu ciężarowego z przyczepą z osią centralną Schmitz Cargobull podaje do 38 europalet.
Modele wymienione w tym artykule
Źródła
- Council Directive 96/53/EC, consolidated text of 14 August 2019 — Articles 1 to 4 and 7, Annex I points 1, 2 and 4 — Publications Office of the European Union
- Directive 2002/7/EC of 18 February 2002 amending Council Directive 96/53/EC — Article 1(4), replacing Article 7 — Publications Office of the European Union, 18 Feb 2002
- Directive 2006/126/EC of 20 December 2006 on driving licences (Recast) — Article 4(4) — Publications Office of the European Union, 20 Dec 2006
- Directive (EU) 2025/2205 of 22 October 2025 on driving licences — Article 6(1), category C1, and Article 30, repeal of Directive 2006/126/EC — Publications Office of the European Union, 22 Oct 2025
- New Generation DAF XB brochure, model year 2025 (DBR041) — DAF Trucks N.V.
- DAF announces New Generation DAF XB city distribution trucks (23 August 2023) — DAF Trucks N.V., 23 Aug 2023
- DAF Trucks introduces XB with ex-factory bodies (10 July 2025) — DAF Trucks N.V., 10 Jul 2025
- DAF XB specification sheet — FA 4x2 Rigid, 08t, XB 190 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XB specification sheet — FA 4x2 Rigid, 12t, XB 190 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XB specification sheet — FA 4x2 Rigid, 19t, XB 230 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XD specification sheet — FA 4x2 Rigid, XD 300 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XD specification sheet — FAN 6x2 Rigid, XD 300 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XD specification sheet — FAT 6x4 Rigid, XD 300 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XD specification sheet — FAD 8x4 Rigid, XD 370 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- DAF XD specification sheet — FAX 8x2 Rigid, XD 370 (10 July 2025) — DAF Trucks UK, 10 Jul 2025
- Freightliner M2 106 Plus specifications — Freightliner
- Rigids — refrigerated bodywork — Gray & Adams
- MV Series Dry Van specification sheet (TAD24007, 01/2026) — International Motors
- MV Series — specifications and wheelbase options — International Motors
- Isuzu NPR — teknik özellikler — Anadolu Isuzu
- Isuzu NPR Long — teknik özellikler — Anadolu Isuzu
- Isuzu NPR 10 — teknik özellikler — Anadolu Isuzu
- Isuzu NPR 3D — teknik özellikler — Anadolu Isuzu
- IVECO Eurocargo Model Year 26 brochure (M2645901MASTER, 07/26) — line-up, suspensions and third axle provision — IVECO
- New Eurocargo introduces new technology and natural gas across the range (15 November 2023) — IVECO, 15 Nov 2023
- Eurocargo 4x2 — IVECO Austria
- Load Carrier — Pritschenanhänger mit Festaufbau, type ZZP 18 eL4-CS: technical data — Fahrzeugwerk Bernard Krone
- TGL 7.5 tonne 4x2 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- TGL 12 tonne 4x2 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- TGM 15 tonne 4x2 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- TGM 18 tonne 4x2 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- TGM 18 tonne 4x4 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- TGM 26 tonne 6x2 rigid — chassis specification (May 2022) — MAN Truck & Bus UK
- Reliable suppliers: the new MAN TGL, TGM and TGS for goods distribution (21 October 2020) — MAN Truck & Bus, 21 Oct 2020
- MAN eTGM — overview and technical data — MAN Truck & Bus
- Electrified light series: MAN eTGL for urban and regional distribution transport (14 September 2026) — MAN Truck & Bus, 14 Sept 2026
- The Atego — distribution product sheet (February 2025) — Mercedes-Benz Trucks UK
- Der Atego. Der Antos. Verteilerverkehr. 6,5–26 Tonnen (brochure, edition of May 2016) — Mercedes-Benz Trucks
- Renault Trucks D / D Wide / C 2.3 — distribution and light construction range brochure (09/2024, COM11582): range poster, chassis and cab — Renault Trucks
- Renault Trucks D — Produktseite — Renault Trucks Deutschland
- Distribution range — Renault Trucks
- Renault Trucks E-Tech D electric — Renault Trucks UK
- Renault Trucks E-Tech D Wide electric — Renault Trucks UK
- Technical data M.CS/Z.CS — high-volume truck and trailer combination, brief information (M.CS-FLY-DEEN-10217-5120) — Schmitz Cargobull
- M.CS curtainsider truck — Schmitz Cargobull
- Technical data — motor vehicle box body M.KO and central axle box trailer Z.KO, short information (M.KO-FLY-DEGB-10554-3222) — Schmitz Cargobull
- Box Bodies M.KO — Models for Success in Distribution Logistics (brochure M.KO-BRO-DEGB-9217-2518) — Schmitz Cargobull
- M.KO EXPRESS truck box body — Schmitz Cargobull
- M.KO COOL/Z.KO COOL through-loading trailer — flyer (2026 update) — Schmitz Cargobull
- Kofferaufbauten für LKW & Transporter — Athlet, Athlet Plus and Athlet Thermo — SPIER Fahrzeugwerk
- SPIER Kühlaufbau Athlet Thermo 6 — MAN e-TGM 15,5 t zGG (data sheet AB97871, 09/2026) — SPIER Fahrzeugwerk
- Drehschemelanhänger (turntable drawbar trailers) — SPIER Fahrzeugwerk
- Zentralachsanhänger (central-axle trailers) — SPIER Fahrzeugwerk
- FL510 4x2 Rigid 10 tonne, steel suspension, FL 42 R 510L — GB data sheet (17 February 2026) — Volvo Trucks, 17 Feb 2026
- FL512 4x2 Rigid 12 tonne, steel suspension, FL 42 R 512L — GB data sheet (17 February 2026) — Volvo Trucks, 17 Feb 2026
- FL818 4x2 Rigid 18 tonne, steel suspension, FL 42 R 818L — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FL812 4x4 Rigid 12 tonne, steel suspension, FL 44 R 812L — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE818 4x2 Rigid 18 tonne, steel suspension, FE 42 R L — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE818 4x2 Platform 18 tonne, rear air suspension, FE 42 R A — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE826 6x4 Rigid 26 tonne, B ride, FE 64 R B — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE826 6x2 Platform 26 tonne, rear air suspension, FE 62TR A — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE Battery Electric 4x2 Platform 18 tonne, FE 42 R E — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- FE Battery Electric 6x2 Platform 26 tonne, FE 62TR E — GB data sheet (29 September 2026) — Volvo Trucks, 29 Sept 2026
- Volvo FL product guide — Volvo Trucks
- Volvo FE product guide — Volvo Trucks
- Volvo Trucks launches the 14-tonne Volvo FL Electric – tailor-made for city transports (9 December 2025) — Volvo Trucks, 9 Dec 2025